• Головна
  • Пояснили, чому попри перехід церков на новий календар, дата Великодня не змінилася
10:02, 29 лютого

Пояснили, чому попри перехід церков на новий календар, дата Великодня не змінилася

Пояснили, чому попри перехід церков на новий календар, дата Великодня не змінилася

Після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар 1 вересня 2023 року багатьох вірян цікавить, чому не змінили дату Великодня в Україні.

Про те, чому Великдень та всі свята, які пов'язані з ним, українці будуть і далі святкувати без змін, розповів протоієрей, голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії ПЦУ Віталій Собко.

Виявляється, різниця виникла через те, що християни східного і західного обряду використовують різні методи підрахунку і різні календарі для цього, пише ТСН.

Чому християни святкують Великдень у різні дні

Панотець Віталій розповів, що в загальних рисах принцип розрахунку дати святкування Великодня однаковий. Як християни східного, так і християни західного обрядів обчислюють, коли святкувати Світле Христове Воскресіння за певними показниками, серед яких: сонячне весняне рівнодення, місячний календар (перший повний місяць весни), обов'язково це повинна бути неділя і після святкування Песаха (Великодня) у юдеїв.

Ситуацію з розрахунком дати Великодня сильно ускладнила календарна реформа, яку провела ще в XVI столітті Римо-католицька церква. Вона мала на меті ввести новий спосіб розрахунку великодніх свят.

Християни східного обряду (ПЦУ та УГКЦ) в Україні орієнтуються на новоюліанський календар (юліанський до 1 вересня 2023 року), вичисляючи рівнодення згідно з ним. Так було затверджено ще на I Вселенському соборі. Християни західного обряду (римо-католики) використовують григоріанський календар. Саме тому й виникли ці розбіжності.

Як розрахувати дату святкування Великодня: чому не збігаються дні

Одне з важливих правил, за яким вираховують дату Великодня — це повинна бути неділя після повного весняного місяця. Тому за юліанським та новоюліанським календарями Великодень може припадати на період між 22 березня до 25 квітня за старим стилем (тобто від 4 квітня до 8 травня), а різниця між датами Великодня за східною і західною традиціями зумовлена різницею в даті церковних місяців і різницею між сонячними календарями, яка складає 13 днів.

За григоріанським календарем Великдень може випасти на тиждень раніше (45%), в 4% випадків різниця може становити 4 тижні, а у 20% — п'ять тижнів. Також дати можуть і збігатися (30%). А ось різниці у 2-3 тижні не буває.

Чи можлива єдина дата святкування Великодня

Також отець Віталій розповів, чи можливе узгодження спільної дати святкування найближчим часом. Він відповів, що перший Нікейський собор відбувся 325 року і наближається важлива дата, ювілей (2025 року), принагідно можна вирішити і це запитання. Однак важливо, щоб не постраждала традиція вирахування Христового Воскресіння.

Тому потрібно шукати "золоту серединку", адже свої аргументи є і у католиків, і у православних.

Вкотре, отець наголосив, що Великдень — це не про дату. Найважливіше — святкування важливого дня, головної події у християнському світі. Духівник пояснив, що події, які зараз відбуваються в Україні, повномасштабна війна, багато в чому співзвучні з духовним життям. Адже кожна людина веде свою боротьбу зі злом всередині. І цей шлях дуже перегукується з великим постом, що йде перед Великоднем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Великдень #дата
Оголошення
live comments feed...