
14:00, 20 серпня 2013 р.
Підготовка дитини до школи влітає тернопільським батькам у копієчку
В найближчому до базару супермаркеті вибір ранців великий. Ціни коливаються: від 100 до 580 гривень. Покупці ходять, роздивляються, прицінюються. А ось у відділі з дитячим одягом майже порожньо.
- Хотіла підшукати для дочки шкільну форму, але вибрати наразі нема з чого, – поскаржилася мама 6-річної Олі.
І справді, асортимент шкільного обмундирування досить однотипний: кілька білих блузок на вішаках та сукні-сарафани, темно-червоні й темно-сині. Якщо вірити бірці, пропонований одяг на 95 відсотків складається з бавовни, поліестерної добавки - 5 відсотків. Вироблено в Україні, але адресу виробника не вказано. Блузка коштує 160 гривень, сукня-сарафан – 170.
- У другій половині серпня та перед першим вереснем асортимент шкільного одягу розшириться, - каже продавець.
Мабуть, що так. Але і черг, і штовханини буде більше із наближенням першого дзвоника. Тому батьки зі стажем радять придбати все необхідне заздалегідь, щоб біганиною в останній момент не псувати нерви ані дитині, ані собі.
До речі, спеціалісти радять заплатити більше за ті речі, якими учень користується впродовж усього року. Насамперед, це форма і взуття. Якщо піджак або брюки пошиті неакуратно, від них краще відмовитися, пише газета Свобода. Не повинно бути кривої поли, ниток, що висять, або необметаних петель, адже це ознаки кустарного виробництва. І, звичайно ж , якщо ви любите свою дитину, не купуйте їй синтетичну форму, кажуть медики. Синтетична тканина електризується і завдає шкоди здоров’ю. Те саме стосується і взуття.
– Шукаю якісне, шкіряне, щоб у малого ноги не боліли. За таке треба викласти не менше 450 гривень, - розповідає мама 7-річного Миколки.
Взуття зі шкірозамінника – вдвічі дешевше, хоча наскільки дитині буде зручно, комфортно його носити, а головне, чи не зашкодить це здоров’ю – питання. На вигляд товар цілком пристойний, але на нозі – цеглина цеглиною. Та ще при детальному огляді помічаєш, що шви нерівні, клей проступає. В рухливого першокласника таке взуття протримається кілька місяців.
Загалом, шкільна форма ні в магазинах, ні на базарі дешевими цінами не відрізняється. І клопотів з нею найбільше. Бо, крім піджака і штанів, хлопчикам потрібні ще сорочки, дівчаткам – жакети, спіднички, блузки. А ще треба придбати спортивну форму. І кросівки.
- Якщо підрахувати, то лише на одяг не менше тисячі гривень потрібно. Плюс сотню гривень доведеться викласти за канцтовари. Хоча в сотню навряд чи вкладешся. За саму лише папку для зошитів треба заплатити 10-15 гривень, за якісний зошит просять від 1 гривні 30 копійок (12 аркушів) до 6 гривень (96 аркушів). Добре, що в мене в сім'ї лише один школяр, інакше навіть на канцелярію грошей би не вистачило, - заплативши за ранець з тачками каже знайома вже жінка.
А тим часом її семирічний первісток просить маму купити ще пенал (ціна 37 гривень), щоденник (в середньому 10 гривень) і альбом для малювання (від 5 до 15 гривень).
- Наче б нічого складного – зібрати першокласника до школи, але ціни лякають. Наразі купила лише ранець, зошити й альбом для малювання, а вже витратила 269 гривень, - зітхає моя сусідка, медсестра за фахом, яку зустріла біля однієї з яток. І, мабуть, більшість з нас, батьків, можуть з впевненістю сказати: «Школо, яка ти для мене дорога…» Бо за середньої зарплати в дві з половиною тисячі гривень на місяць (до речі, на Тернопільщині зарплати найнижчі в Україні) більшості сімей катастрофічно не вистачає коштів для підготовки дітей до школи. Дехто вдається до послуг фінансових установ, які пропонують позики, «благородно» не вимагаючи ні застави, ні поручительства. Достатньо надати паспорт та ідентифікаційний код. Однак «пільгові» умови компенсують воістину грабіжницькими відсотками за користування кредитом. Та позичальників це не зупиняє. І їх можна зрозуміти: багатьом люблячим батькам хочеться, щоб їхні син або донька в класі «виглядали не гірше за інших». Хто не готовий залізти в борги – купують речі, які вже були у вжитку. Популярним місцем покупок стали магазини секонд-хенду. В дні завозу товару тут збираються натовпи покупців. На думку багатьох простих українців, «краще купити фірмову і якісну річ на секонд-хенді, ніж нове, але погане китайське барахло».
Перевага численних торгових точок навпроти центрального ринку – в тому, що тут можна купити майже все й одразу. Повз мене проходять заклопотані батьки, відповідальні школярки, особливо стурбовані, чи пасуватиме щойно куплена сумка до кольору нової блузки, трохи незадоволені хлопці – ходити базаром рідко коли подобається представникам сильної статі. Чи не найбільше покупців – біля зошитів з яскравими обкладинками. Глянеш – очі розбігаються. Це не те, що колись – зошити сині і зелені. Тепер асортимент, як кажуть, до кольору і до вибору. Хочеш з автомобілями - будь ласка! А ось з кошенятами та іншими представниками фауни і флори, зірками шоу-бізнесу і футбольних клубів…
- У мого сина–другокласника форма і ранець залишилися з минулого року, тож я прийшла за «дрібницями»: щоденник, ручки, зошити… Щоб не купувати зайвого, радилася з класним керівником, скільки зошитів потрібно для початку. Ті, що в твердій обкладинці, - дорожчі: від 1 гривні 30 копійок до шести гривень. Як не крути, 50 гривень тільки за зошити потрібно викласти, - зітхає симпатична білява жінка, виймаючи гаманець. – Ну, нічого, на кросівках зекономимо, походить у старих.
Тож скільки треба грошей, щоб зібрати дитину до школи? Відповідь на це питання залежить від товщини батьківських гаманців. Та загалом витратити доведеться не менше двох тисяч гривень. Це без підручників, внесків у шкільні фонди і традиційних букетів вчителям.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...