• Головна
  • "Чому долар вже по 37 грн і вище?": українцям порадили, як різко знизити курс в обмінниках
19:07, 19 травня 2022 р.

"Чому долар вже по 37 грн і вище?": українцям порадили, як різко знизити курс в обмінниках

"Чому долар вже по 37 грн і вище?": українцям порадили, як різко знизити курс в обмінниках

Нацбанк надав рекомендації, аби банки продавали валюту з урахуванням  максимальної 10%-ї націнки щодо офіційного курсу, проте обмінники фінкомпаній абсолютно і повністю цим не переймаються.

Як інформує "Мінфін", внаслідок цього фактично весь ринок реального валютообміну сконцентрувався у фінкомпаніях, де курси є більш привабливими для населення.

Сковує банкірів і рішення НБУ щодо скорочення з 4 травня лімітів відкритої довгої та короткої валютної позиції банків з 15% до 5% від їхнього регулятивного капіталу. Це відбивається на обсягах їх операцій із власною валютною позицією і на міжбанку, і на готівковому ринку.

Офіційними причинами зльоту готівкових котирувань учасники ринку називають наступні чинники:

Нещодавня заява голови НБУ Кирила Шевченка про можливе повернення до плаваючого курсу. І хоча він говорив лише про те, що чиновники лише думають про це і рішення ще немає, частина ЗМІ вже підхопила цей інформаційний привід з метою розкрутити ажіотаж.

Рішення про плаваючий курс у воєнний час має багато плюсів, але ще більше мінусів для воюючої країни. Чиновники навряд чи будуть готові брати на себе відповідальність, наприклад, за зростання вартості критичного імпорту для ЗСУ, збільшення витрат на обслуговування зовнішніх боргів або новий глобальний стрибок цін на продукти харчування. Війна не все спише. Тому питання на стадії обговорення, але «загін оленів» з боку фінкомпаній уже розпочався.

Готівкова валюта масово знадобилася торговцям нафтопродуктами, які нею розраховуються за паливо, що ввозиться. Однак ця версія виглядає не дуже правдоподібно. Адже зрештою, навіть за зростання цінників на бензин і дизель у гривні — зростання курсу «вбиває» значну частину їхнього прибутку від його реалізації у валютному еквіваленті. Вони, навпаки, зацікавлені у стабільному курсі без потрясінь.

Активний викуп Нацбанком військових облігацій. Це могло б об'єктивно вплинути на зростання курсу. 9 травня 2022 року регулятор купив цих паперів на 30 млрд грн, а 12−13 травня докупив ще на 20 млрд. У результаті його портфель військових паперів зріс до 120 млрд грн, а обсяг усіх ОВДП у власності регулятора збільшився до 430,11 млрд грн.

chart image

За фактом це — емісія гривні. Але її значною мірою НБУ «нейтралізує» за рахунок продажу валюти через інтервенції. Ось останні дані Нацбанку:

Минулого тижня НБУ купив на міжбанку $5,5 млн та 4 млн євро, а продав $327,34 млн та 33,65 млн євро. Тобто чистий продаж долара Нацбанком склав $321,84 млн і 29,65 млн євро. Іншими словами, регулятор «відкачав» з банківського ринку через цей канал гривневої ліквідності не менше ніж на 10,4 млрд гривень. І це лише за цей тиждень. НБУ успішно «зв'язує» частину емісійної гривні через цей механізм, хоч і не повною мірою, і не відразу.

Куди рушить курс далі

Неофіційно, учасники ринку пояснюють зростання курсу готівкового долара бажанням власників обмінок більше заробляти на валютообміні. Для цього потрібно було лише знайти інфопривід.

Тим паче, що у воєнний час громадяни ще більше схильні до панічних настроїв, а тому стають легкою здобиччю для спекулянтів. Адже українці й у мирний час бігли скуповувати долар щойно його курс починав зростати. Наприклад, ті ж європейці чинять з точністю до навпаки: продають валюту на зростанні, сподіваючись заробити на подальшому відкаті.

Тому зараз подальший тренд за готівковим курсом багато в чому залежатиме від поведінки самих українців. Якщо вони вкотре клюнуть на розкручування котирувань, ми отримаємо подальше зростання цінників обмінок з таргетом 38 гривень за долар наступного тижня.

Якщо ж громадяни не будуть активно скуповувати валюту за курсами, які зараз виставляють обмінки, їх власники в умовах конкуренції та необхідності заробляти будуть змушені стримати свої апетити. А тому почнуть поступово знижувати курс прийому та продажу готівкового долара до попередніх рівнів 33,50−34,50 гривень.

Вибір сценарію розвитку подій з готівковим курсом зараз залежить від поведінки людей.

Підписуйтеся на наш Telegarm-канал, де багато цікавих новин, фото і відео.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Курс_долара #гривні #обмін_валют
Оголошення
live comments feed...