Незряче подружжя живе в занедбаному гуртожитку, але почувається щасливим – життєві парадокси по-тернопільськи

Соціальні працівники до гуртожитку незрячих навідуються вкрай рідко. Незряче подружжя живе в занедбаному гуртожитку, але радіє життю. 

Виходите на зупинці, переходите дорогу на світлофорі, перший поворот направо, проходите метрів 200-ті до районного будинку культури, попри нього стежкою вниз і направо, а з дороги побачите будинок. Так Петро Деркач пояснює маршрут до свого будинку. Звивистими стежками, горбами та снігами наближаюсь до гуртожитку для незрячих. Тут мешкає подружжя Олена та Петро Деркачі. Петро через травму втратив зір у 16 років, Олена не бачить з дитинства. Навесні молоді люди відсвяткували третю річницю подружнього життя, а починалось усе з мобільного телефону.

Сім’я Олени та Петра зародилась на радіохвилях

Знайомство Петра та Олени розпочалось із розмови по мобільному телефону. У колі незрячих усі один одного знають, бодай заочно. Так легко та невимушено познайомились і наші герої. У київській школі-інтернаті для незрячих Олена товаришувала з дівчиною, яка згодом перевелася у Львів і почала спілкуватися з хлопцем, який згодом став сусідом Петра. Він розповів їй про свого товариша і запитав, чи не хотіла би Олена познайомитися з ним. Дівчина не вагалась, за кілька днів молоді люди зателефонували один одному.

– Тоді ще мобільні телефони тільки почали з’являтися, а хвилина розмови коштувала 80 копійок. Спілкуватися на той час було не дешевим задоволенням. Єдине – у нічний час діяла акція. З 12 ночі до 6 ранку розмовляти можна було безкоштовно, ось і доводилось спілкуватися вночі, – пригадує Петро Деркач. – Раніше які у колі незрячих були знайомства? Лише газета. Потрібно було написати в редакцію листа, залишили свою адресу і чекати, коли ж тобі напишуть.

За кілька років спілкування Олена погодилася переїхати до Тернополя. Нове місто та кардинальні зміни зовсім не лякали дівчину. До того ж вона уже мала досвід зміни місця проживання, адже родом дівчина з Черкаської області. Під час навчання довелося змінити рідні краї на столичний гамір.

– Ви знаєте, переїжджати у Тернопіль було зовсім не страшно. Дякувати Богу, даю собі раду сама. Можу і порати, і приготувати. Страшно, коли людина не може самостійне себе обслужити, – каже Олена Деркач. – Крім того, нас двоє: один одному підтримка.

Ще парубком Петро проживав у гуртожитку для незрячих разом з товаришем. Після весілля йому з дружиною виділили більшу кімнату і молоде подружжя одразу взялося робити ремонт. Знайшли майстрів, замінили вікно. Головним завданням було компактно розмістити речі, адже на 16 квадратних метрах помістити усе необхідне дуже непросто. Петро завжди був хорошим господарем. Ще до весілля купував речі для майбутньої сім’ї, а товариші часто жартували, що все для майбутньої дружини.

І сьогодні чоловік – майстер на всі руки. Найбільше йому подобається працювати з технікою. Він знає останні новинки у сфері електроніки. Всі комп’ютерні програми встановлює самостійно і допомагає у цьому знайомим та друзям. Легко користується мобільним телефоном, інтернетом.

– Як Ви працюєте на комп’ютері? – запитую я.

– На телефон та комп’ютер встановлено програму, завдання якої – описувати все, що відбувається на екрані, та озвучувати всі тексти, які там з’являються. Тобто усе, що більшість бачить, ми чуємо. Єдина проблема – програма не розпізнає зображень і не завжди адекватно зчитує інформацію з картинки, – пояснює Петро.

Медовий тиждень провели у печері

Ще під час навчання в університеті чоловік активно користувався диктофоном. Усі лекції він записував на прилад. А вдома при потребі прослуховував. Втім часто для цього не було потреби. Феноменальна пам'ять йому дозволяла відтворювати інформацію майже без помилок. Олені у цьому плані пощастило дещо менше, адже на час її студентських років диктофони використовували дуже рідко, тому всі лекції доводилось конспектувати шрифтом Брайля. Та Олена ніколи не шукала легких шляхів, тому й вступила на філологічний факультет у столичний педагогічний інститут ім. М. Драгоманова на спеціальність редагування. Ще змалечку вона дуже любила читати. Книги буквально горіли в її руках. Спершу перечитала усю друковану літературу шрифтом Брайля. Дещо читати допомагала мама. Без неї здобути освіту було б не можливо, каже Олена. Згодом дівчина почала прослуховувати аудіокниги в інтернеті. До речі, тепер книги стали спільним захопленням молодого подружжя. Вечорам Петро та Олена прослуховують усі аудіоновинки. Щоправда, смаки щодо жанрів у них різні: Петро віддає перевагу пригодницьким книгам, а Олені більше до вподоби романи та новели. Хоча дівчина настільки любить літературу, що й визначити улюбленого автора та жанр складно. У дитинстві вона перечитала усі твори Всеволода Нестайка, зараз почутий літературний багаж навіть перелічити не можливо.

Ще однією віддушиною Петра є його робота, яка також пов’язана з електронікою.

– При УТОСі працює організація, яка займається обробкою електрокабелів. Нашим завданням є зачищати кабелі. Щоправда, робота не є стабільною і залежить від кількості замовлень. Однак організація знаходиться поряд, приносить невеликий дохід і задоволення, – розповідає Петро.

Петро та Олена сповнені енергії та ентузіазму. Одразу після весілля молодята зважилися на екстремальний відпочинок. Разом із членами УТОСу з інших областей вони добу провели у печері в Млинках.

– Там було дуже холодно, – пригадує Олена. – Десь близько 10 градусів. Особливістю подорожі стало те, що з нами у печері перебували зрячі люди. Вони на добу добровільно погодились перебувати у цілковитій темряві. Непристосованій людині звикнути до такого стану дуже важко. Маршрут у печері був коротким, але вражень залишилось надзвичайно багато.

Тепер подружжя мріє про відпочинок на морі. На жаль, зараз це надто велика розкіш, тому вони згідні навіть на поїздку на озеро. Головне, щоб поблизу була вода.

«Образи на водіїв не тримаємо, але просимо розуміння»

Олена та Петро Деркачі проживають у гуртожитку для незрячих на вул. Студинського (район цукрового заводу). Окрім них, тут мешкає ще понад півсотні людей. До віддаленого розташування будинку від міста та зупинки транспорту люди уже звикли. Попри те, що додому доводиться добиратись звивистими стежками, мешканці радіють, що поблизу знаходиться школа і будинок культури, де діти та дорослі займаються вокалом. Єдине бідкаються люди, що до магазину та аптеки далеко, але сусіди часто виручають один одного. Кожен намагається дати собі раду самостійно, але бувають різні випадки: хтось захворіє, тоді сусіди допомагають – сходять в магазин чи аптеку. Соціальні працівники до гуртожитку незрячих навідуються вкрай рідко.

– Раніше я телефонував і звертався у соціальні служби, управління соціального забезпечення, але усе марно. Наприклад, нам з дружиною є кому допомогти, але є самотні люди, які не можуть самі себе обійти. Думаю, хоча б один раз у два тижні соціальний працівник має навідуватись до своїх підопічних, поцікавитись, чи вони нічого не потребують, можливо, потрібно комусь оформити документи для соціальної допомоги, оплатити комунальні послуги, – каже Петро Деркач.

– У кімнаті Петра та Олени кожен предмет має своє місце. Мабуть, дуже важливо завжди ставити все на свої місця? – цікавлюся я.

– Так, інакше я б цю річ не змогла знайти, – каже Олена, – але все відбувається на підсвідомому рівні.

Усі рухи подружжя доведені до автоматизму, тоді стає зрозуміло: це не незрячі непристосовані до світу, це світ не пристосований до них.

– Важко буває у маршрутках, тому що водії не оголошують зупинок, – каже Номер один Петро. – Якось один незрячий вийшов на зупинку швидше, ніж йому потрібно було. Чоловік не знав, де знаходиться і як дістатися додому. Випадково його побачила жінка з нашого гуртожитку і привела додому. Чоловік кілька годин провів на холоді. Очевидно, автобус не зупинився на якійсь зупинці або ж, навпаки, зупинився між встановленими зупинкам, тому таке трапляється з незрячими. До того ж, часом запитуєш, чи можна з посвідченням, вони кивнуть головою і все. А незрячі не бачать цього і не знають, можна чи ні, ось і виникають різні ситуації. Ми зовсім не ображаємось за таке, тому що водії ніколи не були у такій ситуації і їм навіть важко уявити наші елементарні потреби.

Час не стоїть на місці і техніка рухається вперед. Науковці активно працюють над приладами, які допомагають незрячим у повсякденному житті: одні допомагають людині орієнтуватись у просторі, інші – розпізнавати предмети. Втім таке обладнання зазвичай дуже дороге і не по кишені звичайній людині. Петро та Олена давно перестали засмучуватись через такі складнощі життя. Вони щодня намагаються брати від життя найкраще і радіють, що мають один одного.

– Інколи люди через труднощі та вади закриваються у собі і думають, що життя для них закінчене, жаліють себе і не хочуть розвиватися. Думаю, це неправильна позиція. Потрібно йти у ногу з часом. Головне – бажання, тоді неможливого немає! – наголошує Петро Деркач.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У місті Тернопіль тривають капітальні та поточні ремонти у житлово-комунальній сфері. Так, на вулицях Київська, Протасевича, Лесі Українки буде частково перекрито рух автотранспорту.  До 21 червня буде перекрито проїзд та прохід від вулиці Київська та до магазину "Зайка". До 26 червня перекриють міжбудинкові проїзди на вулицях Протасевича,4,6 та 8.  Проїзди до вулиці Лесі Українки та Протасевича перекриють до 1 липня.  До 10 вересня буде важко проїхати до...
Суспільство
Працівники поліції задокументували нещасний випадок під час збирання липи, яких закінчився летально.  Подія трапилась в селі Лучка. Повідомлення про подію надійшло від медпрацівників.  Правоохоронці встановили, що місцевий житель 1967 року народження загинув внаслідок падіння з дерева. Чоловік зривав лікарські трави, втратив рівновагу та впав.  Як наслідок його з закритою черепно-мозковою травмою, множинними переломами ребер та тазу госпіталізували до медз...
Кримінал
Саме з таким повідомленням до працівників Заліщицького відділення поліції звернулася жителька одного із сіл. Зловмисники винесли з помешкання краянки всі заощадження. У ході проведених слідчо-оперативних заходів стало відомо, що до злочину можуть бути причетні двоє смуглявих жінок не слов’янської зовнішності. Вони приїхали до села та ходили від хати до хати, під різними приводами. Не залишили осторонь помешкання 78-річної жительки району. Зловмисниці потра...
Кримінал
Два факти крадіжок автозапчастин з транспортних засобів задокументували працівники Тернопільського відділу поліції. Злодії зняли акумулятори з вантажівки та асфальтового катка. Не завелася вранці вантажівка «МАН» у 29-річного тернополянина. Несправність водій виявив одразу – уночі невідомий зловмисник викрав з авто дві акумуляторних батареї. У ході оперативно-розшукових дій поліцейські встановили, що крадіжку вчинив мешканець Зборівського району. Чоловік в...
Екологія
Рідкісні гриби-барани знайшли в лісі села Конюхи Козівського району на Тернопільщині. Про це інформує "Погляд" з посиланням на повідомлення Ольги Урманець з Великої Березовиці: "Гриби збирали у Конюхах, що в Козівському районі! В народі їх називають "роги", а в літературі зустрічала назву "баранячі голови". Зібрати такий урожай – це дійсно фортуна! Цей великий, іноді величезний гриб діаметром до 80 см і масою до 10 кг називають грибом-бараном. Він включени...
Бізнес
Агрохолдинг «МРІЯ» і компанія СFG (Continental Farmers Group) завершили процес об’єднання бізнесів. Тепер вони працюватимуть під єдиним брендом — «Контінентал Фармерз Груп», обробляючи землі на території п’яти областей Західної України. З цієї нагоди на святковій церемонії у Тернополі новостворену компанію вітали її інвестори, працівники, партнери, представники влади. Генеральний директор «Контінентал Фармерз Груп» Георг фон Нолкен зазначив, що процес інте...
Суспільство
На Зелені свята температура повітря у Тернополі сягала тридцяти – тридцяти п’яти градусів вище нуля. Відтак охочих відпочити біля водойми було чимало. Жителі міста засмагали та купалися на місцевому ставі. За словами відпочивальників, вода тепла, а також відносно чиста. «Після того, як прочитав повідомлення, що вода відповідає нормі, то спокійно купався. Правда, я і раніше купався, але були сумніви, щоб не підхопити чогось. Зараз дуже спекотно, постійно хо...
Пригоди
У ставку, що в селі Настасів Тернопільського району, втопився рибалка. 51-річний житель села Конопківка Теребовлянського району приїхав з товаришем на водойму, аби порибалити. Чоловіки, кажуть очевидці, вживали алкоголь. У якийсь момент товариш задрімав на березі, а 51-річний чоловік вирішив скупатися. З води рибалку витягнули вже мертвим. Ще один нещасний випадок трапився поблизу села Іква Кременецького району. Про місцевий ставок  недобре говорять усі, к...
Пригоди
Конфліктний та зловживає спиртними напоями - так про жителя одного з сіл Тернопільського району говорять сусіди. Сорокачотирирічний чоловік неодноразово погрожував дружині, що себе або підірве, або травмує. Найчастіше таке лунало, коли він перебував у стані алкогольного сп'яніння. Під час останньої п'янки потерпілий здійснив постріл у живіт. В результаті - його доправили до лікарні. З черевної порожнини порушника медики витягнули близько п'ятдесяти дробино...
Новини по темі
Теpнопiльcьким водiям буде важко пpоїхати деякими вулицями
На Тернопільщині трагічно загинув чоловік, впавши з високого дерева
На тернопільських пляжах аншлаг
В одному з тернопільських парків до дітей чіпляється збоченець-педофіл (ФОТО)
Віктор Овчарук: «Робота щодо поліпшення інвестиційного клімату в краї, а відтак  - збільшення інвестицій, має бути  пріоритетом роботи влади»
Тернополяни продовжують акцію «Воду тваринам» (фото)
За неякісний ремонт телефону підприємець у Тернополі сплатив майже 10 тис. гривень
Відділи Державного реєстру виборців на Тернопільщині працюють на вихідних
При виконанні бойового завдання загинув український військовий (ФОТО)
У Тернополі з`явиться заклад з історичною кухнею (відео)