Майданівень із Криму, який під час боїв закрив собою дівчину від вибуху гранат, прийняв у Тернополі хрещення

Вже понад 40 днів минуло з моменту страшних та трагічних подій на столичному Майдані, де снайпери цинічно розстріляли більше сотні українців. Жорстокість пострілів шокувала усіх. Гранати та кулі правоохоронці спрямовувати в обличчя людей, а саме - в очі.

Перші дев’ять осіб, убитих на Майдані, померли від прямого пострілу у праве око. Кількість травмованих ішла на сотні, тому Майдан благав про допомогу хірургів та офтальмологів. Осторонь цієї біди не залишилась тернопільська «Клініка мікрохірургії ока Медікус». У Києві в самому епіцентрі подій, у готелі «Козацький», тернопільські медики на чолі зі своїм керівником Андрієм Миколайовичем Шведом розгорнули польову клініку. Близько трьох тижнів медики цілодобово оперували тих, у кого ще був шанс на порятунок.

Важкі травми не зупиняли активістів

Ще до кривавих подій на Майдані «Клініка  мікрохірургії ока Медікус» усіляко підтримувала мирні протести у столиці: і медикаментами, і фінансово. Головний лікар Андрій Швед нікому з персоналу не забороняв демонструвати власне волевиявлення і з розумінням ставився до ініціативи участі в акціях, а тим більше надавати у Києві допомогу тим, хто її потребував.

- Коли у столиці виникла потреба в медикаментах, ми без вагань зібрали ліки першої необхідності і відправили у Київ. Ситуація з кожним днем погіршувалась, тому ці відправки стали періодичними. У день, коли на Майдані почався масовий обстріл людей, ми зібрали колектив «Клініки мікрохірургії ока Медікус» і вирішили їхати туди, де потрібна наша допомога. Звичайно, кожен мав право робити так, як вважав за потрібне, але у цьому питанні працівники нашої клініки були однодумцями. Щоправда, ми не могли допустити, щоб наша клініка у Тернополі припинила роботу, адже у нас на лікуванні перебувають сотні пацієнтів. Відтак частина персоналу залишилась тут, решта вирушили у столицю, - розповідає Андрій Швед.

Там, у готелі «Козацький», який знаходиться за кілька десятків метрів від центральної сцени, медики розгорнули польову хірургію. Це був найближчий медичний пункт до епіцентру подій, тому перших та найскладніших поранених приносили сюди. Трьох активістів снайпери застрелили просто біля порога клініки. Медика-волонтерку Олесю Жуковську з Тернопільщини снайпери поранили в шию буквально за 15 метрів від готелю, де вона координувала роботу лікарів, пише Номер один

- По великому рахунку доводилось працювати в польових умовах, але вдалося створити відповідну асептику та антисептику, щоб проводити хірургічні втручання. Звичайно, ми не могли обладнати клініку мікроскопами, тому частину пацієнтів направляли на лікування в «Клініку мікрохірургії ока Медікус» у Тернопіль. Тут вони проходили курс лікування, а після повернення хірургів із Києва їх оперували. У постраждалих на Майдані були травми різного характеру. Наприклад, в одного чоловіка потрапили 12 осколків від дробовика: в шию, око, лоб, плече і так по всьому тілу. Одним з найважчих пацієнтів був молодий хлопець, якому гранату закинули за комір куртки. Внаслідок зриву він отримав опіки шиї, обличчя, вуха, серйозно травмувалися очі. Коли бачиш таких людей, психологія кардинально змінюється. Молоді хлопці, не задумуючись, готові були віддати своє життя, незважаючи на те, який буде результат. Вони всім серцем та діями відстоювали свої права, державу та майбутнє своїх дітей, - розповідає Андрій Миколайович.

Багато людей, які отримали важкі травми і були прооперовані, вже за кілька днів знову рвалися у бій.

- Це героїчні та свідомі люди, які розуміють складність ситуації: економічної, політичної, суспільної. Які дбають про українське майбутнє, знають, що треба робити, якими шляхами йти, - зазначає головний лікар.

Проблеми зі здоров’ям дадуться взнаки через кілька років

Серйозних травм зазнавали не тільки майданівці з передової, а й ті, хто працював у тилу.

- Око -  ніжний орган. На його стан впливали холод, постійне перебування на відкритому повітрі та у бруді. На Майдані горіли шини. За весь період роботи клініки наші медики тільки вночі мали можливість вийти на вулицю, щоб подихати повітрям. Решту часу вони працювали. Однак навіть уночі свіжого повітря на вулиці не було. Їдкий дим від згоряння шин стояв завісою по всьому периметру Майдану. Тому в людей були постійні сльозотечі, очі подразнювались, червоніли. Гранати були наповнені якоюсь хімічною сумішшю. Достатньо було торкнутися до неї, і скільки б не мив руку, вона все одно пекла. І ніхто не знав, що за хімія потрапляє на шкіру. Я впевнений, що проблеми зі здоров’ям людей будуть проявлятися ще довго після трагічних подій. Око складне тим, що його оптичне середовище мутніє не одразу після настання травми. Наслідки можуть бути помітними через кілька місяців-рік. Тому більшість результатів травм, отриманих на Майдані, лікарі побачать у січні 2015-2016 років. Травматичні катаракти мутнітимуть з часом, запальні процеси, які виникали на фоні травми, провокуватимуть глаукоми тощо, - пояснює Андрій Швед.

Героями прийнято вважати тих, хто стояв на передовій, але, повірте, не меншими героями є ті молоді дівчата, які серед ночі попри страшний холод ходили по Майдані і роздавали чоловікам гарячу їжу, каже Андрій Швед. Вони носили важкі термоси, таці з бутербродами, вилазили на барикади і змушували майданівців з’їсти бодай щось, аби ті не втрачали сил. Багато серед цих людей було киян, яким наступного ранку потрібно було йти на роботу, вирішувати якісь справи, але це їх не зупиняло.

- Майдану допомагав кожен, хто міг. Навіть старенькі пенсіонери готували вдома їжу і з каструлями борщу приходили годувати людей. Ніхто не знав, були у них гроші на продукти чи ні. Так і ми. Якщо не було якихось ліків, ішли й купували. Тоді не було часу думати, як краще дістати медикаменти, до кого звернутися. Звичайно, приходили волонтери, казали, чим можуть допомогти, запитували, що потрібно нам, - додає медик.

Майданівень із Криму прийняв у Тернополі хрещення

Андрій Миколайович розповів, як у поліклініку прийшла старша жіночка і запропонувала свою допомогу. Лікарі сказали, що поки самі справляються. Жінка пішла, а за годину повернулася з трьома ящиками «Гематогену». Мовляв, давайте своїм пацієнтам, нехай швидше поправляються. І виявляється, що така підтримка була не зайвою. Попри повноцінне харчування майданівці стрімко втрачали вагу. Дехто схуд навіть на 10 кілограмів. Причиною цьому були стреси, в яких перебували люди.

- Тому ми постійно змушували хворих їсти «Гематоген». Багато людей, особливо з Криму та Сходу, навіть не знали, що це таке. На Майдані спробували його вперше. Потім запитували нас: «А є ще ваші лікувальні шоколадки?» - пригадує Андрій Швед.

Частину пацієнтів, як уже зазначалося, медики направляли на лікування у Тернопіль, в «Клініку мікрохірургії ока Медікус». Один зі столичних пацієнтів - корінний мешканець Криму, який приїхав у столицю відстоювати свою громадянську позицію. Коли їхав на лікування на Захід, його лякали бандерівцями, але тут світогляд хлопця кардинально змінився.

