Чому на Тернопільщині батьки відмовляються пускати дітей до школи?

«Не пустимо дітей до школи, якщо звільнену директорку поновлять на посаді». Так кажуть обурені батьки дітей села Ліщанці Бучацького району. Тут, як і в усіх школах України, навчальний рік завершився. Та чи розпочнеться він знову 1 вересня?

- Діти не сядуть за парти, якщо вже звільнена директор школи Галина Олійник повернеться на свою посаду, – заявили представники сільської громади, які звернулися в редакцію газети «Свобода», а перед тим дійшли до «верхів» району та області. Люди принесли із собою стос документів – копій заяв і звернень до районної і обласної влади. Ось члени педколективу Ліщанецької ЗОШ 1-2 ст. апелюють до начальника відділу освіти Бучацької РДА О.П. Рудника : «…звертаємося до вас з проханням залишити на посаді директора школи Шпуняр О.В. і таким чином забезпечити нормальну роботу закладу освіти та стабілізувати нездорову обстановку в школі, спричинену намаганням повернутися на роботу колишнього директора школи Г.Г.Олійник». Під заявою – 11 підписів.

На запитання, скільки вчителів працюють в цій школі, почула: 17. Включно з чоловіком, донькою і зятем попереднього директора Г.Г.Олійник. Їх підписів під заявою немає.

Свою незгоду з поверненням Г.Г.Олійник на посаду директора школи висловила ініціативна група батьків учнів Ліщанської школи, які звернулися навіть до першого заступника міністра освіти і науки України І.Р.Совсун. Висловлюючи свою підтримку новопризначеному директору школи Ользі Шпуняр, люди просять дослухатися до думки громади. Інакше дітей до школи не пустять.

Чому ж сільчани змушені вдаватися до таких радикальних заходів? Чому осередок освіти в селі став «гарячою точкою», де вирують емоції, а люди готові буквально взяти в облогу школу, щоб не впустити до неї колишнього директора, яка, до речі, пропрацювала на цій посаді 18 років?

- Протистояння назрівало давно, а певною точкою відліку став Майдан. У людей загострилися почуття справедливості, – кажуть представники громади.

Після подій на Майдані в Бучачі відбувся велелюдний мітинг, у якому взяли участь побратими Героїв Небесної сотні, депутати районної ради. Про озвучені на ньому вимоги писала Бучацька районна газета «Нова доба». Ось витяг із статті з красномовною назвою «Партії регіонів у Бучачі вже нема. Тепер буде люстрація влади?», надрукованої 28 лютого ц. р.

«…Наталя Музичук заявила, що почалося очищення влади у районі. Так, у Ліщинцях молоді люди повстали проти шкільної влади. Директором цієї школи була регіоналка, яка залякала всіх вчителів, не давала змоги нормально працювати. Але після кривавих подій у Києві люди зорганізувалися. Вони прийшли під школу, щоб директорка написала заяву на звільнення. Та довго на це не погоджувалася, не допомагали ні благання, ні вимоги з боку людей. Але якщо вже більше половини батьківського складу вважає, що ця людина не має морального права бути на цій посаді, то необхідно попросити пробачення і з гідністю піти. Особливо зважаючи на те, що вона вже на пенсії. Батьки попередили: якщо вона не залишить роботу, ніхто з дітей не піде до школи. Зрештою директорка написала заяву на звільнення, яку на народному віче привселюдно підписав начальник районного відділу освіти Орест Рудник».

Нині на календарі – червень, а школу і далі лихоманить, бо конфлікт набрав нових обертів. Справа дійшла до суду.

Засідання Бучацького районного суду у справі за позовом Г.Г.Олійник до відділу освіти Бучацької РДА про визнання звільнення з роботи незаконним, поновлення на роботі, стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу та поновлення тижневого навантаження вчителя основ християнської етики кілька разів переносили, але 11 квітня суд ухвалив рішення на користь райвідділу освіти. Не погодившись з ним, позивачка подала апеляційну скаргу.

