Правоохоронці не побачили 20 тисяч машин із піском. Як на Тернопільщині розкрадають природні ресурси?

Через незаконні оборудки з корисними копалинами за останні роки збитки склали близько 1 мільярда.

Лише з одного Варваринецького піскового кар’єру, що на Теребовлянщині, за останніх вісім років незаконно видобуто і вивезено близько 350-400 тисяч кубічних метрів піску. Враховуючи вартість кубічного метра піску, не складно підрахувати, що за цей період хтось поклав собі в кишеню 30 необлікованих мільйонів. А таких кар’єрів лише на одній Теребовлянщині з десяток, а на Тернопільщині – сотні. Як підрахували в департаменті економіки ТОДА, якщо легалізувати хоча б один відсоток кар’єрів, то додатково до бюджету у вигляді різних платежів надійшов би 1 мільйон гривень…

Міліціонери не побачили 20 тисяч машин із піском

Повертаючись до згаданого Варваринецького піскового кар’єру, виявляється, що незаконний видобуток і вивезення піску відбуваються під носом у стаціонарного посту ДАІ, який розташований всього за 500 метрів від родовища. Губернатор Олег Сиротюк, звертаючись до начальника Теребовлянської міліції Миколи Сивулі, запитав того, скільки за час його перебування на посаді правоохоронці склали протоколів за даними фактами? Микола Сивуля тільки звів плечима, пише «Номер один».

А між тим, на території родовища спокійнісінько собі без жодних розпізнавальних знаків стоїть трактор, будка, очевидно, для працюючих, по свіжих слідах видно, що у кар’єр під’їжджає навантажувач, великогабаритні вантажні автівки. Та й не могли не бачити працівники державтоінспекції, як через їх пост проїхали 20 тисяч(!) машин із піском.

– Нам мешканці повідомляють, що контроль працівниками правоохоронних органів здійснюється, але тільки у плані статистики та фіксувань, але чомусь не реагувань. Наскільки нам відомо, облік вантажних автомобілів, які перевозять корисні копалини, все-таки здійснюється, але лише для того, щоб правильно оцінити суми хабарів, які йдуть у кишені посадовцям, – зауважив губернатор.

Про «кришування» кар’єрів за останні роки хто вже тільки не говорив! Багато високопосадовців збиралися в цьому ремеслі навести лад, обіцяли мільйонні поповнення бюджету від легалізації даного виду бізнесу, але час ішов, а ситуація не змінювалась.

– Значна кількість кар’єрів експлуатується самовільно, без належного оформлення права користування. В окремих випадках видобування та використання корисних копалин стало тіньовою ланкою бізнесу, зокрема, при видобуванні покладів пісків, пісковиків, вапняків, цегельної сировини тощо. В області щорічно незаконно видобувається значна кількість пісків, здебільшого із нерозвіданих запасів. Це виявлено у Козівському, Бережанському, Шумському, Лановецькому, Борщівському, Заліщицькому, Чортківському, Тернопільському районах області. Інформація, яка надходить з місць, свідчить про те, що цей процес практично не контрольований, – відзначив провідний геолог «Геоінформ України» Василь Кітура.

Окрім голослівних заяв високих чиновників, ніхто реально вирішити проблему незаконного надрокористування не взявся. І причин цьому кілька. Перша і найголовніша – незрозуміла схема отримання дозволів на розробку корисних копалин. Їх потрібно отримувати в кількох інстанціях як на рівні держави, так і на місцевому – від обласної до сільської рад. До того ж ці дозволи є дороговартісними. Офіційно і неофіційно за них просять не менше мільйона гривень. До того ж отримання їх займає значний проміжок часу. Інколи навіть кілька років.

– Сьогоднішня система регулювання і контролю за додержанням законів у сфері надрокористування побудована таким чином, що створюються передумови для розкрадання природних ресурсів і процвітання корупції. Існуючі порядки надання спеціальних дозволів надмірно централізовані та архіскладні. Навіть отримавши спеціальний дозвіл, надрокористувач зобов’язаний укладати з Держгеонадрами України договори, виконання яких потребує значних фінансових витрат на виконання робіт спеціальними підприємствами. Повноваження обласних рад щодо надання спеціальних дозволів на використання корисних копалин місцевого значення підзаконними актами фактично замінено видачею гірничих відводів, які видаються при наявності спеціального дозволу, виданого згаданим центральним органом виконавчої влади. Така ситуація спонукає надрокористувачів самовільно експлуатувати кар’єри і систематично сплачувати штрафні санкції, – відзначив директор Департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Орест Сінгалевич.

Проте, як показує практика, застосовувати ці санкції до порушників нікому. Адже Державна екологічна інспекція кілька років тому позбавлена права здійснювати контроль за надрокористуванням. Органи державного геологічного контролю, які не представлені в області, а також Держгірпромнагляду контролюють тільки тих, хто отримав спеціальні дозволи. Залишається єдине сподівання, що органи внутрішніх справ належним чином реагуватимуть на факти розкрадання державного майна. Але на практиці це далеко не так.

Як зазначив Василь Кітура, сьогодні, працюючи нелегально, підприємці платять за «кришу» всього 30% від суми, яку потрібно офіційно заплатити за отримання всіх необхідних дозволів.

І вони йдуть на протизаконні кроки. Підприємцям добре, бо у них, по-перше, менші фінансові затрати, по-друге, відсутня паперова волокита. Не погано «харчуються» з цього нелегального бізнесу всі – від чиновників державних адміністрацій, правоохоронці до народних депутатів. Всім добре, бо кожен по мірі свого нахабства заробляє хороші грошенята. Одні - роблячи на цьому бізнес, інші - закриваючи очі на цей бізнес. У програші залишаються лише наша область, її бюджет, легальне працевлаштування працівників, заробітна плата працюючих на кар’єрах.

