Тернопіль: загроза втратити дітей повисла над матір’ю, бабусею та прабабусею

Забобонні люди сказали б, що тут втрутилось чиєсь лихе око, а психологи переконані, що ситуація, про яку ми розповідатимемо нижче, цілком закономірна. Варто упустити лише один важливий момент у вихованні власної дитини, і ланцюгову реакцію уже не зупинити.

Так сталося і з родиною тернополянки Марії С. Через її тривалу відсутність від жінки віддалилася дочка, від дочки - її дочка, а зараз загроза втратити дітей повисла і над онукою.

Вільному воля

Ця історія почалася ще у далеких дев’яностих, коли тернополянка Марія С., як і більшість жителів Західної України, вирішила у пошуках кращої долі поїхати у Європу. Вдома на руках у неї була дівчинка-підліток, яку потрібно було ставити на ноги, вчити, одягати, а чекати допомоги зі сторони не було від кого. Ось жінка і пішла на вимушений крок – поїхала на заробітки за кордон. Для українців, а тим паче жителів Тернопільщини, це звична практика. Безробіття та злидні штовхають на такі вчинки тисячі людей. Усі вони їдуть із мрією заробити грошей, створити для своїх дітей комфортні умови, дати невеликий старт у житті та повернутися додому. Однак частині цих мрій так і не судилося здійснитись. А все через те, що матеріальні статки, одяг та прикраси не в силі замінити батьківського виховання та материнської турботи. Так сталося і з нашою героїнею.

Коли Марія С. виїхала за кордон, її неповнолітня дочка Надія залишилася вдома сам на сам зі своїми часом недитячими проблемами. Десь у глибині душі дівчинка затаїла образу на матір за те, що та покинула її, і наче на зло намагалася чинити усе всупереч настановам мами. До добра така «воля» молодої дівчини не привела. Уже за кілька років Марія С. стала бабусею. Звісно, діти – це завжди велика радість, але ситуація, в якій вони опинилися, не тішила ані бабусю, ані органи опіки. Знайомство працівників служби у справах дітей з Надією С. відбулося за звичних для спеціалістів цієї сфери обставин. У службу надійшла інформація про те, що молода матір не займається вихованням дитини, залишає її саму, веде розгульний спосіб життя тощо. Найгірше, що у всіх своїх гріхах молода жінка звинувачувала матір. Мовляв, та залишила її у юному віці, не приділяла їй уваги, забувала про неї, не навчила, як бути хорошою матір’ю, дружиною та, зрештою, донькою. Такі слова для Марії С. були наче ніж у серце, адже все, що вона робила, було тільки для її Надійки. Вона старалася і працювала на чужині, щоб її дівчинка мала усе необхідне. За кілька років пані Марія знову стала бабусею. Тепер у неї було аж дві прекрасних онуки. Різниця у віці між дівчатами була чималою – майже десять років. Втім навіть після народження другої дитини Надія С. не навчилася бути хорошою матір’ю.

– Жінка майже не цікавилася дітьми. Залишала їх самих і вела аморальний спосіб життя. Вона мала багато чоловіків, часто заглядала у чарку, в дім приходили сторонні. Контролю у той час за дітьми не було жодного. Вони займалися, чим хотіли, і нікому до них не було ніякого діла, –  розповідає начальник відділу опіки та піклування служби у справах неповнолітніх та дітей ТМР Марія Дунець. – Органи опіки взяли цю сім’ю на облік, постійно проводили профілактичні бесіди, навідували дітей. Жінку попереджали, якщо вона не займатиметься дітьми, їх у неї заберуть.

Пропажі дітей ніхто не помічав

Слова працівників органів опіки не повертали Надію С. до життя. На тривожні сигнали не могла не відреагувати бабуся. Вона повернулася з-за кордону з надією допомогли доньці вийти із несвідомості, та виховувати доньку було пізно, тому жінка вирішила рятувати єдине, що у неї залишилось, – онуків. Марія С. неодноразово зверталася у відділ опіки з заявами щодо оформлення її опікуном дівчаток. Але й тут тернополянка спізнилася. На той час старша онука уже мала свої погляди на майбутнє, те, як і з ким вона хоче жити. Вони не мали нічого спільного з переконаннями бабусі, тому в своєму рішення щодо опікунства дівчинка була достатньо категоричною. На той час дитина навчалася у старшій школі і вже встигла розпізнати смак «солодкого» життя. Зайвий контроль та обмеження були їй ні до чого. А саме це її чекало, проживаючи під одним дахом з бабусею. Надія С. ніколи не переймалася тим, де її діти і чим займаються, тому старша донька могла на кілька днів пропадати з дому, і з цього ніхто не робив великої проблеми. Аналогічна ситуація була і з навчанням у школі. Говорити про успішність дівчинки не доводилось. Усі були б щасливі, якби вона бодай регулярно відвідувала школу. Потрапити у квартиру, де проживала сім’я, було не реально. Всі спроби працівників органів опіки поспілкуватися з Надією С. та оглянути помешкання завершувалися невдачею.

– Жінка просто не впускала нас у квартиру. Вламуватись у дім працівники служби не мають права, а сама вона просто не відчиняла. Єдиний раз нам вдалося зайти у квартиру, коли діти були самі. Ми просили обох дівчаток переїхати жити до бабусі. Але старша дочка була категорично проти. Вилучити від мами нам вдалося тільки молодшу дівчинку. Над нею встановлена опіка зі сторони бабусі. Зараз дівчинка проживає з нею. Перебуває під постійним контролем, є вихованою, відповідальною, добре навчається у школі, – розповідає Марія Дунець.

Старша донька Надії – Світлана також має чим похвалитися. Зараз у неї троє дітей. Незабаром має народитися ще одне маля – четверте. Для такої молодої мами, якій ще й 25-ти не виповнилося, це надзвичайно складно. Різниця у віці між дітками дуже маленька – близько року. Усіх дітей Світлана народжувала шляхом кесаревого розтину. При тому, що медики не рекомендують народжувати таким чином більше двох разів. Жінка надзвичайно виснажена, адже троє дітей у такому віці – це не так просто.

По чужих квартирах з трьома дітьми на руках

Коли Світлана стала повнолітньою і вийшла заміж, органи відділу опіки зітхнули з полегшенням. Спеціалісти, які піклувалися про неї роками, сподівалися, що подружнє життя додасть молодій дружині розсудливості, але не так сталося, як гадалося. Навіть після народження дітей Світлана не розпрощалася зі своїм «веселим» життям.  Нещодавно жінка завершила стосунки зі своїм чоловіком, але він і далі продовжує жити разом з нею, мовляв, займається вихованням дітей. Світлана періодично змінює чоловіків. Остання дитина у неї від іншого партнера. Інші троє дівчаток записані на її законного чоловіка (з яким вона планує розлучитися – авт.), однак чи є він їхнім біологічним батьком, не відомо. Світлана живе з матір’ю, але періодично переїжджає у наймані помешкання, тому що вжитися під одним дахом з нею не може. У таких випадках вона забирає з собою лише найменшу дитину. Ще двох дівчаток залишає з колишнім чоловіком чи мамою і пропадає на кілька днів.

– Ситуація знову повторюється. Жінка живе за прикладом своєї мами, і звинувачувати її у цьому не можна, адже вона не знає, як жити по-іншому. Це єдиний приклад, який вона бачила. Не можна сказати, що жінка не доглядає за своїми дітьми. Вона старається для них. Коли ми приходимо на огляд, діти доглянуті, чисті та ситі. Але в той же час вона залишає їх у мами і пропадає на кілька днів-тижнів. Кілька разів на опікунській раді розглядалося це питання. Кожного разу жінка обіцяє, що зміниться і зробить все для своїх дітей, але не дотримує слова. У молодшої доньки Світлани були проблеми зі здоров’ям. Тоді жінка регулярно відвідувала лікарів, їздила з дитиною на реабілітацію. Це характеризує її з позитивної сторони, – каже Марія Дунець.

Як не дивно, але сигнали про не зовсім прийнятну поведінку Світлани надходять саме від її матері Надії С. Та неодноразово зверталася в органи опіки та прокуратуру щодо неналежного виховання її онуків, хоча зі своїми дітьми поводилась не краще. На ґрунті цього у сім’ї часто виникають конфлікти та сварки. Інколи поведінку самої Марії С. працівники органів опіки розцінюють як неадекватну. Натомість її донька оббиває пороги служби у справах дітей з проханням не забирати у неї дітей. Дівчатка теж дуже люблять свою маму і тягнуться до неї.

І без матері нікуди, і з нею не солодко. Чи зможе жінка стати на правильний шлях і хто зможе їй у цьому допомогти? Недовиховання через відстань чи так зване соціальне сирітство повернуло життя Надії С. далеко не у позитивне русло. І зупинити цей процес виявилось не під силу ані матері, ані дітям. Наче копіювальним апаратом ситуація поставила відбиток на житті Світлани, яка іншого прикладу для наслідування не бачила. Чи є винні у цій ситуації? Можливо… Тоді хто? Матір, яка хотіла найкращого для своєї доньки? Чи донька, в яку не було кому закласти моральні цінності? А можливо, це хтось третій, про кого не згадується у цій історії, але саме з цього вона почалась…

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Організатори заходу повідомляли, що готують для відвідувачів приємні несподіванки, але не вказували, у який саме день це буде. Особливістю цьогорічного фестивалю стало те, що участь у ньому беруть тільки зарубіжні команди. Як повідомляє "За Збручем", саме тому доповнити музичну  програму вирішили українськими виконавцями. І тринадцятий "ДжазБез" у нашому місті відкрив тернопільський гурт "Фіра". Місцеві музиканти заграли для слухачів, як відзначила солістк...
Суспільство
Станція технічного обслуговування електрокарів з автоматичною зарядною станцією може з’явитися у Тернополі. Її будівництво внесли до переліку інвестиційно-привабливих об’єктів. Як повідомляє "За Збручем", відповідне рішення прийняли на черговому засіданні виконавчого комітету міської ради. "На основі багатьох звернень громадян про забезпечення будівництва станції обслуговування електроавтомобілів ми розіслали листи у різні підрозділи та структури міської р...
Суспільство
У рамках введеного воєнного стану мешканців Тернопільщини, які включені до числа резервістів, зобов’яжуть з’явитися  у військкоматах, адже в Україні почалися масштабні тренувальні збори резервістів, які мають пройти тисячі людей. Як повідомляють "Тернополяни", збори пройдуть в окремих бригадах, де є потреба у підготовці фахівців. Йдеться про призов лише в тих областях, де було введено воєнний стан. На практиці кожен військкомат готує перелік необхідних на...
Суспільство
В останню путь провели з почестями 51-річного солдата Віталія Василевського, військовослужбовця Тернопільської окремої артилерійської бригади. Як інформує прес-центр бригади, він помер в зоні проведення операції об'єднаних сил (ООС) на Луганщині внаслідок ішемічної хвороби серця. Втрата не пов'язана з виконанням бойового завдання. Контрактник проходив службу з вересня 2018 року. Командування артилерійської бригади, друзі та знайомі віддали останню шану поб...
Кримінал
Розшукуваний на Тернопільщині за крадіжку у великих розмірах громадянин України попався у Львові. Порушення правил дорожнього руху призвело до викриття злодія. Як інформує прес-служба патрульної поліції у Львівській області, на перетині вулиць Личаківської і Богдана Котика порушення стало приводом для зупинки патрульними 4 батальйону автомобіля "Opel Vectra" цієї ночі (9 грудня). Водій всіляко намагався уникнути адміністративної відповідальності і поводивс...
Спорт
На світовому чемпіонаті з танців "World Dance Council" у Парижі тернополяни стали переможцями відразу у двох категоріях. Як повідомляє "Терен", це Open World Medallist Under 8 Ballroom Championship 2018, де нашу пару – Христини Щур та Володимира Захаренка – визнали чемпіонами світу по трьох танцях. Також у категорії Open World Medallist Under 8 Latin Championship 2018 маленьким тернополянам віддали ІІІ місце. Батьки дітей дякують за працю тренерам Катерин...
Суспільство
Міністерство інфраструктури оприлюднило рейтинг використання областями коштів Державного дорожнього фонду на місцеві дороги станом на 31 листопада, в якому показано, що Тернопільщина використала чи не найменше коштів. Як повідомляють "Тернополяни", до облaстей-лідерів, які розумно розпорядилися коштaми фонду, нaлежaть:  Хмельницькa – 100%, Вінницькa – 98%, Чернігівськa – 97%, Зaпорізькa – 94%, Львівськa тa Хaрківськa – 92%, Дніпропетровськa – 92%. До облaс...
Пригоди
8 грудня на трасі "Тернопіль – Львів – Рава-Руська" трапилась аварія, внаслідок якої постраждала мешканка Тернопільщини. ДТП трапилась у Пустомитівському районі. Як інформує офіційний сайт Національної поліції у Львівській області, зіткнулись автомобілі "Peugeot", яким керував 45-річний мешканець Хмельницької області та "Citroen", за кермом якого перебував 28-річний мешканець Тернопільської області. Внаслідок зіткнення тілесні ушкодження отримала пасажирка...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталась 8 грудня близько 16.30 на автодорозі "Ходорів-Вибранівка" неподалік села Бориничі Жидачівського району. Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції у Львівській області, водій автомобіля "Лексус", 40-річний мешканець Івано-Франківської області, не впорався з керуванням, внаслідок чого автомобіль з’їхав з дороги та зіткнувся з деревом. Внаслідок ДТП водій та 45-річний мешканець Івано-Франківської області, пасажир "...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!