Французи із задоволенням залишать скульптури Пінзеля у Луврі назавжди (ФОТО)

З часу відкриття у Франції  виставки робіт геніального скульптора Іоанна Георгія Пінзеля уже минув тиждень.

Попереду ще кілька місяців знайомства європейців з нашою культурною спадщиною. До складу української делегації, яка мала можливість оглянути експозицію, входила і дослідник творчості скульптора Віра Стецько. Саме її “Тернопільська липа” попросила розповісти про відкриття, враження та очікування від виставки у Луврі.

Віро Іллівно, розкажіть як пройшло відкриття першої української виставки у найвідомішому музеї світу?

Як такого офіційного відкриття не було. Там не прийнято організовувати такі заходи до яких ми звикли. Усе відбулося просто і швидко: у зал Каплиці зайшов Міністр культури України Михайло Кулиняк, директор Лувру та інші представники делегації. Вони просто оглянули роботи Пінзеля, поділилися враженнями від побаченого, і на тому все завершилося.

А пізніше була можливість поспілкуватися більш вільно. Для усіх влаштували прийом у ресторані готелю, де поселили представників делегацій. Там виступав Надзвичайний і Повноважний посол  України у Французькій Республіці Олександр Купчишин. Звучали вітання, зазначалося, що виставка присвячена пам’яті Бориса Возницького, були представники департаменту скульптури Лувру, різних українських інституції, які є у Франції. Від нашої делегації ми дарували їм ляльки-мотанки, диски з українськими піснями, а Тарас Демкура – наш мистецький альбом “Таїна Пінзеля”.

Чи правда, що потрапити на відкриття вдалося далеко не всім учасникам української делегації?

Так. Відкриття експозиції було призначено на 18.00. Наш Міністр та дехто із делегації прийшли зазделегідь, тому вже близько 18.00 години двері просто зачинили, і навіть той, хто прийшов вчасно, і хто належав до української делегації не зміг зайти до середини. Зал, де експонуються скульптури невеликий, тому усі бажаючі потрапити на відкриття просто не вмістилися б там. Прикро, що навіть Світлана Стрєльнікова, генеральний директор Національного науково-дослідного реставраційного центру України  не змогла супроводжувати Михайла Кулиняка, бо її просто не впустили. І це недоліки організаційні, бо повинні були бути бейджики, згідно з якими люди могли б потрапити на відкриття, мало бути чітко наперед обумовлено, хто міг зайти, а хто міг трохи почекати, і зробити це пізніше. Взагалі, до складу української делегації входило багато людей, які не мали ніякого відношення до особистості Пінзеля та його робіт. Думаю, вони могли спокійно приїхати у Францію пізніше, щоб відвідати українську експозицію. Та після презентації усіх бажаючих по черзі пускали до зали. А бажаючих і в перший день, і другий було дуже багато. Навколо нашої виставки створився справжній ажіотаж.

Розкажіть про саму експозицію, як вона виглядає?

Насамперед вразило те, що і біля музею, і всередині розвішані великі афіші нашої виставки, тому експозицію легко знайти. Вона розташована на другому поверсі музею. У центрі виставкового залу на великих круглих п’єдесталах розташовані кілька скульптур із Тернопільщини. Попри стіни на невеличких підвищеннях розміщені інші скульптури. Окремим комплексом представлені роботи із Годовицького храму, що на Львівщині. Для фігури Розп’яття французи спеціально зробили хрест із червоного дерева. І біля цих робіт пінзеля скульптури помістили фотографії, де зображено як колись виглядав цей храм, і у якому він стані зараз. Є також в експозиції процесійне розп’яття із Годовиці, яке у 1945 році з України вивезли поляки. Зараз воно зберігається у Храмі Божого тіла у Вроцлаві. А маленькі ескізи робіт скульптора – боцеті із Баварського національного музею експонуються під скляним кубом.

Що особисто Вам сподобалося?

Мене вразила скульптура святого Апостола Іоакима із музею Пінзеля у Львові. Бо раніше вона була помальована білою фарбою, а реставратори повернули їй первісний вигляд, і зараз вона така, як колись – вражає позолотою. А ще мене дуже вразили боцеті. Пінзель, як і більшість скульпторів того часу, перед тим, як братися за великі монументальні роботи, робив їхні ескізи. Але це не просто загальний вигляд майбутньої скульптури, вони  дуже майстерно виконані, старанно вирізьблені усі деталі – це маленькі шедеври.

