
14:30, 21 серпня 2013 р.
На Тернопільщині у церкву повернули фігури ангелів, що колись вважали сміттям та хотіли спалити (фото)
В приміщенні монастиря ОО. Василіян на протязі різних періодів працювали різні освітні установи, а діяльність Бучацького монастиря була заборонена радянською владою у середині 1946 року.
У 1946-1950 рр. бучацьку обитель використовували для господарських потреб, у 1950-1986 в ній діяло СПТУ №26. В далеких п'ятдесятих роках на наших теренах тривала відбудова, добивали упівців, розвивався соціалізм, нищилася духовність нації. Але якщо комуністи могли заставити комсомольців розбирати церкви, нищити каплиці, то старше покоління ще зберігали віру в Бога і їхня рука не могла спаплюжити та знищити церковне майно. В один з тих днів до столяра Михайла Лисого звернувся керівник установи, щоб прибрати сміття в одному з приміщень монастиря та спалити його. Яке було здивування Михайла, коли в смітті він зайшов дві фігури ангелів. Про спалення, звичайно, ніякої мови не могло і бути, але як винести?.. Поклавши їх у мішок, присипав тирсою та дерев'яними обрізками і приніс це все додому, в Жизномир. Ризик був великий, адже людина з мішком вже привертала увагу, а за те, що в мішку по голівці не гладили, а вдома шестеро дітей... Але все закінчилося щасливо і фігури зайняли своє місце у сховку, а до якого часу- ніхто не знав, і батько наказав всім забути про цю подію.
Це дійсно правда, вже минуло багато років, як помер Михайло Лисий, а родина зберігала таємницю і ось після 60 -річної мовчанки вирішили віддати. Нажаль достеменно не було відомо з якої церкви (це зараз ми знаємо) ці фігури ангелів , Батько Михайло сказав дітям, що він приніс фігури з Василіян, але ми всі знали, що там не було ніяких фігур. Тоді вирішили шукати їхнє місце в Покрові та костелі м.Бучача. Церква Св.Покрови після огляду ангелів одразу відпала, бо там ангели мають іншу пластику тіла, розмір, волосся на голові. В костелі абсолютно інше - там збігалася пластика тіла, розміри, перев'язі на ногах, волосся на голові і там бракувало декілька фігур. На одній з фототографій подібна фігура була на нижній частині амвону. Там якраз зараз немає фігур. Тому було вирішено передавати фігури в костел. Вже майже все було готове для передачі. Але Бог є на світі - то ксьондз у відпустці, то ще щось не так... Одного вечора Богдан Лисий передивлявся старі фото 1925 року церкви Василіян і помітив, що на казальниці є якісь фігури. Коли ми зібралися всі разом, щоб ще раз вивчити ці факти, то в один голос сказали :"Так, це вони!".
Коли ми повідомили священників - василіян м.Бучача про наші наміри, то нас з радістю зустріли та вислухали. І було вирішено : родина Лисих передасть фігури ангелів 19 серпня, на Спаса перед Святою Літургією.
В понеділок, о 10.15 Володимир Лисий та його син Олег прийшли з родиною до церкви та принесли фігури ангелів. Їх зустріли священники з процесією. "Наш батько, дідусь, Михайло Лисий спас ці фігури, наша родина зберігала їх шістдесят років, а сьогодні ми передаємо їх вашій церкві і просимо встановити їх на те місце, де вони були"- сказав Володимир Лисий. Після передачі отці щиро подякували родині за їх вчинок і урочисто внесли дерев'яних ангелів у церкву.
На цьому можна ніби ставити крапку. Але.. На цьому історія не закінчується, а навпаки, все тільки розпочинається. На запитання парафіян, чому 20 років не віддавали фігури, сім'я відповіла, що таке рішення родини, суспільство не готове до такого кроку і хто його знає, яка доля фігур могла бути, пишуть Бучацькі новини.
Для нас, людей, які хочуть відовити та зберегти архітектуру, історію Бучача важливо ось що: вірогідно, що в людей ще можуть зберігатися багато артефактів, які можуть нам допомогти відновити будинки, церкви, дізнатися про звичаї та побут міста, про його культурну спадщину. Слідуюче. Наразі широко невідомо, який інтер'єр був у церкві монастиря ОО Василіян. Ці фото та фігури - це є перший цікавий факт, який спонукає нас проводити подальші пошуки, тому що фігури ангелів з костелу та фігури ангелів з Василіян є дуже подібними, отже цілком можливо, що в них один автор - Іван Георг Пінзель? Маєм велику надію, що експерти, які будуть реставрувати фігури ангелів, зможуть надати нам достовірну інформацію. А наразі маємо надію, що слід Пінзеля може бути і в Церкві монастиря ОО Василіян м.Бучача.




Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...