• Головна
  • Центр із денним перебуванням у Тернополі: Петриківський будинок-інтернат реформують (ВІДЕО)
20:02, 24 листопада 2019 р.

Центр із денним перебуванням у Тернополі: Петриківський будинок-інтернат реформують (ВІДЕО)

Центр із денним перебуванням. Реформування інтернатних закладів на Тернопільщині триває. Наша область стала учасником пілотного проєкту, в рамках якого на Петриківський дитячий будинок чекають зміни. Про особливості цього реформування та подальшу долю закладу дивіться у сюжеті Т1 Новини.

На Тернопільщині працюють над реформуванням інтернатних закладів. Одним із учасників проєкту Мінсоцполітики "Модернізація системи соціальної підтримки населення України" є Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат. 

Сьогодні тут проживає майже дев'яносто дівчат віком від чотирьох до тридцяти п'яти років. У них є вади зі здоров'ям. Люді  - 27, потрапила сюди ще зовсім маленькою. Народилась у багатодітній сім'ї в Тернопільській області. Через неналежне ставлення її батьків позбавили батьківських прав. Дах над головою отримала тут, у Петриківському інтернаті. Усе свідоме життя дівчина росла без уваги та підтримки. Каже: хоча тут забезпечують усім необхідним, але атмосфера - не сімейна. Працівники не мають змоги приділяти увагу кожному.

Дівчина не знає, що таке батьківська підтримка і ніжні мамині обійми. Тому найбільша мрія Люди - створити свою сім’ю, аби подарувати любов і тепло чоловіку та дітям.

- Мрію вийти заміж і народити дітей. Двох, близнюків. Дівчинку і хлопчика, - каже вихованка Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату Люда Кучер.

Директор інтернату Михайло Новосад розповідає: разом із працівниками робить усе, щоб створити усі необхідні умови. Хоча і сам розуміє - батьківську любов ніхто не замінить. Каже: в рамках цього проєкту даний заклад планують реформувати та створити центр із денним перебуванням, що дасть можливість дітям жити разом із батьками. 

- Дуже добре буде тому, що батько чи мати зможуть зранку цих дітей привезти, потім забрати. І батьки не будуть зайняті, і ми зможемо надати всі види послуг. Це лікування, реабілітація, - ділиться міркуваннями директор Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату Михайло Новосад.

Загалом на Тернопільщині проживає понад чотири з половиною тисячі дітей з інвалідністю, які потребують допомоги кваліфікованих спеціалістів. Одним із найважливіших завдань цього проєкту є адаптувати дітей із вадами розвитку та допомогти їм стати повноцінними членами суспільства.

- Коли ми говоримо про слабочуючих, наприклад можуть бути влаштовані в інклюзивний клас. Там створюються певні умови. Далі дитина навчається з усіма дітьми і вона підтягується. Щоб вона була повноцінна, - каже начальник служби у справах дітей Тернопільської ОДА Ростислав Дрозд.

Експерти проєкту переконують: виховання дітей в інтернатах шкодить їхньому розвитку. Адже їх ніхто не вчить звичних для нас речей: як приготувати їжу, помити посуд, доглянути за своїм одягом та як поводитись у різних життєвих ситуаціях. З ними не діляться досвідом та не дають порад, як реалізуватись у сучасному суспільстві. Після випуску з інтернату, вихованці на жаль, не пристосовані до дорослого життя.  

- Коли ми влаштовуємо дитину в інтернат маємо розуміти, що дитина не є там учасником прийняття рішень. Вона не напрацьовує ту практику, яка потрібна в житті. В неї немає права вибору, - розповідає заступниця керівника проєкту Міністерства соціальної політики з реформування інтернатних закладів у Тернопільській області Зінаїда Кияниця.

Найважливіше для дитини - це сім'я та батьківські обійми, коли дитина кожного дня бачить взаємини між дорослими та має правильне уявлення про модель поведінки у суспільстві. В рамках цього реформування передбачено, аби якомога більше дітей повернулось у свої сім'ї та мали право на повноцінне майбутнє.

- Головною потребою дітей, і це доведено в різних країнах, в різні періоди, в різні роки і записано в найвідоміших документам, зокрема, у Конвенції; ООН про права дитини - це право дитини виховуватися в сім'ї. І там чітко зазначено в преамбулі, що дитині для гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні в атмосфері щастя, любові, розуміння, - каже ключовий експерт проєкту з організації проведення навчання Жанна Петрочко.

Завдяки даній ініціативі в Україні не буде традиційних інтернатних закладів, а натомість розвиватимуться соціальні послуги підтримки сімей, щоб унеможливити розлучення дитини з рідною родиною. 

- В першу чергу ми маємо переслідувати інтереси дітей, в другу чергу звичайно працівників. І оскільки ми рухаємось до Європи, працюють над тим, щоб дитина була наближена до сім'ї. Сім'ю потрібно рятувати, сім'я - це призма, через яку дитина буде потім сприймати світ,- каже заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа.

Станом на 2019 рік в Тернопільській області діє 19 інтернатних закладів інституційного догляду і виховання, в яких цілодобово перебуває 1248 дітей. З них 90% мають батьків. Тому експерти переконують - даний проєкт Мінсоцполітики, який реалізується за сприяння Світового банку, реформує не лише інтернати, а й сучасне суспільство.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тернопіль #петрики #інтернат #діти
Останні новини
Оголошення
live comments feed...