Тіло у роздріб: як житель Тернопільщини продав нирку і став посередником з продажу людських органів? – подробиці

Як ми повідомляли, суд засудив торговця людськими органами на 3 роки. Людей, які наважилися стати нелегальними донорами, об’єднували відчай в очах від власного безсилля, втрата надії, безпорадність у житті через скрутне фінансове становище.

Необхідність сплачувати борги за кредити, тривале безробіття… підштовхнули їх на крайнощі – продаж власних внутрішніх органів. Ризикуючи життям та здоров’ям, одні прагнули вибратися з боргової кабали, інші – хоч на деякий час створити нормальне життя для своїх дітей та рідних.

Вийшов на «чорний» ринок торгівлі органами через інтернет

Трансплантація органів дозволяє зберегти людське життя. Проте через брак донорських органів у XXI столітті з'явився новий вид злочину – торгівля органами. Це означає, що донорів сумнівного походження поставляють тим, хто готовий заплатити за нове життя великі гроші. З часу виникнення першого трансплантаційного скандалу, який розгорівся на початку 2000-х років, у нашому суспільстві циркулюють різні міфи про існування «чорного» ринку «запчастин» до людини.
Купити або продати людський орган дуже складно, стверджують правоохоронці та фахівці в галузі медицини. Проте для охочих легко і швидко заробити немалі гроші немає нічого неможливого. Це, зокрема, засвідчило затримання восени 2012 року в київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» 30-річного жителя Чортківщини, який виступав посередником з продажу нирок. Затриманий чоловік якраз планував вилетіти до Шрі-Ланки з двома завербованими ним донорами, але йому завадили тернопільські правоохоронці, пише «Номер один».

Викриття такого виду налагодженого кримінального бізнесу в одному з райцентрів області набуло великого резонансу не лише на теренах Тернопільщини, а й України.

Перекривши нелегальний канал постачання донорських органів з України за кордон, правоохоронці детально розслідували, як чортківчанин розпочав незаконну діяльність, за якою схемою «працював», хто із завербованих ним людей залишився без нирок та скільки він як посередник на кожному донорі заробляв.

Як з’ясувалося, житель Чортківщини спершу продав свою нирку, а потім «працевлаштувався» посередником з продажу людських органів.

Передувало злочину те, що молодий чоловік, будучи вже двічі судимий за злочини проти власності, так і не спромігся ніде працевлаштуватися. Безробітною була і його дружина. А кошти цій сім’ї були вкрай потрібні не тільки на прожиття, а й для лікування малолітнього сина.

Голова сімейства, набравши кредитів у банках, на якийсь час вирішив проблему з безгрошів’ям. Але не надовго, бо невдовзі виникла чергова проблема – де взяти грошей, щоб їх погасити? Перебравши всі можливі для нього варіанти виходу з цієї сімейної матеріальної кризи, чоловік не придумав нічого іншого, як розмістити в інтернеті оголошення про те, що готовий стати донором нирки за винагороду.

Невдовзі він отримав позитивну SMS-відповідь. Зателефонувавши за номером телефону, з якого йому написали, він зв’язався з чоловіком, який представився Артуром, та отримав від нього детальну інструкцію подальших дій. Дотримуючись вказівок іноземця, чортківчанин поїхав до столиці за кошти, які отримав переказом із закордону, та, здавши всі необхідні аналізи в одному з медичних закладів, відправив результати свого обстеження замовнику.

Вже через кілька тижнів потенційного донора запросили приїхати, і він, виготовивши всі необхідні документи для легального перетину кордону, вилетів літаком зі столиці у м.Кіто Республіки Еквадор. Оплату за документи, переїзд та проживання приймаюча сторона повністю брала на себе. Невдовзі в одній із місцевих закордонних клінік йому зробили операцію. Отримавши переказом 10 000 доларів США, чоловік повернувся додому з грошима, але без правої нирки.

Розплатився ниркою за… збереження сім’ї

Випадкове знайомство чортківчанина із закордонними покупцями людських органів невдовзі переросло у тісну співпрацю у прибутковому кримінальному бізнесі. Приблизно через рік – у серпні 2011 до нього знову зателефонував чоловік на ім’я Артур та запропонував терміново підшукати донора нирки. За таку делікатну послугу він пообіцяв заплатити посереднику 2 000 доларів США. Безробітний чоловік без вагань погодився та відразу ж приступив до пошуків потенційної жертви.
Завдяки бажанню швидко заробити непогані гроші, «розшукові роботи» вербувальника тривали не довго. Розговорившись в одній із компаній з 28-річним жителем Борщівського району, чортківчанин уважно вислухав нарікання співрозмовника на його важку долю. Останній скаржився, що втратив роботу і зараз не має грошей для утримання сім’ї та малолітньої дитини. Через безгрошів’я дружина постійно влаштовує вдома скандали, доходило вже навіть до розлучення. Виливаючи душу, чоловік мимоволі запитав випадкового знайомого, чи не може той позичити на якийсь час грошей. Чортківчанин йому відмовив, але, вирішивши діяти, відразу ж запропонував вихід з цієї скрути: він детально описав легкий шлях до швидкого отримання 10000 доларів США. Мовляв, два тижні життя в раю у закордонній клініці, операція – і розбагатієш. При цьому чортківчанин завбачливо наголосив новому знайомому, що всі витрати, пов’язані з оплатою медичних обстежень, переїздом, проживанням та оформленням документів, він бере на себе.

Розповідь чортківчанина неабияк «зачепила за живе» жителя Борщівщини, і він, навіть не роздумуючи над прийняттям рішення, одразу ж погодився, ані на хвилину не замислився над тим, що у такому молодому віці стане неповноцінною людиною, що з однією ниркою жити складно і небезпечно. Тоді для нього головне було – зберегти сім'ю...

Завербований чоловік, пройшовши медичне обстеження в Борщівській та Чортківській центральних райлікарнях, передав результати аналізів чортківчанину, а той надіслав їх по електронній пошті Артуру. І вже через декілька днів замовник із закордону повідомив, що донору потрібно швидко приїжджати.
Оформивши закордонні паспорти, вербувальник із потенційною жертвою вилетіли літаком з міжнародного аеропорту «Бориспіль» до Дубая, а звідти прилетіли в місто Коломбо Республіки Шрі-Ланка. Їх там зустріли, поселили в готель.

На наступний день до них у номер прийшов чоловік, який представився Дмитром та відвіз жителя Борщівщини до місцевого медичного комплексу для проходження курсу медичного обстеження на предмет придатності нирки для трансплантації, а чортківчанин повернувся додому.
За результатами обстеження жителя Борщівщини відвезли в клініку і провели операцію з вилучення правої нирки. Пройшовши тижневий курс реабілітації, чоловік отримав гроші та повернувся в Україну.

Після успішного завершення цієї незаконної оборудки він також отримав від замовників обіцяну винагороду.

Вербував донорів серед друзів та знайомих

Невдовзі чоловік на ім’я Артур знову нагадав про себе чортківському вербувальнику. Потрібно було знайти ще одного донора. Умови їх співпраці у нелегальному бізнесі залишалися незмінними: в обов'язки чортківчанина входили пошук, вербування донора, контроль за проходженням ним медичних обстежень, оформлення закордонного паспорта та купівля авіаквитків, а також доставка людини під виглядом туриста в аеропорт Коломбо. Всі витрати, пов’язані з цим, замовники брали на себе. За кожного донора вони платили посереднику встановлену «таксу» – 2 000 доларів, а безпосередньо самому донору – 10 000 доларів.

Розшукуючи чергову жертву, яка б погодилася розпрощатися зі своєю ниркою, чортківчанин цього разу поїхав на Одещину – у рідне місто, де він народився та проживав до свого одруження.
Гостюючи у давніх друзів, він дізнався, що в одного з них є серйозні фінансові проблеми. Давній 21-річний товариш поділився з чортківчанином наболілим: через борги та злидні він не може влаштувати своє особисте життя. І ніяк не може вибратися з цієї боргової кабали, бо через відсутність роботи не має грошей, щоб погасити банківські кредити. Уважно вислухавши «сповідь» співрозмовника, чортківчанин з неабияким ентузіазмом взявся йому «допомогти» вирішити матеріальні проблеми.

Вербувальник детально розповів, як і жителю Борщівського району, про унікальний шанс швидкого збагачення. Він також навів юнаку переконливі аргументи із власного досвіду. У результаті одесит без особливих вагань погодився стати донором і вже невдовзі теж продав свою нирку за гроші.
Так запрацював нелегальний канал поставок людських органів з України за кордон. Правоохоронці довели, що чортківчанин завербував та відправив у Шрі-Ланку, Еквадор і Коста-Ріку шістьох донорів.

Завербовані люди просили захисту в правоохоронців

Здавалося б, на місцевому рівні чортківчанин добре налагодив бізнес, але він все ж таки «дав тріщину». А все через те, що чергові завербовані ним донори, погодившись продати свої нирки, в останній момент злякалися та передумали. Йдеться про двох братів з міста Тернополя, які, не маючи роботи, понабирали кредитів у банках та знайомих, а грошей, щоб віддати борги, не мали де взяти.

Враховуючи матеріальну скруту, тернополяни спершу без вагань погодилися на пропозицію щодо швидкого заробітку грошей. Проте, пройшовши відповідні медичні обстеження, брати засумнівалися в доцільності цієї поїздки. Вони поділилися своїми пересторогами з чортківчанином, але той їх запевняв, що все буде добре, бо він сам через це все пройшов і в цьому немає нічого страшного.

Втім, зваживши всі «за» і «проти», один із братів усе ж таки захотів відмовитись від донорства нирки ще на етапі оформлення документів, але чортківчанин дав йому чітко зрозуміти, що шляху назад немає, бо на нього вже потрачені гроші. І оскільки у нього вже й так є проблеми, то навіщо йому потрібні ще додаткові.

Така поведінка вербувальника ще більше насторожила братів, тому вони остаточно вирішили нікуди не їхати. Боялися, чи справді їм заплатять гроші, чи виживуть після операції, чи не видалять їм дві нирки замість однієї?

Відтак, зустрівшись перед самою поїздкою з вербувальником у Тернополі, один із братів наважився сказати йому категоричне «ні». Такий перебіг подій не входив у плани чортківчанина. Не бажаючи миритися із втратою гонорару, він страшенно розізлився, кричав та психологічно «давив» на тернополянина. Після цієї емоційної розмови на високих тонах чортківчанин поклав руку на плече співрозмовника та переконливо сказав, що той не може вже відмовитись від поїздки, бо всі дії для цього виконані.

Відтак, братам не залишалося нічого іншого, як звернутися за захистом до правоохоронців.
Як повідомив старший прокурор відділу прокуратури області Олександр Семенець, стосовно чортківського торговця людськими органами було відкрито кримінальне провадження, за результатами розслідування якого прокуратура області скерувала до суду обвинувальний акт за ч.2 ст.149 КК України (торгівля людьми).

За вчинення вищеописаних злочинних дій Тернопільський міськрайонний суд засудив жителя Чортківського району до 3-х років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є у його власності.

Проте вказаний вирок обвинувачений та потерпілі оскаржили. У своїх апеляційних скаргах і чортківчанин, і потерпілі просили про одне: призначити покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

28 травня 2014 року, апеляційний суд Тернопільської області залишив без змін вирок суду 1-ої інстанції та призначену засудженому міру покарання.

Тернопільщина продаж нирка посередник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі