• Головна
  • Уперше за 40 років зацвіла 200-літня кременецька пальма
19:00, 29 січня 2014 р.

Уперше за 40 років зацвіла 200-літня кременецька пальма

Уперше за 40 років у київському ботанічному саду ім. академіка О. Фоміна зацвіла 200-річна пальма!

Пишатися цією подією має повне право й Тернопільщина, насамперед Кременець. Адже пальму Лівістона привезли до столиці у 1839 році з оранжереї Кременецького ліцею. Проте тішити відвідувачів яскраво-жовтими квітами рослина почала тільки через століття, після реконструкції теплиці.

Квітучі суцвіття дерево викидає над листям, аж під самим дахом оранжереї. Корінь пальми – у відкритому ґрунті. Квіти дрібненькі, справжню красу утворює ажурне суцвіття.

Пальма Лівістона, яку Київський ботсад отримав у спадок від Кременецького, – не тільки одна з найстаріших, а й з найвищих пальм у Європі. Зараз її зростання сповільнилося і досягає майже 30 метрів. Цвіте пальма в січні, як і в Австралії, звідки вона родом. Попри те, що саме австралійський субтропічний клімат є природним для неї, пальма і в оранжерейних умовах почувається комфортно, пише "Номер один".

– Вона живе в захищеному грунті, за нею постійно доглядають, борються зі шкідниками і надають відповідний температурний режим, – розповів директор ботанічного саду ім. академіка О. Фоміна Олександр Сенчило.

Хотілось би нагадати, що історія Кременецького ботанічного саду пов‘язана із заснуванням у 1805 р. у місті Вищої Волинської гімназії, згодом (1819 р.)  реорганізованої у Кременецький ліцей.

На жаль, після придушення польського повстання 1830–1831 рр., підтриманого більшістю ліцеїстів, Кременецький ліцей закрили, а обладнання, бібліотеку та цінні в морфологічному та систематичному відношенні рослини ботанічного саду перевезли до Києва і передали новоствореному (1834 р.) університету Святого Володимира (сьогодні КНУ ім. Т. Г. Шевченка).

Кременецький ботанічний сад дав початок ботанічному саду університету. Перевезення рослин остаточно завершилось у 1847 р. На жаль, частина колекції під час перевезення загинула, деякі декоративні дерева та кущі залишились у приватних колекціях багатих вельмож.

Частково робота ботанічного саду відновлювалась у 1921-1939 рр., 1951-1969 рр., але минулої слави Кременецький ботанічний так і не повернув. У 1950 р. у зв’язку з реорганізацією Кременецького учительського інституту, заснованого у 1940 році, співробітники кафедри почали інтенсивно відновлювати сад: провели інвентаризацію рослин відкритого та закритого ґрунту, долучили до території нові ділянки.

У сенсаційних повідомленнях про цвітіння 200-літньої пальми автори часто плутають Кременець із Кременчуком або й взагалі не вказують, звідки у Київському ботанічному саду австралійське диво. Між тим, аби поглянути на квітучу двохсотлітню пальму у столичній оазі, беруть по 20 грн. із дорослих та 10 грн. із дітей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"Грандіозне похолодання пре в регіони, такого холоду і дощу в Україні не бачили давно": потужна гроза і злив ринуть на авто
"ТЦК прийде з перевірками по 4 категорії чоловіків у несподівані місця, бронювання пропаде": мобілізація у липні, повістки
"Повістки і штрафи накриють масово незабаром, ТЦК починає шукати чоловіків з цими ознаками": мобілізація з 1 липня, ВЛК
Потужна негода пре з лютою силою прямо завтра, дощ і жахлива гроза вдарить на тлі дикого вітру: в Україну іде люта злива
Оголошення
live comments feed...