Зміна клімату на Тернопільщині загрожує дефіцитом води та продуктів

Підвищення температури, збільшення кількості опадів, паводки та засухи – таку картину прогнозують спеціалісти Тернопільській області через зміни клімату. Вони торкнуться кожного: населення, сільського, водного, лісового господарства, економіки.

Фахівці саме цих профілів зібралися за круглим столом, аби на регіональному рівні розробити спільний план дій з адаптації сфер життєдіяльності людини до змін клімату. Що може зробити маленька Тернопільщина у масштабах України і світу, з’ясовувала «Номер один».

Зміни клімату Тернопільщина відчуватиме найменше в Україні

У Тернополі відбувся дводенний семінар за підтримки фонду Фредріха Еберта, який зібрав понад півсотні фахівців області із сфер, що безпосередньо впливають на зміни кліматичних умов або ж яких такі зміни торкнуться у першу чергу. Прогнози фахівців не оптимістичні й очікувати кардинальних змін експерти рекомендують уже в найближчі 10-20 років.

- Клімат змінюється відносно швидко. Якщо розглядати цей процес по десятиріччях, то зараз відбувається фаза стабілізації погодних умов. Найближчих 10-20 років не варто очікувати кардинальних змін, але через 30 років вони будуть суттєво відчутними. Різке потепління відбулося наприкінці 80-90-х років. Натомість зараз коливання температур знаходиться на спадаючій фазі. У майбутньому варто очікувати підвищення температури, і суспільство має бути до цього готовим. Кліматична система дуже складна і має багато факторів впливу, які не можна передбачити заздалегідь. Прогнозовані сценарії у випадку збільшення парникових газів більше виражені у полярних областях та на півдні. Кліматичні зніми Тернопільщина відчує найменше з усіх регіонів України. Це стосується як температурного режиму, так і опадів. На Заході не передбачається високих температур, таких як на Сході та Півдні. Очікується більше опадів. Проблема в тому, що вони будуть не рівномірними. Влітку відбуватимуться засухи, а взимку – навпаки. Такі зніми помітні уже зараз і в майбутньому вони будуть посилюватися, - розповідає старший науковий співробітник відділу фізики атмосфери, кандидат фізико-математичних наук Українського гідрометеорологічного інституту МНС та НАН України Світлана Кракоська.

За словами заступника директора департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Олександра Панчука, питання адаптації до змін клімату не є виключно питанням екологів. До цього процесу повинні долучитися усі галузі господарської діяльності. Лише при взаємодії дотичних до цих питань служб можливе ефективне впровадження заходів адаптації.

- За спостереженнями гідрометеослужби, підтверджуються факти кардинальних змін кліматичних умов протягом останніх десятиріч. Вони виражаються у зміні середньорічної температури  у сторону збільшення. За даними гідрометеослужби, за останні 45-50 років середньорічна температура зросла на 1,5 градуса. Таке явище спричиняє зміни у природі. Разом з тим, почастішали паводки, посухи, випадки зникнення води у криницях, зниження рівня підземних вод.  Є й інші зміни, які свідчать, що клімат змінюється у сторону потепління та збільшення катастрофічних ситуацій. Тому потрібно як на загальнодержавному, так і на регіональному рівні визначати заходи мінімізації наслідків зміни клімату. Планується розробити регіональні та національні плани дії щодо адаптації до змін клімату. На Тернопільщині є багато служб, які займаються експлуатацією сільськогосподарських об’єктів, об’єктів лісового та водного господарства. Саме в цих галузях потрібно здійснювати заходи щодо адаптації, для того щоб господарський комплекс не відчував критичних змін,  - каже Олександр Панчук.

У процесі зніми клімату змінюється тваринний та рослинний світ області. У водоймах з’являються види, які можна було побачити лише у теплих водах. На полях  появляються адвентивні рослини -  бур’яни гостро направленої дії, які раніше проростали лише у посушливих районах. Зараз вони поширились на території нашої області і завдають значної шкоди сільському господарству. Наразі усіма службами розробляються заходи щодо їх знищення.

Область вирощуватиме баштанові і відмовиться від цукрового буряка?

Значного впливу змін клімату зазнають сільське господарство та економіка області в цілому, адже аграрний сектор – це той ресурс, за рахунок якого Тернопільщина тримається на плаву.

