Що заборонили та обмежили українцям новим законом?

У четвер депутати з Партії регіонів, КПУ та позафракційні ухвалили резонансний закон з не менш резонансною процедурою голосування.

Йдеться про проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян", щодо якого навіть не було надано висновок профільного комітету та експертизу науково-експертного управління Верховної Ради.

Документ авторства депутатів фракції Партії регіонів Вадима Колесниченка та Володимира Олійника зареєстрували в парламенті 14 січня.

Законопроект містить низку нових обмежень, а також посилює відповідальності за деякі вже передбачені законодавством порушення, багато з яких стосується участі в акціях протесту. Ось лише деякі з них:

Більше п’яти не їхати

За порушення заборони на рух у колонах більше п’яти автомобілів без узгодження з міліцією запроваджений штраф до 850 гривень або позбавлення права керувати автомобілем на термін від одного до двох років з можливим оплатним вилученням автомобіля.

Обмеження ЗМІ

Передбачене покарання за здійснення діяльності інформаційного агентства без державної реєстрації, "після припинення його діяльності або з ухиленням від перереєстрації".

За таку інформаційну діяльність передбачається штраф у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів (17 тисяч гривен) з конфіскацією "виготовленої продукції та знарядь виробництва".

Арешт за порушення на мітингу

Порушення встановленого законом порядку - без дозволу влади - організації проведення зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій біля органів влади, установ, підприємств, житла і іншого володіння осіб карається штрафом до 3400 гривень або арештом на строк до десяти діб.

До в’язниці за захисний шолом

Документ встановлює відповідальність за участь у мітингах чи зборах в шоломах і масці, а також за участь у протестах в одязі, схожому на форму правоохоронних органів.

За такі дії передбачається штраф у розмірі понад чотири тисячі гривень або арешт на строк до 15 діб.

15 діб за встановлений намет

Встановлення без дозволу міліції для проведення мітингу наметів чи інших малих архітектурних форм або конструкцій, що використовуються як сцена, відтепер каратиметься штрафом у п’ять тисяч гривень або арештом на строк до 15 діб.

Дозвіл на встановлення наметів й інших архітектурних форм видає міліція.

Арешт за допомогу протестам

Згідно з документом, будь-яка особа, яка надала для проведення недозволених протестів приміщення, транспорт, технічні засоби чи будь-яку іншу допомогу, буде покарана штрафом до 10200 гривень або арештом на десять діб.

Раніше за це був передбачений лише штраф, а його максимальний розмір був меншим.

Ув’язнення за неповагу до суду

Вияв неповаги до суду після набуття чинності даним законом буде тягнути за собою більший штраф або арешт на строк до 15 діб.

Раніше за це був передбачений лише штраф, а його максимальний розмір був меншим.

Відключення інтернету

Нова норма про невиконання провайдером вимог державного органу щодо відключення інтернету тягне за собою штраф до 6800 гривень.

Непослух СБУ

Нова норма про невиконання вказівок працівників Служби безпеки України й створення перешкод для виконання ними своїх обов’язків передбачає штраф у розмірі до 1700 гривень, у разі повторної дії – до 2500 грн.

Протоколи не тільки під розписку

Запроваджується нова норма про протокол про адміністративне правопорушення. Раніше закон містив лише норму про те, що протокол має під розписку вручатися людині, яку притягують до відповідальності, тепер з'являється нова норма про те, як діяти, якщо людина відмовляється розписуватися за протокол: засвідчити його вручення "поясненнями свідків такої відмови та вручення протоколу або відеозаписом цих фактів".

Екстремістська діяльність та наклеп

Документ запроваджує нові статті про екстремістську діяльність та наклеп, які поширюються зокрема і через інтернет, та запроваджує покарання за це.

Виготовлення та розповсюдження екстремістських матеріалів у ЗМІ чи мережі інтернет відтепер каратиметься штрафом у розмірі до майже 14 тисяч гривень штрафу або обмеженням волі чи ув’язненням на строк до трьох років.

За поширення недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність особи, передбачений штраф у розмірі до 850 гривень.

За наклеп, який прозвучав у засобах масової інформації, передбачений штраф у розмірі понад п’ять тисяч гривень. За наклеп зі звинуваченням у вчиненні тяжкого злочину можна отримати громадські роботи або до 2 років обмеження волі.

За блокування - шість років

В законодавстві запроваджується нова норма про покарання за блокування доступу до житла чи іншого володіння особи. За це, за умови, якщо блокування здійснюється групою осіб, передбачено до шести років ув’язнення.

Два роки за груповий протест

За участь в груповому порушенні громадського порядку посилюється покарання. За це тепер можуть засудити не лише до штрафу чи арешту на строк до півроку, але й до позбавлення волі на строк до двох років.

За перешкоджання роботі - п’ять років

Запроваджується новий вид покарання – за блокування споруд, що забезпечують діяльність органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян з метою перешкоджання нормальній роботі. За ці дії передбачене покаранні у вигляді обмеження волі або ув’язнення на строк до п’яти років.

Інформація про міліцію та суддів

Посилюються обмеження на збирання та поширення інформації про працівників правоохоронних органів та їхніх родичів. Посилюється також покарання за це: наприклад, максимальний арешт тепер становитиме не три місяці, а шість.

Так само посилюється відповідальність за розповсюдження інформації про суддів та членів їхніх родин, що носять образливий характер.

Податок з іноземних агентів

До Податкового кодексу вводиться поняття громадських об’єднань, які виконують функції іноземних агентів. Йдеться про ті, які отримують кошти з-за кордону та беруть участь у політичній діяльності. Відтепер вони мають платити податок на прибуток.

Церкві заборонили екстремізм

Відповідно до поправок у законі про свободу совісті та віросповідання, церкві заборонили займатися екстремістською діяльністю.

Зйомки з повітря - ускладнені

Законом передбачається ліцензування ввезення в Україну, торгівлі та використання безпілотних повітряних суден, які підлягають реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден.

Під це визначення можуть потрапити дрони, за допомогою яких активісти останнім часом знімали з повітря будинки чиновників.

SIM-карта - за паспортом

Запроваджується поняття ідентифікаційної телекомунікаційної картки (SIM-картка, USIM-картка тощо), пише ВВС.

Надання телекомунікаційних послуг з використанням такої картки здійснюється на підставі договору, укладеного між оператором телекомунікацій та споживачем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі