• Головна
  • "Повернути електронне декларування і оновити КС": Зеленський пообіцяв "врятувати" безвіз (ФОТО)
08:31, 30 жовтня 2020 р.

"Повернути електронне декларування і оновити КС": Зеленський пообіцяв "врятувати" безвіз (ФОТО)

"Повернути електронне декларування і оновити КС": Зеленський пообіцяв "врятувати" безвіз (ФОТО)

Рада національної безпеки і оборони вирішила відкрити доступ до реєстру електронних декларацій та подати законопроєкти в парламент щодо відновлення системи декларування і повернення довіри до Конституційного суду.

Як інформує "BBC", РНБО зобов'язала уряд негайно відновити доступ до реєстру електронних декларацій. Уряд просто під час засідання РНБО провів позачергове засідання й зобов'язав Національне агентство запобігання корупції відновити доступ до реєстру електронних декларацій.

Кабмін запускає роботу реєстру декларацій у тимчасовому порядку.

"Президент вже це сказав і ці рішення вже ухвалені - ми обов'язково повернемо електронне декларування для всіх чиновників найближчим часом, пакет документів внесуть до Верховної Ради у вигляді ініціативи, яку розробить РНБО", - повідомив радник голови ОП Михайло Подоляк.

КС блокує запуск обраних рад. Зеленський терміново збирає Радбез, безвіз під загрозою Звільнення Ситника. НАБУ назвало це абсурдом, Мін'юст не виконуватиме Крок до скасування безвізу і проблем з МВФ. Що означає суперечливе рішення Конституційного суду

Також він додав, що РНБО вирішило, що робити з Конституційним судом.

"Друге питання - що робити з КС, який зневажає суспільний консенсус ставлення до корупції. Внесуть законопроєкт щодо іншого формату роботи з КС - трансформацію Конституційного суду", - заявив пан Подоляк.

На початку засідання президент запевнив, що "система електронного декларування в Україні буде працювати".

суд

суд

"Законопроєкти для її поновлення мають бути підготовлені й направлені до Верховної Ради як невідкладні", - додав Зеленський.

Також Володимир Зеленський звернувся до правоохоронних органів з проханням встановити всі деталі ухвалення рішення Конституційного Суду.

27 жовтня Конституційний суд скасував низку положень закону про запобігання корупції й фактично паралізував електронне декларування, заблокував роботу Національного агентства з протидії корупції.

Рішення викликало хвилю обурення у західних партнерів України, адже система електронного декларування та контролю за доходами і видатками чиновників є основою антикорупційної політики останніх років.

Експерти одразу ж заговорили про можливе припинення співпраці з МВФ та загрози безвізовому режиму з ЄС, адже для цих речей електронне декларування є ключовою умовою.

Під час засідання секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що дії КС є частиною великого плану, спрямованого на дестабілізацію ситуації в Україні.

"Рішення КС дає вагомі підстави вважати, що існує цілісний план, спрямований проти основ української державності. КС виступає криголамом досягнень України на шляху до євроінтеграції", - вважає секретар РНБО.

суд

суд

 Він вважає, що 27 жовтня КС фактично ліквідував електронне декларування.

"Такі дії мають катастрофічні наслідки. Кардинальним чином змінюються атмосфера відносин з ЄС", - вважає чиновник.

Він пов'язав рішення КС із закінченням місцевих виборів, які в частині децентралізації несуть складні виклики національній безпеці.

"Синхронізація даних подій свідчить про цілеспрямованість та продуманість антидержавних дій. Виникає запитання, які зовнішні та внутрішні сили диригують цю ситуацію, хто зацікавлений у послаблені влади та згортання європейської інтеграції", - заявив пан Данілов.

Вже під час засідання Володимир Зеленський також жорстко критикував КС.

"Ми не розуміємо, який сюрприз КС зробить завтра. Чи післязавтра. Я не впевнений, що вони зупиняться, я не знаю, хто за цим стоїть. Я не впевнений, що всі судді КС самі вирішили зробити те, що зробили. Точніше сказати скоїли", - заявив Зеленський.

Він анонсував швидкі та адекватні кроки. Найперше, на засіданні Кабміну ухвалити рішення про відкриття доступу до електронних декларацій.

"На законодавчому рівні зареєструвати невідкладний законопроєкт, де передбачається відновлення доброчесності конституційного судочинства в Україні", - додав президент.

Наразі незрозуміло, як саме президент хоче реформувати чи змінювати роботу КС.

зеленський

зеленський

27 жовтня КС визнав неконституційними повноваження Національного агентства із запобігання корупції та такими, що шкодять незалежності судової гілки влади з боку виконавчої влади.

Не погодились з цим рішенням і опублікували окрему думку тільки двоє суддів з нинішніх 15 - Сергій Головатий та Василь Лемак.

НАЗК більше не може аналізувати декларації та моніторити конфлікт інтересів чиновників. Вже 28 жовтня НАЗК закрило доступ до усіх електронних декларацій.

"Це означає, що державні органи та громадськість більше не мають відкритого цілодобового доступу до електронних декларацій посадовців, а НАЗК припиняє їхню перевірку, зберігання та оприлюднення", - повідомили згодом у агентстві.

Окрім того, НАЗК більше не може проводити спецперевірку кандидатів на керівні посади до органів влади. 29 жовтня уряд вирішив проводити спеціальні перевірки у тимчасовому режимі.

Це може паралізувати призначення низки чиновників, а також керівників новообраних місцевих рад.

Неконституційною визнали норму про кримінальну відповідальність за неправдиві декларації чи свідому відмову подавати дані про свої статки.

Стаття про неправдиве декларування, яку КС визнав неконституційною, передбачала штраф (до 3,1 млн грн), заборону займати певні посади чи ув'язнення до двох років.

Відтепер залишається лише адміністративна відповідальність, а по суті - просто значно менший штраф.

Тепер НАБУ має зупинити сотні розслідувань щодо незаконного збагачення, а суди переглянути ухвалені раніше рішення.

гроші

гроші

Звернення до КС направляли 47 депутатів від ОПЗЖ та групи "За майбутнє".

Представники партії ОПЗЖ вважають низку положень антикорупційного законодавства неконституційною і такою, що порушує права людини.

Окрім того, у цій політичній силі наполягають, що антикорупційне законодавство є інструментом тиску Заходу на Україну.

ОПЗЖ має гарні стосунки з керівництвом Росії, а її лідер Віктор Медведчук є частим гостем Володимира Путіна.

Підтримують рішення КС також такі політики, як Ігор Мосійчук та Ігор Швайка.

Рішення КС викликало критику західних партнерів України.

Створення НАЗК та системи електронного декларування було ключовим у стратегії антикорупційної політики після 2014 року.

Разом зі створенням незалежного Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури це були вагомі умови отримання західних кредитів, а також виконання умов для надання безвізового режиму з ЄС.

Протягом останніх років неодноразово виникали загрози незалежності цих органів і партнери чітко вказували на неприпустимість таких дій.

Посли країн Великої Сімки висловили занепокоєння з приводу можливого скасування антикорупційної реформи, що "відбулась після Революції Гідності".

"Україна не повинна повертатись у минуле", - йдеться у заяві.

Посольство США в Україні також висловило підтримку Україні та президенту Зеленському у протидії спробам зупинити реформи.

У ЗМІ оприлюднили лист посла України в ЄС Миколи Точицького до віцепрем'єрки з євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної про те, що рішення КС може призвести до зупинки дії безвізового режиму.

Натомість кореспондент "Радіо Свобода" в Брюсселі Рікард Йозвяк, джерела якого раніше точно описували майбутні рішення ЄС, назвав можливе позбавлення безвізу "передчасною спекуляцією".

"Це "ядерний варіант" і навряд чи ЄС одразу його застосує. Більш імовірне відкладення мікрофінансової допомоги ЄС Україні", - повідомив журналіст.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Електронне_декларування #оновити_КС #безвіз #Зеленський
Останні новини
Оголошення
live comments feed...