12:00, 22 лютого 2013 р.
Розбої, зґвалтування, крадіжки – що коїться на Тернопільщині?
Начальник УМВСУ в Тернопільській області, генерал-майор міліції Віктор Сак: «На Тернопільщині — найнижчий рівень злочинності в Україні».
Пряма лінія з начальником обласного управління внутрішніх справ Віктором Саком відбулася 15 лютого у приміщенні “Нової Тернопільської газети”. Додзвонювачі цікавились усім — від резонансних кримінальних справ до способів вирішення приватних сімейних конфліктів. А ще були побажання і слова вдячності генерал-майору й усім правоохоронцям.
Віктор Миколайович, у свою чергу, фахово відповів на кожне запитання, чимало звернень взяв під особистий контроль, а також на прохання редакції коротко розповів про результати роботи в минулому році. Зокрема, торік до органів внутрішніх справ області надійшло понад 50 тисяч заяв і повідомлень громадян про злочини, усі вони розглянуті у найкоротші терміни. Недопущено росту злочинності: за минулий рік зареєстровано 5060 злочинів (третина з них тяжкі і особливо тяжкі) проти 5287 у 2011 році. Рівень злочинності в області є одним із найнижчих в Україні.
Протягом минулого року розкрито усі факти заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, розбоїв, зменшилася кількість грабунків, крадіжок. Зокрема, вдалося розкрити серію квартирних пограбувань (30 крадіжок) в обласному центрі та в Тернопільському районі. Злочинну групу затримано, а справу передано до суду. Зросла лише кількість шахрайств та вбивств, але усі вони розкриті, окрім одного — жорстокого вбивства пенсіонерів у Підволочиському районі, але міліція посилено працює у цьому напрямку.
“Мешканцям області самим оцінювати, наскільки ефективною є наша робота, — сказав керівник обласної міліції. — До думки людей завжди прислухаюся під час особистих прийомів, а сьогодні готовий до публічного діалогу”.
— Вікторе Миколайовичу, до вас звертається Ганна Ладишко з Козови. Мій син Віктор уже десять років працює у карному розшуку Тернопільського міського відділу міліції. Його сім’я не має власного житла, тому наймає квартиру, а це чималі гроші. Чи є надія, що він дочекається власного житла, адже перебуває на квартирному обліку?
— Якщо ваш син перебуває у черзі на житло, то обов’язково отримає, це лише питання часу. Ми не в змозі забезпечити усіх одразу, адже на квартирному обліку в обласному центрі перебувають близько трьохсот правоохоронців, але робимо все, що можемо. Багато уваги забезпеченню житлом міліціонерів приділяє міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко. Так, із 2008-го року обласне управління міліції майже не виділяло квартир працівникам, а торік під час візиту міністра на Тернопільщину ми вручили працівникам ключі від десяти квартир, на День міліції — від 17-ти, невдовзі плануємо надати житло ще 24-ом міліцейським сім’ям. Крім того, міська рада розглядає питання про виділення земельної ділянки під зведення окремого будинку. Впевнений, що депутати та міський голова Сергій Надал підтримають наше прохання, бо розуміють, наскільки важливе житло для працівників міліції.
— Пряма лінія? Це турбує Марія Колодій із Почаєва. Яких заходів вживаєте для боротьби з таким негативним явищем, як наркотики? Сьогодні це справжня біда…
— Уперше в Тернопільській області працівники міліції вилучили два кілограми героїну у вихідців із країн СНД у 2001 році. Тоді мешканці Таджикистану переховували наркотики у приміському селі Петриків. Казати, що відтоді наркотики на території області не мають поширення, було б нечесно. Проте ситуація не така загрозлива, як в інших регіонах. Упродовж 2012-го року на території області виявлено 1246 фактів незаконного обігу наркотичних засобів. Синтетичні препарати потрапляють в нашу область з інших регіонів та з-за кордону. Торік працівники УБОЗу затримали злочинну групу, до якої входили як іноземці, так і наші земляки. Наркотики транспортували з Франції. Серйозною проблемою для Тернопілля є доморощені наркозбувачі — щороку наші працівники вилучають в середньому двісті кілограмів наркотичних засобів. У січні цього року розпочато більше півсотні кримінальних проваджень у сфері незаконного обігу наркотиків.
— Надія Боєчко, Борщівський район. Опозиція критикує владу за посилення фінансування силових структур. Чи відчула це фінансування тернопільська міліція?
— Робота підрозділів міліції багатогранна і для ефективної діяльності потрібне відповідне фінансування. Це і поліпшення матеріально-технічної бази, зокрема, утримання й оновлення автотранспорту, адміністративних приміщень, і забезпечення форменим одягом і, зрозуміло, виплата зарплат. Міністерство внутрішніх справ запланувало профінансувати цей рік лише наполовину від потреб правоохоронних органів, але ми робимо усе можливе, аби забезпечити потреби повною мірою. На жаль, упродовж двох минулих років міліція Тернопілля не отримала ні копійки з обласного бюджету! Натомість хочу подякувати районним і міським головам, які підтримують міліцію. Так, торік Бучацька районна рада виділила правоохоронним органам 35 тис. гривень, Заліщицька та Шумська — по 25, Гусятинська — 20, Кременецька та Козівська — по 15, Лановецька і Підволочиська — по 10, Підгаєцька — 5, Зборівська — 4, а Тернопільська міська рада — 50. Ці кошти ідуть на забезпечення правопорядку, попередження та розкриття злочинів.
— Вікторе Миколайовичу, телефонує сільський голова Ступок Тернопільського району Петро Куць. Наша сільська рада тісно співпрацює з дільничним інспектором і це позитивно впливає на ситуацію у селі. Дякуємо за ефективну роботу міліції! А тепер побажання: перше — три роки невпорядкований виїзд на центральну трасу від знаного серед краян джерела у Ступках, що є загрозою аварійності. У нас є гарантійні листи від дорожніх служб, але нічого не робиться. Просимо вирішити це питання. Друге — у селі є небезпечне перехрестя, яке щодня долають школярі, просимо встановити там “лежачого поліцейського”.
— Дякую за співпрацю з дільничним інспектором. Нині в області триває профілактична операція “Візит”, тобто знайомство кожного дільничного із мешканцями, і, як бачимо, це дає позитивні результати.
Обов’язково проведемо перевірку щодо безпеки руху в Ступках, дамо свої висновки і посприяємо проведенню належних заходів.
— Звати мене Лох, прізвище — Лохман, а насправді — Андрій. За оголошенням в одній із газет я “повівся” на високі відсотки “кредиторів”, зустрівся з ними, уклав угоду і віддав велику суму іноземної валюти. Але їх як вітром змело — я наївно потрапив на гачок шахраям… Як мені повернути гроші?
— Подайте заяву, ми зареєструємо і почнемо кримінальне провадження. Можливо, у Тернополі є й інші потерпілі від шахраїв, тому потрібно провести комплекс заходів. Зробимо все, щоб вам допомогти.
— Я — дружина Олексія Панфьорова, якого судять за справою про напад на дівчину на “Новому Світі” у Тернополі. Чи почали службову перевірку з приводу побиття мого чоловіка у райвідділі міліції? Чи покарають тих, хто знущався над ним? Чому чоловікові “приписали” злочин, якого він не чинив?
— За даним фактом триває службова перевірка, після її завершення буде прийняте об’єктивне законне рішення. Розслідування нападу завершено, кримінальну справу розглядають у суді. Відбулося лише перше засідання і робити завчасні висновки було б неправильно. Лише суд може встановити винуватість або невинуватість особи, яку обвинувачують. До слова, ваш чоловік вже мав проблеми із законом. Його притягують до кримінальної відповідальності за вчинення декількох крадіжок. А крапку у справі щодо вашого чоловіка поставить суд, правоохоронці передали до суду матеріали слідства та речові докази.
— Стефанія Безкоровайна, тернополянка. 9 січня я їхала 18-им автобусом, назустріч “вистрибнула” двадцятка, водій пригальмував і мені вибило всі зуби. Винуватець зобов’язався оплатити лікування, але так і не виконав обіцянки…
— Нам відомо про цей випадок — правоохоронці зафіксували його і, згідно із законодавством, дозволили двом сторонам домовитися між собою. Ми переглянемо цю справу, вирішимо її по суті і дамо вам конкретну відповідь.
— Телефонує Михайло Бартків з Тернополя. Минулого тижня на міжвідомчій нараді за участю співробітників міліції та прокуратури повідомлено про відновлення досудового розслідування 34-ох навмисних вбивств, скоєних ще у 90-их. Чи реально розкрити давні злочини?
— Ми проводимо постійну роботу з розкриття злочинів минулих років, адже з практики знаємо, що є злочини, які розкриваються відразу, інші — через рік, а є такі, що й через 10 чи 15 років. На розкриття деяких злочинів потрібно більше часу, бо громадяни, які скоїли їх, можуть перебувати за кордоном або переховуватися в Україні. Торік ми розкрили чотири вбивства минулих років, розкриття ще трьох убивств — на завершальному етапі. До деяких справ доводиться повертатися через певні обставини. Так, у 1994-ому році було вчинене резонансне вбивство — водій одного місцевого кримінального авторитета застрелив знайомого біля одного кафе. Оперативниками була вилучена гвинтівка з відбитками його пальців, але суд оправдав його, тому справа досі “висить”. Звичайно, є й так звані “глухарі”, коли нема доказової бази, але минає час і щось завжди випливає — як кажуть, навіть у стін є очі і вуха. Буває й так, що людина, яка щось знає про злочин, відразу боїться розказати правду, але минає час, і вона сама зголошується давати покази.
— Телефонує Ірина Бойко з Тернополя. Нещодавно викрали “Лексус” місцевого олігарха Гути. Пригадую, два роки тому вкрали “Тойоту” з подвір’я у депутата обласної ради Тараса Пастуха, ще раніше — службове авто у нинішнього в.о. голови обласної ради Сергія Тарашевського, але злочини так і не розкриті…
— Гадаю, ми розкриємо ці злочини, потрібен лише час. Пошук викраденого автомобіля — копітка праця, адже потребує ретельної перевірки чималої кількості автівок такої ж марки, ще проблематичніше виявити викрадені запчастини на іншому автомобілі, якщо легківку розібрали. Стосовно згаданого “Лексуса”, то вже є певні напрацювання, справа може мати цікавий розвиток, але про це згодом, наразі триває слідство. До речі, працюючи над розкриттям угону “Лексуса”, ми паралельно розкрили угон “Таврії” (усміхається, — авт.). А загалом кількість угонів автомобілів в області зменшується: за минулий рік було викрадено 23 автомобілі, а в 2011-ому — 28. Щоб запобігти угонам, пораджу власникам автомобілів подбати про безпеку — обладнати системою захисту, не залишати автівку відчиненою і т.д., бо часто крадіжки стаються саме через байдужість власників.
— Вікторе Миколайовичу, звертається брат Марії Деркач, яка 11 січня раптово померла під кабінетом томографії у Тернопільській лікарні швидкої допомоги. Чому лікарі відразу не повідомили про цей випадок правоохоронні органи? Чому рідним не дали змоги зустрітися з міністерською комісією?
— За цією справою розпочато кримінальне провадження, вона перебуває на контролі в прокурора області. Правоохоронні органи проводять перевірку, і якщо буде виявлено порушення з боку лікарів, справу направлять до суду. Ми призначили ряд експертиз, які потребують певного часу, для об’єктивності до комплексної експертизи залучені фахівці з іншої області. Стосовно міністерської перевірки, то знаємо, що вона вже завершилася, але її висновків ми ще не отримали. Усі моменти, про які ви говорите, зафіксовані у кримінальному провадженні, діям кожного лікаря на кожному етапі буде дана оцінка згідно із законом.
