• Головна
  • За 20 хвилин від Тернополя: науковець розповів про унікальну круглу церкву (ФОТО)
18:30, 23 квітня 2020 р.

За 20 хвилин від Тернополя: науковець розповів про унікальну круглу церкву (ФОТО)

Науковець з Тернопільщини Руслан Підставка опублікував цікавий та пізнавальний допис про унікальну круглу церкву у селі Чернихівці, Збаразького району. Пишуть Тернополяни.

"РОТОНДА У ЧЕРНИХІВЦЯХ?. Взагалі, ротонда — це кругла в плані споруда (rotondus – круглий), що опирається на стіни чи колони і увінчана, як правило куполом. Витоки інформації про церкву-ротонду в Чернихівцях походять за словами арх. Юрія Диби, „з короткого повідомлення Патріарха Димитрія (Володимира Яреми)“ у виданні „Церковне будівництво Західної України (Львів, 1998), де „...дослідник згадує місцеве ПОВІР'Я, що тут був монастир“. На В. Ярему посилається і відомий архітектор Іван Могитич у своїй статті „АРХЕОЛОГІЧНО ВІДКРИТІ ДЕРЕВ'ЯНІ(!) церкви Галичини і Волині Х-ХІV ст.“ („Вісник інституту „Укрзахідпроектреставрація“, 1999). Тобто, „першовідкривачем“ церкви-ротонди у Чернихівцях був В. Ярема, який архітектурної освіти не мав, а „...у 1931-1938 рр. у Львовi навчався малярства в художника Павла Ковжуна. Також студiював теорiю музики, сольфеджiо, диригування, засновував хори“. Книга В. Яреми „Церковне будівництво Західної України“ була видана у Львові в 1998 році під загальною редакцією проф. Юрія Криворучка, але хто писав, власне, тексти дослідження судити важко, - написав Руслан Підставка". 

За словами науковця, першою писемною, а по-суті, документальною згадкою про поселення Чернихівці, на думку авторитетних істориків, є 10 червня 1437 р. (В. Собчук, 2014). 9 липня 1463 р. Чернихівці (Черниковцы) разом зі Збаражем і навколишніми селами за Актом поділу дістаються Василю Васильовичу Збаразькому. Черниково дворище, як помилково подає Ю. Диба, до Черниховець зокрема і до півдня Збаразької волості взагалі не має жодного відношення. Формування володінь Василя, Семена і Солтана відбувалося за територіальним принципом, тому і материнські маєтки були розташовані компактною групою (Манів, Передмірка, Борсуки, Вербовець, Решнівка, Влащинці, Доманінка (2 км на захід від Бережанки), Тараж (дещо на північ) і ЧЕРНИКОВО ДВОРИЩЕ - на північ від Збаража (карта). Тому, перефразовуючи Ю. Дибу „згадане дворище (НЕ!!!) слід ототожнювати з дослідженим у селі архітектурним комплексом з ротондою“!

"Датування черниховецького комплексу можливе (за словами дослідника) в межах ХІІІ-ХІV ст.“ - не підтверджене ЖОДНИМИ АРГУМЕНТАМИ. Свідчення, наведені проф. Ю. Дибою, про віднайдення у 30-х роках ХХ ст. за часів пароха В. Стадника у престолі церкви ДОКУМЕНТУ (!?), за яким церкву було датовано 1340 р., викликають безліч запитань.

• Матеріал, вигляд, мова документу;

• зміст і датування документу

• метод встановлення дати 1340 р. (від створення світу(?), індикт, від Різдва Христового(?) і т.д.);

• подальша доля УНІКАЛЬНОГО „документу“ (писемних джерел ХІV ст., та ще й монгольського періоду до Синьоводської битви, коли споруджується НОВИЙ християнський храм не настільки багато, щоб його ЗАХОВАТИ(?), ЗНИЩИТИ(?), ЗАГУБИТИ(?), ІГНОРУВАТИ(?), НЕ ОПРИЛЮДНИТИ(?)), - зауважує науковець". 

Храми пізнього середньовіччя носили глибокий сакральний зміст і споруджувалися (як правило) в межах оборонних укріплень фортець (Луцьк, Теребовля, Меджибіж та ін.) чи гОродів. Якщо ж мурований храм знаходився за межами укріплень, то він сам був укріпленням, розташовувався у важкодоступних(!) місцях і оточувався ровами та валами з найбільш незахищених (напільних) сторін. Товщина стін була від 1 до 2 метрів, а вікна були вузькими з середини із розширенням назовні для відповідного сектору обстрілу (за типом стрільниць, наприклад, ротонда Василія Великого у Володимирі). Всього цього у Чернихівцях немає. 

"Дослідження гідрологічних особливостей окремих укріплень того ж часу (Скала-Подільська) дають можливість прослідкувати динаміку ПОНИЖЕННЯ РІВНЯ РУСЛА РІЧКИ протягом тривалого часу. Різниця рівня Збруча на літографіях ХІХ ст. і сучасного рівня водної поверхні досить суттєва і складає біля 2-3 м. Якщо взяти до уваги часовий проміжок майже 700 років, та розташування Черниховецької церкви, практично, біля урізу русла річки, то не відомо, чи територія храму, взагалі, в той час була сушею, - наголошує Руслан Підставка. - Якщо вівтарна частина храму — це мурована церква-ротонда ХІІІ-ХІV ст., яка проіснувала, на секундочку, 680(!) років і лише в 1768 р. до неї прибудовано сучасну церкву, то чому до середини ХVІІІ ст. про неї немає жодної згадки в історичних джерелах. Дослідження В. Лаби подають нам церкву Св. Трійці вже у 1700 р. (імовірно, дерев'яну), яка буде перебудована в камені за І. Прашком через 68 років. А де ж ротонда??? Церковна дзвіниця Ю. Дибою була „призначена“ житловою кам'яницею, а „аналітичний огляд літератури доводить, що такого типу кам'яниці були поширені у ХІ-ХІV ст. на території УСІЄЇ Східної Європи“ (ні менше, ні більше)! В 1592 р. половина Старозбаразької фортеці ДЕРЕВ'ЯНА, а тут в Чернихівцях ще з ХІІІ ст. мурована ротонда і мурована кам'яниця..!Зняти питання цілком просто і цілком реально! Провести аналіз кладки та продатувати будівельний розчин нави і апсиди-вівтаря (тобто, „ротонди“). Археологічні дослідження ВНУТРІШНЬОГО ПЕРИМЕТРУ „ротонди“ і „житлової кам'яниці“-дзвіниці на предмет виявлення артефактів КНЯЖОЇ ДОБИ чи оборонних ровів-валів навколо цього „комплексу“ ще раз доведе, що моя точка зору хибна..! А частина храму у Чернихівцях стане найдавнішою мурованою спорудою Тернопілля і місцем паломництва туристів!". 

За 20 хвилин від Тернополя: науковець розповів про унікальну круглу церкву  (ФОТО), фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тернопіль #церква
ТОП новини
"ТЦК шукають чоловіків із цими професіями, мобілізація не надасть відстрочки багатьом": повістки із 1 листопада, штрафи
"Група в балаклавах проникла, здерла прапор і втекла": що відбувається у Тернополі (ВІДЕО)
"Всі в Україні приголомшені новою інфекцією, хвороба несе нестерпний біль і смерть": вірус проникає у мозок, чекає біда
"Прогноз погоди налякав навіть синоптиків, злива та неймовірний дощ вируватимуть у областях": буде холод, негода і вітер
Оголошення
live comments feed...