• Головна
  • Вікові кризи в дітей: тонкощі виховання
16:25, 13 січня 2023 р.

Вікові кризи в дітей: тонкощі виховання

Вікові кризи в дітей: тонкощі виховання

Тільки вчора ще чудовий, милий, слухняний малюк сьогодні б'ється, вередує, не слухається, тупає ногами і закочує істерики з падінням на підлогу. Що робити? Як реагувати? Покарати, обійняти чи пошкодувати?

Навіщо потрібні вікові кризи?

Нервова система малюків поки що недосконала, вона тільки розвивається, тому емоційний стан дітей вкрай нестійкий. І кризи, що виникають із освоєнням нових важливих і переломних навичок, можуть супроводжуватися неприємною для батьків поведінкою. Криза може проходити спокійно та згладжено, а може бути бурхливою, з постійними капризами та істериками. Криза може початися пізніше, а може й раніше, але вона неминуча. Більше того, психологи вважають, що якщо дитина не має ознак вікової кризи, значить, вона не пройшла важливих для себе етапів розвитку, не освоїла якихось необхідних форм діяльності і як би «застрягла» на попередньому етапі. Без кризи немає розвитку, немає руху вперед.

Криза першого року життя

Здається, малюк збожеволів, і слідом за ним починає божеволіти вся родина ... ласкаво просимо в кризу 1 року!

Він бігає по квартирі на незміцнілих ніжках і стрибає з дивана, він намагається їсти сам, перемазується кашею з голови до п'ят, але не дає себе годувати, він брикається і кусається, плаче і волає, чіпляється за мамину ногу і відразу з криком відштовхує вас …Знайома картина? Вітаємо! У вас криза першого року!

Як поводитися батькам?

З початком цієї кризи не тільки дитина, а й її батьки опиняються в непростій ситуації: всі звичні методи виховання, які чудово діяли досі, раптом виявляються марними і навіть шкідливими. Однак, якщо відмовитися від нескінченних заборон і витратити час на те, щоб допомогти дитині опанувати нові навички, можна зберегти спокій і власний авторитет у його очах. Замість того, щоб зупиняти дитину, що носиться по кімнаті, відчуває захоплення від того, що тепер вона може бігати, варто пограти разом з ним у рухливу гру, перевівши цю активність подалі від стін і гострих кутів. Якщо ж необхідність заборони все-таки виникає, то слід переключити цікавість дитини на дозволений спосіб взаємодії з предметом, що його цікавить. Неважко навчити малюка не рвати книжку, а гортати сторінки, до прикладу.

Криза трьох років

Ось вона — нова кризова «сходинка» у розвитку маленької людини — 3 роки. У цьому періоді найголовніше прагнення малюка — за будь-яку ціну довести право на власні рішення, бажання і потреби, які не залежать від волі дорослих, що оточують його.

Це дуже важливий момент. Адже якщо дитині не вдасться переконати, насамперед, саму себе, у тому, що в неї і справді є власна думка і право її відстоювати, то в дорослому житті їй буде дуже нелегко. Криза 3 років проходить під гаслом дитини «Я сам!». У цей час народжується його самооцінка та самосвідомість.

Як поводитися батькам?

Щоб подолати кризу трьох років у дитини, батьки повинні надати своїй дитині трохи більше самостійності, не наражати всі її дії на тотальний контроль, але в той же час бути якомога ближче до малюка, спілкуватися з малюком і дозволяти йому ділитися своїми проблемами.

Безумовно, дисципліна відіграє важливу роль для якнайшвидшого подолання вікової кризи, але батьки повинні пам'ятати про те, що забороняючи щось малюкові, вони мають бути послідовними, інакше це дасть привід дитині влаштовувати істерики, щоб маніпулювати своїми близькими.

Якщо позиція дорослих правильна, порушення у поведінці дитини зазвичай за півроку-рік проходять.

Криза 6-8 років

Тільки сім'я пережила кризу 3 років свого чада, як ось знову з нею починає відбуватися щось незрозуміле. Дитина знову змінюється!

Залишивши позаду дитячий садок, дитина ступає на поріг школи. І там уже стає дорослою! Але щоб піднятися на цю нову «сходинку» розвитку, йому в першу чергу потрібно бути готовим до навчання в школі.

У психології є термін "шкільна зрілість", який говорить про те, що дитина повинна "дозріти", щоб успішно подолати кризу 7 років, витримати навантаження школи, зав'язати нові відносини з однолітками та вчителями, внести деякі зміни у відносини з вами. Заздалегідь перевірте у дитини рівень шкільної зрілості (за цим можна звернутись до дитячого психолога). Якщо рівень шкільної зрілості високий, криза 7 років пройде гладко. Але якщо дитина ще не готова до школи — будьте уважними, чуйними, підтримуйте та допоможіть їй впоратися з новими життєвими завданнями.

Як поводитися батькам?

Під час цієї вікової кризи батькам треба мобілізувати всі свої сили на те, щоб дитина звикла до свого нового статусу та відчула себе особистістю, до якої прислухаються оточуючі. Не можна застосовувати невтішні епітети у спілкуванні з дитиною, принижувати її гідність та порівнювати з іншими дітьми. Це може негативно позначитися на сприйнятті світу та самооцінці у майбутньому, а вікова криза 7 років у дітей за такого підходу затягнеться на кілька років.

Криза 13 років

Кризу 13 років ще називають підлітковою кризою. Початися вона може і в 10, і в 14 років, а триватиме в середньому від 3 до 5 років. У хлопчиків вона зазвичай починається пізніше і триває довше. Ця криза дуже серйозна, адже саме в цей період дитина стає по-справжньому дорослою, самостійною людиною зі своїми поглядами на світ, захопленнями та особистим життям. Але перед цим їй доведеться зіткнутися з різними труднощами.

Як поводитися батькам?

Відноситися до підлітка в цей період треба вже не як до дитини, а як до дорослого або майже дорослого, враховувати, наскільки болючі йому уколи самолюбства. Якщо хочете від дитини чогось добитися, не нав'язуйте безапеляційно своєї думки, а постарайтеся підвести до того чи іншого рішення. У цей найскладніший період у розвитку особистості, дитина особливо потребує допомоги та розуміння батьків. Але водночас важливо допомогти сформувати адекватну самооцінку, відповідальність та самостійність.

На закінчення

Хотілося б побажати Вам зберігати спокій у будь-якій ситуації. Кожен із нас колись стикався з проблемою дорослішання за часів своєї юності та дитинства. Навчайтеся на прикладі та помилках своїх батьків, підкріплюйте їх досвід корисною літературою. Постарайтеся дивитися на світ очима дитини, будьте поруч, коли ваша дитина потребує підтримки, і вам буде легше подолати будь-яку вікову кризу.

Запис на консультацію за телефоном 068-752-52-52 чи 0352-52-52-52.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#оксфорд медікал тернопіль #новини оксфорд медікал тенопіль #педіатр тернопіль
Оголошення
live comments feed...