80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні

Заступник голови ТОДА Леонід Бицюра визнав, що й справді мають місце багато недопрацювань на законодавчому рівні, але й на місцях є великі прорахунки.

– Проаналізувавши стан економіки області, дійшли висновку, що 80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні, – зазначив Леонід Бицюра. – Тільки з одного родовища на Теребовлянщині вивезено ресурсів на 30 мільйонів гривень. Це тільки прямі збитки, без обліку втрат на рекультивацію, збитків від недоотриманих податків, зарплати, легальних робочих місць тощо. Якщо врахувати, що в області подібних родовищ є сотні, то ми вийдемо на суму близько 1 мільярда гривень. Це показник діяльності влади впродовж останніх 10 років! У добувній галузі області відсутній дієвий контроль влади і правоохоронних органів. Натомість присутній організований спосіб розкрадання корисних копалин, який побудований на координації та протиправних діяннях, у тому числі і посадових осіб.

Зауважимо, що свою лепту в недостатньому контролі за використанням надр

вносять місцеві ради та органи виконавчої влади, які в більшості випадків самоусунулись від виконання функцій щодо контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на підпорядкованих територіях. Так, горе-підприємці, видобуваючи надра, не сплачують податків у тому числі і в бюджет сільської ради, розбивають сільські дороги, водночас голови сіл закривають очі на це, бо, виявляється, підприємці дадуть одну чи дві машини піску на підсипку дороги чи на інші потреби села. Але така споглядальна позицію не є державницькою…

За оцінками департаменту місцевих економістів, легалізація лише одного відсотка незаконного надрокористування призведе до наповнення місцевого і державного бюджетів на 1 млн. грн.

– Це лише чисто теоретичні розрахунки. Ми вважаємо, що цифри набагато більші. І в цій сфері потрібно негайно наводити порядок. Нова команда в ТОДА дає можливість усім суб’єктам, які працюють у сфері надрокористування, легалізувати свій бізнес, оформити необхідні документи, погодити з місцевими радами та працювати в законному полі. Якщо ж цього не буде зроблено, вживатимемо максимально жорстких заходів до тих осіб, які ведуть цей бізнес незаконно, – заявив Олег Сиротюк і додав: - «Добувна галузь є нашою проблемою, але разом з тим, надрокористування – це ресурс області, який дозволить наповнювати бюджети, створювати робочі місця, допомагати в розвитку населених пунктів».

Нова влада в Тернопільській ОДА різко взялася за питання діяльності надрокористувачів. Уже встигли провести потужну нараду, розробили вперше за 23 роки реєстр усіх родовищ. За два місяці влада обіцяє розробити і нову програму розвитку мінерально-сировинної бази Тернопільської області. Ми усвідомлюємо, що розпочате є лише основою для реальної оцінки ресурсного потенціалу області і наведення порядку у використанні надр. Проте в ситуації, коли обласна державна адміністрація не наділена повноваженнями, відсутня спеціалізована служба (маркшейдерська), сподіватися на кардинальні зрушення, на жаль, не доводиться…

ЦИФРА: 5,5 млн.грн. плати за землю (105,8% показника, затвердженого розписом рад) надійшло до місцевих бюджетів за 5 місяців ц.р.

За даними в.о. заступника начальника Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Сергія Господарика

ДОВІДКА

Територіальним геологічним відділом Геоінформ України в Тернопільській області взято на облік  375 родовищ і проявів корисних копалин. Із них, за даними Геоінформ України, 261 родовище розвідано та занесено до Державного балансу запасів. Діючих спецдозволів на користування надрами станом на 1 червня 2014 року отримано 100, на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою – 7, на експлуатацію – 93 спецдозволи. Надрокористувачами отримано 85 гірничих відводів, із них 83 зареєстровано в територіальному управлінні Держгірпромнагляду по Тернопільській області. Надрокористувачами отримано 48 земельних відводів.

Машин із піском природні ресурси Тернопільщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Упродовж січня – серпня 2018 року чисельність населення на Тернопільщині зменшилася на 4189 осіб. Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 вересня 2018 року, становила 1048,1 тис. осіб, у тому числі в міських поселеннях – 472,9 тис. осіб та в сільській місцевості – 575,2 тис. осіб. Про це повдіомляють у Головному управлінні статистики області. Природний рух населення в січні – серпні 2018 року у порівнянні з відповідним періодом попереднь...
Суспільство
«Бейбі-бокси» від уряду, які вже встигли розкритикувати тернопільські матусі, не коштують 5000 гривень. Їх реальна вартість значно нижча. Про це під час прес-конференції розповів директор офісу UNOPS Андрій Буряковський. "Вдалось законтрактувати ці поставки за ціною 3 тисячі 377 гривень 80 копійок за одну коробку. В цю вартість входить, перш за все, сама коробка, її вміст, послуги по її пакуванню, пломбування і її транспортування до складу одержання", - за...
Суспільство
Реєстрацію шлюбу у Тернополі вже два місяці проводять у Палаці Культури “Березіль”. У соціальних мережах відгуки про нову локацію і позитивні і негативні.  В обласному управлінні юстиції наприкінці березня вперше офіційно заговорили, що місцевий Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який працював у приміщенні на майдані Волі із 1965 року, виселяють. Виявилося, що власник приміщення – філія «Ощадбанку», виставила н...
Суспільство
Днями на товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» у селі Острів, Тернопільського району трапився нещасний випадок. Трагедія забрала життя 34-річного працівника виробництва. Наразі розслідування ще триває. Комісія обласного управління держапраці з’ясовує всі обставини та причини трагедії. Цьогоріч це вже десята смерть на робочому місці в нашій області, повідомляє Інтб
Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!