
14:00, 10 вересня 2013 р.
Модернізація “хрущовок”: чому у Тернополі виник панельний ажіотаж?
Останнім часом точиться чимало розмов про скорочення терміну служби так званих будинків-«хрущовок» до 30-50 років, хоча насправді вони були розраховані на ціле століття. Вперше панельні будинки почали будувати в російському Череповці, з 1960 року – у Львові, а в Тернополі ще пізніше.
Цю тему порушив невипадково, оскільки будь-яке будівництво в Україні потрібно вести відповідно до ДБН (державних будівельних норм). У цьому списку й ДБН В.І.1-12: 2006 «Будівництво в сейсмічних районах України». Те, що збудоване до 2006 року, відповідає чинним нормам на випадок землетрусу в шість балів.
Дев’ятиповерхові панельні будинки є справді крупнопанельними, а п’ятиповерхівки не мають чіткого критерію, їх слід відносити до крупнопанельно-рамних. Згідно з нормами, «панельки» знаходяться у кращому стані, ніж цегляні будинки, - пише газета Свобода. Запитаєте, чому роблю таку передмову? Тому що будівельні норми - це те саме, що й правила дорожнього руху: маєш права, а їхати треба за правилами. Незрозуміло тоді, чому власники квартир у панельних будинках роблять усе, що їм заманеться. Маю на увазі прибудову приміщень (балконів) аж до третього поверху, з вирубуванням панелей під вікнами (а панель «працює» як балка-стінка); руйнування арматури внизу ригелів для установки карнизів; руйнування телекабельних простінків панелей та сходових площадок; вирубування робочої арматури при заміні вхідних дверей; облаштування ям у підвалах для зберігання картоплі; демонтаж гіпсокартонних перегородок та інше призводить до втрати стійкості п’ятиповерхового панельного будинку.
І саме тому, на мій погляд, перелічені порушення необхідно негайно усунути за кошти тих, хто їх вчинив. Якщо ж цього не зробити, то (не дай Боже!) шестибальний землетрус зруйнує спотворені “панельки”.
А для тих, хто киває на Держархбудконтроль, мовляв, це його головний біль, скажу: він має право вийти на об’єкт лише тоді, коли хтось напише скаргу.
Принагідно хочу зауважити й таке. Панелі, виготовлені Тернопільським домобудівним комбінатом, були і є якісними. Їх товщина - 33 см, а це майже півтори цеглини, тоді як київські «хрущовки» мають товщину 28 см. У столиці таких п’ятиповерхівок чимало, і навіть є один сімнадцятиповерховий будинок біля метро Житомирська, усі вони можуть служити ще багато років. А в Тернополі, при нормальній їх експлуатації, п’ятиповерхові панельні будинки простоять сотню років.
Секрет панельного ажіотажу зрозумілий. Архітектори настільки ущільнили міську забудову, що тепер треба виходити за межі міст, а там немає ні доріг, ні комунікацій, тож будівельники й видумали собі тему перепрофілювання чи руйнування добротних панельних будинків.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...