Відспівати покійника у Тернополі стало дорожче

Нещодавно виконавчий комітет міської ради прийняв рішення щодо підвищення тарифів на послуги комунального підприємства «Ритуальна служба». У КП пояснюють: зростання цін пов’язане з підвищенням вартості пального, подорожчанням запчастин та ростом заробітної плати.

Викопати могилу - на 200 гривень дорожче

Востаннє КП «Ритуальна служба», яке фактично є монополістом з надання ритуальних послуг, переглядало тарифи у 2011 році. З того часу зросла мінімальна заробітна плата, витрати на пальне, вартість запчастин, а головне – з’явилось нове кладовище, обслуговування якого несе додаткові витрати, пояснює економіст підприємства Юрій Тіцький. І хоча останнє не впливає на процедуру формування тарифу, через віддаленість нових місць під поховання собівартість послуг зросла.

Загалом «Ритуальна служба» надає майже два десятки платних послуг. Серед них: копання могили, послуга автокатафалка, оформлення свідоцтва про поховання, надання залів для обряду похоронів тощо. Найбільше ціни зросли на ті послуги, виконання яких пов’язане з залученням людського ресурсу.

- Будь-яка послуга нашого підприємства включає в себе певні витрати на її надання, - пояснює Юрій Тіцький. - Відповідно до нормативних документів визначено коефіцієнт норми-години, тобто за скільки часу працівник може виконати дану послугу. Тоді рівень заробітної плати множимо на кількість годин і отримуємо таку складову витрат, як заробітна плата. Наприклад, у послузі на перевезення закладено кілометраж, вартість транспортування на відстань 1 км, паливо, заробітну плату водія тощо. Виходить, усі складові витрат додаються і таким чином формується вартість послуги. Востаннє ми підвищували тарифи три роки тому. З того часу мінімальна заробітна плата підвищувалась кілька разів. Оклад наших працівників прив’язаний до мінімальної заробітної плати, тому ця складова витрат підприємства зросла.

Комунальне підприємство має у своєму розпорядженні чотири одиниці техніки. Серед них - один екскаватор та три автокатафалки. Найбільше з-поміж усіх ритуальних послуг зросло у ціні копання могили механізованим способом. Тепер за неї доведеться заплатити на 200 грн. більше.

У структуру цієї послуги входить заробітна плата екскаваторника, працівника підприємства, який зачищає яму, затрати на пальне тощо. Подорожчання пов’язане ще й з тим, що тепер могили доводиться копати на новому кладовищі на львівському шосе. Відтак техніку потрібно переганяти з вул. Микулинецької через усе місто. А це чималі витрати. Місця для зберігання техніки на «Дружбі» немає. Зараз копання могил механічним способом у Підгородньому та Микулинецькому кладовищі не проводяться. Там залишились лише резервні місця, дістатися до яких дуже важко. На дорогу з нового кладовища до бази на вул. Микулинецьку техзасоби витрачають близько двох годин. Ці витрати комунальне підприємство було змушене закласти у тариф на послугу «механізоване копання ями». З аналогічних причин зросли послуги автокатафалка. Крім того, суттєво зросли витрати на пальне.

- З часу, коли ми почали формувати нові тарифи, ціна на пальне зросла майже на 2 грн. Ми розраховували вартість пального 13,2 грн., а зараз – майже 15 грн., - каже Юрій Тіцький.

Попри це послуга копання могили у Тернополі значно дешевша, ніж у навколишніх селах, каже директор підприємства Сергій Тлумацький. Наприклад, у селі Біла чи Гаях викопати могилу коштує близько 800 грн.

Відповідно до нових тарифів, викопати могилу ручним способом коштує від 94 до 390 грн., в залежності від розміру. Послуга автокатафалка марки ПАЗ для перевезення людей обійдеться у 436 грн., та 511 грн.-  за межі міста,  а транспортування тіла з моргу додому коштує 146 грн. Викопати могилу механічним способам вартує 495 грн. Ще один нюанс: виявляється, померти влітку дешевше, ніж зимою. Бо копання промерзлого ґрунту теж має свою ціну. Якщо Ви вирішите відспівати небіжчика у Будинку панахиди, то вам також потрібно звертатися у «Ритуальну службу». Такою послугою, як правило, користуються родичі публічних людей, коли до тіла покійного приходить багато знайомих або коли у родичів маленькі квартири чи вдома є маленькі діти, для яких похорон може стати психологічною травмою. Замовлення залу для проведення обряду «Похорони» коштує 27 грн. за год. (великого) та 21 грн. за год. (малого).

Попри це комунальне підприємство реалізує необхідну для похоронів ритуальну атрибутику. Однак  ціни на неї - тема зовсім іншої розмови.

На новому кладовищі робитимуть огорожу

Торік комунальне підприємство не тільки виконало фінансовий план, а й перевиконало. Прогнозувати ситуацію у цьому році фахівці КП не беруться, пише Мовляв, у цій сфері робити прогнози не можливо, тому до будь-яких планів тут ставляться скептично.

- У середньому «Ритуальна служба» здійснює 6-7 поховань у день, - каже Сергій Тлумацький. – Однак тернополяни замовляють різні послуги. Хтось лише копання могили, інші – послугу автокатафалка.

Крім того, КП «Ритуальна служба» працює над упорядкуванням нового кладовища на львівській трасі.

- Проект розроблено поетапно. Перший етап передбачає облаштування чотирьох секторів з доріжками, встановлення огорожі та воріт. На ці витрати у міському бюджеті закладено близько мільйона гривень. Крім того, необхідно обладнати місця для розвороту транспорту, автобусну зупинку та місця для паркування, а також підвести воду та обладнати місце для зберігання техніки, - зазначає Сергій Тлумацький. – Однак ці роботи з іншими елементами інфраструктури будуть виконані дещо пізніше.

Загалом один сектор займає близько 1 га землі. Саме таку площу під поховання потрібно обласному центру протягом року. Наразі на території нового кладовища встановили тимчасові туалети. Найближчим часом цвинтар планують забезпечити привозною водою.

Проблема ще й у тому, що на кладовищах є багато занедбаних могил, які ніхто не доглядає. Інколи КП намагається впорядкувати їх своїми силами. Часом допомагають тернополяни, які, прибравши могили рідних, можуть ще й упорядкувати закинуті, які знаходяться по-сусідству. КП намагалося запровадити послугу з прибирання могил. Мовляв, для людей, які перебувають далеко від Тернополя і не можуть приїжджати на на кладовище, зручно було б замовити таку послугу на підприємстві. Однак ідея не виправдала себе, тому що замовлень було дуже мало: одне-два на рік.

– Якби підприємство могло спрогнозувати кількість замовлень на рік, тоді можна було б наймати людину і розраховувати тариф на послугу. Однак утримувати працівника, на послуги якого немає попиту, не рентабельно, - резюмує Юрій Тіцький.

Таблиця цін на ритуальні послуги у 2014 році, що надаються спеціалізованим комунальним підприємством "Ритуальна служба”

п/п

Послуга

Ціни за послуги (гри.)

 

Запланована ціна

1

Копання могили 2,4 м ручним способом у літній період

 

390,0

2

Копання могили 2,0 м ручним способом у літній період

 

273,0

3

Копання могили 1,1м ручним способом у літній період

 

94,0

4

Послуга автокатафалка ПАЗ - 32053-80 для обслуговування обряду похорон у літній період

 

300,0

5

Послуга автокатафалка ПАЗ - 32053-80 для перевезення людей під час обряду “Похорон” у літній період

 

436,0

6

Послуга автокатафалка типу "Мерседес Венц" для обслуговування обряду "Похорон" у літній період

 

156,0

7

Послуга автокатафалка типу Мерседес "Спринтер" для обслуговування обряду "Похорон" у літній період

 

156,0

8

Послуга автокатафалка типу "Мерседес Бенц" для перевезення труни в морг і додому замовника

 

146,0

9

Послуга автокатафалка типу "Мерседес Бенц" для перевезення труни додому замовника

 

108,0

10

Копання могили 2,4 м механізованим способом у літній період

 

495,0

11

Послуга автокатафалка ПАЗ - 32053-80 для обслуговування обряду похорон за межами міста в літній період

 

375,0

12

Послуга автокатафалка ПАЗ - 32053-80 для перевезення людей під час обряду “Похорон” за межами міста в літній період

 

511,0

13

Послуга автокатафалка типу "Мерседес Бенц" для обслуговування обряду "Похорон" за межами міста в літній період

 

180,0

14

Послуга автокатафалка-типу Мерседес "Спринтер" для обслуговування обряду "Похорон" за межами міста в літній період

 

180,0

15

Послуга з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання

 

4,0

16

Послуга з оформлення свідоцтва про поховання

 

4,0

17

Послуга з надання для використання малого залу для проведення обряду «Похорони»

 

21,0

18

Послуга з надання для використання центрального залу для проведення обряду «Похорони»

 

27,0

Тернопіль ритуальні послуги тарифи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі