• Головна
  • На Тернопільщині наркотики продають навіть...вчителі шкіл
19:30, 1 лютого 2013 р.

На Тернопільщині наркотики продають навіть...вчителі шкіл

За 2012 рік на території області зафіксовано 1246 фактів незаконного обігу наркотиків, задокументовано 713 наркозлочинів, за скоєння яких до кримінальної відповідальності притягнуто 400 осіб, з яких 54 арештовано. З незаконного обігу вилучено близько 195 кілограмів наркотичних речовин.

Газета «Місто» попросила прокоментувати ситуацію начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС в Тернопільській області Анатолія Сівчука.

– Анатоліє Васильовичу, наркосфера – річ доволі конспіративна. Звідки у вас інформація?
– У нас є свої джерела оперативної інформації. Як тільки нам її повідомляють, ми звертаємось до суду, який, своєю чергою, надає дозвіл на огляд і обшук. Також ми вилучаємо наркотики під час фіксування інших правопорушень. Тоді стараємось відслідковувати їхній шлях, звідки вони походять. У будь-якому випадку, перш ніж зайти в оселю до людини, ми маємо отримати дозвіл суду.

–Які резонансні випадки з вилучення наркотиків були у 2012 році?
–Наприклад, у Почаєві вилучили 20 кілограмів макової соломки, 10 з яких оселі батьків наркоторговця. Такі обсяги трапляються рідко. Сорокарічний чоловік з напарником хотіли переправити дурман в східні області. Рослини скуповували в селян за копійки. Вартість на чорному ринку становила близько 100 тисяч гривень. У Чорткові 25-річний колишній вчитель місцевої школи реалізовував наркотичні таблетки субутекс, які надходили з Іспанії.

-Як часто вживають наркотики неповнолітні?
- Таких випадків небагато. Та під час роботи накопичується інформація про втягнсння неповнолітніх в обіг наркотиків. У більшості випадків вони лише вживають шкідливі речовини, а розповсюдженням займаються особи, які вже досягли 18 років. Якщо мова йде про дитину віком до 14 років, відповідальність за неї несуть батьки, це адміністративне правопорушення. З недавніх випадків розповсюдження наркотиків організував у Тернополі студент політехнічного університету. Одними з його «клієнтів» були три неповнолітні особи з Козови та два іноземних студенти. Його було притягнено до відповідальності. Після таких справ ми виявляємо ще більше правопорушень.

–А закордон нам «допомагає»?
–У минулому році спільно з УБОЗОм ми перекрили три канали постачання наркотиків у Тернопільську область. Серед них два з країн Європи – це Іспанія і Франція. Переважно з-за кордону до нас завозять субутекс, амфетамін. Важчі наркотики, такі, як героїн чи кокаїн, вилучалися ще у 2006 році. Це дуже дорогі наркотики для нашого населення.

–Чи є в нашій області притони, де готують і реалізовують наркотики?
–Звісно, є невеликі притони. Вони переважно розташовані в нежилих будинках або в квартирі власника, який сам його організував. Наприклад, у Теребовлі 28-річний чоловік з іншими особами виготовляв і продавав опій. Масових місць вживання наркотичних засобів у Тернопільській області немає.

–Які дозволи потрібно мати, щоб вирощувати мак чи коноплі, наприклад, на своєму подвір’ї?
–Вирощувати наркотичні рослини без відповідної ліцензії на території України заборонено. Підприємств з відповідним дозволом небагато, бо проводити таку діяльність досить витратна справа, держава ставить жорсткі умови з вирощування, зберігання, переробки, забезпечення охороною. Тобто говорити про значний прибуток зайве.

–Яким чином ваш відділ виявляє незаконні посіви таких рослин?
–Операція «Мак» триває щороку з 3 1 травня по 3 1 вересня. Метою оперативників є виявлення і знищення незаконних посівів маку та конопель, перекриття каналів надходження наркотиків на територію області. Часто великі посіви маку виявляють на земельних ділянках літніх людей. Вони пояснюють це тим, що вирощують рослини для власних потреб, наприклад, для кулінарії. Та, як правило, у цих сім’ях є особи, які вже знають смак бізнесу на незаконному обігу наркотиків, а він, відповідно, до вкладених зусиль дає чималий прибуток.

–Що роблять правоохоронці з вилученими наркотиками?
–Поки триває розслідування кримінальної справи, всі наркотичні засоби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів зберігаються в централізованому складі, який розташований на території УМВС. Далі суд приймає рішення про знищення наркотиків чи направлення їх в дослідницьку сферу.або спалення. Переважно ця процедура відбувається восени, по закінченні операції «Мак».

–Яка відповідальність настає за виготовлення, розповсюдження чи зберігання наркотиків?
–Сьогодні законодавством за незаконний посів та вирощування снодійного маку та конопель передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 106-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ці дії караються накладенням штрафу у розмірі від 306 до 1360 гривень.
Незаконний посів маку чи конопель карається, згідно зі ст. З 10 КК України, штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 850 грн), арештом на строк до шести місяців чи обмеженням волі строком до З років. А якщо кількість вирощених рослин маку чи конопель перевищує 500 рослин, неминуче позбавлення волі на строк від 3 до 7 років. Погодьтеся, що покарання суворе і тому, як на нашу думку, набагато вигідніше купити в закладах торгівлі законно вирощений спеціалістами господарства мак, ніж мати проблеми з законом.
Зберігання наркотичних засобів навіть без мети збуту тягне за собою обмеження чи позбавлення волі на строк до 3 років, якщо ж наркотичні засоби зберігались повторно чи у великій кількості, то особа несе покарання у вигляді позбавлення волі строком від 2 до 8 років. І найбільше покарання настає тоді, коли особа продала комусь наркотичний засіб чи просто віддала без матеріальної винагороди (законом це також трактується як збут наркотичних засобів), – позбавлення волі на строк від 3 до 1 2 років.

–Наскільки ефективні покарання, передбачені законом?
–Проблема наркотиків у нашому суспільстві дуже глобальна. Якщо за вбивство людини дають довічне ув’язнення, то продавцю чи виробнику наркотичних речовин замало терміну, який визначений законом. Адже за 3 роки він повільно «вбиває» не одну людину. Багато з наркозалежних починають займатися злочинною діяльністю просто деградують. А це великі втрати і збитки для суспільства.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...