• Головна
  • На Тернопільщині відновили вакцинацію препаратом, який півроку знаходився на карантині
17:00, 25 листопада 2013 р.

На Тернопільщині відновили вакцинацію препаратом, який півроку знаходився на карантині

Проблема із прийняттям обласного бюджету та медико-фармацевтичні скандали всеукраїнського масштабу аж ніяк не сприяли роботі галузі у 2013 році, особливо в частині вакцинації населення.

Так, нагадаємо, наприкінці 2012 року через скандал на одному із підприємств, яке займалося постачанням вакцини, в Тернопільській області на карантині перебувало понад 10 тисяч доз вакцини різного призначення, пише Номер один.Тоді розглядалося два варіанти розвитку подій: повернення лікарських засобів виробнику або ж відновлення препаратів в обігу. Ще рік тому другий варіант був мало ймовірним, однак саме цим закінчилась скандальна історія. 

На Тернопільщині відновили щеплення вакцинами «Біоліку»

Нагадаємо, наприкінці 2012 року підприємство «Фармстандарт-Біолік», яке є основним постачальником вакцин в Україні, в тому числі й на Тернопільщині, опинилось у центрі скандалу. За даними Держлікслужби України, за місцем провадження діяльності (м. Харків) встановлено наявність 14 критичних, 22 істотних і 4 несуттєвих порушень ліцензійних умов. У результаті всі серії вакцини проти гепатиту В та окремі серії інших вакцин знаходяться на карантині.

Через побічні реакції після введення вакцини спершу для використання були заборонені окремі серії препарату. З 12.12.2012 року на карантині через порушення ліцензійних умов знаходяться усі серії вакцини проти гепатиту В.

Торік в області зроблено понад 26 тисяч щеплень від гепатиту В. Випадків ускладнень від вакцинації на Тернопільщині не фіксували. Виявлено лише 9 випадків реакцій на щеплення у вигляді підвищення температури. Втім це закономірно, пояснюють медики, адже в організм вводиться чужорідне тіло. Місцеві реакції зникають протягом трьох днів. В іншому випадку можна говорити вже про ускладнення від вакцинації, зазначає начальник епідеміологічного відділу управління організації державного санітарно-епідемічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби в Тернопільській області Марія Павельєва.

Варто зазначити, що ситуація на той момент була критичною, тому що альтернативи українським вакцинам не було. Так Україна, в тому числі й Тернопільщина, зовсім залишилась без імунобіологічних препаратів. У період підвищення захворюваності на кір та краснуху ситуація була, м’яко кажучи, невтішною. Для проведення нових тендерів потрібен час.

Журналісти спробували з’ясувати, де сьогодні знаходяться вакцини від гепатиту, дифтерії, правця, кашлюку тощо, якість яких ще рік тому була під сумнівом. Після реорганізації санітарно-епідеміологічна служба України втратила функцію контролю за надходженням в регіони препаратів для щеплення та самим процесом вакцинації. Тепер цим питанням займаються регіональні департаменти охорони здоров’я. Хоча процес вакцинації перейшов у підпорядкування департаменту, окремих підрозділів, які займались цим чималим за обсягом напрямком, не було створено. Коли кореспонденти звернулися за коментарем до директора профільного департаменту Руслана Мостового, він пояснив, що кожен із працівників департаменту має всій напрям роботи у частині імунопрофілактики. Так педіатр відповідає за щеплення дітей, терапевт – дорослих, бухгалтер за фінансування тощо.

Тоді ми звернулися у департамент з інформаційним запитом, у якому попросили надати інформацію про долю вакцин, які перебували на карантині, наявність необхідних вакцин та стан щеплення в області.

«01.04.2013 року актом прийому-передачі передано на базу медпостачання імунобіологічні препарати, які знаходились на залишку в холодильній камері Держсанепідслужби. Всі вакцини, які знаходились на карантині ще з кінця 2012 року, дозволені до використання з середини червня поточного року згідно з розпорядженням Держлікслужби України», – йдеться у відповіді.

Від гепатиту вакцинується лише кожне третє немовля

Як уже зазначалося, однією з вакцин, яка перебувала на карантині, була вакцина проти гепатиту. Це щеплення входить до календаря профілактичних щеплень. Комплекс вакцинації розпочинається у пологовому будинку у перші дні після народження дитини. Наступне щеплення проводиться в один місяць, останнє – у шість місяців. Тільки після цього вакцинальний комплекс від гепатиту В можна вважати завершеним.

Уся вакцина від гепатиту В закуплялася для області централізовано за державні кошти. Торік область отримала понад 32 тисячі доз цієї вакцини. Це майже 66% від річної потреби на 2012 рік. Ще понад 4 тис. доз залишилися з 2011 року. Придбати вакцину у вільному продажі не можливо. Так певний період вакцинація немовлят у пологових будинках не здійснювалася.

Зараз, за інформацією департаменту охорони здоров’я, щеплення дітей проти гепатиту В відновилося. Так, за 9 місяців 2013 року виконано план профілактичних щеплень проти гепатиту В дітям до року на 27,9%. Погодьтеся, не надто високий показник, але все ж краще, ніж нічого.

Окрім вакцини проти гепатиту, в області під забороною знаходяться і дифтерійні препарати, анатоксин дифтерійно-правцевий, анатоксин дифтерійно-кашлюково-правцевий, дифтерійний анатоксин. Журналісти просили надати інформацію і щодо цих вакцин, утім в департаменті поінформували лише про їх залишки до кінця року. Цих даних недостатньо, щоб дати об’єктивну оцінку щодо вакцинації.

Загалом відсоток проведення профілактичних щеплень в області за 9 місяців 2013 року становить від 27,3% (вакцина КГЖ) до 75,1% (вакцина БЦЖ). Виконання плану профілактичних щеплень залежить від багатьох об'єктивних і суб'єктивних причин, що не можливо прогнозувати, пояснюють в департаменті. У першу чергу це пов’язано з наявністю імунобіологічних препаратів в області.

Лікувально-профілактичні заклади проводять щеплення дітям імунобіологічними препаратами по мірі їх надходження в область, враховуючи покази, протипокази до щеплень та відмови батьків. Найвищі показники проведення щеплення дітям до року – в Чортківському та Підгаєцькому районах, найнижчі – в Кременецькому та Бучацькому. Раніше таку тенденцію пояснювали впливом релігійних громад. Зараз ситуації в департаменті не коментують, лише дипломатично заявляють, що з питань проведення профілактичних щеплень серед населення постійно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"Українці приголомшені тарифами на газ з 1 травня": оприлюднено інформацію від усіх постачальників
"Арктичний холод пре в ці області, прогноз стривожив навіть синоптиків": куди суне мороз у -17 градусів, дощ і снігопад?
"Тариф на електроенергію з 1 травня оприлюднено": хто з українців платитиме на 60% менше, а кого приголомшить ціна?
"Несамовитий холод суне в ці області, навіть синоптики насторожені прогнозом": де буде мороз у -22 градуси, дощ і снігопад?
Оголошення
live comments feed...