• Головна
  • Під чиїм «дахом» будуть тернопільські комунальні аптеки?
21:30, 10 грудня 2013 р.

Під чиїм «дахом» будуть тернопільські комунальні аптеки?

Чиновники жартують: хочеш «зам’яти» питання – створи робочу комісію. Саме так закінчилася зустріч керівників комунальних аптек та представників обласної ради.

Про загострення у стосунках сторін «Номер один» писала неодноразово. Востаннє конфлікт виник через спірне призначення нового керівника комунальної аптеки №126. Протистояння виявилось настільки сильним, що голова обласної ради вирішив особисто розібратися у ситуації, зустрітися з колективами й обговорити всі дискусійні моменти.

Комунальні аптеки централізують

Стосунки обласної влади та керівників аптек загострилися ще кілька років тому, коли було прийнято рішення про реорганізацію та централізацію аптечної мережі. Владу не влаштовує робота аптек, особливо тих, які приносять бюджету півмільйонні збитки, тому чиновники вирішили посилити контроль над діяльністю керівників, зробити кадрові зачистки та організувати нову схему постачання ліків. Така ініціатива влади аптекарями була сприйнята неоднозначно. Через відсутність конструктивного діалогу непорозуміння все більше наростало. Далі сторони почали переходити на особисті образи і пішло-поїхало. Зняти напругу навколо цієї ситуації намагався голова облради Василь Хомінець. Він зібрав колективи, спробував зняти усі побоювання працівників і розповів, в якому напрямку далі рухатиметься облрада.

– Комунальні аптеки – це власність громади, а не голови обласної ради чи завідуючого, – зазначив Василь Хомінець. – Ініціатива централізації аптек з різних причин не була сприйнята керівниками, але ми не відступаємо від наміченого напрямку. Наразі ще рано говорити, як саме називатиметься нова структура, але, однозначно, потрібно створити орган, якому б підпорядковувалися аптеки. Я розумію, що не можна щось робити для вас, але без вас, тому сподіваюся на продуктивний робочий діалог. Комунальні аптеки обласної ради є підзвітними та підконтрольними органу, який виражає волю громадськості. Я виступаю за збереження аптек у комунальній формі власності. І запевняю, що не дозволю приватизувати жоден із закладів. Це не входить ані в мої плани, ані в плани команди, яка зі мною працює. Але в такому вигляді, де декілька аптек входять в об’єднання, а інші - самостійні, заклади працювати не можуть. Щодо кадрових призначень, то вирішальним фактором для мене є думка трудового колективу. Якщо працівники мають бажання працювати з певним керівником, а його показники роботи свідчать про ефективність та професійність, ми готові йти назустріч.

Не виключено, що з часом облрада клопотатиме про переведення завідуючих аптек на контрактну форму роботи, щоб керівник завжди відчував свою відповідальність. Суворішим буде ставлення до завідуючих, які довели заклади до банкрутства і залишили громаді борги у півмільйона гривень. За словами Василя Хомінця, з такими працівниками розбиратиметься прокуратура.

– До нас приходять завідуючі і подають документи з повідомленням, що вони написали заяви на звільнення. При цьому аптека має 300-500 тис. грн. боргів. Звичайно, такого керівника ми відпустимо, але далі з ним працюватиме прокуратура, адже за такі дії має хтось відповідати. Хіба людина не бачила, що не справляється з роботою, хіба не можна було швидше повідомити про проблеми і написати заяву на звільнення? – зазначає Василь Хомінець.

Голова облради заявив, що готовий щомісяця зустрічатися з ініціативною групою працівників комунальних аптек. Більше того, він категорично проти, щоб у лікувальних закладах обласної ради найбільш прохідні місця віддавали комерційним структурам, а не комунальним.

– У лікарнях області знаходиться по кілька приватних аптек. Як правило, вони займають центральні місця. Натомість місцезнаходження комунальних навіть ніхто не знає. Я наполягатиму, щоб комунальні аптеки працювали у кожному обласному медзакладі Тернопільщини і їм віддавали пріоритетні місця. Представники облради зустрічатимуться з головними лікарями лікувальних закладів і налагоджуватимуть контакти, – каже Василь Хомінець.

Область втратила ще два заклади

Більш прискіпливим до керівників аптек є перший заступник голови Сергій Тарашевський. На його думку, таке категоричне несприйняття концепції призвело до того, що область втратила два заклади.

– На жаль, робота щодо об’єднання аптек не мала успіху, – каже Сергій Тарашевський. – Першими не скористалися рукою допомоги аптеки №69 та №153. У результаті прокуратура подала позов в інтересах держави, і сьогодні ці дві потужні аптеки забирає міська рада під свій аптечний проект. Прикро, що ми це так «профукали», і впевнений, що люди, які там працювали, не отримають у новій структурі робочих місць. Щодо керівників, які призвели до такої ситуації і поводилися агресивно, я першим наполягатиму, щоб вони були притягнуті до відповідальності.

Директор ТОВТ аптечне об'єднання Ольга Зайцева переконана, що в умовах ринкових відносин комунальні аптеки не виживуть, якщо не змінять підходу до роботи.

– На сьогодні в області у сфері фармації працює 23 самостійних юридичних особи. Протягом чотирьох років припинили роботу 10 закладів. Плюс ще три перебувають у стадії ліквідації. В аптечному об’єднанні було проведено аналіз причин такої тенденції і виокремлено три вирішальні фактори. Перший – завідуючі аптек відкрили власний сімейний бізнес. Мова йде про Кременецьку та Підволочиську комунальні аптеки. Другий фактор – непорозуміння керівництва аптечних закладів з органами місцевого самоврядування та головними лікарями районних лікарень. Третій – відсутність контролю за діяльністю аптечних закладів, – каже Ольга Зайцева.

Варто відзначити, що голова облради збори покинув одразу після свого виступу і доручив команді створити робочу групу за участю представників аптек та облради для роботи над концепцією реорганізації аптек. Та як тільки очільник області покинув зал, тон розмови різко змінився.

Роботі заважають емоції

Представники аптек обурилися висловлюваннями виступаючих. Мовляв, по кожному аптечному закладу – своя історія, тому рівняти всіх під одну планку не можна. Скажімо, із 23 об’єктів господарювання, які працюють в області, п’ять входять у перелік кращих комунальних аптек країни. А фінансові труднощі у деяких закладах виникли саме через величезні приміщення, які аптеки просто не могли утримувати. Завідуючі неодноразово зверталися до представників влади щодо скорочення площ, однак отримали лише обіцянки. Коли поряд почали відкриватися приватні аптеки, комунальні не витримали конкуренції, звідси й проблеми. Другий момент – аптекарі апріорі не можуть підтримувати концепцію, тому що її ніхто не бачив. Жоден керівник навіть уявлення не має, про що в ній ідеться. Які будуть схеми постачання та реалізації лікарських засобів, як зміниться форма власності та статус тощо? Відповідей на ці запитання не мають й ініціатори процесу. У відповідь вони закидають багатообіцяюче «Усе зробимо потім!». Плюс не в усіх закладах скрутна ситуація. Частина комунальних аптек щороку сплачують до бюджету чималі суми, тому скаржитись на них, так би мовити, не личить. У централізації завідуючі бачать ще один мінус – у кожної аптеки є свої потреби на конкретні препарати. Хто формуватиме замовлення? Чи не доведеться тоді списувати величезні партії ліків?

Словесна перепалка між Сергієм Тарашевським та керівниками аптек виникли через присутність у залі юриста, який представляє інтереси останніх. Мовляв, якщо влада налагоджує довірливі відносили, для чого люди запросили адвоката. Заступник голови облради попросив юриста покинути зал, однак люди були проти. До речі, у той час представники юридичної служби облради знаходилися в залі. Слово за словом і розгорівся конфлікт. Потім чиновники вирішили, що є зайвою присутність на зборах керівника конфліктної 126-ої аптеки, де уже тривалий час влада намагається змінити завідуючого. Згадав Сергій Олександрович і виступи у пресі щодо його персони, і звернення у прокуратуру, потім не вдалося поділити місця у робочій групі. Так на емоціях дійти згоди сторонам конфлікту знову не вдалося. З чого почали, тим і завершили. Чи стане голова облради тим арбітром між аптеками та представниками, не відомо, адже на його прихильність сподіваються обидві сторони…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"В Україну повертається люта зима і потужний мороз у -6 градусів, сніг накриє автомобілі": йде холодний дощ і мряка
Віктор Павлік приїхав в гості до мами на Тернопільщину і виявив несподівану халепу: чому співаку довелоcя гострити ножа на вулиці (ФОТО)
"Сніг засипле авто і дороги, синоптики попередили про лютий мороз у -12 градусів": арктичний холод і дощ йдуть в області
"ТЦК йде по чоловіків 3-х категорій, бронювання не допоможе навіть студентам": мобілізація, повістки, ТЦК і ВЛК
Оголошення
live comments feed...