
14:00, 6 липня 2013 р.
Тернопільська “швидка” їздить в кредит
Центру екстреної медичної допомоги Тернопілля до кінця 2013-го додатково потрібно 17 мільйонів – на зарплати та 12 – на утримання структури. Нині служба – у боргах.
- Ми маємо гроші на два місяці – червень-липень, - каже Михайло Джус. -У серпні коштів уже не буде!
Про нагальні потреби служби, яку він очолює, директор Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (ЦЕМД) розповів минулого тижня. Тоді у Тернополі намагалися провести чергове засідання сесії облради. Але частину депутатів не спонукали до роботи навіть сирени машин швидкої та пікети під “білим домом”. Тож медики сьогодні – без зарплат, а колишня служба швидкої допомоги – на межі колапсу: немає грошей на запчастини до авто, їздять машини на виклики до хворих на взятому в борг пальному.
Зарплату дали лише у Чорткові
- Фінансування Центру нині здійснюють за 1/12 витрат, але не від показників минулого року, а за формулою: 10% – від міста і 8,6% – із бюджетів районів, – каже Михайло Джус. – Так ми вийшли на 55 мільйонів. Ще 4 мільйони начебто додала облрада. Якби ми отримали ці кошти і 7 мільйонів 600 тисяч субвенції із Держбюджету на медикаменти, то ще було б сяк-так…
Ці гроші, за його словами, планували розділити: половину – на медикаменти, іншу – на машини, бензин, обладнання. Інакше, служба не зможе працювати.
Нагадаємо, сам Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на Тернопіллі створили із запізненням, за особливим механізмом – шляхом перетворення вже існуючого обласного комунального підприємства. Хоча в інших областях необхідні рішення без проблем ще на початку року ухвалити обласні ради.
- Тимчасовий кошторис, який прийняли, не дає підстав пересунути кошти з останніх місяців року на нинішні потреби, - пояснює пан Джус. - Якби ухвалили бюджет-2013, то це дало б нам підстави помісячно збільшувати обсяг витрат і ми не мали б проблем з виплатою зарплати. Чекали б лише у кінці року дофінансування із Держбюджету та облради.
У серпні екстрена служба, як стверджує він, залишиться без копійки, бо гроші, передбачені на цей місяць, підуть на зарплати медикам і сплату за бензин, використаний у червні-липні.
- У другому кварталі знімали кошти з якоїсь обласної установи і давали нам, – продовжує пан Джус. – Але в цьому кварталі ми вже мусили зменшити фінансування на мільйон, бо повинні були віддати позичене. Саме через це виникли проблеми із зарплатою. Фактично за червень платню отримали тільки у Чорткові, бо там ми ствоорюємо станцію. Тож із 1 липня 70 людей перевели в Центр екстреної допомоги.
Директор повідомив, що 5 тис. грн на комп?ютер та оргтехніку для цієї станції взяти ніде.
Розраховують на поміч з Києва і від депутатів
Коли весь медперсонал ЦЕМД отримає зарплату за червень – невідомо. Проблеми є також із бензином і запчастинами, стверджує Михайло Джус. Не вистачає грошей навіть на те, щоб застрахувати працівників, адже медики повинні мати обов’язкові поліси. Випадки нападів на лікарів швидкої в Україні – не рідкість.
- Пальне весь час просимо в борг, – додає директор. – Усе позичається, потім йдуть домовленості, якось усе перекриваємо, позичаючи гроші… Ось так! А до кінця року нам додатково потрібно ще 17 мільйонів – на зарплати та 12 – на утримання структури.
Кошти доведеться вишукувати і на реорганізацію самого ЦЕМД. Скажімо, 99 млн грн треба тільки на серверну для облаштування системи GPS-навігації. Тож пан Джус сподівається на фінансову допомогу з Мінохоронздоров’я.
- Капітальних ремонтів потребують приміщення, які виділили для Центру у районах, – продовжує він. – Ми порахували, що на це треба 1 мільйон 200 тисяч гривень. Ще 250 тисяч – на придбання комп’ютерів, щоб запрацювала бухгалтерія.
Пан Джус нагадав, що Центр прийняв майно майже від усіх райрад. Аби цю операцію оформити законно, необхідне рішення сесії облради. Тобто згода депутатів на прийняття всього майна на баланс ради і передачу, відповідно, в оперативне управління ЦЕМД.
- Ми маємо штат, є статут, – підсумовує директор. – Працюють відділи у районах. Рішення про передачу майна не ухвалили лише на сесіях Тернопільської міськради та Кременецької райради. Але незабаром і вони все обіцяють зробити…
Керівник ЦЕМД ще покладає надії на допомогу від облради і на те, що вона врешті запрацює. Адже, скажімо, в Ужгороді депутати надали своєму Центру екстреної служби 2,5 мільйона на створення Єдиної диспетчерської системи. Приміщення та меблі для такої ж служби обласна рада вже надала у Львові. Власне, лише тоді, коли якісь кроки зроблять наші депутати, виникнуть підстави вимагати чогось у Києва. Однак про це навіть не може бути мови, поки немає бюджету Тернопілля на 2013 р., наголошує Михайло Джус
- Фірмі, що постачає бензин Тернопільській станції швидкої допомоги ми винні за 2012 рік 150 тисяч гривень, – розповів “20 хвилин“ Михайло Джус (55 р.). – Окрім того, більше як 150 тисяч – борг уже цього року! Звісно, борги є і в районах…
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
14:03, 27 червня
11:57, 1 липня
14
19:31, 28 червня
37
live comments feed...
Коментарі