Примиритися самим із собою: історик назвав головні проблеми у поглядах українців на минуле (ЕКСКЛЮЗИВНО)

Українцям треба примиритися самим з собою в історичних питаннях і навчитися сприймати історію в повному обсязі, тобто визнати злочини українців, "адже це є правилом примирення".

Таку думку висловив історик Ярослав Грицак під час марафону до Дня пам’яті та примирення на Суспільному.

На його думку, українці ще не готові відмовитися від тотальної героїзації, але якраз герої роз’єднують суспільство.

"Біда наша у тому, що ми сперечаємося щодо Сталіна і Бандери. Але ми не бачимо, що центральною постаттю у цьому всьому є Шептицький і такі люди, як він. Герої — не тільки ті, які готові вбивати чи вбивають для когось. А ті, які готові жертвувати найбільшим, що мають, — життям. Я колись вивів формулу на основі соціології, але також я бачу, що вона морально відповідає мені — нас роз’єднують герої і об’єднують жертви", — сказав Грицак.

За його словами, нині першочергове завдання українців — примирення між собою.

Також Грицак відзначив позитив проведення в Україні декомунізації. Проте наголосив, що у питаннях відповідальності українці мають бути чеснішими.

"З одного боку, ми засуджуємо злочини фашизму. З цим немає проблем, їх усі засуджують. Ми засуджуємо злочини сталінізму. Тут по-різному, але їх треба засудити. Натомість ніхто не має моральної відповідальності говорити про злочини українців. Це не є щось таке, щоб бити себе в груди. Але це — правило примирення. Скажімо, я пишаюся УПА і Бандерою, але водночас я розумію, що маю нести відповідальність за їхні злочини і про це відверто говорити. От до цього ми ще не доросли", — резюмував історик.

тернопіль
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі