Як у Горошовій на Тернопільщині Маланку святкували (відео)

Карнавал по-українськи. В селищі Горошова, Борщівського району, вкотре провели традиційне свято Маланки.

Переодягнені мешканці зустрічали гостей, веселилися, пригощали смаколиками і танцювали до ранку. До запальних масових гулянь приєдналась і знімальна група  телеканалу ІНТБ.

Маланка або Меланка – це український народний і церковний празник, який відзначають на Старий Новий рік, з 13 на 14 січня. З покон-віків люди святкували його феєрично. Переодягалися у тварин і різних персонажів. У своїх сценках використовували актуальні мотиви. На справжній фестиваль-маскарад перетворилося святкування у селі Горошова, що на Борщівщині. Там до Маланки готуються ще з осені і починають гуляння з Різдва Христового.

«Ми стараємося, ми такі активісти, ми кожного року підтримуємо наше село, наші традиції».

Вулицями Горошови ходили переодягнені міліціонери, державтоінспектори, султани, козаки, гості з Трансильванії та яскраві казкові персонажі. Родзинкою святкування були, звичайно ж, Маланки. Хлопці переодягнені у жінок, за традицією, ходять по хатах, де живуть незаміжні дівчата. А що робити там, добре знають.

 «Ходити по хатах, по дівчатах і плясати».

Окрім танців, Маланки колядують.

«Уставайте українці, бо вже біла днина. Вставайте, вставайте, пускайте до хати, бо ми будем українці вам колядувати».

А незаміжні дівчата за те їм гостинці готують.

 «Вони пляшуть, потім перекушують. Бо вони в кожній хаті мусять танцювати і вони не можуть не їсти. Вони ціле село обходять, воно десь має 2 тисячі чоловік».
Традицію таких святкувань започаткували ще у тридцятих роках. Щоправда, тоді це було заборонено і відзначали люди не так гучно.

НАТАЛІЯ КАЧУРОВСЬКА, завідуюча сільським клубом у с. Горошова:
«Раніше було колись, хлопці сходилися вдома. Хлопці були перебрані і туди приходили всі люди дивитись. А тепер вже змінилося. Вже удосконалили цю Маланку, вже на сцені».

 «Були молодими, коли нам забороняли ще. Але традицію ми зберегли і до цієї пори дотримуємося цієї традиції».

Щороку в Горошову приїжджає чимало відвідувачів з усіх куточків України. За організацію відповідають самі ж селяни. Вони не просять і не чекають допомоги, а влаштовують фестиваль власними силами. Гості свята емоцій від побаченого не приховують.

 «Нам дуже приємно, бо в наших краях нема таких традицій. А от в Тернополі, ми перший раз таке бачимо. В нас таке святкується, просто свято і свято».

 «Враження чудові, етнофестиваль чудовий».

 «Я з Тернополя, привезла запорізьку худу мишу. Така худа, що мусила горошовецьким салом відгодовувати. Худе, запорізьке, екологічно чиста миша».

А пригощали усіх гостей горошів’яни щедро і ситно. Українські страви на будь-який смак. Голодним не залишився ніхто.

 «Чим вас пригостити?»

Також на святі зварили 300 літрів запашної ухи з річкової риби. Роздавали першу справу безкоштовно.

 «Картоплі пішло десь біля 50 кг, біля 40 кг риби, біля 10 кг моркви і цибулі».

Наступного року селяни обіцяють, що свято Маланки буде яскравішим, гучнішим і незабутнім. То ж запрошують усіх до себе у Горошову.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі