Яка доля спіткала викопані на Тернопільщині історичні «скарби»

Історикам Центру досліджень визвольного руху передали відкопаний бідон з архівом підпілля ОУН, який пролежав у землі понад 60 років. Невдовзі документи з нього оцифрують і виставлять в Інтернеті.

Архів знайшли наприкінці квітня на території приватного аграрного підприємства в селі Піщатинці Шумського району Тернопільської області. Як зазначають історики, він був поспіхом закопаний підпільниками під час відступу у 1951 році в бідоні, взятому у місцевих селян. Андрій Олійник, в родині якого зберігали відомості про цю подію, проводив пошуки архіву впродовж 10 років. Відтепер ці матеріали зберігатимуться в архіві Центру досліджень визвольного руху у Львові.

У прес-центрі Центру досліджень визвольного руху повідомляють, що йдеться про 250 документів, більшість з яких — підпільні видання, в тому числі російськомовні листівки до червоноармійців, шахтарів Донбасу, росіян, громадян СРСР. Знайдений архів містить близько 250 документів другої половини 1940-х років.

Як розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач, особливий інтерес становлять списки пропагандистських видань українського підпілля із зазначенням, серед кого вони повинні були розповсюджуватись.

«Одні видання призначались для масового поширення, інші — серед окремих категорій населення, приміром, інтелігенції. Деякі видання мають виховний характер, як то ”Яким мусить бути український революціонер-націоналіст” або ”Вказівки батькам у вихованні дітей”», - розповів Андрій Усач.
Також у знайденому архіві виявлено конкретні вказівки стосовно проведення пропаганди, форми складання звітної документації, списки надісланих для розповсюдження видань із зазначенням їх кількості, фінансові документи, зразок листа до родин комсомольців із закликом не співпрацювати з радянським режимом тощо.
Серед масиву документів є повідомлення про смерть визначних діячів українського визвольного руху Дмитра Клячківського («Клима Савура») та Якова Бусла («Київського»).

Уcач також розповів, що більшість знайдених матеріалів перебувають у поганому стані, адже бідон був пошкоджений. Тому зараз на документи чекає скрупульозна реставрація, після якої їх відсканують та викладуть для ознайомлення на Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua, які вже надає вільний доступ через інтернет до понад 14 тисяч копій документів.

архівУПА
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі