14:00, 17 лютого 2013 р.
У неділю – “базарний день” чи молитва? – на Тернопільщині конфлікт між священиками і підприємцями
Лановецькі священики просять у депутатів та міського голови, щоб перенесли «базарний день» у райцентрі з неділі на інший день тижня. Однак місцеві підприємці, як і деякі мешканці райцентру, категорично проти. Подібне відбувалось 10 років тому у Тернополі. Переміг базар.
Протистояння у Ланівцях загострюється. Місцеві священнослужителі прагнуть навернути людей до Церкви та піднести християнські цінності. Ланівчани та підприємці, які мають свої торгові місця на ринку, обурені. Адже неділя у Ланівцях – базарний день.
Отці пропонують перенести торгівлю на інших день тижня, я неділю, як і належить, віддати Богові. Ще два місяці тому священнослужителі звернулись до міського голови та депутатів з проханням переносу «ринкового» дня. Однак, стикнулись з супротивом з боку місцевих підприємців.
Ця ситуація нагадала тернополянам про подібне протистояння, яке виникло у місті на початку тисячоліття. Тоді міським головою щойно став Богдан Левків.
– Здається, це було у 2002-му, – пригадує тернополянин Олександр Матвієць, який у той час мав кілька «валіз» на Центральному ринку. – Тоді також прагнули закрити всі ринки у неділю. Мотивували, що люди в цей день мають йти до церкви, не на базар. Питання «утрясалося» десь зо рік, однак потім ринки залишили у спокої.
Цю неприємну ситуацію пригадав і тодішній очільник міста Богдан Левків. Каже, що його тоді звинувачували у тому, що «Левків хоче всіх до церкви загнати». Однак, як вважає екс-мер, хто хоче йти до храму, піде в будь-якому випадку. А хто не хоче – їх туди ніколи і ніяк не заженеш.
– Насправді, проблема була в іншому, – пояснив 20 хвилин Богдан Левків. – До мене звернулись наймані працівники з центрального ринку, аби неділю зробити вихідним. Бо, мовляв, вони зовсім не бачать своїх дітей, родин. І принаймні вихідний хотіли б провести дома у колі сім’ї та зайнятися домашніми нагальними справами.
Наймані працівники мотивували ще й тим, що порушуються їхні права, адже у вихідний оплата мала б бути вдвічі вищою. Однак підприємці були категорично проти щось змінювати, і, тим паче, закривати ринки у неділю.
Міська влада тоді вивчала зарубіжний досвід, зважувала «за» і «проти», однак ринки у неділю прикрити не наважились. Натомість розпорядились, щоб підприємці зі своїми працівниками врегулювали робочі графіки, дотримуючись законодавства. Після цього вихідним на Центральному ринку став понеділок.
– На мою думку, вихідний у неділю для продавців та підприємців, як і для решти городян, – це правильно, – зауважив Богдан Левків. – Я прихильник позиції, що неділю таки потрібно віддати Богові та проводити зі своєю родиною.
Коментар
О. Анатолій ЗІНКЕВИЧ, настоятель Свято-Троїцького духовного центру на честь Д. Галицького:
– Я бував майже у всіх європейських країнах, то там у воскресний день 90% крамниць зачинені. У сусідній Польщі в неділю працювали тільки ринки, де торгували українці. Так самі поляки з осудом дивились на наших людей. Така ж ситуація в інших країнах, де рівень моральності вищий, чи нижчий – всюди 7-й день тижня віддають Богові, родині та відпочинку. На Сході України завжди люди у вихідний та свята працювали – на городах, білили хати. Вони стали від цього багатшими чи здоровішими? Ні! Західна Україна – більш побожний край. Нас за діда-прадіда вчили 7 день віддавати Богові, наводити лад у душі та відпочивати. Християнин йде в неділю до Церкви та просить у Бога, щоб допоміг реалізувати все задумане на наступний тиждень. Та наводить лад у своїй душі. І це правильно. Це – фундамент нашого життя. Я пригадую подібна ситуація, як нині на Лановеччині, у Тернополі була ще за Левківа. Більше того – я був ініціатором вихідного у неділю. Однак,на жаль, «золотий тілець» взяв верх і це пішло не на користь духовному життю.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:17
Вчора
ТОП новини
Оголошення
14:41, 22 листопада
25
09:14, 27 листопада
498
live comments feed...