Головний люстратор Тернопільщини став головним “земельником” області

Новий обласний «земельник» Віктор Мартинюк: «Під дверима одразу вишикувалися СБУ-шник, міліціонер і прокурор!».

Донедавна головний люстратор краю Віктор Мартинюк вчора обійняв посаду начальника Державного земельного агентства у Тернопільській області. Поки у нього представника «виконуючий обов’язки». «Свободі» розповів про плани перетворити донедавна чи не найбільш корупційне відомство у відкрите для простих громадян.

Щоправда попередній керівник і неофіційний головний спонсор Валентина Хонтяна і обласної Партії регіонів Роман Папіровський залишив своєму наступнику непросту спадщину. Сотні, а може і тисячі виділених гектарів досить сумнівного виділення землі по всій області. Одразу пригадується «дерибан» біатлонної траси у Підгородньому, де замішані ряд високопосадовців з міліції та прокуратури. Крім всього, Папіровський прихопив з собою і шикарне робоче крісло. Віктор Мартинюк взяв звичайне офісне крісло і розпочав роботу. Пообіцяв не витрачати державні кошти на купівлю нових меблів. Хоча дві секретарки у приймальні продовжують сидіти у досить представницьких білих шкіряних кріслах, пише газета .  

- Сьогодні перший день як я приступив до виконання обов’язків начальник Держземагенства у Тернопільській області, – розпочав розмову Віктор Мартинюк. – І вже сьогодні прийшло дуже багато поточних документів. Розглянув ряд документів щодо затвердження проектів землеустрою. Бачив документи, які засвідчують, що люди не можуть оформити своє право на власні городи вже протягом кількох років. Тому поставив перед собою завдання, що Агентство буде працювати над соціальними питаннями простих громадян. Питання, на які хтось чекає багато часу. Іншими словами, звичайна бабця має швидко виробити документи на ділянку, яку обробляє все своє життя. Для прикладу, у Гусятинському районі є понад дві сотні мешканців, що понад рік чекають узаконення своїх прав на власні городи.

- Пане Вікторе, ваш попередник Віктор Папіровський залишив вам досить складну «спадщину». Про це дуже багато писали.

- Про ту спадщину, яку залишив по собі Папіровський, ще не знаю. Адже за один день не можливо вивчити всі наявні документи і вникнути у них. Але поверхнево встиг переглянути. Де видно великі площі, будемо розглядати окремо. Щодо оренди, то тут обов’язково потрібно вивчити розмір плати за користування. Найперше, то тут можна вплинути якщо договір ще не заключений. А там, де вже все оформлене, то відмінити їх буде дуже не просто. Але до кожного питання потрібно підходити окремо.

- Є багато ділянок, де акти на право власності видавалися ледь не за один день. А там зараз існують конфліктні ситуації.

- До кожного земельного спору, який існує, потрібно підходити індивідуально. Держземагенство це не той орган, який розглядає спори. Але ми займаємося рухом всіх земельних ресурсів області. Якщо є спір по біатлонній базі у Підгородньому, то для початку потрібно вияснити на якому етапі оформлення документів.

Можна говорити про різі спори по області та місту Тернополю. Але вже сьогодні до мене прийшла група людей із Великих Гаїв. Люди не можуть погодити між собою чи це має пасовисько чи індивідуальне будівництво. Вони не могли мені пояснити коли і кому що було виділено. Інформація подавалася на рівні чуток. Гаївчани не мали з собою жодних документів. Адже пасовиська відносяться до категорія сільськогосподарських земель. А зміна цільового призначення – це тривала процедура. І вже як вдалося вияснити у процесі розмови, у тій частині села таких процедур ніхто не починав.

- Існує проблема великих агрофірм, які на кабальних умовах орендують паї у селян. Крім того, латифундисти часто не виконують соціальних зобов’язань перед громадами сіл.

- Оренда паю – це виключно двостороння угода між власником і суб’єктом господарювання. Коли люди віддали свою землю для ведення сільськогосподарського виробництва, вони чимось у той момент керувалися і підписали договір. Цей документ вже потім реєструється у нашій структурі. Якщо через рік-другий виникають якісь претензії, то є передбачена законом процедура розірвання договору-оренди. Якщо орендар не виконує якихось соціальних зобов’язань, це, знову ж таки, двосторонні відносини. На це ми ніяким чином випливати не можемо. Лише рекомендувати.

Що стосується нових договорів та розпоряджень про виділення, то тут насамперед буде надаватися перевага місцевим жителям щодо покращення їх умов. Потрібно відмовитися від практики масового надання земель людям з інших областей. Пригадую, що наприкінці 2012 року мешканцям Донецької області виділяли великі площі для ведення особистого селянського господарства. Можу собі тільки уявити, як хтось їде з Донецька, щоб тут посадити кукурудзу чи петрушку.

За час роботи Романа Папіровського він узаконив дуже багато досить скандальних розпоряджень та рішень. Громада зможе з ними ознайомитися?

- Є законний спосіб ознайомлення з розпорядженнями. Все підряд ми не можемо публікувати, адже є таке поняття, як захист персональних даних. Але мені вже у руки потрапили кілька розпоряджень голів районних державних адміністрацій датованих останніми днями грудня 2012 року. Тільки в одному з них є більше сотні людей, яким виділили у середньому по два гектари для ведення особистого селянського господарства. Сам такий вже свідчить про недобросовісне використання земельних ресурсів. До таких розпоряджень буде особливе ставлення і перевірка.

- Сьогодні досить складна та напружена ситуація в обласному центрі. Люди масово протестують проти забудови парків, скверів, дитячих та спортивних майданчиків.

- Держземагенство є розпорядником лише земель сільськогосподарського призначення і лише за межами населених пунктів. Всі решта є у розпорядженні органів місцевого самоврядування. Так, земельні ділянки проходять відповідну реєстрацію. Тобто, присвоєння кадастрових номерів. Якщо у цій процедурі будуть якісь порушення, то такі випадки будуть жорстко каратися і у законному порядку скасовувати реєстрацію. Щодо забудови міста Тернополя і його зелених зон – це поза компетенцією Держземагенства.

- Ви заявили, що ваше відомство стане більш відкритим для громади. Ваш попередник Роман Папіровський зробив ледь не кількох рівневу безпеку своєму кабінетові. Ходили чутки, що на з приймальні та коридору постійно велось відеоспостереження.

- Сьогодні включив комп’ютер і сама процедура завантаження тривала дуже довго. Адже ним тривалий час ніхто не користувався. Автоматично включилася камера спостереження на коридорі і одразу відеоряд з’явився у мене на моніторі. На інші сторінки ніяк не міг перейти. Мені наші спеціалісти допомогли справитися. Мен більше цікавить робота із базою Держземагенства України та законодавчою базою.

У мене з самого ранку відчинені двері. Але працівник за звичкою заходять і зачиняють за собою двері. Із свої першим заступником ми розглядали чергове звернення і змушені були знаходити уточнення у різноманітних законах. Коли я виглянув у приймальню, то там вже зібралася ціла черга… із правоохоронців. Це і представник СБУ, і міліції, і прокуратури. Вони прийшли всі нагадати мені, що будуть контролювати діяльність Держземагенства. У свою чергу, для спрощення роботи я запропонував їм поставити у своєму кабінеті три крісла: для міліціонера, СБУ-шника та представника прокуратури. І нехай цілий день відслідковують мою роботу прямо на місці. Забезпечу їх канапками та чаєм.

- Вашу посаду називають ще партійною квотою «Батьківщини» та Василя Деревляного.

- Земельником працюю ще з 2010 року. У розподілі партійних квот участі не брав і розмов про це не мав. Тому це питання не до мене.

люстратор Тернопільщина головний “земельник”
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі