• Головна
  • На початку березня тернополяни мають усі шанси пересісти на водні види транспорту
09:30, 13 лютого 2013 р.

На початку березня тернополяни мають усі шанси пересісти на водні види транспорту

На початку березня тернополяни та особливо жителі південної частини області мають усі шанси пересісти на водні види транспорту. Така невтішна перспектива перш за все пов’язана з таненням снігу, випаданням додаткової порції опадів та формування потужних водних мас у басейні Золотої Липи, Стрипи, Серету, Нічлави та Збруча.

Ситуацію підігріває масштабна вирубка дерев у водоохоронних зонах та у прибережних захисних смугах. Раніше зелені насадження стримували вологу на берегах, та тій кількості дерев, яка залишилась у басейнах річок, врятувати Тернопільщину від паводків та повеней не під силу.

Підтоплення особливо південного регіону нашої області повторюється практично кожних два роки. Кожного разу ситуація з підняттям рівня води у басейнах річок  Верхнього Дністра ускладнюється, площа затоплення стає все більшою, а нанесення збитків більш масштабними.

Нагадаємо, що у 2008 році в західноукраїнських областях через інтенсивні грозові дощі стрімко піднявся рівень води у річках, через що було затоплено 45 тисяч житлових будинків у 1019 населених пунктах, пошкоджено 560 автомобільних і майже 600 пішохідних мостів, розмито 680 км автомобільних доріг. Загальна чисельність населення, що постраждало в результаті паводку, становила близько 150 тисяч чоловік. Науковці застерігали, що страшна повінь 2008 року - лише початок неоголошеної війни природної стихії з людиною. Згідно з прогнозами, нас очікують ще страшніші стихійні лиха та катаклізми. В зону лиха потраплятимуть все нові й нові території, які донедавна вважалися відносно безпечними.

У 2008 році і екологічна громадськість зазначала, і у державному звіті було зазначено, що основною причиною масштабних паводків у верхів’ї Дністра була масова вирубка лісу, – розповідає голова Громадської ради з питань екології при Держекоінспекції в Тернопільській області Галина Проців. – Оскільки гідрологічна сітка у західній та північно-західній частині області найгустіша, зрозуміло, що паводкові води формуватимуться саме тут, а великі та середні річки прийматимуть води, які ідуть з верхів’я.

Вирубка зелених насаджень в першу чергу відбувається на території лісів першої категорії,  тобто вирубуються ліси, які знаходяться навколо населених пунктів, у водоохоронних зонах і прибережних захисних смугах і виконують екологічну та водорегулюючу функцію. Саме лісові масиви, дотичні до населених пунктів, знищуються у першу чергу. Причин для цього чимало, зокрема, звідти близько везти деревину, земельні ділянки привабливі для забудови новими будинками тощо. За оцінками екологів-експертів, активістів громадських організацій природоохоронного спрямування, які у 2009-2010 роках здійснювали екологічний моніторинг щодо законності здійснення вирубки та лісозаготівель, функціонування пилорам, кожен третій суб’єкт працював незаконно. Усе це стало причиною порушення водорегулюючого процесу.

Вперше вся територія Україна, і особливо її західна частина, та й уся Європа зазнали масштабних підтоплень саме у 2008 році. У 2008 році від надмірної кількості води потерпали басейни середніх та великих річок. У 2010 році ситуація повторилася, лише дещо змінилася і торкнулася більше басейнів малих річок, у тому числі до 8-10 км річкового русла. З огляду на кількість опадів, яка випала впродовж грудня 2012 – січня 2013 року, фахівці прогнозують зимові та весняні паводки і повені, які можуть понести за собою ще більші втрати, ніж у попередні роки.

Фахівці прогнозують, що велика порція паводкових вод формуватиметься саме у північній частині області, тобто із басейнів Золотої Липи, Стрипи, Серету, Нічлави та Збруча. Ця значна маса води стікатиметься у нижню частину області, в тому числі і до Тернополя. Серет – найбільша річка області за масштабністю та повноводністю. Вона бере свій початок у Львівській області і протікає фактично по центральній частині Тернопільщини.

За прогнозами спеціалістів, така величезна маса води пронесеться фактично усією територією області. Населенню потрібно готуватися до масштабних впливів на якість поверхневих, підземних вод та питної води, яка буде забруднена, зокрема, великою кількістю солі, що використовувалась і для ліквідації наслідків снігопадів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
"Мобілізація набирає силу, ТЦК почали шукати чоловіків без цих 5 ознак": скасування бронювання до 1 січня, повістки, ЗСУ
"В Україну пре шалений вітер і несамовитий мороз, грізний снігопад та дощ почнуть вирувати": де негода буде на Новий рік
"В Україні ніхто не чекав цього від курсу валют, долар летить до червоної межі прямо на свята": що станеться в обмінниках
"Мобілізація стрімко наростає і посилюється, ТЦК шукає цих чоловіків у базах і на вулицях": повістки, покарання, ЗСУ
live comments feed...