У тернопільській лікарні незабаром запрацює Центр хірургічного лікування ожиріння

Світова статистика свідчить, що третина дорослого населення потерпає від ожиріння. Якщо більшість сприймають цю проблему як виключно естетичну, то люди, які мають проблеми з надмірною вагою, розуміють, що зайві кілограми ставлять під загрозу їхнє психічне та фізичне здоров’я, а інколи - навіть життя.

Розвинені країни вже давно оголосили війну зайвим кілограмам, озброївшись найновішими методиками лікування. Завдяки прогресивним тернопільським медикам скоро вони стануть доступними і для жителів нашого міста. Впроваджуватимуть їх у Центрі хірургічного лікування ожиріння та корекції фігури, який незабаром запрацює на базі міської комунальної лікарні №2. «» першій вдалося дізнатись, як саме допомагатиме заклад тернополянам із зайвою вагою. Про це в ексклюзивному інтерв’ю нашому виданню розповів доцент кафедри хірургії ННІ ПО Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, кандидат медичних наук Володимир П’ятночка.


Кожен другий пацієнт страждає від надмірної ваги

- Володимире Івановичу, наскільки гострою сьогодні є проблема ожиріння?

- Нещодавно американські дослідники зробили шокуючу заяву: число жителів планети, які хронічно переїдають, виявляється, перевищує кількість тих, хто недоїдає. Понад півтора мільярда людей мають зайву вагу, півмільярда з них страждають на ожиріння. У той час голодуючих усього 800 млн. Понад 300 тисяч осіб щороку вмирають від хвороб унаслідок ожиріння. Це лише трохи менше, ніж статистика від хвороб, пов’язаних із курінням тютюну. Лідирують у цьому рейтингу американці. Слідом за ними - мексиканці (242 чоловік на 1000), англійці (230), австралійці (227), словаки (224), греки (219) і новозеландці (209). За даними 2004 року в Україні на ожиріння страждають 28,5% пацієнтів, від надлишкової маси тіла – 48%.

- Що може призвести до ожиріння?

- Головною причиною ожиріння та надлишкової ваги є енергетичний дисбаланс між калоріями, які споживає людина, та калоріями, які вона витрачає. Сприятливими чинниками ожиріння є гіподинамія, підвищене споживання легкозасвоюваних вуглеводів, пиття солодких напоїв, дієта, багата на цукор, деякі хвороби ендокринної системи, психогенне переїдання, що призводить до розладу прийому їжі, схильність до стресів.

- Як з’явилася ідея створення Центру хірургічного лікування ожиріння та корекції фігури?

- Після відкриття у 2011 році Тернопільського міського центру хірургічного лікування гриж живота на базі хірургічного відділення Тернопільської міської комунальної лікарні №2 ми стикнулися з рядом проблем, а саме: лікуванням вентральних та післяопераційних вентральних гриж в умовах морбідного ожиріння. І вже тоді почали видаляти надлишковий жир, що, у свою чергу, підвищило надійність виконаного оперативного втручання, до мінімуму зменшило кількість післяопераційних ускладнень та мало хороший косметичний ефект. Це також сприяє швидкій психологічній та соціальній реабілітації пацієнтів з ожирінням. Ця ідея за підтримки головного лікаря Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Віктора Кміти і стала пусковим моментом до створення центру хірургічного лікування ожиріння та корекції фігури. Звичайно, довелося поїздити, повчитись, але нічого неможливого немає. Метою створення Центру є поліпшення результатів лікування хворих на ожиріння шляхом розробки та впровадження в хірургічну практику сучасних та вдосконалених методик діагностики, передопераційної підготовки та оперативних втручань.

Якщо зазирнути в недалеку історію, то ми не є першими в Тернополі, хто займався проблемою хірургічного лікування ожиріння. До цього оперативні втручання з приводу морбідного ожиріння проводили професори Юрій Комаровський, Ігор Дзюбановський та Юрій Полоус. Так, хірургія не стоїть на місці, а впевнено крокує вперед. У хірургічну практику впроваджуються нові малоінвазивні технології, які й будуть використовуватись у центрі.

Хірургія позбавить… апетиту

- Які методики лікування застосовуватимуть медики центру?

- Перш за все варто зазначити, що морбідне ожиріння - це хронічне генетичне захворювання, яке передбачає індекс маси тіла більше 40 кг/м2, тобто маса тіла перевищує на 45-50% нормальне її значення. Як відомо, скинути зайву вагу без дієт можна, а от зберегти вагу в нормі на довгі роки - завдання не з простих. Неефективність усіх без винятку дієт доведено науково. Але, тим не менше, реальне зниження ваги із збереженням результату назавжди можливо. Одним з найефективніших методів вирішення проблеми зайвої ваги є лікування ожиріння хірургічним шляхом. Мабуть, більшість чули про це, навіть бачили телевізійні передачі, але ніколи не думали, що ці методики можуть мати до них пряме відношення. Люди вважають, що лікування ожиріння за допомогою хірургії застосовується лише до пацієнтів вагою понад 200 кг. Насправді сучасна медицина значно знизила поріг зайвої ваги, при якому можливе проведення таких операцій. Безумовно, якщо у людини 3-5 зайвих кілограми, то про хірургічне втручання мова не йде. Але якщо людина має 20 кг зайвої ваги, то таку можливість вже розглядають.

Операція при ожирінні робиться через проколи, без розрізів – лапароскопічно. Тому косметичний ефект гарантований, а післяопераційний період досить короткий. Результат хірургія ожиріння дає просто вражаючий. Ті люди, які упродовж довгих років життя вели безуспішну боротьбу самі з собою і зробили рішучий крок та скинули з себе десятки кілограмів жиру, просто щасливі, адже у них почалося зовсім нове життя.

Існує кілька видів хірургічного лікування ожиріння, які сприяють зниженню ваги: установка шлункового бандажа, установка внутрішньошлункового балона та шунтування шлунка.

Установка внутрішньошлункового балона

Балон поміщається у шлунок, потім наповнюється фізіологічним розчином. Він знижує ємкість шлунка, тому пацієнт починає вживати менше їжі. Балон викликає відчуття ситості й наповненості шлунка, тому людина з’їдає меншу кількість їжі і за рахунок цього втрачає вагу. За один прийом пацієнт з’їдає не більше 100-150 мл їжі, після чого настає тривале відчуття насичення. У перший місяць пацієнти худнуть на 5-10 кг, за 3-4 місяці - на 20-35 кг. Через 3-6 місяців балон видаляється, після чого потрібно обмежувати споживання жирних і солодких продуктів.

Установка шлункового бандажа

Методика бандажування полягає у значному зменшенні об’єму шлунка, в результаті людина вживає менше їжі. На верхню частину шлунка, відразу під стравоходом, накладається спеціальний силіконовий бандаж (кільце).

Об’єм верхньої частини шлунка, тієї, що знаходиться над бандажем, не більше 15-20 мл, тобто одна столова ложка. Їжа, що потрапила у верхню частину шлунка, заповнює малу його частину і викликає швидке відчуття насичення. Поступово їжа переходить з верхньої частини шлунка в нижню, де перетравлюється природним способом. З’їдаючи малу кількість їжі, пацієнт швидко насичується, кількість спожитих калорій знижується, і людина починає різко худнути. Бандаж накладається навколо шлунка лапароскопічним шляхом, через косметичні проколи. Протягом 5 років втрачається 65% надлишкової маси тіла.

Шунтування шлунка

Шляхом перетину шлунок пацієнта розділяється на два відділи — маленький і великий. Їжа потрапляє в маленький шлунок, розмір якого 20-50 мл. До нього підшивається петля тонкої кишки (всередині тонкої кишки відбувається всмоктування поживних речовин), тому їжа направляється по короткому шляху. Шунтування шлунка сприяє довготривалому зниженню ваги і збереженню її до кінця життя.

- Чи буде доступним таке лікування для пересічних тернополян?

- Безумовно. Ці методики лікування не потребують великих витрат пацієнта. Наразі я не готовий назвати точні суми, тому що незрозумілою є ситуація з цінами на медикаменти та курсом валют, але думаю, що тернополянам це буде по кишені.

- А як щодо корекції фігури? Чим тут можуть зарадити медики?

- Є два способи корекції фігури: абдомінопластика та ліпосакція. Необхідність в абдомінопластиці виникає у разі розтягування м'язів шкіри живота після вагітності, що у поєднанні із втратою ваги призводить до його відвисання. Операційне втручання дає хороші результати, однак майте на увазі, що після абдомінопластики на животі залишається рубець, який залежно від ступеня вираження проблеми і способу виконання операції може мати різний розмір. Пацієнтами, які мають показання до абдомінопластики, є, як правило, жінки, які не можуть досягти необхідного ефекту за допомогою дієт і фізичних вправ. Абдомінопластика показана жінкам, що перенесли багаторазову вагітність, яка призвела до значного розтягнення черевних м'язів і шкіри.

Якщо Ви вже робили спроби позбавитися від зайвої ваги, то встигли переконатися, що дієта і фітнес не завжди дають бажані результати. Існують такі ділянки жіночого тіла, де накопичення жирових відкладень зумовлене генетично: стегна, живіт, підборіддя. Ідеальним методом позбавити себе від локальних жирових відкладень є ліпосакція. Це вакуумне відсмоктування жирової тканини. Вибір способу ліпосакції визначає хірург у залежності від індивідуальних особливостей організму, кількості видаленого жиру. Здатності шкіри до відновлення індивідуальні. Досвідчений лікар оцінює їх ще до операції. Це мінімізує ризик появи неправильних форм тіла після ліпосакції.

Сучасні методики виконання операції у комбінації з носінням компресійної білизни дозволяють уникнути значного надлишку шкіри. Зазвичай хірурги рекомендують носити її близько місяця після операції. У хірургії ліпосакція не розглядається як спосіб зменшення ваги тіла. Її зниження - це, швидше, одне із супутніх наслідків операції. Основна ж мета - проведення контурної пластики тіла, надання фігурі правильних пропорцій, повернення природних ліній. На сьогодні ліпосакція - статистичний лідер пластичної хірургії. Ефективність методу очевидна: на місці видаленої тканини нових жирових відкладень не з'являється.

- З нетерпінням чекатимемо, коли Центр відкриє свої двері перед тернополянами і з задоволенням поспілкуємося з Вашими пацієнтами. Дякую за розмову. Успіхів Вам.

Тернопіль лікарня ожиріння
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі