Харчi та пенсiя у нас та в ЄС: довiдник для Азарова

В одному наш прем'єр таки має слушнiсть: якщо сидiти на самому хлiбi й на водi, в Iспанiї це справдi вийде "значно дорожче" пише Експрес.

..."Навiщо брехати людям, що в Українi все дорожче? -- не так давно обурювався на засiданнi уряду прем'єр-мiнiстр Микола Азаров. -- Мiльйони наших громадян бувають за кордоном i знають, що там продукти значно дорожчi!"

Тож, переконаний керiвник Кабмiну, українцi не мали б нарiкати на нашi цiни. Бери, бабусю, свою мiнiмальну пенсiю -- з квiтня її розмiр зрiс аж до 764 гривень! -- i нi в чому собi не вiдмовляй...

Днями менi трапилася нагода побувати в Iспанiї i... позаздрити тамтешнiм пенсiонерам. Мiнiмальна ж бо пенсiйна виплата в цiй країнi нинi становить 587,8 євро (6760 гривень), а переважна бiльшiсть пенсiонерiв живуть на 741 євро (8521 гривня). Причому виплачується вона не 12, а 14 разiв на рiк. I при оцiй у десять разiв вищiй пенсiї цiни на продукти харчування цiлком "нашi", а подекуди й значно нижчi!

Ковбаску за 1,25 євро не бажаєте?

...Центральний ринок Барселони розташований на головному iсторичному проспектi мiста -- Рамблi, що кожного дня приваблює десятки тисяч туристiв. Та цiни тут -- зовсiм не "туристичнi", тож iз самого ранку сюди поспiшають за свiжими продуктами тутешнi жителi. Майже кожен штовхає поперед себе мiстку торбу на колiщатках -- закуповуватись тут звикли серйозно.

-- У супермаркетах цiни вищi, -- усмiхається нам сеньйор у дiловому костюмi, що заскочив на закупи перед тим, як засiсти за папери в офiсi. -- Крiм того, у них овочi зберiгаються тижнями, а сюди, на ринок, щоранку привозять свiженькi з навколишнiх ферм. Рибалки постачають ще живу рибу i крабiв. А якi багатi м'яснi ряди!

Нашу увагу одразу привертає вервечка лiтнiх людей, що вишикувалася до однiєї з яток. Виявляється, тут найдешевша на ринку курятина. Якщо в iнших кiлограм курячого фiле коштує 3,5 євро (40 гривень), у цих продавцiв -- лише 3,2 (36,8 гривнi).

Свинина ж, яку дуже люблять у Барселонi, дорожча -- цiни починаються вiд 4 євро (46 гривень) за кiлограм свiжого м'яса i сягають 8,5 євро (97,75 гривнi) за найкращу вирiзку. В асортиментi також є яловичина й баранина. Голови ягнят -- традицiйний делiкатес -- продають по 4,5 євро (51,75 гривнi) за
кiлограм.

Цiни на копченостi -- на рiзний гаманець i на всяк смак. Найдешевша сирокопчена ковбаса -- 2,5 євро (28,75 гривнi) за двi 30-сантиметровi "палички". Ми продегустували: дуже смачна i жодного слiду сої чи iнших нем'ясних домiшкiв. Однак, зауважуємо, мiсцевi бабусi не вiдмовляють собi й у ковбасцi, за яку правлять i по 19 -- 23 євро (218 -- 264 гривнi) за кiлограм -- можуть собi дозволити!

До святкового столу традицiйно купують хамон -- це копчене м'ясо задньої ноги свинi iберiйської породи. Найдешевший вид коштує по 12 євро (138 гривень) за кiлограм, а найдорожчий -- усi 195 (2242 гривнi)!

Яйця на ринку продають в окремих ятках, i вони мають аж сiм цiнових категорiй. Найменшенькi цiнують по 0,6 євро (6,9 гривнi) за десяток, за найбiльшi правлять по 1,4 -- 1,5 євро (17,25 гривнi). Твердий сир стартує вiд 4,5 євро (51,75 гривнi) за кiлограм. А делiкатеснi сорти вартують по 9 -- 20 євро (103 -- 230 гривень).

"Ця рибка ще вранцi в морi плавала!"

Не менше за м'ясо iспанцi люблять морепродукти. Вибiр тут такий, що очi розбiгаються. I все свiжесеньке!

-- Ця риба ще вранцi в морi плавала, -- продавчиня вказує на скумбрiю,
викладену гiркою на лiд. -- А погляньте на цих крабiв! Де ще таких побачите? У магазинi їх продавали б замороженими й розфасованими, а в нас по прилавку живiсiнькi повзають!

