""Золота" гречка": ціни на крупи стрімко злетіли, експерти попередили тернополян про ситуацію

В Україні спостерігається стрімке подорожчання круп: у період часу з 1 січня до 1 травня вартість круп збільшилася на 0,9-3,59 грн за кг. Найбільше подорожчала гречка: з 37,43 до 41,02 грн. Фахівці проаналізували стан ринку та надали прогнози для українців на майбутнє.

Як інформує "Obozrevatel", про це йдеться в опублікованих даних Державної служби статистики. Незначно (на 90 копійок за кг) подорожчало пшоно.

Крупа манна – з 15,9 до 17,65 грн за кг (на 1,75 грн);

Крупа гречана – з 37,43 до 41,02 грн за кг (на 3,59 грн);

Крупа ячна – з 12,98 до 15,13 грн за кг (на 2,15 грн);

Пшоно – з 17,51 до 18,42 грн (0,91 грн).

За даними Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), у 2019 році ми посіли третю позицію серед країн світу за обсягом виробництва гречки. Але більшість цієї крупи зараз йде на внутрішній ринок, іноземні партнери в ній не зацікавлені.

"У Європі немає культури споживання гречки. Гречка не експортно орієнтований товар, а товар для внутрішнього споживання", – говорить перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран. – "А якщо гречка не експортно орієнтована, значить, великі міжнародні компанії не вкладають у неї гроші, не роблять форвардні контракти. Вона економічно невигідна для вирощування".

Через це українські аграрії в останні роки вважають за краще займатися вирощуванням більш рентабельних і орієнтованих на експорт культур (пшениця, кукурудза, соняшник тощо). Оскільки попит усередині країни є, а гречки ми вирощуємо дедалі менше, нам доводиться її ще й імпортувати.

"За 20 років обсяги виробництва гречки скоротилися в 4,6 раза до 104 тис. тонн у 2020 році", – розповідає аналітик УКАБ Світлана Литвин. – "Якщо розглядати структуру поставки гречки в 2020 році, то близько 75% потреби забезпечується власним виробництвом, а 25% – за рахунок імпортних поставок, половина яких припадає на Російську Федерацію".

За рік в Україні хліб виріс у ціні на 12,5%. Так, він дорожчає щомісяця на 1-1,5%.

Місто Сочі стало одним із найбільш популярних напрямків для відпочинку російських туристів на травневі свята. Водночас відпочивальники масово скаржаться на "захмарне" збільшення цін.

Аналітики й експерти вважають, що весь світ увійшов у затяжну фазу, під час якої будуть дорожчати продукти харчування. Це буде тривати не один рік, і Україна не відстає від інших держав.

Ціна гречка вартість харчів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі