• Головна
  • В тернопільській лікарні операції на серці роблять без наркозу
21:30, 31 травня 2014 р.

В тернопільській лікарні операції на серці роблять без наркозу

Літня спека збільшує ризик смерті від серцево-судинних захворювань, кажуть кардіологи. Адже змінюються показники артеріального тиску, частоти серцевих скорочень та еластичність стінок судин серця.

У цей час серцеві напади, інфаркти міокарда, інсульти стаються набагато частіше. Чи можна врятувати таку людину? Так, можна. Але для цього потрібно знати найголовніше - симптоми серцевих недуг і те, як потрібно правильно діяти. Адже кожна хвилина - на вагу золота.

“У грудях сильно запекло”

Тернополянин Олександр Мєдвєдєв каже, що днями ледь не попрощався із життям. У нього стався обширний інфаркт.

  • Удень я ходив на ринок, було дуже спекотно, - розповідає чоловік. - Повернувшись додому, зайнявся господарськими справами. Увечері у мене почало сильно пекти в грудях. Я одразу зрозумів: серце. Тиснуло так, що зовсім не міг поворухнутися. Добре, що вдома була дружина та племінниця. Остання працює на швидкій. Тому вона дуже швидко зателефонувала на 103. Перед тим дала мені якісь ліки.

Далі, за словами чоловіка, усе було, як у тумані. Пам'ятає, що їхав у кареті швидкої допомоги, а потім опинився в операційній міської лікарні №2.

  • Найцікавіше те, що перед проведенням операції мені зробили тільки місцеве знеболення, - пригадує співрозмовник. - Лікар говорив зі мною, питав, як самопочуття. Я справді шокований, що наша медицина доросла до такого рівня!

Олександру Мєдвєдєву не довелося довго відходити від анестезії. Наступного дня йому навіть дозволили пити і їсти.

  • Лікар витягнув мене з того світу, - додає пан Олександр. - Якби не він та медперсонал, я зараз уже не говорив би!

Раніше, каже чоловік, він не звертав особливої уваги на самопочуття. Однак після того, як опинився на волосинці між життям і смертю, як табличку множення, вивчив усі симптоми недуги. Чоловік тепер менше перебуватиме під сонцем, планує кинути палити, а також буде правильно харчуватися.

Вижила після клінічної смерті

З настанням літньої спеки серцево-судинні захворювання дають про себе знати, розповідає ендоваскулярний хірург, інтервенційний кардіолог міської лікарні №2 Віталій Ольховик. За його словами, іноді в спекотні дні люди відчувають загальну слабкість на втому, хоча інколи цей симптом може бути сигналом тривоги. Тому медик рекомендує при появі найменших ознак погіршення стану одразу звернутися за спеціалізованою допомогою.

-  Вплив екстремально високих температур негативно впливає на функціонування серцево-судинної системи, - додає фахівець. – Змінюються показники артеріального тиску, частота серцевих скорочень та еластичність стінок судин.

Відповідно, у спекотний період стається  більше інфарктів та інсультів. За словами кардіолога, за останній місяць у міській лікарні №2 провели більше тридцяти операцій особам, які перенесли інфаркт. Вік пацієнтів – від 28 до 90 років, хоча здебільшого у групі ризику - чоловіки від 45 до 55 років.

  • Інфаркт міокарда - одна з клінічних форм ішемічної хвороби серця, яка виникає внаслідок розвитку омертвіння ділянки міокарду, обумовлена абсолютною або відносною недостатністю його кровозабезпечення, - пояснює пан Ольховик. - Як правило, інфаркт розвивається внаслідок гострої закупорки однієї з коронарних артерій бляшкою, що розірвалася, або тромбом (кров'яним згустком).Типові випадки інфаркту міокарда характеризуються надзвичайно інтенсивним больовим синдромом із локалізацією болю в грудній клітці і віддачею в ліве плече, шию, зуби, вуха, ключиці, нижню щелепу, міжлопаткову зону. Характер болю може бути різним: стискає, розпирає, пече, ніби тисне гострим (кинджальним – прим. ред.) ножем. Чим більша зона ураження міокарда, тим більше виражений біль. Важкість інфаркту залежить від того, наскільки велика коронарна артерія закрилася і наскільки велика ділянка міокарда внаслідок цього залишилася без живлення.

Шанси вижити є, але для цього потрібно протягом 24 годин від початку больового синдрому звернутися за кваліфікованою допомогою. Якщо ви бачите, що комусь стало зле і людина хапається за серце, потрібно одразу викликати швидку допомогу. До приїзду медиків хворого треба покласти лежачи, звільнити грудну клітку від одягу. Якщо недужий втратив свідомість, слід зробити непрямий масаж серця. Чим раніше медики зможуть “відкрити” артерію та відновити кровопостачання, тим більша ймовірність того, що людина потім вестиме повноцінний спосіб життя.

  • У будь-який час дня і ночі я повинен за 90 хвилин прибути в операційну та бути готовим рятувати людей, - додає медик. - Насправді цінна кожна хвилина. Якось мені привезли бабусю, яка вже була в стані клінічної смерті. На щастя, ми встигли вчасно поставити їй стент (спеціальна пружна металева конструкція, виготовлена у формі циліндричного каркасу, яка складається з великої кількості чарунок, - прим. ред.). Через 10 днів вона пішла додому.

Роблять тільки місцеву анестезію

Оперативне втручання - стентування, пояснює Віталій Ольховик, у Тернополі проводять тільки в міській лікарні №2. Натомість ця методика вже давно є дуже популярною в усьому світі.

  • Операцію стентування судин серця проводимо, як правило, через стегнову артерію, - пояснює спеціаліст. - Даємо людині тільки місцеве знеболення. Тобто хворий повністю при свідомості, може спілкуватися з лікарем та говорити про своє самопочуття. Через артерію на балонному катетері та під контролем рентгенівського апарату підводимо стент до місця звуження серцевих судин. Досягнувши необхідного місця, балон роздувається і втискає стент в стінку артерії, таким чином, збільшуючи її просвіт.

Така операція може тривати від 25 хвилин до 4-х годин — усе залежить від ступеня складності інфаркту. Пан Ольховик зазначає, що 8-10% від загальної потреби стентів забезпечує держава. Решту пацієнти мусять купувати за власні кошти. Вартість стента, за словами лікаря, становить від 14 до 30 тисяч гривень. Нині в Тернополі є розвинута мережа медичних представників, у яких можна швидко придбати життєво важливий матеріал.

- Після стентування людина, яка перенесла інфаркт чи інсульт, може працювати та вести звичний спосіб життя, - пояснює кардіолог. - Деякі люди після операції почуваються значно краще, ніж багато років до цього. Вони можуть фізично працювати, не відчуваючи при цьому біль у грудній клітці чи задишку. Але при цьому людина повинна виконувати всі інструкції лікаря щодо прийому ліків, правильної організації режиму дня тощо.

Фахівець додає, що люди, які мають серцево-судинні захворювання, у спекотну пору повинні обов'язково приймати профілактичні ліки, щоб запобігти розвитку імовірних ускладнень.

- У жодному разі у спеку не можна вживати алкоголь, - наголошує він. - А в харчуванні має бути більше свіжих овочів та фруктів. Також усім раджу частіше пити звичайну воду, але невеликими порціями.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #лікарня #операція на серці #наркоз
Оголошення
live comments feed...