- Це був дуже складний випадок.  Під час боїв Михайло закрив собою молоду дівчину і граната зірвалася на рівні живота. У результаті він зазнав важких травм. Близько місяця Михайло перебував у нас на лікуванні, та минулого тижня поїхав у Польщу. Поки юнак перебував у нас, було помітно, як змінюється його психологія. За те, що хлопець підтримував Майдан, від нього вдома відмовилися близькі. А сам він, між іншим, круглий сирота. Ані на словесний контакт, ані емоційний з лікарями Михайло не йшов. Коли хлопець їхав у Тернопіль, йому казали говорити лише українською мовою, бо інакше «бандерівці» можуть убити. Але тут він побачив, що люди налаштовані позитивно, готові допомогти, підтримати, і це шокувало його. У Тернополі почав ходити до церкви і потім навіть прийняв хрещення. Мама дівчинки, якій він врятував життя, стала його хресною мамою. Це був дуже зворушливий момент. Усі присутні плакали. Виявляється, треба було пережити в країні революцію, щоб  людина об’єдналася з Богом, - розповідає Андрій Швед.

Європа може поплатитися через свою бездіяльність

Коли на Майдані вкотре зайшла мова про можливість терактів, єврокомісари вийшли на Майдан і почали спілкуватися не з політичними лідерами, а зі звичайними людьми. Їм було цікаво, чого люди чекають від Європи. У той день представники комісії поспілкувалися і з Андрієм Шведом. Знаючи ситуацію з середини, він гостро оцінив дії так званих демократів. Ці виступи прозвучали на засіданні Ради Європи, де були присутні близько трьохсот людей.

- Я вважаю, що кров майданівців не тільки на руках Януковича та його команди, а й депутатів Європарламенту, які три місяці ніяк не реагували на події в Україні. Їхня підтримка обмежилась лише висловленням стурбованості щодо ситуації в країні. Три місяці Руслана мало не на колінах просила підтримки, введення санкцій, блокування рахунків, а вони думали… Переконаний, що якби Європа зразу відреагувала, кривавої зачистки вдалося б уникнути, - каже Андрій Швед. – Те, що зараз відбувається, це не війна України з Росією, а значно серйозніші процеси. Це протистояння США та Європи з Росією, а наша держава стала полем гри, плацдармом для бойових дій. Європа спасувала у цій грі. Але вона повинна усвідомити: якщо постраждає територіальна цілісність України, наступною буде Європа.

