Майданівень із Криму, який під час боїв закрив собою дівчину від вибуху гранат, прийняв у Тернополі хрещення

Вже понад 40 днів минуло з моменту страшних та трагічних подій на столичному Майдані, де снайпери цинічно розстріляли більше сотні українців. Жорстокість пострілів шокувала усіх. Гранати та кулі правоохоронці спрямовувати в обличчя людей, а саме - в очі.

Перші дев’ять осіб, убитих на Майдані, померли від прямого пострілу у праве око. Кількість травмованих ішла на сотні, тому Майдан благав про допомогу хірургів та офтальмологів. Осторонь цієї біди не залишилась тернопільська «Клініка мікрохірургії ока Медікус». У Києві в самому епіцентрі подій, у готелі «Козацький», тернопільські медики на чолі зі своїм керівником Андрієм Миколайовичем Шведом розгорнули польову клініку. Близько трьох тижнів медики цілодобово оперували тих, у кого ще був шанс на порятунок.

Важкі травми не зупиняли активістів

Ще до кривавих подій на Майдані «Клініка  мікрохірургії ока Медікус» усіляко підтримувала мирні протести у столиці: і медикаментами, і фінансово. Головний лікар Андрій Швед нікому з персоналу не забороняв демонструвати власне волевиявлення і з розумінням ставився до ініціативи участі в акціях, а тим більше надавати у Києві допомогу тим, хто її потребував.

- Коли у столиці виникла потреба в медикаментах, ми без вагань зібрали ліки першої необхідності і відправили у Київ. Ситуація з кожним днем погіршувалась, тому ці відправки стали періодичними. У день, коли на Майдані почався масовий обстріл людей, ми зібрали колектив «Клініки мікрохірургії ока Медікус» і вирішили їхати туди, де потрібна наша допомога. Звичайно, кожен мав право робити так, як вважав за потрібне, але у цьому питанні працівники нашої клініки були однодумцями. Щоправда, ми не могли допустити, щоб наша клініка у Тернополі припинила роботу, адже у нас на лікуванні перебувають сотні пацієнтів. Відтак частина персоналу залишилась тут, решта вирушили у столицю, - розповідає Андрій Швед.

Там, у готелі «Козацький», який знаходиться за кілька десятків метрів від центральної сцени, медики розгорнули польову хірургію. Це був найближчий медичний пункт до епіцентру подій, тому перших та найскладніших поранених приносили сюди. Трьох активістів снайпери застрелили просто біля порога клініки. Медика-волонтерку Олесю Жуковську з Тернопільщини снайпери поранили в шию буквально за 15 метрів від готелю, де вона координувала роботу лікарів, пише Номер один

- По великому рахунку доводилось працювати в польових умовах, але вдалося створити відповідну асептику та антисептику, щоб проводити хірургічні втручання. Звичайно, ми не могли обладнати клініку мікроскопами, тому частину пацієнтів направляли на лікування в «Клініку мікрохірургії ока Медікус» у Тернопіль. Тут вони проходили курс лікування, а після повернення хірургів із Києва їх оперували. У постраждалих на Майдані були травми різного характеру. Наприклад, в одного чоловіка потрапили 12 осколків від дробовика: в шию, око, лоб, плече і так по всьому тілу. Одним з найважчих пацієнтів був молодий хлопець, якому гранату закинули за комір куртки. Внаслідок зриву він отримав опіки шиї, обличчя, вуха, серйозно травмувалися очі. Коли бачиш таких людей, психологія кардинально змінюється. Молоді хлопці, не задумуючись, готові були віддати своє життя, незважаючи на те, який буде результат. Вони всім серцем та діями відстоювали свої права, державу та майбутнє своїх дітей, - розповідає Андрій Миколайович.

Багато людей, які отримали важкі травми і були прооперовані, вже за кілька днів знову рвалися у бій.

- Це героїчні та свідомі люди, які розуміють складність ситуації: економічної, політичної, суспільної. Які дбають про українське майбутнє, знають, що треба робити, якими шляхами йти, - зазначає головний лікар.

Проблеми зі здоров’ям дадуться взнаки через кілька років

Серйозних травм зазнавали не тільки майданівці з передової, а й ті, хто працював у тилу.

- Око -  ніжний орган. На його стан впливали холод, постійне перебування на відкритому повітрі та у бруді. На Майдані горіли шини. За весь період роботи клініки наші медики тільки вночі мали можливість вийти на вулицю, щоб подихати повітрям. Решту часу вони працювали. Однак навіть уночі свіжого повітря на вулиці не було. Їдкий дим від згоряння шин стояв завісою по всьому периметру Майдану. Тому в людей були постійні сльозотечі, очі подразнювались, червоніли. Гранати були наповнені якоюсь хімічною сумішшю. Достатньо було торкнутися до неї, і скільки б не мив руку, вона все одно пекла. І ніхто не знав, що за хімія потрапляє на шкіру. Я впевнений, що проблеми зі здоров’ям людей будуть проявлятися ще довго після трагічних подій. Око складне тим, що його оптичне середовище мутніє не одразу після настання травми. Наслідки можуть бути помітними через кілька місяців-рік. Тому більшість результатів травм, отриманих на Майдані, лікарі побачать у січні 2015-2016 років. Травматичні катаракти мутнітимуть з часом, запальні процеси, які виникали на фоні травми, провокуватимуть глаукоми тощо, - пояснює Андрій Швед.

Героями прийнято вважати тих, хто стояв на передовій, але, повірте, не меншими героями є ті молоді дівчата, які серед ночі попри страшний холод ходили по Майдані і роздавали чоловікам гарячу їжу, каже Андрій Швед. Вони носили важкі термоси, таці з бутербродами, вилазили на барикади і змушували майданівців з’їсти бодай щось, аби ті не втрачали сил. Багато серед цих людей було киян, яким наступного ранку потрібно було йти на роботу, вирішувати якісь справи, але це їх не зупиняло.

- Майдану допомагав кожен, хто міг. Навіть старенькі пенсіонери готували вдома їжу і з каструлями борщу приходили годувати людей. Ніхто не знав, були у них гроші на продукти чи ні. Так і ми. Якщо не було якихось ліків, ішли й купували. Тоді не було часу думати, як краще дістати медикаменти, до кого звернутися. Звичайно, приходили волонтери, казали, чим можуть допомогти, запитували, що потрібно нам, - додає медик.

Майданівень із Криму прийняв у Тернополі хрещення

Андрій Миколайович розповів, як у поліклініку прийшла старша жіночка і запропонувала свою допомогу. Лікарі сказали, що поки самі справляються. Жінка пішла, а за годину повернулася з трьома ящиками «Гематогену». Мовляв, давайте своїм пацієнтам, нехай швидше поправляються. І виявляється, що така підтримка була не зайвою. Попри повноцінне харчування майданівці стрімко втрачали вагу. Дехто схуд навіть на 10 кілограмів. Причиною цьому були стреси, в яких перебували люди.

- Тому ми постійно змушували хворих їсти «Гематоген». Багато людей, особливо з Криму та Сходу, навіть не знали, що це таке. На Майдані спробували його вперше. Потім запитували нас: «А є ще ваші лікувальні шоколадки?» - пригадує Андрій Швед.

Частину пацієнтів, як уже зазначалося, медики направляли на лікування у Тернопіль, в «Клініку мікрохірургії ока Медікус». Один зі столичних пацієнтів - корінний мешканець Криму, який приїхав у столицю відстоювати свою громадянську позицію. Коли їхав на лікування на Захід, його лякали бандерівцями, але тут світогляд хлопця кардинально змінився.

- Це був дуже складний випадок.  Під час боїв Михайло закрив собою молоду дівчину і граната зірвалася на рівні живота. У результаті він зазнав важких травм. Близько місяця Михайло перебував у нас на лікуванні, та минулого тижня поїхав у Польщу. Поки юнак перебував у нас, було помітно, як змінюється його психологія. За те, що хлопець підтримував Майдан, від нього вдома відмовилися близькі. А сам він, між іншим, круглий сирота. Ані на словесний контакт, ані емоційний з лікарями Михайло не йшов. Коли хлопець їхав у Тернопіль, йому казали говорити лише українською мовою, бо інакше «бандерівці» можуть убити. Але тут він побачив, що люди налаштовані позитивно, готові допомогти, підтримати, і це шокувало його. У Тернополі почав ходити до церкви і потім навіть прийняв хрещення. Мама дівчинки, якій він врятував життя, стала його хресною мамою. Це був дуже зворушливий момент. Усі присутні плакали. Виявляється, треба було пережити в країні революцію, щоб  людина об’єдналася з Богом, - розповідає Андрій Швед.

Європа може поплатитися через свою бездіяльність

Коли на Майдані вкотре зайшла мова про можливість терактів, єврокомісари вийшли на Майдан і почали спілкуватися не з політичними лідерами, а зі звичайними людьми. Їм було цікаво, чого люди чекають від Європи. У той день представники комісії поспілкувалися і з Андрієм Шведом. Знаючи ситуацію з середини, він гостро оцінив дії так званих демократів. Ці виступи прозвучали на засіданні Ради Європи, де були присутні близько трьохсот людей.

- Я вважаю, що кров майданівців не тільки на руках Януковича та його команди, а й депутатів Європарламенту, які три місяці ніяк не реагували на події в Україні. Їхня підтримка обмежилась лише висловленням стурбованості щодо ситуації в країні. Три місяці Руслана мало не на колінах просила підтримки, введення санкцій, блокування рахунків, а вони думали… Переконаний, що якби Європа зразу відреагувала, кривавої зачистки вдалося б уникнути, - каже Андрій Швед. – Те, що зараз відбувається, це не війна України з Росією, а значно серйозніші процеси. Це протистояння США та Європи з Росією, а наша держава стала полем гри, плацдармом для бойових дій. Європа спасувала у цій грі. Але вона повинна усвідомити: якщо постраждає територіальна цілісність України, наступною буде Європа.

Майданівень із Криму бої гранатт Тернополь хрещення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Тернополі в новорічну ніч не працюватимуть термінали для поповнення "картки тернополянина". Про це повідомили в ТОВ «СИСТЕМНИЙ ЗВ’ЯЗОК». — Термінали миттєвого поповнення електронного квитка «Соціальна карта тернополянина» та неперсоніфікованих проїзних квитків тривалого користування в авторизованих пунктах з технічних причин не будуть працювати впродовж доби з 14.00 31.12.2018 до 14.00 01.01.2019. Здійснити віддалене онлайн поповнення тернополяни зможуть...
Суспільство
Згідно із календарем вихідних на 2018 рік, який затвердив Кабмін, на українців чекають додаткові вихідні у грудні. Календар вихідних допоможе вам визначити офіційні вихідні, за допомогою яких ви зможете спланувати час на відпочинок.Календар вихідних днів у грудні 2018:24 грудня – Католицький Святвечір (вихідний);25 грудня – Католицьке Різдво (вихідний);31 грудня – Останній день року (вихідний).Католицьке Різдво у 2018 році (25 грудня) випадає на вівторок....
Суспільство
Вірш про сучасних дітей і свято Миколая, авторства тернополянки Галини Заболотної, збирає сотні поширень, коментарів та вподобань у соцмережі Facebook, розповідає Погляд. У небі, небі темному, Де ходить Миколай, Листів вже назбиралось, Хоч в вогнище скидай. А в тих листах написано Мільйони побажань, За голову хапається Старенький бородань. Колись в молитві радісній Прохали дітлахи отримати цукерочки, ведмедики, ляльки, Чи пряника, чи коника, чи книжечку,...
Пригоди
Понад рік тому Себастьян Ешнелік пішов у порт Буенос-Айреса й домовився з капітаном корабля, аби той переправив його через океан за роботу на судні. Так почалась подорож, що триває нині. Мандрувати Себастьян почав п’ять років тому. Каже, всьому причина цікавість. Першою подорожжю стало добирання у віддалену точку Аргентини. "Я зрозумів, що під час подорожей дізнаюсь про речі, які мене цікавлять — про різні культури, історії людей, а оскільки під час мандрі...
Суспільство
Святий Миколай на Тернопільщині вже роздає подарунки дітям із малозабезпечених і багатодітних сімей, а також сиротам. У рамках акції «Миколай про тебе не забуде» пакунки отримає понад дві тисячі дітей із соціально-незахищених категорій. Готувати подарунки помічники святого Миколая почали з 22-го листопада, – повідомила координатор акції «Миколай про тебе не забуде» Ірина Середюк. Волонтери спеціально пекли і продавали пряники, щоб зібрати кошти на подарунк...
Пригоди
У Тернополі неповнолітній не хотій йти до репетитора, тому втік із дому.Інцидент трапився 13 грудня, повідомляють у поліції. Хлопчика розшукали за декілька години в одному із магазинів міста.Загалом, від початку року правоохоронці прийняли 82 заяви про розшук 85 діток.
Суспільство
В Україні набирає обертів новий вид шахрайства, про який варто знати мешканцям Тернопільщини, аби не потрапити «на гачок». Шахраї присилають людям повідомлення нібито з військкоматів про мобілізацію і за велику суму пропонують їх "відмазати". Так, люди отримують повідомлення, в яких їх нібито пропонують списати з баз мобілізації на 2019 рік. Звісно, за це вимагають «кругленьку» суму з кількома нулями. А в разі ігнорування зловмисники погрожують своїм жертв...
Суспільство
19-річна тернополянка Анастасія Зазуляк — надзвичайно щира й відверта співбесідниця. Спілкуватися з нею легко та просто. Під час розмови вона й сама неодноразово підкреслює наскільки важлива для неї ця справжність: в емоціях, сприйнятті себе, у тому, над чим працюєш. Чи не тому світлина Насті, що з дитинства захоплюється фотосправою, завоювала відзнаку у почесному міжнародному конкурсі "Siena International Photo Award". Навіть більше, дівчина стала єдиною...
Суспільство
Зустріти прийдешній у ресторані, в середньому обійдеться у тисячу гривень і вище. Оренда квартири – задоволення теж не з дешевих. Більше про цінову політику на новорічну ніч знає журналіст Інтб Мар’яна Феник.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!