— Звертається тернополянка Неля Ваврів. Перше запитання: у Тернополі нелегально діють ігрові точки, це велика біда, бо молодь виносить гроші з хати. Син моєї знайомої все, що можна, програв… Складається враження, що міліція закриває на це очі… Чи щось робиться в цьому напрямку? Друге запитання: чи є якийсь контроль щодо віку відвідувачів нічного клубу “Бомба”? Знаю, що туди ходять багато неповнолітніх, навіть школярів.
— Правоохоронці проводять постійні рейди з приводу виявлення нелегальних ігрових закладів. Так, у 2011-ому році щодо організаторів грального бізнесу було порушено 10 кримінальних справ, у 2012-ому — 27, вже цьогоріч виявлено нелегальне казино, за даним фактом порушене кримінальне провадження. Але труднощі у тому, що, коли міліція робить рейд, то, зрозуміло, всюди зачинено, тому для нас важлива інформація від людей, які знають такі точки, тоді ми могли б ефективно боротися з цим явищем та затримувати порушників “на гарячому”.
Стосовно роботи нічного клубу “Бомба”, то це надзвичайно актуальна проблема нашого міста, яку я тримаю під особистим контролем. Популярний серед молоді заклад отримав дозвіл на нічну роботу, але знаємо, що там скоюється чимало правопорушень, тому ми звернулися до керівництва розважального закладу та міського голови з проханням змінити режим роботи. Це питання розглядає міськ-виконком і, думаю, згодом буде внесено корективи в роботу даного розважального закладу.
— Андрій Дворак із Тернополя. Знаємо чимало випадків затримання високопосадовців на хабарах, майже 80 % з них запевняють, що це була провокація. Свого часу практику “провокації хабара” запроваджував колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Чи були такі випадки на Тернопільщині? І ще одне: у якому стані розслідування справи щодо жорстокого побиття голови постійної депутатської комісії з приватизації комунального майна Тернопільської міської ради Олега Напори?
— А хто з чиновників зізнається, що вимагав хабар?! Провокація передачі хабара — неприпустиме явище для міліції, зрештою, такий спосіб на Тернопільщині ніколи не застосовувався для документації правопорушення. За минулий рік було затримано 80 посадових осіб, які брали хабарі, загальна сума хабарів складає 1 млн. 800 тис. грн., все це задокументовано законно.
Щодо отримання травми Олегом Напорою, то триває кримінальне провадження, але наразі недостатньо інформації про подію з боку самого потерпілого, тому процес затягується.
— Звертається багатодітна мама з Козлова. Вікторе Миколайовичу, ви — моя остання надія! Мій чоловік поскандалив і я звернулася із заявою до міліції. У Козівському РВ йому дали 15 діб арешту, вже п’ять діб відбув, його на тиждень відпустили додому. Хочу, щоб решту терміну не відбував, бо моя мама після операції, а мені самій важко із п’ятьма дітьми…
— Ви звернулися із заявою — суд виніс рішення, все згідно із законом. Я не маю права змінити рішення суду, такі повноваження має прокурор району, тому можете звернутися до нього із заявою щодо опротестування рішення суду.
— Володимир Демчишин, один із авторів книги “Азбука безпеки”. Пане генерале, торік під вашим патронатом вийшла ця книжка для дітей. Чи не варто було б продовжити цей проект у “дорослому” форматі?
— Дуже цікава ідея, давайте зустрінемося і обговоримо це питання.
— Вікторе Миколайовичу, телефонує мешканка Козівського району Іванна Ярема. Хочу подякувати найперше вам, як керівникові, а також начальнику районного відділу міліції Олегу Демчану за сумлінне виконання обов’язків. Велика подяка також дільничним інспекторам Володимиру Райці та Валерію Баранцю, які торік врятували мене від нападника. Дільничні вилучили у нього мисливську та пневматичну зброю, тепер я живу безпечно! Ще один сумлінний дільничний — Ігор Прийдун, який забезпечує порядок на масових заходах у районі. Приємно, що в рядах міліції є такі відповідальні люди, а тому в громадськості зростає довіра до міліції. Бажаю усім, хто стоїть на сторожі правопорядку, здоров’я, наснаги й успіхів у нелегкій і відповідальній роботі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...