Якою є міра людської духовності в Тернополі?

Щонеділі ходити в церкву, поступатись місцем у транспорті чи прийняти аскетичний спосіб життя? Для кожного верхня планка самовдосконалення є різною.

Статисти визначають духовність кількістю церков на одного жителя, релігійних організацій. Та чи враховується їх заповнюваніст? Ні. Чи усі, хто прийшов, перебувають у молитві, а не польоті фантазій? Знову, ні. Як же тоді виміряти те, що не вимірюється? Формули для такого підрахунку немає. Та низькі показники негативних суспільних явищ, велика кількість храмів, чітке дотримання традицій говорять про високу мораль та духовність населення. Священики не зовсім згідні з таким твердження і в один голос заявляють, що громаді Тернопільщини ще є над чим працювати.

Духовність з елементами окультизму

У частині духовності статистика є дуже відносною. Не можна стверджувати, що збільшення кількості церков та релігійних громад сприяє розвитку духовності. На території області знаходиться понад 800 культових споруд. Ще близько сотні церков знаходиться у процесі будівництва. За кількістю храмів на одного жителя Тернопільщина посідає перше місце в Україні.

– Визначити рівень релігійності можна статистично. Мені доводилось служити на Дніпропетровщині, Запоріжжі, Полтавщині, Хмельниччині та Тернопільщині.  Порівняльна характеристика така: чим ближче до Москви, тим менший рівень духовності. Наприклад, одним із критеріїв може  бути кількість людей, які сповідалися під час посту. Наприклад, у Тернополі, умовно кажучи, – 40%, Кам’янець-Подільському – 4%, Дніпродзержинську – 0,4% і так далі. Коли порівнювати нас із поляками, то наші сусіди значно побожніші. У порівнянні з іншими обласними центрами Тернопіль – найпобожніше місто. Можливо, це пов’язано з тим, що ми завжди були готові боротися: за життя, віру, дітей. Життя – це боротьба та війна між добром і злом. Не дарма християни називаються воїнами Божими, а не мандрівниками, які йдуть з пункту А в пункт Б. Лінія фронту у цій боротьбі лежить через наше серце. Кожної хвилини людина робить вибір, яким шляхом їй іти, говорить священик УГКЦ, головний капелан всеукраїнської організації "Тризуб" о. Петро Буряк.

Частково думку о.Петра розділяє священик Катедрального Собору УГКЦ о. Мартин Хомів. Суспільні явища, на його думку, є мірою людської моралі та духовності, однак український народ, в тому числі й Тернопільщина, перебуває під великим впливом духа. На жаль, не завжди Божого. Часто окультизм та магія беруть верх над здоровим глуздом і навіть церквою.

– Число храмів, парафій, релігійних громад в Тернополі свідчить про те, що наша громада є духовною. Враховуючи загальну статистику негативних явищ, таких як кількість абортів, безпритульних дітей, самогубців, Тернопільщина займає останнє місце в державі за цими показниками. Значно більше таких соціальних проблем на Сході. Можливо, ці показники є плодами нашої духовності. Зараз народ перебуває у стані пізнання Бога. Коренем слова «духовність» є «дух», і він може бути різним. Український народ дуже цікавиться духовністю, окультизмом, духами, магією. Люди вважають себе віруючими і в той же час звертаються до екстрасенсів. Одного разу мені на хрещення принесли дитину і в неї на руці була червона стрічка. Невже батьки думають, що ця ниточка допоможе? Люди бояться злого ока, заздрості і вірять в існування духа в обрядових речах: свічках, стрічках, підковах. Власне своїм християнським життям людина уже відкидає від себе все поганське. Ісус помер на хресті, щоб звільнити нас від рабства перед цими речами, наголошує священик Катедрального Собору  УГКЦ о. Мартин Хомів.

Чи завжди священик є прикладом духовності?

У Тернополі варто окремо розділяти момент традицій та духовності як внутрішнього стану душі. Християнські традиції в області дуже сильні. Натомість з духовністю ситуація значно складніша, адже не так легко заглянути в душу людини. Зовні людина може здаватися дуже побожною, ходити до церкви, сповідатися. Але чи відповідають ці дії внутрішньому відчутті людини?

– Апостоли говорять, що віра повинна бути живою і дієвою, тобто виявлятися у наших вчинках та поведінці. Коли людина приходить до церкви і цілу службу думає про свої справи, а не про молитву та Бога, це не можна назвати духовністю. Формально людина була в храмі, але душа її знаходилась десь інакше. Духовність невідривно пов’язана з церковністю. Багато людей вважають, що їм не потрібно ходити до церкви, бо вони мають Бога в душі. Церква – це є створений Господом організм, і людина не може спілкуватися з Богом, знаходячись поза церквою. Немає шляху до Богом поза тим, який він сам встановив. Духовність вимірюється не тільки приходом до храму, а й вчинками щодо інших людей. Ці моменти легко прослідкувати у поведінці дітей. Формально вони отримують правильне виховання та освіту. Та коли діти бачать протилежне у вчинках своїх батьків, вони наслідують зовсім інші речі. Саме по дітях можна судити, наскільки духовні та моральні їхні батьки. Звичайно, вплив на дитину має школа. До речі, навчання потрібне і самим батькам. Дуже часто у них проявляється, так би мовити, внутрішній гонор, який не дозволяє їм щось  уточнити, перепитати. Вони вважають, що людині з їхнім статусом та освітою соромно чогось не знати, тому покладаються тільки на себе і вважають, що усе роблять правильно. Причиною цих проблем є автономність людини від Бога, її бажання відділитися, бути самостійною. Саме це заважає нам йти до Господа. Духовність людини – це шлях самовдосконалення. Не можливо досягнути певної планки і вважати, що людина спасенна. До суду Божого людина ще може оступитися та згрішити, – наголошує Архиєпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький УПЦ Нестор.

Важливе значення у процесі духовності відіграють священнослужителі та їхнє вміння зацікавити людину, знайти до неї підхід. У процесі активної співпраці прихожани церкви перетворюються на парафіян, які беруть активну участь у церковному житті.

– Проблемою священництва є проповідь одним і тим же людям. Священики мало виходять за межі храму, щоб проповідувати іншим слово Боже, відкривати для них церкву. Коли людина хоче визначити рівень своєї духовності, вона повинна подивитися на рівень власної моральності: як вона поводиться у церкві, транспорті, в черзі. З точки зору християнського богослов’я ціллю людського життя є убожіння. Це той тезис, якого вчили всі святі отці. Вони говорили, що людина живе для того, щоб стати Богом по благодаті. У жодному храмі, в яких я побував за 30 років, я не чув, щоб про це говорили. Про це я чув лише в академії під час навчання. Як можна про це не говорити? Це ж ціль життя і головне, що може бути в церкві. Людина приходить до священика не як до артиста розмовного жанру. Сенс в тому, що існування в церковному організмі повинно змінювати людину. Коли священик поводиться ще гірше, ніж прихожанин, це світло не може пролитися. Безбожникам Господь може простити їхні гріхи, тому що вони жили в іншій системі координат. Інша справа, коли людина знає, як чинити, вчить цього інших, але сама не робить, – застерігає протоієрей УАПЦ Євген Заплетнюк.

Представники духовенства не бояться вголос говорити про ці проблеми. Тільки таким чином можна їх позбутися.

– У духовному житті громади важливу роль відіграє персона священика. Це має бути людина високоосвічена. Коли у священика немає базової освіти, а таке явище, на жаль, існує, він не зможе привести людську душу до спасіння. На одному з похоронів, де я був членом родини, довелось бачити, як священик сказав перевернути стільці (елемент окультизму – авт.). На мою думку, це є проблемою минулого, тому що багато священиків у 90-х роках висвячувалися експрес-методом, їх не вистачало. В результаті отримуємо такі речі, – говорить протодиякон Тернопільської єпархії УПЦ Олег Гах.

Очевидно, священикам Тернопільщини ще є над час працювати. Однак вони налаштовані оптимістично і вірять, що з людським прагненням та Божою допомогою позитивний результат не змусить довго на себе чекати.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Спорт
У Тернополі на центральному стадіоні ФК "Нива" (Тернопіль) зіграла з ФК "Чайка" (Петропавлівська Борщагівка, Київська обл.) – 2:0 на користь "Ниви". Перший тайм пройшов з відчутною перевагою "Ниви", проте ворота суперника залишилися невразливими. Втім у другому таймі тернопільській команді вдалося вийти вперед і з перевагою у два голи завершити матч. Як повідомляє "ТТБ", голи у ворота "Чайки" на 58 та 80 хвилині забили граці "Ниви"- Олексій Литовченко та...
Суспільство
Енергоефективність будь-якого будинку можна покращити, заклеївши шпарини у вікнах та дверях. Слід придбати короткі штори, зачинити двері у під’їздах, встановити за батареями теплозахисні екрани з фольги, перефарбувати батареї у темно-коричневий, саме він найкраще віддає тепло. Як повідомляє "20 хвилин", не потрібно придумувати високих матерій чи витрачати багато коштів, щоб зберегти тепло в домі. Ці найпростіші поради допоможуть зберегти і тепло, і гроші,...
Кримінал
У ніч з 18 на 19 жовтня злодій втретє за півтора місяці вдерся до приміщення Чортківського обласного комунального шкірно-венерологічного диспансеру. Що хотів винести злодій наразі невідомо, адже протиправний намір не вдалося втілити. Виконувач обов'язків головного лікаря "шкір-вену" Юрій Вичавка повідомив: "Це вже третій випадок за такий короткий час. Це дивно, бо красти у нас немає що – сейфи надійно замкнені, а ніяких наркотиків тут ніколи і не було. Кол...
Пригоди
Трагічний випадок трапився у селі Більче-Золоте Борщівського району. У водах ріки Серет було виявлене тіло чоловіка. Поблизу туристичної бази знайшли тіло 34-річного чоловіка. Як з’ясувалося, померлий є мешканцем села Монастирок Борщівського району. Як повідомляє "ТН. Область", за попередньою інформацією причиною смерті стало утоплення. Наразі  всі обставини трагедії встановлюються. Нагадуємо, що нещодавно в Тернополі (на вулиці Білогірській) в канаві вияв...
Суспільство
Роль Володьки принесла 35-річному Тарасові Стадницькому неабияку славу. Сьогодні він є відомим актором, автором гумористичних сценаріїв. А ще нещодавно працював кочегаром, клеїв фотографії в анкети грін-кард і не розумів, чим займатися, аби це приносило  задоволення. Нині Тарас переконаний, що кожен може досягти успіху, якщо наважиться спробувати. "Я народився на хуторі Лозові поблизу села Боброїди, що на Львівщині. У батьків нас троє — маю двох  молодших...
Екологія
У ніч проти 22 жовтня у нічному небі можна буде спостерігати дививовижний осінній зорепад, метеорний потік Оріоніди. Як повідомляє "Еспресо", цей метеорний дощ щороку припадає на жовтень, а його пік цього разу очікують саме 21 числа. У ніч спостерігачі зможуть роздивитися до 20 метеорів на годину. Метеорний потік має таку назву на честь сузір’я Оріона. Воно є легким для впізнання, адже має три яскраві зірки посередині, щільним рядком розташованих одна за о...
Суспільство
Український заробітчанин, який опинився у містечку Антверпен в Бельгії розшукує своїх рідних. Себе ж українець називає Ігорем Чикотовські або Чикотовським. Чоловік не пам’ятає ні де він проживав, ні де знаходяться його рідні, також він не має жодних документів, які підтверджують його особу.   Як повідомляє "ТН. Область", говірка українця свідчить про те, що він родом з Західної України, ймовірно з сільської місцевості. Наразі чоловік перебуває в соціальном...
Суспільство
Гуляючи вулицями Тернополя, якщо придивлятися до того, що відбувається довкола, то можна помітити чимало незвичних подій та людей. У кожної людини є своя історія, і що тривалішим стає життя, то цікавішим робиться й історія. Як повідомляє "Про Те", у центрі Тернополя можна зустріти літнього чоловіка, котрий заробляє собі на життя, зважуючи перехожих. Під час війни його контузили, через що зараз сильно не дочуває. Прохання сфотографувати його журналісту дове...
Суспільство
Родина благає допомогти молодій мамі, яка сама виховує півторарічного малюка та зі всіх сил бореться з хворобою. Ще три місяці тому жінка насолоджувалась життям та навіть не підозрювала, що все перекреслить рак.  Все почалось з висипки на тілі. Ніби й нічого страшного, проте жінка одразу ж звернулась до дерматолога. Її обстежили та, заспокоївши, що все буде добре, виписали ліки. Людмила ретельно виконувала всі призначення лікарів, проте щодень ставало гірш...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!