• Головна
  • Тернопільська міськрада опрацьовує питання відновлення пам'ятника Наполеону
18:00, 24 вересня 2013 р.

Тернопільська міськрада опрацьовує питання відновлення пам'ятника Наполеону

Сучасні націоналісти хочуть відновити пам’ятник польському графу, який свого часу зруйнували українські націоналісти.

Тернопільською міською радою опрацьовується питання відновлення пам'ятника одному з перших Кавалерів Ордена Почесного Легіону (1808 р.), офіцеру французької армії Наполеона, командиру кавалерійського підрозділу, польському графу Леонарду Страженському.

– Громадою Тернополя на території Монастирської церкви на вул. Князя Острозького в 1932-1933 роках був споруджений пам'ятник воїну французької армії Наполеона, графу Леонарду Страженському (названий у народі «наполеончиком»), який був поранений у бою з австрійськими військами під містечком Хоростків, а помер від ран вже у Тернополі, – розповів «Номер один» професор, завкафедри програмної інженерії ТНТУ ім. І. Пулюя, знавець історії Франції Михайло Петрик.

Пам'ятник був знищений українськими націоналістичними силами в 1941 році під час окупації м. Тернополя нацистськими військами. Про це, зокрема, у своїй праці про старий Тернопіль «Таrnороlаnіе nа starym ojcow szlaku» пише поляк, колишній тернополянин, автор ряду фундаментальних видань про історію Тернополя Чеслав Бліхарський.

Михайло Петрик, котрий, до речі, за міжнародну наукову кооперацію нагороджений найвищою державною науковою нагородою Франції – орденом Академічних Пальм (аналог ордена Почесного Легіону в царині науки), співпрацюючи з багатьма французькими вузами та громадськими організаціями, розповів останнім про пам’ятник Леонарду Страженському в Тернополі.

– Французька сторона виявила зацікавленість до цього, неіснуючого нині пам’ятника. Французи бережуть свою історію, а тому намагаються відновлювати будь-які відомості про всіх Кавалерів Ордена Почесного Легіону. Не став винятком й один з перших кавалерів цього ордену Леонард Страженський, – зазначив Михайло Петрик.

Міська рада Тернополя, розглянувши архівні дані, свідчення старожилів міста та інші матеріали, підтверджує факт існування даного пам'ятника загиблому воїну французької армії Наполеона в Тернополі. При цьому мерія звернулася у Фундацію Дому інвалідів м. Парижа, у якої просить фінансової підтримки на відновлення пам’ятника Страженському.

У разі позитивного вирішення фінансового питання мерія розгляне можливість виділення майданчика біля Монастирської церкви на вул. Кн. Острозького для встановлення цього пам'ятника. 

– Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради опрацьовує пропозиції по відновленню пам'ятника на території сьогоднішнього монастиря Успіння Пресвятої Богородиці м. Тернополя Львівської Провінції Чину Найсвятішого Ізбавителя, – зазначив заступник міського голови Леонід Бицюра.

Монастир являється повноцінним землекористувачем ділянки, і для вирішення питання відновлення пам'ятника необхідною буде згода керівництва монастиря згідно з законодавством. Чого, погодьтесь, отримати буде не просто, адже розміщення пам'ятника на території монастиря, очевидно, не збігається зі статутною діяльністю релігійної організації цього культового закладу.

До того ж, на перший погляд, дивною видається позиція міської влади Тернополя у цьому питанні, адже пам’ятник поляку зруйнований українськими націоналістичними силами. Влада ж нашого міста позиціонує себе теж як націоналістична. Якось дані ініціативи влади не вписуються в політичну ідеологію. Невже сучасний націоналіст не є нащадком націоналістів-бандерівців?

Наразі на останні застереження заступник міського голови рекомендує особливо не зважати.

– Факт руйнування пам'ятника подано з політичним підтекстом з посиланням на автора Бліхарського, який міг мати упереджену позицію до українців внаслідок подій Другої світової війни. Найпевніше, у післявоєнні роки в розквіт войовничого атеїзму пам'ятник разом з Монастирською церквою, цвинтарем, де покоївся цвіт тернопільської інтелігенції, були по-варварськи знищені. До слова, всі знищені об'єкти представляли собою історичні архітектурні цінності, – резюмує Леонід Бицюра.

Натомість міський голова визнає, що відновлення пам’ятника французькому воїну - це ще один крок до Європи.

– Відбудова знищеного в радянські часи пам'ятника загиблому французькому воїну буде ще одним важливим кроком дружби і продуктивного співробітництва між французьким та українським народами, сприятиме взаєморозумінню та історичній справедливості на шляху до побудови спільного європейського дому, – зазначив мер Тернополя Сергій Надал.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Гроза і град вдарять із лютою силою в цих областях України, дощ і потужний вітер накриють авто: де буде холод у -3 градуси
"Бронювання від мобілізації скасують для 3-х категорій чоловіків, ТЦК мобілізує їх і відправить на війну": повістки, мобілізація
ТЦК ідуть з терміновими перевірками у ці місця по чоловіків, лише 8 категорій осіб чіпати не будуть: мобілізація, ЗСУ (ВІДЕО)
Чи будуть заморозки у травні: попередження від синоптиків
Оголошення
live comments feed...