Аби краби, раки i величезнi лангусти не покалiчили покупцiв, їхнi клешнi постягували стрiчкою, ще й поставили застережнi таблички. Цiни на майбутнi делiкатеси не лякають -- за крабiв правлять по 12 євро (138 гривень) за кiлограм, лангусти -- по 19 (218 гривень). Свiжi креветки -- вiд 0,7 євро (8 гривень) за 100 грамiв, екзотичнi морськi равлики -- тiльки 5,5 євро (63 гривнi) за кiлограм.

За кiлограм анчоусiв -- по-нашому камси -- треба вiддати 1,5 євро (17,25 гривнi). Їх смажать у фритюрi й подають як закуску до пива -- дуже смачно! Усього 1,7 євро (19,55 гривнi) коштує кiлограм щойно виловлених сардин. Ця рибка -- одна з найулюбленiших у країнi, її готують i на пiвночi, i на пiвднi однаково -- посипають сiллю та печуть на вуглинах. Однак у кафе за порцiю з вас вiзьмуть не менш як 4 євро (46 гривнi), тож готувати самому
значно вигiднiше.

Свiжа скумбрiя трохи дорожча -- 3,5 євро (40 гривень). Камбала цiєї пори року вважається делiкатесом -- по 14 євро (161 гривня). А за кiлограм апетитного фiле тунця доведеться заплатити 19,5 євро (224 гривнi). Хоч на базарi кожну покупку пробивають на касовому апаратi й видають покупцевi чек, вiдвiдувачi жваво торгуються iз продавцями. А постiйнi покупцi мають особливi знижки -- до 30%.

Рай для вегетарiанця

Фруктово-овочевi ряди -- найрозкiшнiшi на ринку. Свiжий салат, помiдори, капусту, огiрки сюди пiдвозять уже о 4 -- 5-й ранку i стараються продати впродовж дня. Якщо ж завiтати на базар надвечiр, перед закриттям, придбати цi продукти можна за пiвцiни. Скажiмо, 2 -- 2,29 євро (23 -- 26 гривень) вартуватиме вже не кiлограм, а два ароматних полуниць. Розрiзанi манго чи пiтахаї пропонуватимуть "три за цiною двох". А на 2 євро (23 гривнi) можна на купити три 500-грамових коробочки з асортi з екзотичних фруктiв, про бiльшiсть назв яких ми навiть не здогадуємось.

Цiна на помiдори залежить вiд виду. Кiлограм звичайних червоних коштують вiд 0,69 євро (7,9 гривнi). Пахнуть так апетитно, що ми не втримуємося вiд пропозицiї продавчинi скуштувати скибочку. Недарма вона рекламує свiй товар: на смак помiдори такi, як щойно зiрванi з грядки сонячного серпня, а не "пластиковi", як у наших супермаркетах.

Зелений салат рiзних видiв -- по 1,5 євро (17,25 гривнi) за кiлограм. Кабачки цукiнi -- вiд 0,39 євро (4,5 гривнi). Розглядаючи все це, одразу хочеться записатись у вегетарiанцi: плодово-овочеву дiєту в Iспанiї "витяг" би на свою пенсiю навiть наш пенсiонер! До речi, з вiком лiкарi якраз i радять вiдмовлятися вiд м'яса та переходити на "зелену" їжу -- i не буде нi атеросклерозу, нi зайвої ваги.

А якi тут оливки! В ятках за склом -- десятки рiзних видiв. Найдешевшi -- звичайнiсiнькi зеленi оливки -- коштують 45 центiв (5,17 гривнi) за 100 грамiв. Найдорожчi ж нагадують волоськi горiхи в зеленiй шкаралупi -- такi ж великi! За них правлять по 9 євро (103 гривнi) за кiлограм. Особливий делiкатес -- оливки "муерте", "мертвi" -- темнi й висохлi, їх додають до страв на кшталт родзинок. "Любите  гострi? -- цiкавиться у нас продавець. -- Скуштуйте оцi зеленi, з перцем. Усього по 65 центiв (7,4 гривнi) за 100 грамiв. А якщо не любите їх пiкантного смаку, берiть зеленi з часником по 70 центiв (8,05 гривнi)".

Зовсiм не лякають цiни i в бакалiї. 1,75 євро (20 гривень) -- цiна за лiтрову пляшку оливкової олiї. 0,7 євро (8,05 гривнi) -- за молоко в тетра-пак. За кiлограм рису треба заплатити 1,35 євро (15,5 гривнi), приблизно за стiльки ж можна придбати кiлограмове упаковання спагетi.

От тiльки хлiб дорожчий, анiж у нас, -- за бiлий багет треба вiддати щонайменше 0,6 євро (6,9 гривнi). Тож у чомусь наш прем'єр усе ж має слушнiсть. Якщо сидiти на самому хлiбi й на водi, в Iспанiї це справдi вийде "значно дорожче". Але тамтешнi пенсiонери можуть собi дозволити й iншi продукти додати до свого споживчого кошика!

Юлiя ПОСТОЮК, Барселона,

Мiнiмальної пенсiї iспанцевi вистачить (за iспанськими цiнами) на:

-- 183,7 кiлограма курятини

-- 9796 найдешевших яєць

-- 335,9 лiтра оливкової олiї

-- 839,7 лiтра молока

-- 435,4 кiлограма рису

Українцевi (за українськими) на:

-- 23,8 кiлограма курятини

-- 1528 найдешевших яєць

-- 67,6 лiтра соняшникової олiї

-- 101,8 лiтра молока

-- 38,2 кiлограма рису

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Екологія
Тернополянам радять насолоджуватися останніми погожими жовтневими днями, адже невдовзі в Україні почнеться цілком прогнозоване похолодання. Половина осені вже минула, то ж варто готуватися до зими. На своїй сторінці в мережі Фейсбук синоптик Наталя Діденко поділилася  прогонозом погоди на найближчий час. "Ясність антициклону, висота температури та сухість повітря радують чистим замшевим взуттям, буцанням листя, легкістю одежі, відсутністю осоружних шапок,...
Суспільство
7 або 9 гривень в маршрутках та 6 або 7, або 8 гривень у тролейбусах: такі тарифи пропонують запровадити у громадському транспорті Тернополя. Щодо цього питання сьогодні (16 жовтня) у "Тернопільелектротрансі" відублися громадські слухання. Перевізники запевняють, що маршрутки зношені, коштів на ремонт не вистачає, ще й продовжується масовий відтік кадрів.  Начальник управління транспорту, комунікацій та зв'язку Тернопільської міської ради Ігор Мединський з...
Суспільство
У місті Монастириськ на Тернопільщині через масову вирубку лісу розгорівся скандал. Жителі району звинувачують місцевий лісгосп в тому, що під виглядом санітарних рубок його працівники масово крадуть ліс. Провідомляє "Сьогодні". Як запевняють місцеві, в лісах знищують здорові дерева. Більш того, за словами захисників лісу, в районі хворі дерева не працівники сільгоспу вирубують. Керівник лісового господарства, в свою чергу, запевняє, що вирубка проводиться...
Кримінал
Кримінальне провадження за частиною 2 статті 186 ККУ слідчі Тернопільського відділу поліції розпочали щодо 32-річного жителя Закарпаття. Зловмисник забрав телефон у випадкового перехожого, а коли останній попросив повернути, добряче віддубасив жертву. Зі слів потерпілого, він стояв на зупинці громадського транспорту по вулиці Микулинецькій близько дев’ятої години вечора. До нього підійшли декілька незнайомців і запропонували з ними випити. Що спокуса хильн...
Суспільство
Неподалік села Горинка, на Тернопільщині, посеред дороги загорілась велика вантажівка. Про це повідомили у групі «Типовий Кременець». На відео видно як на місці працюють рятувальники та поліція. Вщент згоріла кабіна вантажівки та один з причепів. Обставини загоряння встановлюють. Автор відео Іван Крючков.
Кримінал
У вчиненні крадіжки оперативники карного розшуку Тернопільського відділу поліції викрили 27-річного жителя Теребовлянського району.  Заява про квартирну крадіжку надійшла до правоохоронців від потерпілого - 31-річного тернополянина ще наприкінці минулого року. Правоохоронці одразу встановили особу чоловіка, причетного до вчинення злочину, проте розшукати його вдалося лише тепер. Підозрюваний – раніше судимий 27-річний житель Теребовлянського району. Чолові...
Пригоди
Дев'ять аварій зареєстрували правоохоронці на дорогах Тернопільщини у суботу, 13 жовтня, та чотири у понеділок, 15-го.  З летальними наслідками автопригоди завершилися для п'ятьох осіб. Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, в селі Смиківці 13 жовтня водій автомобіля "Daewoo Lanos" здійснив наїзд на пішохода. В результаті - чоловік загинув на місці пригоди. Попередньо, кермувальник був тверезий, але у нього взяли кров для...
Суспільство
Не є ні для кого секретом, що чимало українців працюють за кордоном, при цьому в Україні вважаються безробітними. Гроші в сім’ю надходять, держава субсидію надає, а інколи такі люди ще й допомогу з безробіття отримують в Україні. Запропоновано два варіанти для безробітних, які не стоять на обліку в центрі зайнятості,  – чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду, або органи соцзахисту автоматом рах...
Кримінал
Групу з ознаками організованої злочинності викрили на Тернопільщині оперативники управління стратегічних розслідувань. Четверо жителів міста та області влаштували на території обласного центру бізнес з продажу наркотичних речовин. Майже рік вони реалізовували жителям Тернопілля ацетильований опій та психотропні речовини - амфетамін. Організатор заробітків - уродженець Теребовлянського району, 1981 року народження. В спільники собі взяв односельчанина та д...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!