Чи не пізно ще зробити щеплення: що тернополянам варто знати про дифтерію та її наслідки

Все, що тернополянам варто знати про важку недугу та щеплення від неї.

Четверо хворих дорослих на Закарпатті, у Києві - 9-річний хлопчик. Всього з початку року вже шість випадків, а минулоріч загалом було 10 хворих. До України повертається дуже небезпечна хвороба - дифтерія.

Що це за захворювання, як йому запобігти та як лікувати? Чи є в Україні ліки і чому дифтерія повертається, розбиралась ВВС News Україна.

Дифтерія - що це таке?

"Ситуація дуже тривожна", - говорить Володимир Курпіта, генеральний директор Центру громадського здоров'я про дифтерію на Закарпатті. Там захворіли чотири студенти-медики Ужгородського національного університету. У вузі призупинили навчання, щоб інфекція не поширювалась. Саме на осінньо-зимовий період зазвичай припадає максимальна кількість випадків дифтерії.

Дифтерія є небезпечним гострим інфекційним захворюванням через ускладнення, до яких може призвести, і через високий рівень смертності. До дії дифтерійного токсину чутливі практично всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.

Смертність від дифтерії за різними даними становить від 5% до 20%.

Можливі ускладнення від дифтерії:

- блокування дихальних шляхів;

- інфекційно-токсичний шок;

- пошкодження серцевого м'яза (міокардит);

- ураження нервової системи;

- нефрозонефрит;

- легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

Збудником хвороби є дифтерійна паличка, яка дуже стійка і може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Дифтерією заражаються повітряно-крапельним шляхом і через предмети побуту.

Джерело інфекції - хвора людина або носій збудника. Інкубаційний період захворювання - від 3 до 10 днів. Тобто в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати.

Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

Симптоми дифтерії:

біль у горлі; підвищена температура, лихоманка; набряк слизової оболонки ротоглотки; наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу; набряк шиї; збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів Чому дифтерія повернулась?

Саме низьким рівнем захисту населення лікарі пояснюють нові спалахи захворювання. За даними Центру громадського здоров'я, за дев'ять місяців 2019 року, щепленими від дифтерії є лише 59% дітей до року та 52% дорослих.

"Дифтерія - дуже небезпечна і в ситуації, коли в країні багато невакцинованих дітей та дорослих, ризик її розповсюдження високий", - говорить Катерина Булавінова, медичний експерт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Українські лікарі дуже добре знають, якою небезпечною може бути дифтерія. У 90-ті роки через масову відмову від вакцинацій Україна вже пережила епідемію дифтерії. Тоді, за даними МОЗ, захворіли 20 тис. людей, а майже 700 померли.

"Сьогодні ми маємо кір, де смертність приблизно 1 з 1000 хворих. А ситуація з захистом від дифтерії - не краща. І якщо на зміну кору прийде дифтерія, то це буде 5% смертність, як мінімум. А це вже іншого порядку загрози", - говорив в інтерв'ю ВВС News Україна Євген Комаровський.

Охоплення щепленням від кашлюка, дифтерії і правця (одна вакцина від трьох хвороб) станом на 1 січня 2019 року серед дітей до 1 року. Дані Центру громадського здоров'я МОЗ України

Чи вистачить ліків?

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти. І навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%, описують серйозність цієї хвороби у МОЗ.

Кілька місяців тому 200 флаконів сироватки у якості гуманітарної допомоги Україна отримала від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Станом на 24 жовтня, в Україні було 192 флакони ліків від дифтерії, розповіли у Центрі громадського здоров'я.

Чи вистачить цієї кількості на всю Україну? У Центрі громадського здоров'я запевняють, що так. За словами керівника центру пана Курпіти, в минулому році Україна використала лише 46 флаконів для лікування десяти хворих.

Як запобігти дифтерії? Випадки дифтерії в Україні:

2011 рік - 8 випадків

2012 - 5 випадків

2013 - 6 випадків

2014 - 4 випадків

2015 - 2 випадків

2016 - 4 випадків

2017 - 0 випадків

2018 - 10 випадків

Єдиним способом захиститися від дифтерії називають вакцинацію дітей і ревакцинацію дорослих.

При цьому, як зазначають у Центрі громадського здоров'я, вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через 1-1,5 років не гарантує захист від інфікування, але хвороба у щеплених людей буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень.

У Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ) стурбовані низьким рівнем вакцинації українців і занепокоєні тим, що спалах, подібний до того, який був у 90-х, може повторитись. Експерти ЮНІСЕФ закликають українців робити щеплення.

"Навіть попри своєчасне лікування, близько 20% хворих помирають. Натомість вакцинація проти дифтерії дуже ефективна, вона запобігає розвитку захворювання та ускладнень", - розповіла Катерина Булавінова, медична експертка ЮНІСЕФ в Україні.

Українців закликають прийти до сімейного лікаря і зробити щеплення, це безкоштовно. За даними МОЗ, в Україні є вдосталь вакцин.

Календар профілактичних щеплень в Україні. Як це має бути

Щеплення від дифтерії: що і як робити?

Щеплення від дифтерії мають отримувати всі — і діти, і дорослі протягом усього життя, кожні 10 років, кажуть в МОЗ.

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. Згодом проводиться ревакцинація у 18 місяців та у 6 років вакциною АДП. Наступне щеплення у 16 років — вакциною АДП-М.

Далі необхідно вакцинуватися повторно кожні 10 років. Тобто, якщо останнє щеплення проти дифтерії було в 16 років, наступне потрібно зробити у 26. І так далі кожні десять років.

Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М, кажуть лікарі.

Для дорослих між першим і другим щепленнями інтервал має бути не менше 30 днів, а між другим і третім - шість місяців.

Якщо вже є спалах, чи можна робити щеплення?

У Центрі громадського здоров'я МОЗ України пояснюють, що навіть при виникненні осередку інфекції, щеплення все одно потрібно робити.

Так, для профілактики дифтерії люди, які контактували з хворим, мають негайно отримати щеплення.

ВВС News Україна попросила медичну експертку ЮНІСЕФ в Україні Катерину Булавінову розповісти про вакцинації проти дифтерії:

Чи може захворіти на дифтерію людина, яка була вакцинована до цього?

Якщо в дитинстві ви отримали повну первинну вакцинацію — чотири дози вакцини з компонентом дифтерії до 18 місяців, потім вас ревакцинували за календарем вакцинації у 6 та 16 років, то вакцина проти дифтерії забезпечить високий рівень захисту проти цієї хвороби на 10 років.

Тому кожні 10 років дорослим необхідно проходити ревакцинацію — інакше можна захворіти.

Дорослим, які ніколи не вакцинувалися від дифтерії, варто негайно зробити щеплення.

Рівень вакцинації 2009-2018 роки (дані у %, діти до одного року і 1 рік)

Які можуть бути побічні ефекти при вакцинації проти дифтерії, наскільки вони небезпечні?

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризики для здоров'я та життя при захворюванні на дифтерію, правець і кашлюк набагато серйозніші, ніж ризики розвитку серйозної реакції на вакцину.

Реакції, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін'єкції або підвищення температури - це нормальне явище. Вони з'являються незабаром після того, як вакцина була введена і зазвичай проходять протягом кількох днів.

Підвищення температури у дітей пов'язане з кашлюковим компонентом у складі вакцини АКДП. У дорослих, які отримують вакцину від дифтерії та правця, можливі місцеві реакції: може боліти рука і плече. Якщо ви правша, рекомендую зробити ін'єкцію в ліву руку.

Чи можна робити одночасне щеплення від грипу і від дифтерії?

У ЮНІСЕФ кажуть, що так.

"Вакцинацію від грипу та дифтерії можна проводити в один день, лише укол роблять в різні руки", - каже пані Булавінова.

За її словами, зараз є позитивний тренд, коли у зв'язку з появою інформації про дифтерію, керівники підприємств та організацій уже виявляють інтерес до того, щоб вакцинувати своїх працівників і від дифтерії, і від грипу.

Також, за словами пані Булавінової, дуже важливо, щоб медики, які мають значно вищий ризик контакту з хворими в силу своєї роботи, були терміново захищені від дифтерії щепленням.

дифтерія щеплення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
За три наступні роки шість мільйонів українці підвищать рівень цифрової грамотності. Принаймні такими є амбіції урядового проекту – «Дія. Цифрова освіта». Його онлайн-платформа стартувала трішки більше місяця тому і вже нараховує майже тридцять п’ять тисяч користувачів. Які є особливості цієї програми та як з нею співпрацюють бібліотеки – дізнавалися журналісти тв4.
Суспільство
У 25-ти учнів Збаразького коледжу посиленої військової підготовки, які нещодавно були госпіталізовані до лікарні через масове отруєння, діагностували гостру кишкову інфекцію. Станом на сьогодні дітей уже виписали з медзакладу. Нових випадків захворювання немає. Про це йшлося сьогодні, 25 лютого, під час зустрічі голови ТОДА Ігоря Сопеля з представниками комісії, яка займалася розслідуванням цієї справи. За словами очільника області, захворювання могли спр...
Кримінал
Чортківщину сколихнула чергова афера. До людей додаються нібито священники і починають з того, що, мовляв, це нова сторінка, а доступ до старої втрачено. Після кількох речень – просять грошей. Зазвичай вказують на благодійні цілі, пише Терен. Про це на своїй сторінці у Facebook розмістив відео чортків’янин Олег Безпалько. Згодом на сторінці катедрального Собору Святих Верховних Апостолів Петра і Павла опублікували наступне повідомлення: «Слава Ісусу Христу...
Суспільство
Приурочили присвяту 100-літтю від дня народження видатного бандуриста Зіновія Штокалка. Кожного місяця в області відбуватимуться мистецькі імпрези та творчі заходи, пов'язані з цим старовинним інструментом. Одну із перших таких зустрічей провели в Українському Домі "Перемога". Деталі у сюжеті т1
Новини компаній
Дивовижні, найщиріші, надихаючі, сміливі, добрі, милі – все це про мам, котрі завжди поруч та вірять у нас. Мами кожного дня піклуються про дітей, чоловіків, батьків, встигають тисячі справ - будувати кар’єру, займатися своїм розвитком і при цьому залишатися гарною та жіночною. Саме тому, ми вирішили знайти неймовірних мам в Україні та розказати про них. Шостий рік поспіль, в рамках проекту «Мама Року» Лінія магазинів EVA заохочує всіх українців поділитися...
Пригоди
Майже п'ять годин медики Заліщицької лікарні боролися за життя вісімдесятитрирічної жительки районного центру. Пенсіонерка потрапила в реанімаційне відділення з порізаними венами передпліччя. За словами правоохоронців, жінка намагалася покінчити життя самогубством, перерізавши вени лезом. З ранами та в крові потерпілу найшла власна донька, пише Доба. Жінка каже, що приблизно дві години не заходила до кімнати матері, а коли прийшла перевірити чи все гаразд,...
Суспільство
Через очевидну небезпеку поширення коронавірусу у Тернополі, розташованому надто близько до країн Європи, де вже є хворі на COVID-19, вдадуться до превентивних заходів. Зокрема, уже завтра у місті повинні забезпечити дезінфекцію усього парку громадського транспорту, а також обмежити масові заходи, поки що – у закритих приміщеннях, пише Терен. Окрім того, у Тернополі незабаром вирішать, чи варто наступного тижня повертати учнів у школи після канікул, і спр...
Суспільство
Відтепер учні шкіл вивчатимуть оновлений предмет «Захист України» замість «Захисту Вітчизни». Відповідну постанову Уряд прийняв сьогодні, 26 лютого 2020 року. «Наша освіта довго наслідувала радянську парадигму, і предмет «Захист Вітчизни» – один із проявів цього. Це неправильно, що на п’ятому, практично шостому році війни ми досі не спромоглися замінити абсолютно радянську назву предмета «Захист Вітчизни» на «Захист України». Це важливий акцент, і я рада,...
Пригоди
Біля Львова маршрутка розчавила   автомобіль "Фольксваген Джета" на тернопільських номерах. Про це повідомляє Depo.Львів, з посиланням на депутата Львівської міської ради Ігоря Зінкевича. ДТП сталася біля Дублян, на виїзді на Київ. Станом на 19:30 водій легкового автомобіля живий, його затисло.