Зміна клімату на Тернопільщині загрожує дефіцитом води та продуктів

Підвищення температури, збільшення кількості опадів, паводки та засухи – таку картину прогнозують спеціалісти Тернопільській області через зміни клімату. Вони торкнуться кожного: населення, сільського, водного, лісового господарства, економіки.

Фахівці саме цих профілів зібралися за круглим столом, аби на регіональному рівні розробити спільний план дій з адаптації сфер життєдіяльності людини до змін клімату. Що може зробити маленька Тернопільщина у масштабах України і світу, з’ясовувала «Номер один».

Зміни клімату Тернопільщина відчуватиме найменше в Україні

У Тернополі відбувся дводенний семінар за підтримки фонду Фредріха Еберта, який зібрав понад півсотні фахівців області із сфер, що безпосередньо впливають на зміни кліматичних умов або ж яких такі зміни торкнуться у першу чергу. Прогнози фахівців не оптимістичні й очікувати кардинальних змін експерти рекомендують уже в найближчі 10-20 років.

- Клімат змінюється відносно швидко. Якщо розглядати цей процес по десятиріччях, то зараз відбувається фаза стабілізації погодних умов. Найближчих 10-20 років не варто очікувати кардинальних змін, але через 30 років вони будуть суттєво відчутними. Різке потепління відбулося наприкінці 80-90-х років. Натомість зараз коливання температур знаходиться на спадаючій фазі. У майбутньому варто очікувати підвищення температури, і суспільство має бути до цього готовим. Кліматична система дуже складна і має багато факторів впливу, які не можна передбачити заздалегідь. Прогнозовані сценарії у випадку збільшення парникових газів більше виражені у полярних областях та на півдні. Кліматичні зніми Тернопільщина відчує найменше з усіх регіонів України. Це стосується як температурного режиму, так і опадів. На Заході не передбачається високих температур, таких як на Сході та Півдні. Очікується більше опадів. Проблема в тому, що вони будуть не рівномірними. Влітку відбуватимуться засухи, а взимку – навпаки. Такі зніми помітні уже зараз і в майбутньому вони будуть посилюватися, - розповідає старший науковий співробітник відділу фізики атмосфери, кандидат фізико-математичних наук Українського гідрометеорологічного інституту МНС та НАН України Світлана Кракоська.

За словами заступника директора департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Олександра Панчука, питання адаптації до змін клімату не є виключно питанням екологів. До цього процесу повинні долучитися усі галузі господарської діяльності. Лише при взаємодії дотичних до цих питань служб можливе ефективне впровадження заходів адаптації.

- За спостереженнями гідрометеослужби, підтверджуються факти кардинальних змін кліматичних умов протягом останніх десятиріч. Вони виражаються у зміні середньорічної температури  у сторону збільшення. За даними гідрометеослужби, за останні 45-50 років середньорічна температура зросла на 1,5 градуса. Таке явище спричиняє зміни у природі. Разом з тим, почастішали паводки, посухи, випадки зникнення води у криницях, зниження рівня підземних вод.  Є й інші зміни, які свідчать, що клімат змінюється у сторону потепління та збільшення катастрофічних ситуацій. Тому потрібно як на загальнодержавному, так і на регіональному рівні визначати заходи мінімізації наслідків зміни клімату. Планується розробити регіональні та національні плани дії щодо адаптації до змін клімату. На Тернопільщині є багато служб, які займаються експлуатацією сільськогосподарських об’єктів, об’єктів лісового та водного господарства. Саме в цих галузях потрібно здійснювати заходи щодо адаптації, для того щоб господарський комплекс не відчував критичних змін,  - каже Олександр Панчук.

У процесі зніми клімату змінюється тваринний та рослинний світ області. У водоймах з’являються види, які можна було побачити лише у теплих водах. На полях  появляються адвентивні рослини -  бур’яни гостро направленої дії, які раніше проростали лише у посушливих районах. Зараз вони поширились на території нашої області і завдають значної шкоди сільському господарству. Наразі усіма службами розробляються заходи щодо їх знищення.

Область вирощуватиме баштанові і відмовиться від цукрового буряка?

Значного впливу змін клімату зазнають сільське господарство та економіка області в цілому, адже аграрний сектор – це той ресурс, за рахунок якого Тернопільщина тримається на плаву.

- Ситуація, пов’язана зі зміною клімату, у світі дуже складна. У першу чергу це пов’язано з тим, що населення не приділяє цій проблемі достатньо уваги. Поки що її обговорюють лише на рівні урядових та екологічних організацій, наукових структур. Натомість населення над цим не замислюється, а зміни клімату торкнуться кожного. Якщо говорити про кліматичні зміни в Тернопільській області, які спостерігаються останні роки, то, перш за все, варто наголосити на виникненні засух, дефіциті прісної води. Крім того, територію області часто заливає водою. Пригадаймо у 2008 та 2010 роках паводки на Дністрі.  Вони показали, що інтенсивні дощі, які випадають у літній період, призводять до критичних ситуацій. Підтоплюються села, садиби, будинки. Зміни кліматичних явищ призвели до збільшення пікових та критичних ситуацій. У майбутньому варто очікувати збільшення випадків засух, злив, смерчів, снігопадів тощо. Звичайно, ці явища приносять шкоду сільському господарству області. Підраховано, що у глобальному масштабі ця шкода становить близько 2-х трильйонів доларів США. В Україні наразі таких підрахунків ніхто не проводив, - пояснює завідувач кафедри геоекології і методики викладання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В.Гнатюка Любомир Царик.

За словами науковця, існує два сценарії розвитку події - оптимістичний та песимістичний. Одні радіють тому, що природні зони змістяться на північ і область у своїй зоні зможе вирощувати теплолюбні культури. Але природа завжди знаходиться у динамічній рівновазі. Такі принципові зміни природних процесів можуть призвести до небажаних та неочікуваних результатів. Однозначно сказати, що вони принесуть області лише користь, не можна. Наприклад, у нашому регіоні можуть з’явитися умови для вирощування баштанових культур. А ось регіон висівання цукрового буряка просунувся на 150 км на північ від традиційної зони. Посушливість клімату може стати причиною того, що в області не буде можливості вирощувати традиційні для нас культури або ж вони потребуватимуть поливу. Поливних установок на Тернопільщині практично немає. Вони характерні лише для півдня країни. У результаті можуть виникнути проблеми, пов’язані з недобором врожаю, дефіцитом харчових продуктів тощо.

Однак найбільше зміни клімату відчувають навіть не економіка чи сільське господарство, а безпосередньо людина. Підвищення температури не тільки погіршує самопочуття, а й призводить до виникнення нових захворювань.

- Клімат має значний вплив на здоров’я людини, хоча в Україні  достовірної статистики взаємодії цих явищ немає. Тому, перш за все, потрібно створити моніторинговий центр, який би збирав інформацію по області про негативний вплив потепління на здоров’я людей. Зробити це можна на базі нашого університету. Усі процеси в природі взаємопов’язані між собою. Якщо мова йде про зміну врожайності, то вже зараз можна помітити, що в області змінюється якість зерна. Невідомо, чи змінені за своєю структурою культури здатні повноцінно забезпечити організм необхідними елементами. У зв’язку з потеплінням збільшилась кількість комах, зокрема, почастішали випадки укусів комарів, кліщів. Усі вони переносять інфекційні захворювання, - розповідає завідувач кафедри фізіології ТДМУ ім. І.Горбачевського Степан Вадзюк.

Протягом двох днів спеціалісти різних галузей працювали над планом заходів адаптації до зміни кліматичних умов. Найближчим часом програму обіцяють довести до відома представників господарської сфери та презентувати громадськості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Двоє потерпілих та двоє затриманих - такі наслідки суперечки, яка виникла у Тернополі на вулиці Злуки. В результаті - правоохоронці порушили кримінальне провадження відповідно до статті 186 частина 2 ККУ - грабіж, поєднаний з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого. Подія трапилася 21 листопада близько першої години ночі. За попередньою інформацією, троє товаришів стояли на сходах біля гуртожитку. Двоє з них уже зайшли у приміще...
Суспільство
Невдовзі Тернопіль прикрасять новорічними ілюмінаціями, а на Театральній площі встановлять центральну ялинку. А поки управління ЖКГ передало на утримання "Тернопільміськсвітло" декоративних елементів та ілюмінації на суму більше 1,5 млн грн.  Як повідомляє "20 хвилин", про безоплатну передачу декоративних елементів та ілюмінації на баланс комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення "Тернопільміськсвітло" йшлось на виконкомі міської ради...
Кримінал
Півроку житель обласного центру чекав на обіцяну автівку. Гроші заплатив ще  травні, а в листопаді прийшов до поліції із заявою про шахрайство. Зі слів потерпілого, з продавцем автомобіля – жителем Києво-Святошинського району Київської області він зустрічався, от тільки автівки не бачив - киянин показав йому лише фото. Довірливий тернополянин віддав 10 тисяч американських доларів. Яких тільки причин не придумував зловмисник, аби відтермінувати доставку іно...
Суспільство
В департаменті соцзахисту населення Тернопільської облдержадміністрації кажуть: зараз в області є більше 90 тисяч субсидіантів і 250 тисяч пільговиків. Повідомляє ТВ4. Зазвичай на літній період чимало сімей відмовляються від субсидій, бо їм у цей час вигідніше користуватися пільгами. Коли ж розпочинається опалювальний сезон, знову переходять на субсидії, кажуть в обласному Департаменті соціального захисту населення.  Та це досить індивідуально, бо і розмір...
Кримінал
У селі Скоморохи Бучацького району Тернопільської області виявлено тіло місцевого жителя, який зник напередодні.Інтернет-видання vlasti.net опублікувало опис місця події: “Об’єктом огляду є пагорб висотою близько 30-ти метрів. Поверхня пагорба волога, слизька. У близько 10-ти метрах від пагорба протікає струмок, уздовж якого розкидані камені. У місці скупчення зазначених каменів лежить труп чоловіка. Тіло лежить на спині. Права рука частково відсутня”.За ф...
Суспільство
У вчорашній  ДТП на автодорозі Львів-Тернопіль, біля села Велика Вільшаниця Золочівського району, загинув  протоієрей Володимир Марцинів. Про це повідомляється на сайті Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП. Управління та духовенство Дрогобицько-Самбірської єпархії висловлює найщиріші слова співчуття сім'ї та родині загиблого.  Розклад прощання із о. Володимиром!Зустріч тіла у селі Росохач, Сколівського району - 22.11.2018 - 08:00. Тіло перебуватиме в хра...
Кримінал
21 листопада близько 19-ї години, інспектори зупинили автомобіль FORD FOCUS за порушення правил дорожнього руху. Під час спілкування з патрульними, водій помітно нервував. Інспектори попросили оглянути транспортний засіб, який здався їм підозрілим. Тому, згідно ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію» вони провели поверхневий огляд автомобіля, під час якого виявили чимало пляшок, в яких була рідина, з характерним запахом спирту. Жодних документів на речовину у...
Кримінал
Суд оштрафував жителя Теребовлянського району на 8500 грн, який у серпні цього року напився, вчепися до сусіда, а потім з пневмата стріляв ще й стріляв по його вікнах.Про це йдеться у вироку Теребовлянського райсуду від 15 листопада. Відповідно до документу, суд визнав чоловіка винуватим у хуліганстві — ч.1 ст. 296 КК, присудив штраф у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів. Ще 1144 грн суд сказав стягнути з нього за проведення судово-балістичної експертизи...
Суспільство
Обласна методична секція педагогічних працівників професій сфери послуг громадського харчування відбулася у Тернополі. Для освітян підготували не лише теоритичні семінари, але практичні майстер-класи. Подія відбулась на базі Галицького коледжу, де віднедавна почали готувати спеціалістів за спеціальністю пекар-кондитер, повідомляє тв4.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!