Від чого залежить психічне здоров'я тернопільських дітей?

 У 2013 році діти з вадами розвитку зможуть навчатися у звичайних школах.

Ставлення до інклюзивної освіти, яка передбачає навчання дітей з вадами розвитку у звичайних учнівських колективах, є далеко не однозначним. Це стосується не тільки дискусій у колі медичних спеціалістів. Мова йде про педагогічні колективи, батьків, та й, зрештою, самих учнів. Втім саме з останньою категорією домовитись найлегше. Натомість з іншими сторонами потрібно ще працювати і працювати.

Точної кількості дітей-інвалідів не знає ніхто

У першу чергу потрібно змінювати підхід до роботи з особливими дітьми, зокрема в частині раннього виявлення захворювань. Що тут говорити, в області, та й в державі в цілому, навіть немає єдиного реєстру дітей з вадами розвитку. В результаті діти зі своїми проблемами просто випадають з поля зору фахівців. Як наслідок, сумна статистика: фахівці виявляють лише десяту частину дітей з цими вадами.

– На жаль, концепція реформування галузі охорони здоров’я в Тернопільській області не затверджена депутатською комісією обласної ради. Фактично те, що здійснюється в області, – це державна модель, яка не пристосована до особливостей кожного регіону. Нічого нового вона нам не принесла, натомість зруйнувала модель галузі охорони здоров’я, яка була однією з найкращих у світі. Чому у нас немає мультидисциплінарної структури, яка б могла надавати комплексну допомогу дітям від моменту народження і далі? Це пов’язано з бюджетними потоками. Кошти на соціальну реабілітацію надходять з Міністерства соціальної політики, на заклади охорони здоров’я – з МОЗ тощо. Ці галузі є дотаційними. В області навіть немає єдиної бази даних дітей з особливими потребами. Така ситуація спостерігається в більшості регіонів держави. Є лише окремо списки дітей, які обслуговує освіта, охорона здоров’я, соціальна сфера. Виходить, що активні батьки, які знають, що необхідно надати дитині допомогу, отримують її у всіх дотичних міністерствах, а діти, які не мають таких батьків, не отримують цієї допомоги у жодній інстанції, – розповідає директор Центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів Наталя Турецька. – Єдине, що у цьому плані спрацьовує педіатрична служба, яка володіє єдиним закритим реєстром. Служба має інформацією про дитину від народження до досягнення повноліття. Якби подібний реєстр можна було б створити для дітей-інвалідів та дітей з особливими потребами, таким чином можна було б бачити, які спеціалісти працювали з цією дитиною і які ще фахівці можуть їй допомогти.

За переконанням Наталі Турецької, формування вад розвиту дитини починається не з моменту її народження, а ще у перинатальному періоді. Однією з основних причин розвиту захворювання є нестабільне психологічне оточення.

– Перинатальні психологи – це власне ті люди, які формують психологічну атмосферу жінок та психологічне оточення ще ненароджених дітей. Прийнято говорити про дитину у віці від 0 до 18 років, але ж дитина формується задовго до свого народження. Майбутні батько та матір – це сьогодні учні освітньої школи. Було б добре мати програми, які формують здоров’я дитини не як школяра, а як майбутніх батьків. Таким чином ми можемо говорити про здоров’я нації, тобто починати треба зі старшокласників, які невдовзі будуть формувати свою сім’ю. В Тернополі у двох пологових будинках на півставки працює один лікар-психотерапевт. Якщо до цього лікаря за день потрапляє бодай одна вагітна, то це дуже добре. До спеціаліста практично не потрапляють матері, які стоять на обліку у пологовому будинку. Це в основному жінки, спрямовані фахівцями, які тимчасово не консультують молодих мам. Жінці при взятті на облік не наголошують, що їй вкрай важливо звернутися до цього спеціаліста, адже з нею відбуваються зміни, про які вона не знає. Власне, якби ми розуміли, що саме від психічного здоров’я залежить формування аутистів, гіперактивних дітей, то підхід до роботи можна було б змінити, – каже Наталя Турецька.

Фахівці рекомендують не виділяти дітей-інвалідів в окрему групу

На думку фахівців, виокремити дітей-інвалідів в окрему групу також не є правильно, адже здоровим є тільки те суспільство, в якому кожна людина почувається повноцінним членом суспільства. Натомість в Україні діти з хворобою Дауна сприймаються лише як хворі, а не як члени суспільства, які можуть повноцінно заробляти гроші в міру своїх можливостей. Крім того, медиків насторожує той факт, що в рамках реформування ліквідовано геріатричну службу. Наразі єдине місто в області, якому вдалося її зберегти, – це Тернопіль. Виходить, Тернопільщина практично втратила первинну ланку діагностики вад розвитку дитини. Тепер ці обов’язки ляжуть на сімейних лікарів.

– Нещодавно область отримала нову концепцію, затверджену Міністром охорони здоров’я, про реформування дитячої психіатричної служби. Безумовно, проблем є дуже багато, тому що дітей з вадами психофізичного розвитку з кожним роком стає все більше, – пояснює обласний позаштатний дитячий психіатр ГУОЗ Надія Смакоуз. – На сьогодні кожна третя дитина потребує психологічного консультування, а кожна п’ята – консультативної психіатричної допомоги. Законом про психіатричну допомогу передбачено, що психіатри активно оглядають дітей перший раз тільки перед навчанням у школі. До цього часу психіатри можуть оглядати дітей тільки за зверненням батьків та рішенням опікунів. Тому активно дітей з вадами психіки виявляють педіатри, неврологи, сімейні лікарі. В Тернопільській області близько 6 тис. дітей перебувають на диспансерному обліку. Ще близько півтисячі дітей мають інвалідність, пов’язану з розладами психіки та поведінки.

Держава дає право діткам з обмеженими можливостями вчитися поряд із здоровими дітьми. Інклюзивне навчання передбачає можливість присутності у навчальному класі асистента, в ролі якого часто виступають батьки. Така ситуація до вподоби не всім педагогам.

– Багато батьків неадекватно сприймають порушення психофізичного розвитку дитини. Одні його переоцінюють, інші – недооцінюють і вважають, що все пройде само собою. За державним стандартом початкової освіти у приміщенні, де проходить навчання учнів перших класів, повинна бути парта для батьків. Батьки дітей з особливими потребами, знаючи це, готові бути асистентами вчителів, причому безкоштовно. Є педагогічні працівники, які не хочуть, щоб у їхньому класі був асистент, – розповідає Номер один методист з дошкільного виховання та корекційної освіти Тернопільського інституту післядипломної освіти Світлана Семак. – Я вважаю, що дитина повинна навчатися за тими програмами, які їй визначить психолого-педагогічна консультація, а не обирати заклад самостійно, хоча таке право батьків гарантоване Конституцією України. Думаю, батьки не настільки добре обізнані у ситуації, щоб самостійно визначити методи навчання для дитини з особливими потребами. Таким чином вони втрачають час. Зараз міністерство готує офіційні документи, якими визначатиметься спосіб оцінювання дітей, які навчаються за інклюзивною формою навчання. Готуються тести незалежного оцінювання для таких дітей. Таким чином вони стануть активними учасниками навчального процесу. У 2012 році закінчився експериментальний проект інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами. Так, у 2013 році діти прийдуть у загальноосвітні школи навчатися за інклюзивною формою навчання. При цьому залишаться усі форми навчання: спецкласи, спецшколи тощо. На інклюзивне навчання матимуть право усі діти, які не мають протипоказів щодо перебування у колективах.

Експериментальні програми інклюзивного навчання у попередні роки показали позитивні результати, однак для активного втілення їх у житті необхідна воля та активна позиція батьків. Поки держава не організувала роботу таким чином, що спеціалісти самі шукатимуть дитину і пропонуватимуть їй свою допомогу, реабілітація дитини та її подальший розвиток тільки у їхні руках...

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: 27.06.2019р. з 11.00 год. до 13:00 год. за адресою: вул. М. Паращука (приватний сектор), вул. Танцорова, 10, 12, 15, 16, 17, 49
Суспільство
Лікар Ендрю Ньюберг, професор університету Томаса Джефферсона в США провів дослідження МРТ і визначив, що молитва і медитація дійсно мають велику силу. Коли ми робимо цю практику регулярною, наш мозок збільшує активність лобових часток і області мови, як і спілкування. Варто зрозуміти це, як фізичне тренування розуму, яке призводить до зцілення різних захворювань і навіть розвитку мозку. Добре, що вам не треба бути ченцем або черницею, щоб насолоджуватися...
Суспільство
Бути чи не бути школі. Про це вже три роки поспіль точаться дискусії у селі Жабинці Гусятинського району. Показує ІНТБ. Село належить до Коцюбинської громади. Наступного навчального року її відвідуватимуть 38 учнів. Навчальний заклад хочуть реорганізувати. Учні і вчителі – проти переїзду в сусідню школу. В ОТГ – кажуть, бракує грошей, щоб утримувати комплекс. Чи підуть діти у вересні в цей заклад дізнавалась Діана Гвоздь.
Суспільство
Це вже п'яте підвищення пенсій за два роки, яке реалізоване Урядом: з 1 липня жінки, які мають стаж понад 30 років, і чоловіки зі стажем понад 35 років отримають підвищення пенсій. Як інформують "Тернополяни", Кабінет Міністрів України закріпив механізм підвищення пенсій для людей, які мають великий стаж, але через невеликі зарплати отримують низькі пенсії. Про це під час засідання Уряду 26 червня сказав Прем’єр-міністр України, лідер партії "Українська ст...
Суспільство
У відoмoгo 32-річнoгo футбoліста та півзахисника з Тернoпoля Назарія Гoлoвка нарoдився син. Прo це пише Доба. Як сталo відoмo, дитина з’явилась на світ вчoра, 25 червня, o 18:30 гoдині. Вага немoвляти 3 кг 800 грам, ріст – 53 см.  Прo це на свoїй oсoбистій стoрінці у Facebook пoвідoмив і сам батькo. – В мене нарoдився синoчoк, я дуже щасливий неймoвірні відчуття, щирo дякую дружині за безцінний пoдарунoк! – написав Назарій Гoлoвкo.
Суспільство
Сьогодні, 26 червня, в адміністрації КП «Тернопільводоканал» повідомили про пошкодження водопроводу, що трапилося на вулиці Чубинського,4.  Без води залишилися мешканці вулиць Вербицького, 5, 7, Чубинського, 1, 2. Орієнтовний час завершення ремонтних робіт – 22 година. В адміністрації КП «Тернопільводоканал» перепрошують за незручності.
Суспільство
Косфорд, Сирена і Барселонський, Ранній Довгий та Каталонський — все ц назви сортів фундука, які самостійно вирощує садівниця з Тернопільщини Олена Вівсік. Унікальність їх у тому, що вони є самозапильними та стійкими до хвороб і шкідників. Пишуть Тернополяни. Чортківська садівниця розповідає, що кожен сорт цікавий по-своєму. «Після посадки два перші роки горіх не росте. У цей час розганяється корінь. А після повного вкорінення понесеться вгору. За рік витя...
Суспільство
Небезпека чигає на перехожих у Тернополі в самому центрі міста. Вчора, 25 червня, читач повідомив у редакцію про обвал балкону на вулиці Острозького. В будинку №23, де розташоване Українське товариство сліпих, брили штукатурки попадали прямо на тротуар. Варто зауважити, що ця пішохідна зона є дуже людною, особливо в робочі дні, оскільки поблизу зупинка громадського транспорту. Тож, шановні тернополяни та гості міста, йдучи біля будинків (особливо старих т...
Пригоди
Смертельний нещасний випадок задокументували поліцейські Тернопільського відділення поліції. Загинула мешканка села Шляхтинці. Як інформує офіційний сайт Національної поліції, про смерть пацієнтки правоохоронців сповістили медики тернопільської лікарні. Жінка опинилася у медзаклад з численними опіками шкіри. На жаль, врятувати її не вдалося. Як попередньо з’ясували працівники поліції, на господарстві жительки району тривали ремонтні роботи. 49-річна жінка...
Новини по темі
Деякі тернопільські будинки завтра залишаться без електропостачання
Вчені довели, що молитва має неймовірну силу
Бути чи не бути школі: на Тернопільщині мешканці села борються проти закриття школи (ВІДЕО)
До уваги тернополян: вже з 1 липня 2,5 млн українців отримають підвищені пенсії
У 32-річнoгo футбoліста та півзахисника з Тернoпoля Назарія Гoлoвка нарoдився син (ФОТО)
Деякі будинки у Тернополі залишились без води через пошкодження водопроводу
На Тернопіллі садівниця вирощує унікальний фундук (ФОТО)
Обережно, у центрі Тернополя падають балкони (фото)
Парковки в тернопільському парку ім. Т. Шевченка будуть платними
Тернополянка зібрала у своїй колекції декілька тисяч давніх етикеток зі сірникових коробок (ФОТОФАКТ)