Майданівень із Криму бої гранатт Тернополь хрещення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Перед Великоднем в тернопільських церквах черги до сповіді. Деякі тягнуться аж від церкви і простягаються тротуарами. І хоча священики попереджали, що в останній тиждень сповідати вже не будуть, та через велику кількість вірян, гріхи таки відпускають. Пише Доба. Черги до сповіді зараз – чималі. До прикладу, біля церкви Різдва Хрестового, в центрі міста, десятки людей. Віряни займають чергу, яка простягається аж до зупинки громадського транспорту. Така ж си...
Суспільство
50 продуктових наборів волонтери Тернопільської міської організації Товариства Червоного Хреста роздали сьогодні малозабезпеченим та одиноким людям на дому. 120 великодніх пакетів отримали в приміщенні організації. Показує UA: Тернопіль. Товариство Червоного Хреста України є всеукраїнською добровільною громадською гуманітарною організацією. 18 квітня 2019 року організація відзначила 101-річницю з початку діяльності. За словами Тетяни Лех, будь-яка людина,...
Кримінал
Жителя Кіцманського району Чернівецької області заліщицькі поліцейські підозрюють у вчиненні крадіжки. 40-річний зловмисника спокусився на майно однієї з працівниць Касперівської сільської ради. До правоохоронців звернулася 37-річна потерпіла й повідомила про те, що з її робочого кабінету зникли особисті речі. Невідомий спокусився на гаманець в якому було водійське посвідчення та двісті гривень. Оперативними заходами поліцейські встановили, що до крадіжки...
Суспільство
Дорога до дальнього пляжу є досить небезпечною у вітряну погоду через сухі дерева. Про це у Facebook-спільноті Тернопільські плітки написав Сергій Третяк. "Щойно катнувся на велосипеді навколо озера. Від дальнього пляжу до пристані напевне б згадав всі молитви, якби був віруючий :-). Від того вітру здоровенні сухі гіляки хитаються над дорогою. Хитаються то ще слабо сказано. Їдеш і розумієш, що, якщо таки та гіляка, хоча то навіть не гіляки, то відгалуження...
Суспільство
Вчора, 23 квітня, в приміщенні ЗОШ № 17 у Тернополі встановили перший сучасний питний фонтанчик для школярів з системою очищення питної води. За сприяння чиновників та місцевих бізнесменів у школах міста планують встановити такі сучасні питні конструкції. Під час дослідження, з'ясувалося, що 30 відсотків школярів мають хронічні захворювання, по закінченню школи цей відсоток сягає уже 70 відсоток і не останнє місце у даному дослідження займає якість питної...
Кримінал
Краяни продовжують мало не щодня потерпати від шахрайств. Найбільше афер зафіксовано від переказів коштів на банківську картку. Зручна система не вберігає гроші клієнтів, якщо ті повідомляють про себе усю інформацію ненайомцям. Тернополянка продавада автокрісло на сайті оголошень в мережі інтернет. Покупець знайшовся швидко, попросив реквізити на оплату. Продавець погодилася, надала номер банківської  картки. Вже через декілька хвилин пролунав новий дзвіно...
Кримінал
Чергова автопригода за участю скутериста трапилася на Кременеччині. Там не розминулися автомобіль і двоколісний транспортний засіб.   На місце пригоди виїжджала слідчо-оперативна група. За попередніми даними, скутером HONDA Lead керувала жителька села Великі Млинівці, 1949 року народження. Жінка не мала документів на транспорт. Вона виїхала з бічної вулиці на головну із задньої частини припаркованого на узбіччі вантажного автомобіля Volvo-fh не пропустила...
Суспільство
Сьогодні зранку (24 квітня) обірвалося життя української боксерки Юлії Лясоти: зовсім нещодавно Лясота перенесла операцію та тривалий час перебувала в реанімації у важкому стані.  Раніше лікарі діагностували в неї "Тромбоз вен печінки, синдром Бадда - Кіарі". Зазначалося, що в неї була печінкова недостатність і підозри на рак печінки. Про цю трагічну звістку повідомила прес-служба Федерації боксу України.   Як інформує "1+1", Лясота була членом збірної Укр...
Суспільство
Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук готує "демократичний концерт" у столиці. Про це заявив у Twitter. Пише Газета. "Я зараз знаходжуся у чудовому весняному парку, більш відомому під старою назвою ВДНГ. На великій красивій галявині. Йшов поруч і подумав: а чому б тут не зробити несподівано концерт гурту "Океан Ельзи". Наприклад, у День Києва 26 травня. Поставити сцену на 360 градусів, доступну для перегляду, зробити одну суцільну фан-зону. Жодних с...
Новини по темі
В останній тиждень сповіді в тернопільських церквах величезні черги (ФОТОФАКТ)
У Тернополі у Товаристві Червоного Христа приготували 200 великодніх наборів для потребуючих (ВІДЕО)
Тернопільських велосипедистів застерігають від поїздок на дальній пляж у сильний вітер через небезпеку
У Тернополі встановили перший сучасний питний фонтанчик для школярів
"Два тижні тому її батько загинув на Сході": у віці 28 років померла українська боксерка (ФОТО)
"Океан не мовчить": Вакарчук звернувся до українців зі спонтанною пропозицією (ВІДЕО)
Чому тернополяни організовано їдуть в Київ?
Чи готові до початку роботи атракціони в тернопільському парку?
У Тернополі старшокласники шукали шляхи вдосконалення навчального процесу (відео)
Відійшов у вічність відомий журналіст з Тернопільщини (ФОТО)
Оголошення
Розмістити оголошення у цьому блоці Додати
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!