- Ситуація, пов’язана зі зміною клімату, у світі дуже складна. У першу чергу це пов’язано з тим, що населення не приділяє цій проблемі достатньо уваги. Поки що її обговорюють лише на рівні урядових та екологічних організацій, наукових структур. Натомість населення над цим не замислюється, а зміни клімату торкнуться кожного. Якщо говорити про кліматичні зміни в Тернопільській області, які спостерігаються останні роки, то, перш за все, варто наголосити на виникненні засух, дефіциті прісної води. Крім того, територію області часто заливає водою. Пригадаймо у 2008 та 2010 роках паводки на Дністрі.  Вони показали, що інтенсивні дощі, які випадають у літній період, призводять до критичних ситуацій. Підтоплюються села, садиби, будинки. Зміни кліматичних явищ призвели до збільшення пікових та критичних ситуацій. У майбутньому варто очікувати збільшення випадків засух, злив, смерчів, снігопадів тощо. Звичайно, ці явища приносять шкоду сільському господарству області. Підраховано, що у глобальному масштабі ця шкода становить близько 2-х трильйонів доларів США. В Україні наразі таких підрахунків ніхто не проводив, - пояснює завідувач кафедри геоекології і методики викладання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В.Гнатюка Любомир Царик.

За словами науковця, існує два сценарії розвитку події - оптимістичний та песимістичний. Одні радіють тому, що природні зони змістяться на північ і область у своїй зоні зможе вирощувати теплолюбні культури. Але природа завжди знаходиться у динамічній рівновазі. Такі принципові зміни природних процесів можуть призвести до небажаних та неочікуваних результатів. Однозначно сказати, що вони принесуть області лише користь, не можна. Наприклад, у нашому регіоні можуть з’явитися умови для вирощування баштанових культур. А ось регіон висівання цукрового буряка просунувся на 150 км на північ від традиційної зони. Посушливість клімату може стати причиною того, що в області не буде можливості вирощувати традиційні для нас культури або ж вони потребуватимуть поливу. Поливних установок на Тернопільщині практично немає. Вони характерні лише для півдня країни. У результаті можуть виникнути проблеми, пов’язані з недобором врожаю, дефіцитом харчових продуктів тощо.

Однак найбільше зміни клімату відчувають навіть не економіка чи сільське господарство, а безпосередньо людина. Підвищення температури не тільки погіршує самопочуття, а й призводить до виникнення нових захворювань.

- Клімат має значний вплив на здоров’я людини, хоча в Україні  достовірної статистики взаємодії цих явищ немає. Тому, перш за все, потрібно створити моніторинговий центр, який би збирав інформацію по області про негативний вплив потепління на здоров’я людей. Зробити це можна на базі нашого університету. Усі процеси в природі взаємопов’язані між собою. Якщо мова йде про зміну врожайності, то вже зараз можна помітити, що в області змінюється якість зерна. Невідомо, чи змінені за своєю структурою культури здатні повноцінно забезпечити організм необхідними елементами. У зв’язку з потеплінням збільшилась кількість комах, зокрема, почастішали випадки укусів комарів, кліщів. Усі вони переносять інфекційні захворювання, - розповідає завідувач кафедри фізіології ТДМУ ім. І.Горбачевського Степан Вадзюк.

Протягом двох днів спеціалісти різних галузей працювали над планом заходів адаптації до зміни кліматичних умов. Найближчим часом програму обіцяють довести до відома представників господарської сфери та презентувати громадськості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У селі Переходах Чортківського району Тернопільщини вже понад десять років римо-католики відправляють месу у велетенській металевій діжці. Як повідомляє "Тернопільська липа", за радянських часів тут не було жодної церкви. У 1990-х місцеві православні побудували свій храм. А от невеличка громада католиків не мала грошей на спорудження костелу, тож щонеділі їм доводилося ходити на службу Божу до Чорткова. Тепер у селі є повноцінна парафія Святого Яна Непому...
Суспільство
Більше 45 тисяч осіб на Тернопільщині отримують житлові субсидії. Це – малозабезпечені працюючі особи, пенсіонери та інші категорії. З 1 жовтня у тернополян є можливість самостійно обирати банк для отримання виплати субсидій. Детальніше про це – у сюжеті Інтб.
Кримінал
Нещодавно у Рівненській області жорстоко зґвалтували 15-річну дівчину. У скоєному підозрюють її рідного брата. Про це інформує пресслужба Рівненського апеляційного суду, пише Вголос. 20-річного молодика, якого підозрюють у скоєному, затримали. Він – мешканець Тернопільської області. Має дружину та двох доньок. Поки його дружина їздила на роботу до Львова, за дітьми доглядала його рідна сестра. Тоді і стався злочин. Громадянин І. – безробітний, не має пості...
Суспільство
Тернопіль попрощався з майором Михайлом Цимбалістим . І знову «Пливе кача»… І знову війна вривається до нашого міста у вигляді мікроавтобуса з темними вікнами, на лобовому склі якого білий аркуш, а на ньому — три страшні цифри, пише НОВА… «Вантаж 200» на колінах зустрічають земляки, а новий день розпочинається прапорами з траурними стрічками… «Нас стало менше. Не на одного, на всіх…», — повідомлення про загибель нашого земляка, уродженця села Увисла Гусят...
Спорт
Федерація боксу України направила лист до Міністерства молоді і спорту з пропозицією ліквідувати професійний бокс як окремий вид спорту в Україні. Як інформує "ТСН", Ліга професійного боксу України 19 вересня дасть оцінку цій ініціативі на розширеній раді організації. У раді візьмуть участь президент ліги професійного боксу України Михайло Зав'ялов, чинний чемпіон світу Артем Далакян, ексчемпіони світу Сергій Дзінзірук, Віктор Постол і Юрій Нужненко, прові...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції відкрили два кримінальні провадження щодо місцевих мешканців, які криміналили в магазинах. Об’єктами злочинів вони обирали алкогольні напої.   Одна із підозрюваних тернополянка 1988 року народження. Жінка непомітно пронесла повз касу три пляшки горілки. Поліцейські одразу розшукали крадійку. У скоєному вона зізналася.   Аналогічний злочин вчинив 31-річний місцевий мешканець. Протягом тижня чоловік обікрав два торг...
Суспільство
У Львові помер 81-річний український фізик-теоретик, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук, професор Ігор Стасюк. Він був уродженцем містечка Бережани. Як повідомляє "Твоє місто", Ігор Стасюк закінчив Львівський університет імені Івана Франка, там же вчився в аспірантурі, потім захистив кандидатську дисертацію "Метод вузлових елементарних збуджень в теорії неметалічних кристалів" (1963) і до 1978 року був доц...
Суспільство
Сьогодні (18 вересня) у Чорткові відбулися урочисті заходи з нагоди 120-річчя пожежної охорони району та Дня рятівника, яке відзначається традиційно 17 вересня. Як інформує прес-центр Управління ДСНС України у Тернопільській області, перша міська пожежна команда у Чорткові була сформована 15 вересня 1939 року. У той час тут служило 47 вогнеборців. Привітати чортківських бійців Служби порятунку з нагоди свята завітали представники духовенства, органів влади...
Суспільство
Літературний твір, який об'єднує  різні країни, народи та епохи. Василь Махно -  автор  з  Тернопільщини, твори якого читають у всьому світі. Журналістам Т1 Новини письменник розповів про те, як через  океан писав листи редакторам та чим дивуватиме читачів  у новій книзі. Кожна його нова книга стає літературним хітом, яку читають у всьому світу. Швидше за все це очікує і "Вічний календар"  - це новий роман культового автора Василя Махна. Він родом із Терно...
Новини по темі
"Пишаються своїм храмом": у селі на Тернопільщині церковне богослужіння проводять у металевій діжці (ФОТО)
У тернополян є можливість самостійно обирати банк для отримання субсидій (відео)
"Нас стало менше, не на одного, на всіх...": яким запам'ятали загиблого на Сході тернополянина Михайла Цимбалістого
У Львові несподівано помер відомий вчений з Тернопільщини (ФОТО)
У містечку на Тернопільщині відзначили 120-річчя пожежної охорони (ФОТО)
З Нью-Йорку для тернополян: відомий письменник презентував книгу про зради, війну та протистояння (ВІДЕО)
"Вона сказала - так": баскетболіст збірної України заручився з "Міс Тернопіль" (ФОТО)
"Чоловіки були в традиційному чорному одязі": на залізничному вокзалі Тернополя помітили велику кількість євреїв-хасидів (ВІДЕО)
Нерухомість у Тернополі продовжує дорожчати
Безкоштовний проїзд: студенти та учні сіл Тернопільської громади не платитимуть у транспорті (ВІДЕО)