А тим часом у школі тривав навчальний процес. Було призначено нового директора, бо мав же хтось організувати роботу, підписувати накази. Громада села, педколектив проголосували за те, щоб директором школи стала вчителька математики Ольга Шпуняр і керівники райвідділу освіти прислухалися до думки жителів Ліщанців.

Яка нині ситуація у навчальному закладі? Що вирішив апеляційний суд? Ці запитання адресую начальнику відділу освіти Бучацької РДА.

- Відділ освіти вважає рішення Бучацького районного суду законним, тому з апеляційною скаргою Г.Г.Олійник не погоджується. Заперечення на апеляцію, надіслане 20 травня, можливо, випадково, надійшло до апеляційного суду поштою 22 травня вже після проголошення рішення. Цим рішенням Г.Г.Олійник поновлено на попередній роботі на посаді директора Ліщанецької ЗОШ та на посаді вчителя основ християнської етики з 25 лютого 2014 року і стягнуто з відділу освіти Бучацької РДА на користь Г.Г.Олійник 12334, 28 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Наступним кроком у цій історії можна вважати подання нами касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України, – розповів начальник райвідділу освіти Орест Рудник.

Отже, крапку в цій справі ще не поставлено. А мешканці і педколектив Ліщанецької ЗОШ продовжують звертатися у різні інстанції з проханням дати оцінку фактам зловживання директором своїм службовим становищем.

Як стверджують працівники школи, в заяві на ім’я голови профкому відділу освіти Бучацької РДА Є.В.Роя, навчальні години розподіляли на користь родичів директора. А від їх кількості залежить зарплата.

- Перед початком кожного навчального року до мене зверталися вчителі, незадоволені розподілом ставок і з приводу того, що членам родини директор години додає, іншим – обрізає, – підтвердив Орест Рудник.

Запитую, чи були ходаки від громади на підтримку директора.

- Ні, не було. Ні від громади, ні від школи.

Того дня до сільської ради на зустріч з кореспондентом зійшлися з півсотні жителів Ліщанців, хоча літній час в селян на вагу золота. Але люди, мабуть, хотіли розповісти про наболіле.

- На які потреби колишній директор використовувала зібрані батьками учнів кошти?

- При новому директорі ціни у шкільний їдальні знизили на 30-50 копійок. За яким принципом їх формували раніше?

- Г.Г.Олійник передусім дбала про інтереси своєї родини, а іншим вчителям години доводилося випрошувати…

- Після атестації не дали вищу категорію досвідченій вчительці, бо така була воля Галини Григорівни. Першу категорію їй присвоїла апеляційна комісія райвідділу освіти.

- Уроки фізкультури відбуваються у задушливому спортзалі, а якщо на вулиці – то на задвірках, поруч з напіврозваленими стайнями. Стадіон при школі не використовували за призначенням, там росла гречка. Тільки цієї весни майданчик вирівняли і травою засіяли.

Оператор шкільної котельні Іван Тераз розповів, що звертався із заявою в міліцію, бо колишній директор школи забирала його зарплату за жовтень і квітень кожного опалювального сезону, кажучи, що має комусь повернути ці гроші чи щось придбати, а інвентар для котельні оператори купували за власні кошти.

Поспілкуватися того дня з Галиною Григорівною мені не пощастило. Зателефонувала, назвала себе, але зв’язок обірвався. У школі сказали, що колишній директор на лікарняному.

Зауважила, що підготовка до нового навчального року тут уже почалася. Облуплені стіни фасаду недавно поштукатурили, взялися за ремонт класів.

- Найбільше проблем з дахом, який треба міняти, – розповіла чинний директор школи Ольга Шпуняр. Розповідає про те, що вже зроблено останнім часом спільно з батьківським комітетом, про добре ставлення колег.

Наступного дня в редакцію завітала Галина Григорівна і звинуватила своїх опонентів у брехні. Переконана, що потерпіла ні за що, а відтак звільнятися з посади директора вона не збирається.

Чи поставить суд вищої інстанції крапку у цьому протистоянні? Поживемо-побачимо.

Тернопільщина школа директорка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі