Через обміління і забруднення Івачівського водосховища може припинитися водозабезпечення Тернополя

Весь непотріб із Малашівського сміттєзвалища може потрапити до Тернополя. Причина в тому, що сусіднє із ним водосховище, на якому розташований водозабір, треба терміново поглиблювати. Чиновники розводять руками – грошей немає.

Головний водозабір Тернополя у небезпеці.

Передусім - через плавуни (острівець з рештків рослинності – прим. ред.), які течією несе до шлюзів на дамбі. І якщо рослини перекриють шлюзи, то навколишні села та частину Тернополя заллє водою. Підтопити може й сам водозабір.

Ставзаростаєіміліє

Врятувати ситуацію може заміна застарілих шлюзів та поглиблення водойми. Однак чиновники розводять руками – для цього потрібно щонайменше 500 млн грн, яких в області немає.

  • Став катастрофічно заростає і міліє, – каже голова Тернопільської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок (далі УТМР – прим. ред.) В’ячеслав Веселяк. –  Якщо ще двадцять років тому середня глибина водойми була 1,20 метра, то тепер, особливо на території Зборівського району, де починається Став, - 25-30 сантиметрів. Менше води – менший напір у водозаборах. А це резервант питної води Тернополя.

Що мілкіша водойма, то швидше прогрівається вода. Відповідно, активніше розростаються водорості. З них утворюються плавуни, які вітер несе за течією – до дамби.

Плавуни загромаджують прохід і перешкоджають воді потрапляти до шлюзів. Через це рівень води в Івачівському ставі може суттєво підвищитись і підтопити водозабірні станції, каже пан Веселяк.

Проблему неможливо вирішити, доки не почистять і не поглиблять Івачівське водосховище, вважають чиновники з водного господарства.

ПідтопитьчастинуТернополя

У такому разі щонайменше понад 5 млн кубів води затоплять села між Івачевим і Тернополем. В обласному центрі може підтопити набережну Ставу, частину Білої та мікрорайону “Новий Світ”, додає чиновник.

  • Потрібно поглибити дно у верхній частині Івачівського водосховища, – продовжує співрозмовник. – На мою думку, найкращим чином це зробити земснарядом. Але для цього потрібні дуже значні кошти. З технічного боку це зробити реально, з от із фінансового – надзвичайно проблематично. Це потягне щонайменше 500 мільйонів гривень. Точнішу суму сказати не можу - необхідно робити розрахунки. Площа водосховища – понад 150 гектарів. Необхідно чистити майже всю верхню частину.

Поки що проблему з рослинністю на Івачівському ставі вирішують дідівськими методами. Підганяють екскаватори, які забирають плавуни. Однак це допомагає на дуже нетривалий час. Окрім того, запускають у водойму мальків травоїдних видів риби.     

  • Для боротьби з плавунами ми з 2004 року запустили всім тонн мальків коропа, товстолоба, білого амура і карася, – каже В’ячеслав Веселяк. – Ситуація трохи покращилась. Принаймні там, де минулого року через густі очерети неможливо було продертися, тепер досить чисто. Однак остаточно таким чином проблему не вирішити. Робимо те, що можемо. Загалом водорості у певних обсягах – це добре, адже вони очищають воду. У нас навіть водяться раки. А вони, як відомо, - індикатор чистоти водойми. 

Загрозаотруєнняводи

Івачівське водосховище - унікальне, адже на його березі розташований основний водозабір Тернополя, кажуть чиновники-водогосподарники. Але на іншому березі того ж ставу – Малашівське сміттєзвалище.

  • Фільтрат із сміттєзвалища підземними горизонтами прямує до Івачівського водозабору, – каже Петро Колосок. – Зараз отруйні речовини зі сміттєзвалища за рахунок інфільтрації вод Івачівського водосховища розбавляються до допустимих концентрацій і жодної загрози для життя людини не створюють.

Якщо ж Став належно не доглядати, інфільтрат зі сміттєзвалища підземними горизонтами потрапить у водозабір, застерігають чиновники.

  • Все шкідливе зі сміттєзвалища з водою пішло би в Тернопіль, – каже пан Колосок. – У цьому - найголовніша екологічна складова. Якщо повністю перекрити затвори і скидна споруда не працюватиме, то може бути підтоплення водозабору. Це призведе до забруднення води у свердловинах і загрози припинення водозабезпечення Тернополя.  

Дамбатріщить

Ще одна проблема – стан самої дамби. Чиновники запевняють, що вона у задовільному технічному стані і загрози руйнування немає. Однак кореспонденти, побувавши на місці, переконались у протилежному. Опори п’яти шлюзів – з величезними тріщинами. Воду у повному об’ємі пропускає лише один шлюз. Другий – частково. Решта повністю забиті плавунами.

  • Дамба фактично без господаря. За її стан ніхто не відповідає, – каже В’ячеслав Веселяк. – За законодавством, землі водного фонду належать трьом сільрадам –Івачева Горішнього Тернопільського району, Іванківців та Глядок Зборівського району.

Дамба і водоспадні споруди належать холдінгу «Інтеркорс», запевнив сільський голова с. Івачів Долішній Михайло Гук. Принаймні саме ця фірма має акт на постійне користування земельною ділянкою, де розташовані дамба і міні-гес.

