
16:30, 25 березня 2013 р.
Мешканці Тернопільщини п’ють брудну воду через відсутність очисних споруд
Генеральна асамблея ООН проголосила 2013-й рік «Міжнародним роком співпраці у сфері водних ресурсів».
Напередодні Всесвітнього дня води (22 березня) кореспондент «Міста» побувала в обласному управлінні водних ресурсів, щоб з’ясувати, чи у достатній кількості область забезпечена водою, якими є основні проблеми водного господарства тощо. Про це спілкуємся із заступником начальника облуправління Ярославом Вівчаруком.
– Ярославе Даниловичу, то які вони – водні ресурси Тернопільщини?
– На території області протікає 1401 річка загальною довжиною 6066 км, є 26 водосховищ загальною площею водного дзеркала 3579 га, об’ємом води 81,2 млн м3 і 886 ставків загальною площею водного дзеркала 5627 га, об’ємом води 58,8 млн м3. Є також 3358 артезіанських свердловин різних форм власності.
Маємо ріки, що належать до басейну Дністра, найбільші серед них – Золота Липа, Коропець, Стрипа, Серет, Нічлава (ця річка, до слова, найзамуленіша в області), Збруч, та ріки басейну Дніпра – Іква, Вілія, Горинь.
Водні ресурси області використовуються для промислового, сільськогосподарського водопостачання, комунально-побутових потреб, енергетики, риборозведення, рекреаційних цілей.
– Цього достатньо для нашої області?
– На водні ресурси Тернопільська область небагата і за водозабезпеченістю займає 15-те місце в Україні. Залежно від водності року на одного мешканця в області припадає лише від 1 до 1,5 тис. м3 води на рік.
– Мабуть, є «багатші» й «бідніші» на воду райони?
– Розподіл водних ресурсів по території області справді нерівномірний. Найменше водозабезпеченими є Борщівський, Гусятинський, Заліщицький та Чортківський райони.
Утім, наявність запасів водних ресурсів вже не є визначальною складовою. Най-складнішою є проблема їх придатності для вживання: наявність чистої води, не забрудненої хімічними й бактеріологічними домішками.
– Як із цим в обласному центрі й області загалом?
– Основна проблема чистої води в Тернополі давно й добре відома – близькість Івачівського водозабору до Малашівецького сміттєзвалища. Нещодавно ініціювали зустріч із міським головою Сергієм Надалом, на якій ухвалено рішення про виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва водозабору. Власне, всі комунальні очисні споруди (крім споруд в обласному центрі) не забезпечують очистку до встановлених норм. Окремі міста взагалі не мають очисних споруд. Це Бережани, Борщів, частина міст Заліщики і Бучач. В ідеалі очисні споруди потрібні в кожному населеному пункті, де є централізоване водопостачання, але це величезні фінансові затрати, на які у бюджетах різних рівнів хронічно не вистачає коштів.
– Якщо за водозабезпеченням область п’ятнадцята, то за якістю входить бодай у п’ятірку найкращих?
– У п’ятірку, на жаль, ні, але в десятку – так.
– Якщо вогонь усе ж можна загасити, то вода – практично неприборкувана стихія, коли йдеться про повені й паводки. Які прогнози на найближчі місяці, адже зима була щедрою на сніг?
– Наша протипаводкова служба – складова частина цивільної оборони області, тісно співпрацює з управлінням МНС у запобіганні й ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Наразі розроблено відповідні заходи із запобігання наслідків повеней. За прогнозами Укргідрометеоцентру, катастрофічних повеней в області не буде, можливі хіба локальні. Але ми в повній бойовій готовності!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...