Що можете сказати про експозицію загалом?

Я дещо розчарована тим, як розташували деякі скульптури. Ще коли велися переговори про цю виставку, і зазначалося, що їх планують  виставляти у Каплиці, то вже тоді мене це дещо  насторожило. Адже Каплиця  – це невелике приміщення, а Пінзель – монументальний скульптор, його експресивні роботи вимагають відповідного простору. Вже тоді я підозрювала, що запропоноване приміщення буде замале для частини робіт, які відібрали французи. І мої побоювання підтвердилися. Якщо менші речі вписуються у цей зал, то, наприклад, скульптурам із Годовицького вівтаря замало простору. Так, щоб передати усю експресію, відтворену Пінзелем у “Жертвоприношенні Авраама”, його треба розміщувати приблизно на висоті двох метрів. А у Луврі її розмістили на рівні людських очей, а це зовсім інший кут зору, через що скульптура частково втрачає свою красу. Такі моменти французькі науковці не врахували, цю фігуру треба було вище ставити, але приміщення цього не дозволяє. Утім, це суто моє, професійне, зауваження.

Маю також претензії до підписів під роботами. Французи дали їх трьома мовами – французькою, англійською та іспанською.  Але Пінзель представляє Україну, і я б хотіла бачити підписи також українською, можна було дати її замість іспанської. Бо навіть шрифт несе свою енергетику. І, думаю, людям, які хочуть пізнати цього геніального Майстра, було б цікаво бачити, як пишеться його прізвище та назви скульптур нашою рідною мовою. Власне, з українського боку бракувало куратора, який би працював на рівні з французами, прослідкував і порадив їм, як краще усе зробити.

А які враження від робіт Пінзеля у французьких науковців?

Те, що у Луврі захотіли показати саме Пінзеля не випадково. Адже у цій музейній скарбниці немає подібних робіт, тобто дерев’яна барокова скульптура у них не представлена. І роботи українського Мікеланджело вони обрали саме тому, що він є найяскравішим представником бароко другої половини 18-го століття у Європі. Фахівці департаменту скульптури також зацікавлені у тому, щоб у Луврі була скульптура Пінзеля в постійній експозиції. І, навіть, велася мова про можливість купити в України хоча б одну його роботу. Звісно, йдеться не про скульптури із музейних збірок чи храмів. Адже відомо, що на теренах нашої держави є ще кілька творів Пінзеля, які перебувають поза межами фондових збірок. Думаю, буде добре, якщо робота Майстра буде представлена у Луврі, адже він геніальний, але ще маловідомий, а це крок до того, щоб відкрити його світові.

Ви спілкувалися з польськими та німецькими дослідниками творчості скульптора. Чи вдалося дізнатися щось нове?

Якихось сенсаційних новин з біографії  чи творчості Пінзеля наразі немає. Та, можливо, саме завдяки цій виставці, яка триватиме упродовж трьох місяців, з’являться нові відомості про родину скульптора. Адже залишилися його нащадки, будемо сподіватися, що поширення інформації про Пінзеля у Європі призведе до того, що вони зголосяться.

Віро Іллівно, у ЗМІ і далі з’являються повідомлення про те, що після Лувру скульптури експонуватимуться у Києві. То будуть вони там чи ні?

Справді, така інформація поширюється, але жодних перемовин із керівниками Тернопільських чи Івано-Франківського музеїв, яким належать роботи, з боку генерального директора київського “Мистецького арсеналу” Наталії Заболотної не було. Із проханням про виставку вона звернулася тільки до генерального директора Львівської національної Галереї мистецтв Лариси Возницької-Разінкової, але від неї також ствердної відповіді не отримала. Але питання виставки необхідно вирішувати також з іншими власниками скульптур. Та й усі пропозиції, щодо подальших експозицій маємо добре обдумувати. Бо коли будемо часто возити та виставляти роботи Пінзеля, то є ризик їх ушкодження. Тому, наразі про будь-яку наступну виставку не йдеться. Роботи повернуться до Львова, а звідти – на місця звідки їх взяли.

luvr 1
luvr 2
luvr 6
luvr 4
luvr 5
Тернопільська липа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повернення чи надання Томосу – це важлива подія для України, це означає канонічність і незалежність української церкви від російської. Нагадаю, як історик, що після хрещення Руської держави від Візантії, у Києві була створена митрополія, яка була у підпорядкуванні Константинопольського патріарха, тому рішення про надання Томосу якраз підтверджує давні права української православної церкви на автокефалію. Також актуально, що це є шлях до міжрелігійного діал...
Суспільство
Антон Угляр 9 років живе у Лондоні, де займається фінансовим консалтингом. Проводить консультації для людей, які приїжджають до Великої Британії. У селі Оришківці (Гусятинський район), що на Тернопільщині, він нещодавно відвідав родичів. "Працюю фрілансером, тобто сам на себе. Мої клієнти україномовні, польськомовні, російськомовні люди, які працюють у Лондоні". 26-річний чоловік розповідає, що для відкриття туристичної візи до Великобританії треба навести...
Суспільство
Правоохоронці Гусятинського відділення поліції розшукують мешканця села Гадинківці, Захарчука Степана Антоновича, 1960 року народження. Як повідомив заявник, його брат 7 жовтня вийшов з дому та не повернувся. Місце знаходження краянина невідоме. Прикмети зниклого: 165-170 см., худорлявої тілобудови, коротке, сиве волосся.  Був одягнений: в зелену кофту із надписом «БОЙС», джинсові штани синього кольору, коричневі туфлі. Усіх, хто бачив зниклого або володіє...
Пригоди
Такою була одна з легенд (ввідна), за якою на Кременеччині проводили командно-штабні навчання з цивільного захисту. Згідно з нею, у підсобному приміщенні школи прибиральниця виявила невідому речовину сріблясто-білого кольору. Учнів відразу "евакуювали". До встановлення походження речовини та ліквідації наслідків надзвичайної події та захисту дітей і працюючого персоналу залучили рятувальників, лікарів, поліцію. Як повідомляє "Терен", начальник управління ц...
Екологія
У парку Національного відродження в Тернополі зрізують дерева. Зокрема, зараз роботи проводять на ділянці, розташованій неподалік Аквастради, що на вулиці 15 Квітня. Повідомляє «МедіаТОР». Раніше на сайті вже повідомляли про те, що тернополяни схвильовані через вирубку дерев. Аби з’ясувати, хто і для чого зрізує дерева, журналісти звернулися до завідувача тернопільського парку Національного відродження Галини Гладинюк. Посадовець підтвердила інформацію, що...
Суспільство
Станом на 17 жовтня  100106  пацієнтів обрали сімейного лікаря з числа працівників КНП “ЦПМСД”, що складає 57,5 % дорослих жителів м.Тернополя. Серед структурних підрозділів лідирує АЗПСМ №5 (вул.Волинська,40) – 13309  підписаних декларацій. Лікарі  Трачук Ігор Павлович (АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Муран Оксана Мирославівіна (АЗПСМ №5), Свистун Лариса Миколаївна(АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Яременко Неля Василів...
Суспільство
На Тернопільщині розпочала роботу комісія, яка перевіряє якість ремонту доріг. Моніторять лише нещодавно зроблені шляхи місцевого та державного значення. Проект "Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг в Тернопільській області" реалізує громадська організація "Нівроку". Як повідомив голова громадської організації Іван Марчук, комісія по ремонту доріг співпрацює спільно з інженером куратором, який і визначає, чи якісно зроблена доро...
Кримінал
З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми у Тернополі була проведена прес-конференція, а після неї відбулося обговорення, щодо питання продажу людей у рабство при виїзді за кордон. За даними статистики в області є понад 30 людей, які постраждали від торгівлі людьми. Начальник управління сім'ї та молоді Тернопільської ОДА Ігор Чорній повідомив, що люди, які потрапили у подібну ситуацію, отримують одноразову грошову допомогу від держави. "В Терн...
Суспільство
18 жовтня, о 18:00 годині, на телеканалі у Тернополі відбудеться кастинг телеведучих. Про це повідомили на сторінці нового каналу "Тернопіль 1". Вікова категорія кандидатів – 23-33 роки. – Гостем студії буде один із кращих ведучих розважальних шоу України Юрій Гнатишин. Не пропустіть нагоди спробувати свої сили, – повідомляють організатори. Кастинг відбудеться за адресою: вулиця Олени Кульчицької 2,А, 4 поверх. Анкети на участь у кастингах та заявки на спі...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!