Що відбувається у сфері екстреної допомоги на Тернопільщині?

Процес реформування швидкої допомоги запущено і зупинити його не можливо. У цьому переконаний головний лікар Центру екстреної медичної допомоги у Тернопільській області Михайло Джус.

Дороги назад немає, тому почате потрібно доводити до логічного завершення. Хоча про «квітку» говорити ще рано, однак уже в цьому році реформування галузі може вийти на фінішну пряму. 

Мережа працює

Зміна влади у державі не змінила вектора екстреної медичної допомоги. Реформування продовжується, а всі гучні заклики щодо припинення реорганізації галузі стосуються лише закриття лікарень у сільській місцевості. Загалом у державі попри єдину систему реформування служби екстреної допомоги є різні підходи, пише Номеродин. Кожна з областей рухалася власним напрямком, враховуючи специфіку та потреби регіону.

- На початках реформа сприймалася дуже гостро, - розповідає Михайло Джус. - Спільної думки не могли дійти навіть у питанні назви новоствореної служби. Реформування у кожній області проводили по-різному. Десь були створені територіальні медичні об’єднання, куди входили кілька юридичних осіб. Тернопільщина пішла шляхом створення станцій як структурних підрозділів. Мережа екстреної медичної допомоги в області виглядає наступним чином: Центр екстреної медичної допомоги (вул. Рєпіна, 11), якому підпорядковуються Тернопільська міська станція екстреної (швидкої) допомоги (без права господарської діяльності) та станції швидкої допомоги у Бережанах, Кременці, Теребовлі та Чорткові з правом господарської діяльності. В області працюють 23 районних підстанції та стільки ж пунктів швидкої допомоги. Окремою діючою структурою є служба екстреної консультативної виїзної допомоги, медики якої виїжджають на консультації в райони, проводять оперативні втручання, транспортують хворих тощо.

Розташування станцій екстреної допомоги визначалося перш за все можливістю 20-хвилинного доїзду в будь-яку місцевість, яка входить у радіус її обслуговування, а також наявністю відповідної бази для створення та функціонування станції, кількістю населення тощо. Попри те, що мережа вже практично сформована, є труднощі з координацією роботи. Виникають вони через те, що частина районів недоукомплектована диспетчерами.

– Наприклад, у Борщівському районі на кожному з пунктів є по одній бригаді. Якщо «швидка» на виклику, то у пункті навіть немає кому прийняти виклик. Тому зараз стоїть завдання введення 4,75 ставки для цілодобової роботи диспетчерів у Борщеві, ідентична ситуація і в інших районах. Крім того, бюджетом на 2014 рік передбачено кошти на укладання договорів з компанією «Київстар» на створення мобільної піраміди зв’язку. В перспективі ми матимемо оперативно-диспетчерську службу, але це буде згодом. А зараз нам треба мати прямий зв'язок по всій вертикалі, щоб, наприклад, старший лікар з Тернополя міг зв’язатися з бригадою, яка працює в Козлові, – каже Михайло Джус.

ТернопільщинаматиметридодатковихпунктиШД

Відповідно до нормативів МОЗ швидка медична допомога має забезпечити доїзд медиків до пацієнта у межах 10 хвилин у місті та 20 хвилин - у сільській місцевості. Втім реальна картина показує, що виконати вимоги Міністерства в нинішніх умовах не можливо. Фахівці Центру екстреної допомоги розробили спеціальну карту області і провели відповідні розрахунки. Останні показали: щоб забезпечити 20-хвилинний доїзд до всіх сіл області, потрібно додатково відкрити 20 пунктів. Для цього необхідні величезні кошти, яких, ясна річ, немає. Відтак служба вирішила працювати по мінімуму, і вже у цьому році керівництво планує відкрити три додаткових пункти у найпроблемніших районах.

– У 2014 році я підніматиму питання про відкриття в області трьох додаткових пунктів медичної допомоги - у Збаразькому,Бучацькому та Борщівському районах, де чисельність населення перевищує понад 60 тис., - каже Михайло Джус. - Необхідно враховувати також протяжність районів. Наприклад, бригада Мельниці-Подільської обслуговує 25 сіл. Радіус обслуговування - 25 км. Якщо «швидка» їде у крайнє село, то поки вона повернеться у пункт, прийме новий виклик і доїде до іншого хворого, пройде багато часу.

Ще одним болючим місцем екстреної допомоги є застарілий автопарк. Зі ста автомобілів служби в області лише двадцять у доброму стані. Решта підлягають заміні. Протягом останніх чотирьох років влада не закупила жодного нового автомобіля. Надія на оновлення з’явилася лише торік, коли Міністерство провело тендер на закупівлю 1500 нових «швидких». 36 із них має отримати Тернопільщина. Після передачі транспорт буде розподілено по районах із розрахунку на кількість населення. Частина залишиться в Тернополі. Автомобілі не потрібно укомплектовувати. Вони обладнані ЕКГ, дефібриляторами, пульсоксиметрами та іншим необхідним обладнанням. Втім, за словами керівника центру, обіцяні 36 «швидких» не вирішать проблеми зношеного автопарку центру. Крім того, придбані автомобілі більше підходять для експлуатації в місті і не пристосовані до сільських доріг. Серед придбання – чотири реанімобілі.

Щодняламаєтьсявід3до6машин

А поки новенький транспорт не прибув, доводиться латати старий. За словами Михайла Джуса, лише у Тернополі щодня з ладу виходять 3-6 машин, ще гірша ситуація в районах.

– Пік викликів швидкої допомоги припадає на період з 18 до 22 години. Тернополяни повертаються з роботи додому і починають викликати «швидку». В цей період у місті майже ніколи немає вільних машин. Інколи навіть буває таке, що виникають затримки викликів. У свою чергу, машини, які ламаються, ми намагаємось оперативно ремонтувати, але з кожним разом це робити стає дедалі важче. Якщо у 2013 році через органи Державного казначейства бензин фінансувався з певними труднощами, то запчастини майже не фінансувалися. Наразі кредиторська заборгованість по Центру екстреної допомоги за 2013 рік становить 820 тис. грн., з них 360 тис. грн. – витрати на купівлю запчастин. Тобто ми взяли у людей деталі, не заплатили за них і зараз просимо ще, – каже Михайло Джус. – Хочу подякувати людям, які йдуть нам назустріч і виручають у важкі моменти.

До фінансових та організаційних проблем реформованої екстреної допомоги додаються ще й кадрові. На жаль, лікарів, бажаючих працювати на «швидкій», дуже мало. Понад 20% працівників - це люди пенсійного віку. З одного боку - це позитив, тому що вони мають великий досвід роботи. З іншого - проблема, тому що їх немає ким замінити. Зараз Кабінет Міністрів розглядає питання про вивільнення пенсіонерів з медичної галузі.

- Якщо в Тернополі кількість пенсіонерів серед працюючих становить 20%, то на Східній Україні - 50%. Вивільнивши їх, система буде обезкровленою. Зараз ми звертатимемось у МОЗ із проханням зберегти пенсіонерів, але перевести їх на контрактну форму. Ті люди, які добре працюють, залишаться, а ті, хто просто «відбуває» службу, повинні піти, – каже Михайло Джус.

А тим часом Центр екстреної медичної допомоги підвищує кваліфікаційний рівень своїх працівників.

На базі установи створено навчально-тренувальний центр. Тут проводять навчання з надання першої невідкладної допомоги водіїв «швидкої». У майбутньому вони повинні вміти не тільки крутити «баранку», а й допомагати медичним працівникам надавати допомогу хворому, а саме: робити масаж серця, штучну вентиляцію легень. Після завершення навчання водії отримають сертифікати, які будуть дійсні протягом трьох років.

Цифра: 820 тис. грн. – розмір кредиторської заборгованості Центру екстреної допомоги за 2013 рік

Тернопільщина екстрена допомога реформи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Суспільство
За перевезення тварин у тернопільських таксі доводиться доплачувати. Фірми беруть додаткових 25-50 гривень, залежно від встановлених тарифів. Тернополяни обурюються через таку ідею, не знаходячи у цьому  логіки, пише Терен. – Є ще хтось такий, хто, як і я не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення кошеня в закритій переносці в себе на руках? – пише Людмила Чеховська. – Із такими тарифами зіткнулись на днях у таксі «Піло...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!