Наразі непрацююча напівзруйнована гес на дамбі перетворилася на звалище пластику та іншого непотребу.

Голова наглядової ради холдінгу «Інтеркорс» Мирослав Білик запевнив, що саме цими днями на дамбі та місці, де розташована гес, весь непотріб приберуть.

  • Цього року ми плануємо запускати гес, тому буквально сьогодні-завтра остаточно  впорядкуємо територію, – каже Мирослав Білик. – Невдовзі доведемо до ладу і всі відповідні документи.  

Потрапити на територію Верхньо-Івачівського водозабору ми не змогли. На паркані – замок. А ще вивіски: «Увага! Зона суворого режиму водозабору» та «Санітарна зона. Прохід суворо заборонений». Охоронець біля брами на територію пускати нас відмовився. Чоловік, побачивши посвідчення журналіста, зателефонував своєму керівництву. Ті – до «Тернопільводоканалу». Врешті переказав нам вказівки, які отримав телефоном: «Сказали звертатись до водоканалу. Сюди можете потрапити тільки з ними».   

Коментарі

МихайлоГУК (59 р.),головасільськоїради Івачева Долішнього:

  • Основа дамби – бетонна. Її поляки збудували і зміцнили ще в 1936 році. Є п’ять бетонних шлюзів для проходження води. Плавуни несе вітром зі Зборівського району і перекриває місце стікання води. Самі опори (їх є шість – прим. ред.), міцні, але вони дали тріщини.

Володимир КУЗЬМА (36 р.), директор КП «Тернопільводоканал»:

- Водозабір — це 16 свердловин, облаштованих відповідним обладнанням, і насосна станція. Вздовж берега Ставу розташовані п’ять свердловин. Нижче за течією річки — ще 11. Воду ми беремо з підземних свердловин. Їхня глибина сягає 40-50 м. Облаштовані вони таким чином, щоб рівень води на них не впливав. Це охоронна зона, і стороннім вхід туди заборонений. Щодо загрози можливого підтоплення — цього ми поки що не відчуваємо. Скажімо, два тижні тому ситуація була критичнішою, однак усе минулося. Якість води постійно контролюємо. Водозабору нічого не загрожує.

“20 хвилин”
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Випадки насильства серед учнів завжди були частиною школи, однак зараз вони стають дедалі помітнішими. Сьогодні в Україні жертвами булінгу стають 8 з 10 дітей. У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який передбачає штрафи за булінг. І якщо раніше батьків ініціаторів і учасників цькувань штрафували лише на 51 гривню за неналежне виконання батьківських обов’язків, то тепер суму штрафів хочуть збільшити в рази.  І змінити формулювання правопорушення: н...
Суспільство
Два нових штами грипу циркулюватимуть цьогоріч в Україні. Медики застерігають, ця хвороба небезпечна своїми ускладеннями. Тож радять профілактично щепитись. Адже вакцинація – це єдиний спосіб вберегтись від захворювання. Поки інтенсивність захворювання на грип низька, час від нього щепитись. В Україну вже надійшо 350 тисяч доз вакцин для його профілактики. Медики запевняють, це єдиний спосіб урятуватись від хвороби, або ж перенести її без ускладнень, повід...
Спорт
Після десятого поєдинку сезону, у якому тернопільська «Нива» програла вінницькій, у відставку подав Віталій Шумський. Днями команді представили нового наставника Олександра Стахіва, який до цього був помічником головного тренера. Деталі у сюжеті Інтб.
Суспільство
Упродовж січня – серпня 2018 року чисельність населення на Тернопільщині зменшилася на 4189 осіб. Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 вересня 2018 року, становила 1048,1 тис. осіб, у тому числі в міських поселеннях – 472,9 тис. осіб та в сільській місцевості – 575,2 тис. осіб. Про це повдіомляють у Головному управлінні статистики області. Природний рух населення в січні – серпні 2018 року у порівнянні з відповідним періодом попереднь...
Суспільство
«Бейбі-бокси» від уряду, які вже встигли розкритикувати тернопільські матусі, не коштують 5000 гривень. Їх реальна вартість значно нижча. Про це під час прес-конференції розповів директор офісу UNOPS Андрій Буряковський. "Вдалось законтрактувати ці поставки за ціною 3 тисячі 377 гривень 80 копійок за одну коробку. В цю вартість входить, перш за все, сама коробка, її вміст, послуги по її пакуванню, пломбування і її транспортування до складу одержання", - за...
Суспільство
Реєстрацію шлюбу у Тернополі вже два місяці проводять у Палаці Культури “Березіль”. У соціальних мережах відгуки про нову локацію і позитивні і негативні.  В обласному управлінні юстиції наприкінці березня вперше офіційно заговорили, що місцевий Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який працював у приміщенні на майдані Волі із 1965 року, виселяють. Виявилося, що власник приміщення – філія «Ощадбанку», виставила н...
Суспільство
Днями на товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» у селі Острів, Тернопільського району трапився нещасний випадок. Трагедія забрала життя 34-річного працівника виробництва. Наразі розслідування ще триває. Комісія обласного управління держапраці з’ясовує всі обставини та причини трагедії. Цьогоріч це вже десята смерть на робочому місці в нашій області, повідомляє Інтб
Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!