Чи отримають компенсацію у разі ДТП пасажири тернопільських маршруток?

При нещасних випадках, що трапилися під час їзди у міжміському автобусі, пасажир може отримати компенсацію – 204 грн за день непрацездатності. Адже він, купивши квиток, отримав і страховку. Адже вона входить у вартість квитка, кажуть фахівці. Натомість інша ситуація – у міському транспорті.

- У нас із кожним роком все більше аварій на громадському транспорті. То маршрутка, то таксі, - каже тернополянка Валерія Козак. – То водій не впорався із керуванням, то в нього врізались. Просто волосся стає сторчма, скільки людей травмувалось чи загинуло.

Жінка каже, що бачила наслідки однієї з таких аварій, в яку потрапила маршрутка “Тернопіль-Рівне” цьогоріч у липні поблизу Шляхтинців.

- Досить часто їжджу у цьому напрямку, - каже 20 хвилин пані Козак. – Тож довгий час не могла від побаченого відійти. Свого здоров’я чи життя спеціально я не страхувала. Цікавить, а чи можна отримати якусь компенсацію, якщо, не дай Боже, потрапив у ДТП чи травмувався у громадському транспорті – міському, міжміському? Чи входить страхування у вартість квитка?

Компенсації не отримають

З таким же запитанням ми звернулись до фахівців. В управлінні міського транспорту  пояснили, що розраховувати на компенсацію у разі аварії чи отримання травми у міських маршрутках не можна. Причому не тільки у Тернополі, а й у будь-якому іншому місті чи селищі. Адже страховка не входить у вартість квитка.

- Страховка не передбачена. Жодного страхового полісу наш пасажир не має, - каже начальник міського управління транспорту, комунікацій та зв’язку Ігор Мединський. – І не тільки у нас, а в будь-якому іншому місті. Перевізники страхують водіїв на випадок якогось нещасного випадку. А пасажира – ні. Якби громада вимагала, аби страховка входила у вартість у квитка, то це можна було б зробити.

Втім, навіть за бажання громади з'являється багато нюансів. Адже в міському транспорті значно більше людей, аніж, скажімо, у міжміському. Тож довелось би добре пошукати таку страхову компанію, яка погодилась би застрахувати таку велику кількість пасажирів. Поки що ніхто цього, за словами пана Мединського, не пропонував.

- Вартість квитка тоді мала б зрости, бо страховку враховували б при розрахунках тарифу, - додає він. - По-друге, квиток у міському громадському транспорті не є іменним.

Тож, аби отримати компенсацію, варто звертатись до суду.

Застраховані до завершення поїздки

Натомість інша ситуація, за словами фахівців, у міжміських маршрутках та залізничному транспорті. Отримати компенсацію пасажир може завдяки “особистому страхуванню від нещасних випадків на транспорті”. Його регулює положення про обов’язкове страхування від нещасних випадків на транспорті, затверджене постановою Кабміну №959 від 14 серпня 1996 р. Відповідно до пункту 2 зазначеного Положення, пасажирів вважають застрахованими з моменту оголошення посадки в автобус або інший транспортний засіб до моменту завершення поїздки.

- Згідно із законодавством, під обов’язкове страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті підпадають перевізники, які здійснюють міжміські рейси, - каже адвокат Тетяна Семусь. - При нещасних випадках постраждалим пасажирам таких рейсів виплачують фіксовану суму - 204 грн за день непрацездатності. Оплата страховки пасажирів входить у вартість квитка і складає до 3% від його вартості.

Постраждалим для отримання страхової виплати від нещасного випадку на транспорті слід, за словами фахівця, надати компанії низку документів. Йдеться про заяву застрахованого пасажира про виплату, акт про нещасний випадок, лист непрацездатності для працюючої особи, довідку з установи охорони здоров’я, що підтверджує тимчасову непрацездатність для непрацюючої особи, або довідку спеціалізованої установи про встановлення інвалідності.

Квиток – як страховий поліс

- У разі загибелі або смерті застрахованого в результаті нещасного випадку необхідна копія свідоцтва про смерть, - додає адвокат. - Обов’язково надають страховий поліс або документ, що його замінює, тобто проїзний квиток. А для пасажирів пільгової категорії — документ, що підтверджує право на пільги.

Страхову суму при цьому виплачують не пізніше 10 діб із дня отримання необхідних документів. Роблять це або через касу страховика, або через розрахунковий рахунок, вказаний застрахованим у заяві, відповідно до рівня неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на день виплати.

До обов’язкових видів страхування належить також, за словами адвоката, і “обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”. Таку страховку має будь-який власник авто, у тому числі й таксі. Її дія, просто кажучи,  поширюється і на водія, і на пасажира, і на людину, яку збило авто, чи на  інше авто, з яким воно зіткнулось.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі