Якою є міра людської духовності в Тернополі?

Щонеділі ходити в церкву, поступатись місцем у транспорті чи прийняти аскетичний спосіб життя? Для кожного верхня планка самовдосконалення є різною.

Статисти визначають духовність кількістю церков на одного жителя, релігійних організацій. Та чи враховується їх заповнюваніст? Ні. Чи усі, хто прийшов, перебувають у молитві, а не польоті фантазій? Знову, ні. Як же тоді виміряти те, що не вимірюється? Формули для такого підрахунку немає. Та низькі показники негативних суспільних явищ, велика кількість храмів, чітке дотримання традицій говорять про високу мораль та духовність населення. Священики не зовсім згідні з таким твердження і в один голос заявляють, що громаді Тернопільщини ще є над чим працювати.

Духовність з елементами окультизму

У частині духовності статистика є дуже відносною. Не можна стверджувати, що збільшення кількості церков та релігійних громад сприяє розвитку духовності. На території області знаходиться понад 800 культових споруд. Ще близько сотні церков знаходиться у процесі будівництва. За кількістю храмів на одного жителя Тернопільщина посідає перше місце в Україні.

– Визначити рівень релігійності можна статистично. Мені доводилось служити на Дніпропетровщині, Запоріжжі, Полтавщині, Хмельниччині та Тернопільщині.  Порівняльна характеристика така: чим ближче до Москви, тим менший рівень духовності. Наприклад, одним із критеріїв може  бути кількість людей, які сповідалися під час посту. Наприклад, у Тернополі, умовно кажучи, – 40%, Кам’янець-Подільському – 4%, Дніпродзержинську – 0,4% і так далі. Коли порівнювати нас із поляками, то наші сусіди значно побожніші. У порівнянні з іншими обласними центрами Тернопіль – найпобожніше місто. Можливо, це пов’язано з тим, що ми завжди були готові боротися: за життя, віру, дітей. Життя – це боротьба та війна між добром і злом. Не дарма християни називаються воїнами Божими, а не мандрівниками, які йдуть з пункту А в пункт Б. Лінія фронту у цій боротьбі лежить через наше серце. Кожної хвилини людина робить вибір, яким шляхом їй іти, говорить священик УГКЦ, головний капелан всеукраїнської організації "Тризуб" о. Петро Буряк.

Частково думку о.Петра розділяє священик Катедрального Собору УГКЦ о. Мартин Хомів. Суспільні явища, на його думку, є мірою людської моралі та духовності, однак український народ, в тому числі й Тернопільщина, перебуває під великим впливом духа. На жаль, не завжди Божого. Часто окультизм та магія беруть верх над здоровим глуздом і навіть церквою.

– Число храмів, парафій, релігійних громад в Тернополі свідчить про те, що наша громада є духовною. Враховуючи загальну статистику негативних явищ, таких як кількість абортів, безпритульних дітей, самогубців, Тернопільщина займає останнє місце в державі за цими показниками. Значно більше таких соціальних проблем на Сході. Можливо, ці показники є плодами нашої духовності. Зараз народ перебуває у стані пізнання Бога. Коренем слова «духовність» є «дух», і він може бути різним. Український народ дуже цікавиться духовністю, окультизмом, духами, магією. Люди вважають себе віруючими і в той же час звертаються до екстрасенсів. Одного разу мені на хрещення принесли дитину і в неї на руці була червона стрічка. Невже батьки думають, що ця ниточка допоможе? Люди бояться злого ока, заздрості і вірять в існування духа в обрядових речах: свічках, стрічках, підковах. Власне своїм християнським життям людина уже відкидає від себе все поганське. Ісус помер на хресті, щоб звільнити нас від рабства перед цими речами, наголошує священик Катедрального Собору  УГКЦ о. Мартин Хомів.

Чи завжди священик є прикладом духовності?

У Тернополі варто окремо розділяти момент традицій та духовності як внутрішнього стану душі. Християнські традиції в області дуже сильні. Натомість з духовністю ситуація значно складніша, адже не так легко заглянути в душу людини. Зовні людина може здаватися дуже побожною, ходити до церкви, сповідатися. Але чи відповідають ці дії внутрішньому відчутті людини?

– Апостоли говорять, що віра повинна бути живою і дієвою, тобто виявлятися у наших вчинках та поведінці. Коли людина приходить до церкви і цілу службу думає про свої справи, а не про молитву та Бога, це не можна назвати духовністю. Формально людина була в храмі, але душа її знаходилась десь інакше. Духовність невідривно пов’язана з церковністю. Багато людей вважають, що їм не потрібно ходити до церкви, бо вони мають Бога в душі. Церква – це є створений Господом організм, і людина не може спілкуватися з Богом, знаходячись поза церквою. Немає шляху до Богом поза тим, який він сам встановив. Духовність вимірюється не тільки приходом до храму, а й вчинками щодо інших людей. Ці моменти легко прослідкувати у поведінці дітей. Формально вони отримують правильне виховання та освіту. Та коли діти бачать протилежне у вчинках своїх батьків, вони наслідують зовсім інші речі. Саме по дітях можна судити, наскільки духовні та моральні їхні батьки. Звичайно, вплив на дитину має школа. До речі, навчання потрібне і самим батькам. Дуже часто у них проявляється, так би мовити, внутрішній гонор, який не дозволяє їм щось  уточнити, перепитати. Вони вважають, що людині з їхнім статусом та освітою соромно чогось не знати, тому покладаються тільки на себе і вважають, що усе роблять правильно. Причиною цих проблем є автономність людини від Бога, її бажання відділитися, бути самостійною. Саме це заважає нам йти до Господа. Духовність людини – це шлях самовдосконалення. Не можливо досягнути певної планки і вважати, що людина спасенна. До суду Божого людина ще може оступитися та згрішити, – наголошує Архиєпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький УПЦ Нестор.

Важливе значення у процесі духовності відіграють священнослужителі та їхнє вміння зацікавити людину, знайти до неї підхід. У процесі активної співпраці прихожани церкви перетворюються на парафіян, які беруть активну участь у церковному житті.

– Проблемою священництва є проповідь одним і тим же людям. Священики мало виходять за межі храму, щоб проповідувати іншим слово Боже, відкривати для них церкву. Коли людина хоче визначити рівень своєї духовності, вона повинна подивитися на рівень власної моральності: як вона поводиться у церкві, транспорті, в черзі. З точки зору християнського богослов’я ціллю людського життя є убожіння. Це той тезис, якого вчили всі святі отці. Вони говорили, що людина живе для того, щоб стати Богом по благодаті. У жодному храмі, в яких я побував за 30 років, я не чув, щоб про це говорили. Про це я чув лише в академії під час навчання. Як можна про це не говорити? Це ж ціль життя і головне, що може бути в церкві. Людина приходить до священика не як до артиста розмовного жанру. Сенс в тому, що існування в церковному організмі повинно змінювати людину. Коли священик поводиться ще гірше, ніж прихожанин, це світло не може пролитися. Безбожникам Господь може простити їхні гріхи, тому що вони жили в іншій системі координат. Інша справа, коли людина знає, як чинити, вчить цього інших, але сама не робить, – застерігає протоієрей УАПЦ Євген Заплетнюк.

Представники духовенства не бояться вголос говорити про ці проблеми. Тільки таким чином можна їх позбутися.

– У духовному житті громади важливу роль відіграє персона священика. Це має бути людина високоосвічена. Коли у священика немає базової освіти, а таке явище, на жаль, існує, він не зможе привести людську душу до спасіння. На одному з похоронів, де я був членом родини, довелось бачити, як священик сказав перевернути стільці (елемент окультизму – авт.). На мою думку, це є проблемою минулого, тому що багато священиків у 90-х роках висвячувалися експрес-методом, їх не вистачало. В результаті отримуємо такі речі, – говорить протодиякон Тернопільської єпархії УПЦ Олег Гах.

Очевидно, священикам Тернопільщини ще є над час працювати. Однак вони налаштовані оптимістично і вірять, що з людським прагненням та Божою допомогою позитивний результат не змусить довго на себе чекати.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме:- 21.05.2019р. з 09.00 год. до 12:00 год. за адресами: просп. Злуки, 47, 47а, вул.Б.Лепкого, 2;- 21.05.2019р.  з 09.00 год. до 13:00 год. за адресами: просп. С.Бандери, 9, вул.Зелена, 1-14, вул. Паркова, 4, вул. Тютюнника.
Суспільство
Оригінальні картини своїми руками створили учні Підволочиського професійного ліцею на Тернопільщині, які представили під час форуму закладів профтехосвіти області у парку Шевченка. Як повідомляють "Тернополяни", композицію з картин автори назвали "У кожній професії своя краса". За словами керівниці одного із гуртків закладу Тетяни Йосик, кожна з мистецьких робіт має певне значення. "У нашому ліцеї можна здобути п’ять професій, які ми відобразили на картина...
Пригоди
Неймовірно цікавими і навіть дещо моторошними розповідями ділилися з містянами співробітники Тернопільського обласного краєзнавчого музею під час свята «Ніч у музеї». Пишуть Тернополяни. На заході, який розпочався звечора, у стінах закладу тернополяни могли перенестись у часі та побачити на власні очі, як жили їхні діди-прадіди, у що вірували, які звичаї, обради вони виконували під час традиційних свят. Зокрема, люди могли дізнатися, як колись плели вінки...
Суспільство
Коропецький дошкільний заклад у жахливому стані. Про це повідомляють батьки дітей, які його відвідують. Серед іншого скаржаться на халатність керівництва та байдуже ставлення до своїх обов'язків. Повідомляє Т1 Новини. Батьки дошкільнят із Коропця б'ють на сполох через жахливий стан дитячого садка. У соціальній мережі Фейсбук вже неодноразово публікували пости, у яких розповідали про проблеми дошкільного закладу, підтверджуючи це світлинами та відео. "Пройш...
Суспільство
Мешканці містечка на Тернопільщині були шоковані, побачивши на рідних вулицях наслідок "варварської" поведінки. Як повідомляє "Терен", у Чорткові поруч із сміттєвим баком, посеред сухого гілля невідомі викинули образ Діви Марії з маленьким Ісусом. "Ішли сьогодні з чоловіком по вул. Степана Бандери, що у Чорткові, і побачили таке. Були шоковані! Хочемо миру, добра, достатку, а робимо такі страшні вчинки. Потім запитуємо, за що нас Бог карає?"- Зазначила Гал...
Кримінал
Співробітники Кременецького відділу поліції розшукують двох невідомих зловмисниць, які скоїли крадіжку з будинку мешканки одного із сіл району.  Злочин трапився вранці, допоки господиня їздила у справах до райцентру. Правоохоронці припускають, що злодії проникли до чужого помешкання за допомогою ключа, який потерпіла необачливо залишила над дверима. Близько обіду жінка повернулася додому, побачила в будинку безлад, а зі сховку зникли 19 тисяч гривень та сі...
Суспільство
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на брифінгу для журналістів заявив, що подає у відставку. "Я прийняв для себе рішення подати у відставку одразу після проведення чергового засідання уряду у середу", - сказав Гройсман. Як повідомляє "Espreso", Гройсман нагадав, що сьогодні був приведений до присяги президент Зеленський. Під час своєї інавгураційної промови він сказав про те, що уряд має скласти свої повноваження. "Думаю, ви розумієте, що уряд складає повн...
Кримінал
З заявою про протиправний вчинок до працівників Тернопільського відділення  поліції звернувся 42-річний мешканець селища Велика Березовиця. Він розповів, що його ошукали та викрали мобільний. Зі слів потерпілого, недобросовісним виявився випадковий знайомий. Чоловік разом з іншими приятелями прийшов на гостину до його  помешкання. Під час гулянки зловмисник взяв мобільний аби терміново зателефонувати, вийшов з ним в коридор та пропав. Поліцейські встановил...
Пригоди
Транспортна автопригода сталася ще 5 червня минулого року. В обідню пору мчав собі молодик на "Тойоті Камрі" центром Чорткова. На перехресті вул. Незалежності водій, не збавляючи швидкості, спробував проскочити перед "Ауді", що їхала головною дорогою, на жаль… Іномарки зіткнулись... І хоча обидва водії відбулися незначними синцями та легким переляком, в аварії ледь не загинуло місячне немовля. Переломи і травми отримала молода жінка, мати малюка. Як повідо...
Новини по темі
"20 локацій, 38 акторів та 2 роки роботи": у Тернополі презентують молодіжний фільм (ВІДЕО)
"Чорнобиль без страху й тривоги": тернопільський гурт СКАЙ презентував новий музичний кліп (ВІДЕО)
Папа Римський дасть Зарваниці особливий статус "Малої базиліки" (Відео)
Трансляцію конкурсу "Євробачення-2019" для українських глядачів коментуватиме тернопільський шоумен
На Тернопільщині у старовинному замку зніматимуть фільм
На Тернопільщині внаслідок негоди на дорогу обвалилася синагога
Степан Барна під час відкриття літнього туристичного сезону у Збаражі: Ми маємо чим вражати туристів (фото, відео)
Тернополянам пропонують самим обрати виконавців, які виступлять на концерті з нагоди Дня міста
Мешканку Тернопільщини, яка перебувала в розшуку, знайшли мертвою (ФОТО)
"Приголомшливі сцени та мелодійна музика": юнак з Тернопільщини знявся у індійському фільмі про Ісуса Христа (ФОТО)
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!