• Головна
  • Чому сотні тернополян знесли двері держреєстраторам?
14:00, 30 грудня 2012 р.

Чому сотні тернополян знесли двері держреєстраторам?

П’ятниця у державних реєстраторів – неприйомний день, та сотні підприємців не покидають дозвільний центр навіть у цей день.

Присутні просять зробити для них виняток, і в кожного з підприємців дійсно поважні причини. «І як тут не послухати?» – каже начальник відділу державних реєстраторів Наталя Уніят. Щодня біля дверей держреєстраторів збирається кілька сотень людей. Усі вони хочуть змінити код виду економічної діяльності. Зробити це потрібно до 1 січня 2013 року, тому в довгих чергах люди починають скандалити, утворювати тисняви, а тиждень тому підприємці винесли держреєстраторам двері.

Держреєстратори стали «кавказькими полонянками»

Такий ажіотаж пояснюється тим, що підприємці та інші суб’єкти господарювання до кінця цього року повинні змінити старі класифікатори видів економічної діяльності (КВЕДи) на нові. З 1 січня 2012 року набрав чинності новий класифікатор кодів економічної діяльності – 2010. Протягом року суб’єкти господарювання мали право використовувати КВЕД-2005, який діяв паралельно з кодом 2010. А ось новостворений фізичним та юридичним особам державні реєстратори пропонували використовувати нові коди. Більшість активних підприємців, які вносили зміни у документацію, змінили КВЕДи протягом року. Зараз в основному залишились підприємці, які працюють на ринку. До них інформація, очевидно, надійшла дещо пізніше, тому й прийшли в останній момент. У Тернополі зареєстровано близько 40 тис. суб’єктів господарювання. Майже 10 тис. змінили вид економічної діяльності протягом року, причому третина з них зробили це протягом грудня.

– У нас працюють шість державних реєстраторів. Ми починаємо прийом громадян о 9 ранку і завершуємо близько 18 год. Часу на іншу діяльність, яку здійснюють державні реєстратори, практично не вистачає, тому доводиться залишатись понаднормово. Щодня відділ приймає близько 250 громадян, однак люди чергами все одно не задоволені. Інколи вони вдираються у кабінет і починають скандалити. Час від часу до нас надходять листи з суду та прокуратури. Протягом дня реєстратор повинен внести дані у базу і надати відповідь відповідним структурам. Якось до мене телефонують із прокуратури і повідомляють, що вже протягом кількох днів приносять у відділ пошту, але не можуть сюди потрапити. Підприємці заповнили коридори і нікого до кабінетів не пускали. Реєстратори також не могли вийти зі своїх кабінетів. Минулого тижня підприємці взагалі винесли нам двері, тому доводилось просити у міського керівництва охорону, яка зараз підтримує дисципліну у коридорах, – пояснює Наталя Уніят.

Під «пресом» держреєстратори працюють уже кілька місяців. Кожна затримка черги викликає велике обурення громадян. Натомість одна людина може мати близько десяти довіреностей. Відтак з однією особою реєстратор може працювати навіть годину. Можна зрозуміти і самих підприємців. У вузьких та тісних коридорах нерви можуть здати у кого завгодно. Зараз підприємці самотужки склали собі список, згідно з яким заходять до реєстраторів. Зараз він налічує понад 3 тис. громадян. Враховуючи, що щодня змінити код діяльності можуть понад дві сотні осіб, підприємці можуть спрогнозувати, у який день настане їхня черга. Таким чином робота трохи дисциплінувалась.  Для зміни коду необхідно мати з собою паспорт. Бланки форми №11 видають у відділі державних реєстраторів. Проблем з бланками протягом року не виникало. Вони надруковані у достатній кількості. Цим займаються відповідні підрозділи міської ради, зазначає Наталя Уніят.

Жодних інших шляхів змінити КВЕД на новий, окрім державних реєстраторів, немає, застерігає Наталя Олександрівна. Пришвидшити процедуру можуть пропонувати лише аферисти. Крім того, підприємці запитують про можливість змінити код в електронному варіанті, однак така процедура законодавством України не передбачена. Процедура зміни КВЕДу повністю лягає на плечі шести працівників відділу державних реєстраторів. Жодна інша структура їм у цьому не може допомогти. Кожен держреєстратор пройшов спеціальне навчання та отримав секретний пароль, відомий тільки йому. Відтак, працюючи на своєму комп’ютері, система одразу визначає, які дії вчиняє реєстратор. У разі помилки можна легко з’ясувати, хто і коли її вчинив.

За старі КВЕДи підприємців не штрафуватимуть

За словами підприємців, система КВЕД-2010 почала працювати тільки у вересні, тому змінити код швидше у них не було можливості, однак Наталя Уніят спростувала цю інформацію.

– Комп’ютерна система встановлена на початку року і працює безперебійно. У виникненні черг винні самі ж підприємці, які відкладали процедуру у довгий ящик. Зараз до нас звертаються суб’єкти господарювання, які не вчиняли жодних дій з 2000 року. Тепер вони почули про зміну КВЕДів і вирішили внести зміни, адже міра відповідальності за використання старих кодів наразі достеменно не відома, – каже Номер один Наталя Уніят. – Продовжити перереєстрацію кодів можна і після 1 січня. Особливо це стосується тих підприємців, які не ведуть активної економічної діяльності.

Днями міський голова Тернополя Сергій Надал звернувся до начальника Тернопільської об’єднаної ДПІ Петра Якимчука з проханням продовжити процедуру перереєстрації кодів, та податківець зазначив, що для цього у підприємців було достатньо часу. На перший погляд, серйозних проблем використання старих КВЕДів не принесе, однак уже зараз деякі банки відмовляються приймати платіжки від СПД, які користуються старими кодами.

– З 1 січня 2012 року почав діяти новий класифікатор видів економічної діяльності – КВЕД-2010. Оскільки класифікатор використовується для аналізу статистичної, фінансової, податкової та іншої економічної інформації перехід до КВЕД-2010 здійснюється поступово. Для зручності платників протягом усього 2012 року діяв і класифікатор 2005. Однак з 31 грудня 2012 року його дія скасовується, – пояснює заступник начальника Тернопільської об’єднаної ДПІ Василь Кравець.

Основне призначення КВЕДів – визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців.

Свідоцтва платника єдиного податку, які видані у 2012 році та в яких зазначені види економічної діяльності згідно з КВЕД-2005, вважаються дійсними. Платникам не обов’язково через скасування з 31 грудня 2012 року класифікатора КВЕД-2005 терміново вносити зміни до своїх документів.

Підставою для відмови у видачі Свідоцтва платника єдиного податку на 2013 рік не може бути відсутність в облікових даних платника виду діяльності, зареєстрованого згідно з КВЕД-2010, пояснюють у податковій. Якщо ж «спрощенець» реєструється вперше або змінює вид своєї діяльності, то у цьому випадку йому потрібно користуватися виключно класифікатором 2010.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
"Робота для літніх людей, 18 000 грн зарплати на місяць": названо ТОП-5 гарячих вакансій, роботодавці готові платити
Автомобілі доведеться викопувати з-під снігу через люті хуртовини: синоптики попереджають про різку зміну погоди
Черговий скандал: актор "Студії Квартал 95", який числиться воєнним, активно гастролює, але отримав орден за "мужність і звитяги"
"Дощ, нескінченний сніг і справжній потоп чекають на області": в Україні вируватиме негода, небезпека для машин і людей
Оголошення
live comments feed...