Сексуальна експлуатація, використання дітей для жебрацтва - торгівля людьми не оминула Тернопільщину

Торік в області зареєстрували  34 злочини, пов’язаних з торгівлею людьми,  до відповідальності притягнули 13 осіб.

Цьогоріч задокументовано  3 злочини з цієї ж сфери, в одному з них потерпілою була неповнолітня.  Про це під час круглого столу  в облдержадміністрації на тему «Спільними зусиллями влади та громади – проти торгівлі людьми» розповів  начальник сектора  з протидії торгівлі людьми та злочинами проти  суспільної моралі УМВС України в області Сергій  Запаранюк.

Неповнолітні часто стають   учасниками чи жертвами злочинів.    Не обізнані з чинним законодавством, шукаючи легкого заробітку,  вони легко потрапляють під кримінальний вплив.   «Усе погане може статися з ким завгодно, тільки не зі мною. Адже я маю голову на плечах, не пропаду», — так думає більшість, забуваючи про всяку обачність, - пише газета Свобода. І потрапляють на гачок торгівців «живим товаром». Ось  одна з таких невеселих історій.

-  Тернополянин Г. спільно з  громадянином Польщі  вербували  дівчат, обіцяючи, що переправлять їх через кордон до Польщі і влаштують на роботу.  Насправді йшлося про  сексуальну експлуатацію дівчат  в будинку розпусти у Варшаві.  Протягом листопада 2011 – січня 2012 вони завербували чотирьох громадянок України,  одна з яких була неповнолітньою. Правоохоронці порушили проти торгівців людьми  кримінальну справу. Згідно з вироком суду громадянина  Г. визнано винним у скоєнні злочину і засуджено до 5 років позбавлення волі, - розповів Сергій  Запаранюк.

Якщо раніше торгівля людьми передусім асоціювалася з сексуальною експлуатацією, то за останні роки почастішали випадки, коли чоловіків використовують для примусової праці, дітей – для жебрацтва.

- Приміром, у 2011 році  300 громадян України, більшість яких – з Тернопільщини, потрапили в трудове рабство в Іраку. Працювали важко в 50-градусну спеку, воду  мали тільки технічну. Кличучи на допомогу, виставляли щити з написами: «SOS» та «Допоможіть», які побачили  працівники консульства США і повідомили українське консульство.  Людей звільнили і  повернули  додому. Як з’ясувалося, потрапили вони в рабство різними шляхами: через оголошення в газеті, особисті знайомства. Декому обіцяли, що  працевлаштують  у Туреччині, а коли люди прилетіли в Стамбул, їм сказали, що роботи немає і запропонували перевезти їх в Ірак, де зарплата, мовляв,  2,5-3 тисячі доларів. Насправді ж чоловіків перетворили в рабів. За цими фактами була порушена кримінальна справа, яку потім, на жаль, призупинили. Врятовані наразі  готують документи для отримання статусу постраждалих від торгівлі людьми, - розповіла  голова правління Всеукраїнської  коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми  Марина Пасічник.

Є випадки, коли дітей у рабство продають  батьки чи родичі. У Кременецькому районі восьмирічну дочку мати змушувала жебракувати.  Значний попит на донорські органи в усьому світі та їхній дефіцит сприяють зростанню  кількості злочинів та маніпуляцій й у цій сфері. Злидні часто штовхають людей на продаж органів, зокрема нирок, попри небезпеку, яку таїть ця операція. При цьому вони нерідко стають жертвами шахраїв, віддаючи свої органи за значно заниженою ціною. Преса вже повідомляла про те, що був затриманий мешканець Тернопільщини, який вербував людей і перевозив  їх в інші країни для вилучення нирки. Виявлено 7 постраждалих. Нині резонансна  справа – у  суді.

Про одного зі своїх підопічних, якого тримали в полоні для  трудової експлуатації,  розповіла директор обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Вікторія Лукович.

- Літній чоловік, мешканець області, потрапив у халепу. Його квартиру продали, а самого господаря вивезли в іншу країну, де він потрапив у трудове рабство - на три роки.  Пенсійне посвідчення (пенсію чоловік отримував у зв’язку з інвалідністю) у нього забрали. Утримували в нелюдських умовах. На щастя, чоловіку таки вдалося врятуватися, але додому він повернувся без жодних документів, і  якби не допомога державних служб, то  залишився б жити на вулиці. Постраждалому  оформили новий паспорт з тимчасовою реєстрацією, відновили його право на пенсію. Він отримав одноразову грошову допомогу і тимчасовий дах над головою. В  обласному центрі соціально-психологічної допомоги   йому  також  надали психологічну підтримку, бо  чоловік був дуже пригніченим і наляканим. Страх викликало  і майбутнє, бо не знав, що з ним буде далі, чи матиме де жити, що їсти. Заспокоївся лише тоді, коли  після оформлення всіх необхідних документів отримав притулок у будинку-інтернаті.

Складна економічна ситуація є основною причиною заробітчанства.  За оцінками Міжнародної організації з міграції, нині майже 2,5 мільйона українців працюють за кордоном. З них лише 900 тисяч - офіційно, решта - нелегали.  А поки усе більше українців виїжджають на заробітки за кордон,  цю нішу заповнюють  вихідці з Азії, Африки…

- Біженці в Україну прибувають в основному з Сирії, Лівану, Сомалі, де тривають збройні конфлікти. Люди побоюються військових дій або з тих чи інших політичних міркувань опиняються тут.  Решта емігрантів з-за кордону  прибувають сюди  з метою возз’єднання сім'ї або тут живуть їх дідусі, бабусі, мати чи  батько. Тобто люди  тут народилися, потім  виїхали і тепер повертаються на постійне місце проживання, - розповів  перший заступник  начальника  УДМС в області  Олег Кондрашов. - Що стосується  закордонних поїздок,  то щорічно в області міграційна служба  видає майже 40-42 тисячі закордонних паспортів і близько 5 тисяч дитячих проїзних документів для тимчасових поїздок за кордон.  Офіційних виїздів на постійне місце проживання в інші країни на Тернопільщині не так вже й багато  - до півтисячі.  Інші, якщо виїжджають, то неофіційно, а відтак ці люди  не стають на консульський облік і не мають жодних прав у чужій країні. Добре, якщо, втративши документи, вони  все-таки звертаються в консульство, до дипломатичних представництв, де їм  видають так звані білі паспорти – свідоцтва для повернення в Україну. А, повертаючись,  через тиждень-другий  подають заяву для отримання нового закордонного паспорта і  їдуть знову.

Про масштаби проблеми свідчать  дані Міжнародної організації з міграції: Україна очолила список країн, які страждають від торгівлі людьми.  За кількістю потерпілих, які звернулися за допомогою до цієї організації, наша країна посіла перше місце.  Друге місце займає Гаїті, третє – Ємен.

З 20  вересня 2011 року в Україні вступив у силу новий Закон "Про протидію торгівлі людьми», який передбачає створення державної системи допомоги потерпілим. У 2012 Кабмін прийняв постанову «Про національний механізм взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми» і затвердив порядок  їх взаємодії. Зокрема, передбачено дії відповідних органів у випадках, коли постраждала особа є неповнолітньою,  не може самостійно пересуватися, перебуває за кордоном тощо. Реалізація національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, включає встановлення потреб особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та взаємодію органів виконавчої влади і місцевого  самоврядування з метою надання відповідної допомоги таким особам. Національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми  визнано Міністерство соціальної політики,  в областях – управління у справах сім'ї, молоді та спорту.

З 1 січня цього року статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, надає можливість отримати невелику фінансову допомогу і скористатися допомогою реабілітаційних центрів, притулків, що діють на території області і всієї країни. Хоча  наразі  в Україні немає  жодного спеціалізованого реабілітаційного центру, який би надавав допомогу таким особам, але центр соціально-психологічної допомоги є в кожній області.

Виплату матеріальної допомоги здійснюють органи праці та соціального захисту населення одноразово у розмірі прожиткового мінімуму для відповідної категорії осіб, встановленого на момент звернення особи за матеріальною допомогою.  Така  людина має також право на отримання медичної, психологічної, правової та інших вид допомоги, місця тимчасового проживання. Послуги надають конфіденційно.

- За два місяці цей статус отримали 20 чоловік в Україні, в області - одна людина, п’ятьом відмовлено, - розповіла начальник відділу сімейної та гендерної політики управління ОДА Світлана Шимчук.

Голова правління Тернопільського міського жіночого клубу «Відродження нації» Галина Кравець зазначила, що до Всеукраїнської коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми входить 9 організацій. Мета запропонованого до реалізації проекту “Спільними зусиллями влади і громади  проти торгівлі людьми” -  вдосконалення політики з протидії торгівлі людьми в дев’яти  областях України,  в тому числі і в Тернопільській. Державна цільова соціальна програма з протидії  торгівлі людьми   дає можливість конкретизувати обов’язки  суб’єктів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми. Тепер важливо, щоб ця програма була підтверджена фінансово.  Мають бути ухвалені і відповідні обласні програми. На Тернопільщині  такої програми   ще не прийняли, як і в більшості інших областей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Спорт
У Тернополі на центральному стадіоні ФК "Нива" (Тернопіль) зіграла з ФК "Чайка" (Петропавлівська Борщагівка, Київська обл.) – 2:0 на користь "Ниви". Перший тайм пройшов з відчутною перевагою "Ниви", проте ворота суперника залишилися невразливими. Втім у другому таймі тернопільській команді вдалося вийти вперед і з перевагою у два голи завершити матч. Як повідомляє "ТТБ", голи у ворота "Чайки" на 58 та 80 хвилині забили граці "Ниви"- Олексій Литовченко та...
Суспільство
Енергоефективність будь-якого будинку можна покращити, заклеївши шпарини у вікнах та дверях. Слід придбати короткі штори, зачинити двері у під’їздах, встановити за батареями теплозахисні екрани з фольги, перефарбувати батареї у темно-коричневий, саме він найкраще віддає тепло. Як повідомляє "20 хвилин", не потрібно придумувати високих матерій чи витрачати багато коштів, щоб зберегти тепло в домі. Ці найпростіші поради допоможуть зберегти і тепло, і гроші,...
Кримінал
У ніч з 18 на 19 жовтня злодій втретє за півтора місяці вдерся до приміщення Чортківського обласного комунального шкірно-венерологічного диспансеру. Що хотів винести злодій наразі невідомо, адже протиправний намір не вдалося втілити. Виконувач обов'язків головного лікаря "шкір-вену" Юрій Вичавка повідомив: "Це вже третій випадок за такий короткий час. Це дивно, бо красти у нас немає що – сейфи надійно замкнені, а ніяких наркотиків тут ніколи і не було. Кол...
Пригоди
Трагічний випадок трапився у селі Більче-Золоте Борщівського району. У водах ріки Серет було виявлене тіло чоловіка. Поблизу туристичної бази знайшли тіло 34-річного чоловіка. Як з’ясувалося, померлий є мешканцем села Монастирок Борщівського району. Як повідомляє "ТН. Область", за попередньою інформацією причиною смерті стало утоплення. Наразі  всі обставини трагедії встановлюються. Нагадуємо, що нещодавно в Тернополі (на вулиці Білогірській) в канаві вияв...
Суспільство
Роль Володьки принесла 35-річному Тарасові Стадницькому неабияку славу. Сьогодні він є відомим актором, автором гумористичних сценаріїв. А ще нещодавно працював кочегаром, клеїв фотографії в анкети грін-кард і не розумів, чим займатися, аби це приносило  задоволення. Нині Тарас переконаний, що кожен може досягти успіху, якщо наважиться спробувати. "Я народився на хуторі Лозові поблизу села Боброїди, що на Львівщині. У батьків нас троє — маю двох  молодших...
Екологія
У ніч проти 22 жовтня у нічному небі можна буде спостерігати дививовижний осінній зорепад, метеорний потік Оріоніди. Як повідомляє "Еспресо", цей метеорний дощ щороку припадає на жовтень, а його пік цього разу очікують саме 21 числа. У ніч спостерігачі зможуть роздивитися до 20 метеорів на годину. Метеорний потік має таку назву на честь сузір’я Оріона. Воно є легким для впізнання, адже має три яскраві зірки посередині, щільним рядком розташованих одна за о...
Суспільство
Український заробітчанин, який опинився у містечку Антверпен в Бельгії розшукує своїх рідних. Себе ж українець називає Ігорем Чикотовські або Чикотовським. Чоловік не пам’ятає ні де він проживав, ні де знаходяться його рідні, також він не має жодних документів, які підтверджують його особу.   Як повідомляє "ТН. Область", говірка українця свідчить про те, що він родом з Західної України, ймовірно з сільської місцевості. Наразі чоловік перебуває в соціальном...
Суспільство
Гуляючи вулицями Тернополя, якщо придивлятися до того, що відбувається довкола, то можна помітити чимало незвичних подій та людей. У кожної людини є своя історія, і що тривалішим стає життя, то цікавішим робиться й історія. Як повідомляє "Про Те", у центрі Тернополя можна зустріти літнього чоловіка, котрий заробляє собі на життя, зважуючи перехожих. Під час війни його контузили, через що зараз сильно не дочуває. Прохання сфотографувати його журналісту дове...
Суспільство
Родина благає допомогти молодій мамі, яка сама виховує півторарічного малюка та зі всіх сил бореться з хворобою. Ще три місяці тому жінка насолоджувалась життям та навіть не підозрювала, що все перекреслить рак.  Все почалось з висипки на тілі. Ніби й нічого страшного, проте жінка одразу ж звернулась до дерматолога. Її обстежили та, заспокоївши, що все буде добре, виписали ліки. Людмила ретельно виконувала всі призначення лікарів, проте щодень ставало гірш...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!