9-річний тернопільський геній програмування, який у 5 років написав свою першу програму, взявся за штучний інтелект (ФОТО)

9-річного школяра Лева Ткачука із Тернополя дехто називає «юним Ілоном Маском». Скажете, ого, занадто претензійно! Ну, як сказати. Адже Ілон Маск навчився програмувати на комп’ютері у 10 років, а свою першу програму-гру створив у 12.

Левко ж комп’ютером оволодів і створив першу програму в… п’ять років. А через два – став автором комп’ютерної гри, визнаної на міжнародному конкурсі найкращою, пише Укрінформ.

ПРО ТАЛАНТ І СЕРЕДОВИЩЕ

- Сказати, що Левко – обдарована, незвична дитина – мабуть, не все. Це хлопчик, талановитий буквально у всьому, – розповідає педагог інноваційної приватної школи ThinkGlobal, що діє у Тернополі вже кілька років Христина Плахцінська. Вона – ментор юного програміста.

- У нас у школі є куратори, так би мовити, класні керівники і ще – ментори, педагоги, які в особливому контакті з дітьми. Це фахівці, які тісно працюють з тим чи іншим школярем, над його особистими досягненнями, допомагають розширити кругозір, пробудити у нього ще більший інтерес до того, що цікавить дитину.

Скажу відверто, у нас багато непересічних дітей із природними задатками, які має і Лев Ткачук. Знаєте, тут, у школі створене певне навчально-виховне середовище, що дозволяє дітям, як кажуть, «розкритися», пробудити у них закладені природою і батьками хист, здібності, розвинути їх, спонукати мислити, бути розкутим, пропонувати ідеї, можливі шляхи їх реалізації. Тож намагаємось створити комфортні умови для прояву їхнього таланту. І Лев – один із таких талановитих дітей. По суті, він успішний з усіх інтегрованих предметів, які вивчає разом зі своїми ровесниками.

Але, напевно, головна його риса – нестандартне мислення. Зрештою, цю рису ми і розвиваємо у наших школярів. Левко вирішує певні завдання, іноді навіть досить складні – нестандартно, я навіть би сказала – креативно, оригінально й несподівано для тих, хто обирає традиційну відповідь. Більше того, він іноді навіть допомагає вчителям у проведенні уроків, наприклад, із програмування — досить часто. Просто Левко може пояснити своїм ровесникам матеріал так, що діти швидше засвоюють нову тему, – розповіла Христина Плахцінська, з якою я порозмовляв в одній із кімнат школи, за десять хвилин до зустрічі з Левком Ткачуком.

КОЛИ КОМП’ЮТЕР – НЕ ІГРАШКА, А ЗАХОПЛИВИЙ ПІЗНАВАЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ

І ось – переді мною хлопчик із широко відкритими очима, волоссям, розфарбованим у кілька кольорів і випадковою цяточкою від кулькової ручки на лівій щоці. Саме ота цяточка не раз під час подальшої розмови нагадувала мені, що перед мною, все-таки дитина, 9-річний хлопчак із розкуйовдженою шевелюрою, а не, скажімо – студент фізико-математичного вишу чи дипломований програміст. І така обставина з перших хвилин розмови викликала сум’яття, ота невідповідність між певним образом хлопчика у жовтій футболці із зображенням тигра і його словами, міркуваннями, канвою думок.

- Як я ще був маленьким, десь років 5 мав, то дуже любив за комп’ютером працювати. Я не стільки грався в ігри, як задумувався, як вони створені? Як спочатку хтось задумував гру, що і як він робив, щоб гра постала на екрані, була захопливою, – розповідає Лев. – Батьки це бачили, – що я не просто граюсь, а намагаюся розібратися у тому всьому. Я ще тоді зрозумів, яка то потужна річ – комп’ютер. Річ, створена людиною. Щоразу, коли брав у руки гаджет, розумів, що він дозволяє багато думати, фантазувати, вигадувати щось таке, чого ще не було. Комп’ютер у цьому справді допоможе, тільки треба досконало його знати. Тоді він стане для тебе справжнім другом, з яким дуже-дуже цікаво дружити, дізнаватися, які його можливості.

Я завжди пробував щось створювати своє, вигадував різні варіанти гри, ідеї. Правда, спочатку це було таке, простеньке, але своє, не подібне на чиєсь, «не скачане». Мама одного разу каже: “Вав! То досить круто у тебе виходить, може віддати тебе у гурток із програмування?” І я пішов.

Досить швидко пройшов усі етапи навчання, нові рівні. Все це мені дуже подобається і захоплює. У сім років я вже створив свою першу комп’ютерну гру, – розповідає Лев.

Легенький стукіт – і крізь прочинені двері просувається хлопчача голова. – Вибачте, а можна Лев на кілька хвилин вийде, хочемо порадитися з ним? – каже школярик. – Там ми маємо один цікавий проєкт, не хочу наперед казати, але буде щось круте, то я зараз? – кидає фразу Лев і зривається з сітки, в якій, погойдуючись він щойно сидів…

РАЗОМ ІЗ ГАДЖЕТОМ ТА БАТЬКАМИ

Поки Лев у сусідній кімнаті разом із своїми ровесниками щось там мізкує над «новим проєктом», коротко наведу кілька тез його мами, пані Наталії, очільниці шкіл ThinkGlobal у Тернополі.

- Ми ніколи не забороняли Левові користуватися гаджетом. Ми бачили, як він зацікавлено проникається ідеєю комп’ютерних ігор, як його це все захоплює. Звичайно, час проведення за комп’ютером був обмеженим, але це все разом із сином обумовлювали. Ніколи не було категоричних заборон, було і є чітке спрямування, осмислена робота з ПК. Ми з чоловіком ІТ-шники, Лев змалку виховується у цьому середовищі. Завжди підтримували його спроби творити щось оригінальне. Постійно радиться з нами, опановував нове для нього спочатку у спеціалізованих гуртках, зараз у нашій школі, де програмування – один із ключових предметів. Робимо акцент на тому, щоб формувати у дітей усвідомлення, що вони – управлінці, творці, самі беруть на себе певні обов’язки, а не просто виконавці, що вони – сильні, креативні, розумні особистості, – каже пані Наталія.

Вона також розповіла, як Левко абсолютно самостійно, за один місяць, створив комп’ютерну гру «Magic Gems». Як її було презентовано на міжнародному конкурсі з розробки комп'ютерних ігор – World Kids League Indie Prize 2018 в Лос-Анджелесі, де у номінації «краща гра» «Magic Gems» була визнана переможницею.

А кілька місяців тому Лев узяв участь у tech-конференції «Ukrainian Israeli Innovation Summit», що відбувалася у Києві. Він там на одній із дискусійних панелей виступав англійською мовою, якою вільно володіє. Ішлося про навчання та роль гри у ньому. Були поїздки у Сінгапур, інші країни, де Левко відвідував спеціалізовані табори з вивчення ІТ-технологій.

КОЛИ ЦЕ МОЖНА СОБІ УЯВИТИ, ТО ВОНО МОЖЕ БУТИ…

І ось, після невеличкої паузи, розпашілий Лев знову продовжує свою розповідь.

- Ми з хлопцями про штучний інтелект там одну гру задумали. Дехто каже, що такого не може бути, але я думаю, раз це собі можна уявити, то чому воно не може бути? Адже моїх ігор теж спочатку не було. Але я їх уявляв, я одразу це все бачив, як все має бути, як зробити, щоб вони були цікавими.

- А про що твої ігри?

- Знаєте, на тих конкурсах, де я був, нам задавали певні теми. Ми моделювали ті чи інші ситуації. Наприклад, напав вірус, а ти всупереч йому, маєш зібрати дані. То я створив таку гру, коли чоловічок комп’ютерний шукає свої певні файли, які вкрали віруси. І ось, треба добратися до спеціальної точки, успішно пройти раунди, щоб дійти до мети – конкретного місця. Але гра на цьому не закінчується. Вона просто призупиняється. Ти можеш встановлювати для себе певні рекорди.

І це все стає не одноманітно, а весело, захопливо. Тобто, ти, скажімо, пройшов дистанцію за певний час, а хочеш – іще швидше. То пробуєш інші варіанти, а коли вдається швидше, то це тобі зараховується. Якщо ні, то залишається той, попередній результат. Цю гру може кожен зі своїм гаджетом грати. Зрештою, її можуть грати й десятки тисяч людей і встановлювати певні рекорди, які інші хочуть побити. Я цю гру створював на спеціальному сайті, вона у мене там закачана, створений акаунт. Є 10 осіб, якими, крім мене, той сайт пишається, – там так і написано...

Лев захоплено розповідає про навчання у ThinkGlobal, про те, що вдома бувають дні, коли з батьками легко розмовляє тільки англійською, згадав і про свої заняття з джіу-джитсу, про брейк-данс, флорбол, що хоче з батьками поїхати на цьогорічні зимові канікули в Австрію, на лижі, але батьки ще про це не знають.

А ще Левко розповів про свою мрію.

- Я мрію створити робота. Але не такого, як часто показують у мультиках чи в кінофільмах, де роботи – переважно бездушні машини, за кимось гоняться, стріляють, когось знищують… Я хотів би створити робота доброго. Щоб він був, як надійний друг. Аби він ніколи нікому не завдавав шкоди, щоб робив тільки добро і допомагав би людям. І навіть, коли погані хакери могли б його «хакнути», то він все одно після цього людині зла не зробить. Бо він так створений, бо така у нього програма, у цього помічника, вірного друга, коли він стає як голограма, виникає у віртуальній реальності й допомагає, якщо це потрібно…

Ми потиснули один одному правиці й я вийшов за межі інноваційної школи ThinkGlobal. Згадав, що таки забув запитати Левка, чому його волосся пофарбоване у кілька кольорів? А зрештою, навіщо. Він же не запитав мене, чому я сивий. Мабуть, Лев так вирішив – і все. А батьки цьому не заперечували.

Олег Снітовський, Тернопіль Фото автора

Левко Ткачук програмування
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Екологія
Вже вчетверте Тернопіль опинився у "червоній зоні": урядові обмеження до теперішнього часу в місті ігнорувалися, а міська влада навіть позивалася на Кабмін до суду. Увесь час місто живе у звичному ритмі: магазини відкриті, школи та дитсадки працюють, громадський транспорт їздить. Учні на канікули підуть за планом - 21 жовтня, бо у тернопільських школах триместри - тобто п'ять тижнів навчаються, тиждень - канікул. Щоправда, тепер батьки можуть самостійно об...
Пригоди
Трагічна подія сталася в одній зі шкіл у Вінницькій області: учениця другого класу знепритомніла посеред перерви, а невдовзі померла. Спочатку вона поскаржилася, що болить голова, а вже за кілька хвилин раптово знепритомніла. Її рятувала шкільна медсестра, а потім реанімували медики швидкої, але всі їхні зусилля виявилися марними. "Я її віз в школу, вона була щаслива, задоволена, все добре з нею було", - каже батько Сергій Купчишин Він вперше після трагеді...
Екологія
На перебіг коронавірусної хвороби у важкій формі може позитивно впливати гормон мелатонін. Про це йдеться у статті, розміщеній на науково-медичному порталі medRxiv. Як інформує "Укрінформ", американські медики простежили за 800 випадками госпіталізації пацієнтів із важкою формою COVID-19 та виявили, що пацієнти, яким вводили гормон мелатонін чи в кого його рівень був і так високий, частіше виживали в реанімації. Утім, варто наголосити, що матеріали, опублі...
Кримінал
До співробітників Монастириського відділення поліції звернувся мешканець райцентру. Чоловік заявив про крадіжку мобільного.   Поліцейські з’ясували, що злочину причетний раніше судимий, 37-річний місцевий мешканець. Протиправним діям передувало розпиття алкоголю. Підозрюваний та жертва разом випивали. Сценарій крадіжки був простим – зловмисник обрав момент, коли односельчанин добряче захмелів та непомітно прибрав зі столу його телефон. Сподівався, що уранц...
Пригоди
18 жовтня о 5.25 бригада швидкої виїжджала на вул. Вербицького в Тернополі, до 53-річного чоловіка, який стікав кров’ю. Травмувався пацієнт через затуманену алкоголем свідомість… Добряче випивши, чоловік вирішив перелізти через сусідський паркан із гострими піками, щоб скоротити дорогу додому, повідомив генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. Із глибокими колотими ранами обох стегон, у стані гострої алкогольної інтоксикації потерпілого,...
Пригоди
Малолітній хлопчик потрапив до лікарні в результаті автопригоди на Теребовлянщині. Вісімнадцятого жовтня одинадцятилітній хлопчик, керуючи велосипедом, не переконався у відсутності транспортних засобів, виїхав з другорядної дороги на проїжджу частину і врізався в автомобіль FORD.   Дитину з закритою черепно-мозковою травмою, струсом, забоями та саднами госпіталізували в травматологічне відділення.  Триває слідство.
Екологія
Масштабний спалах коронавірусу було зафіксовано у Петриківському обласному комунальному дитячому будинку-інтернаті. Як інформують "Тернополяни", там 14 лабораторно підтверджених випадків коронавірусу серед працівників закладу. Наразі обстежують інших працівників та вихованців дитбудинку. Інформацію про даний спалах підтвердили в ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України". Робота із ліквідації спалаху в інтернаті триває.
Кримінал
Шахрайство з орендою житла задокументували працівники тернопільської поліції. 6500 гривень втратив тернополянин.   Чоловік через оглошення в мережі Інтернет хотів орендувати помешкання в обласному центрі. Зателефонував за вказаним номером, обговорили ціну та домовилися про оплату. Орендодавець заявив, що працює лише за передоплатою, тож потерпілий через термінал перевів кошти на невідомий рахунок. Квартири він так і не побачив, як і своїх грошей.  Довелося...
Суспільство
Відповідно до статистики worldometers.info, станом на 19 жовтня, Україна – на 5 місці у світі за кількістю померлих за минулу добу. Всього летальних випадків у нашій країні зареєстрували 5 673 за весь період спостережень. Про це пише Терміново. На першому місці – Іран, там за минулу добу через ускладенення ковіду померли 337 людей. На другому місці – Росія – 179 смертей. Третє місце – Мексика – 108 померлих. На четвертому місці – Індонезія – там вчора поме...