Правоохоронці не побачили 20 тисяч машин із піском. Як на Тернопільщині розкрадають природні ресурси?

Через незаконні оборудки з корисними копалинами за останні роки збитки склали близько 1 мільярда.

Лише з одного Варваринецького піскового кар’єру, що на Теребовлянщині, за останніх вісім років незаконно видобуто і вивезено близько 350-400 тисяч кубічних метрів піску. Враховуючи вартість кубічного метра піску, не складно підрахувати, що за цей період хтось поклав собі в кишеню 30 необлікованих мільйонів. А таких кар’єрів лише на одній Теребовлянщині з десяток, а на Тернопільщині – сотні. Як підрахували в департаменті економіки ТОДА, якщо легалізувати хоча б один відсоток кар’єрів, то додатково до бюджету у вигляді різних платежів надійшов би 1 мільйон гривень…

Міліціонери не побачили 20 тисяч машин із піском

Повертаючись до згаданого Варваринецького піскового кар’єру, виявляється, що незаконний видобуток і вивезення піску відбуваються під носом у стаціонарного посту ДАІ, який розташований всього за 500 метрів від родовища. Губернатор Олег Сиротюк, звертаючись до начальника Теребовлянської міліції Миколи Сивулі, запитав того, скільки за час його перебування на посаді правоохоронці склали протоколів за даними фактами? Микола Сивуля тільки звів плечима, пише «Номер один».

А між тим, на території родовища спокійнісінько собі без жодних розпізнавальних знаків стоїть трактор, будка, очевидно, для працюючих, по свіжих слідах видно, що у кар’єр під’їжджає навантажувач, великогабаритні вантажні автівки. Та й не могли не бачити працівники державтоінспекції, як через їх пост проїхали 20 тисяч(!) машин із піском.

– Нам мешканці повідомляють, що контроль працівниками правоохоронних органів здійснюється, але тільки у плані статистики та фіксувань, але чомусь не реагувань. Наскільки нам відомо, облік вантажних автомобілів, які перевозять корисні копалини, все-таки здійснюється, але лише для того, щоб правильно оцінити суми хабарів, які йдуть у кишені посадовцям, – зауважив губернатор.

Про «кришування» кар’єрів за останні роки хто вже тільки не говорив! Багато високопосадовців збиралися в цьому ремеслі навести лад, обіцяли мільйонні поповнення бюджету від легалізації даного виду бізнесу, але час ішов, а ситуація не змінювалась.

– Значна кількість кар’єрів експлуатується самовільно, без належного оформлення права користування. В окремих випадках видобування та використання корисних копалин стало тіньовою ланкою бізнесу, зокрема, при видобуванні покладів пісків, пісковиків, вапняків, цегельної сировини тощо. В області щорічно незаконно видобувається значна кількість пісків, здебільшого із нерозвіданих запасів. Це виявлено у Козівському, Бережанському, Шумському, Лановецькому, Борщівському, Заліщицькому, Чортківському, Тернопільському районах області. Інформація, яка надходить з місць, свідчить про те, що цей процес практично не контрольований, – відзначив провідний геолог «Геоінформ України» Василь Кітура.

Окрім голослівних заяв високих чиновників, ніхто реально вирішити проблему незаконного надрокористування не взявся. І причин цьому кілька. Перша і найголовніша – незрозуміла схема отримання дозволів на розробку корисних копалин. Їх потрібно отримувати в кількох інстанціях як на рівні держави, так і на місцевому – від обласної до сільської рад. До того ж ці дозволи є дороговартісними. Офіційно і неофіційно за них просять не менше мільйона гривень. До того ж отримання їх займає значний проміжок часу. Інколи навіть кілька років.

– Сьогоднішня система регулювання і контролю за додержанням законів у сфері надрокористування побудована таким чином, що створюються передумови для розкрадання природних ресурсів і процвітання корупції. Існуючі порядки надання спеціальних дозволів надмірно централізовані та архіскладні. Навіть отримавши спеціальний дозвіл, надрокористувач зобов’язаний укладати з Держгеонадрами України договори, виконання яких потребує значних фінансових витрат на виконання робіт спеціальними підприємствами. Повноваження обласних рад щодо надання спеціальних дозволів на використання корисних копалин місцевого значення підзаконними актами фактично замінено видачею гірничих відводів, які видаються при наявності спеціального дозволу, виданого згаданим центральним органом виконавчої влади. Така ситуація спонукає надрокористувачів самовільно експлуатувати кар’єри і систематично сплачувати штрафні санкції, – відзначив директор Департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Орест Сінгалевич.

Проте, як показує практика, застосовувати ці санкції до порушників нікому. Адже Державна екологічна інспекція кілька років тому позбавлена права здійснювати контроль за надрокористуванням. Органи державного геологічного контролю, які не представлені в області, а також Держгірпромнагляду контролюють тільки тих, хто отримав спеціальні дозволи. Залишається єдине сподівання, що органи внутрішніх справ належним чином реагуватимуть на факти розкрадання державного майна. Але на практиці це далеко не так.

Як зазначив Василь Кітура, сьогодні, працюючи нелегально, підприємці платять за «кришу» всього 30% від суми, яку потрібно офіційно заплатити за отримання всіх необхідних дозволів.

І вони йдуть на протизаконні кроки. Підприємцям добре, бо у них, по-перше, менші фінансові затрати, по-друге, відсутня паперова волокита. Не погано «харчуються» з цього нелегального бізнесу всі – від чиновників державних адміністрацій, правоохоронці до народних депутатів. Всім добре, бо кожен по мірі свого нахабства заробляє хороші грошенята. Одні - роблячи на цьому бізнес, інші - закриваючи очі на цей бізнес. У програші залишаються лише наша область, її бюджет, легальне працевлаштування працівників, заробітна плата працюючих на кар’єрах.

80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні

Заступник голови ТОДА Леонід Бицюра визнав, що й справді мають місце багато недопрацювань на законодавчому рівні, але й на місцях є великі прорахунки.

– Проаналізувавши стан економіки області, дійшли висновку, що 80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні, – зазначив Леонід Бицюра. – Тільки з одного родовища на Теребовлянщині вивезено ресурсів на 30 мільйонів гривень. Це тільки прямі збитки, без обліку втрат на рекультивацію, збитків від недоотриманих податків, зарплати, легальних робочих місць тощо. Якщо врахувати, що в області подібних родовищ є сотні, то ми вийдемо на суму близько 1 мільярда гривень. Це показник діяльності влади впродовж останніх 10 років! У добувній галузі області відсутній дієвий контроль влади і правоохоронних органів. Натомість присутній організований спосіб розкрадання корисних копалин, який побудований на координації та протиправних діяннях, у тому числі і посадових осіб.

Зауважимо, що свою лепту в недостатньому контролі за використанням надр

вносять місцеві ради та органи виконавчої влади, які в більшості випадків самоусунулись від виконання функцій щодо контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на підпорядкованих територіях. Так, горе-підприємці, видобуваючи надра, не сплачують податків у тому числі і в бюджет сільської ради, розбивають сільські дороги, водночас голови сіл закривають очі на це, бо, виявляється, підприємці дадуть одну чи дві машини піску на підсипку дороги чи на інші потреби села. Але така споглядальна позицію не є державницькою…

За оцінками департаменту місцевих економістів, легалізація лише одного відсотка незаконного надрокористування призведе до наповнення місцевого і державного бюджетів на 1 млн. грн.

– Це лише чисто теоретичні розрахунки. Ми вважаємо, що цифри набагато більші. І в цій сфері потрібно негайно наводити порядок. Нова команда в ТОДА дає можливість усім суб’єктам, які працюють у сфері надрокористування, легалізувати свій бізнес, оформити необхідні документи, погодити з місцевими радами та працювати в законному полі. Якщо ж цього не буде зроблено, вживатимемо максимально жорстких заходів до тих осіб, які ведуть цей бізнес незаконно, – заявив Олег Сиротюк і додав: - «Добувна галузь є нашою проблемою, але разом з тим, надрокористування – це ресурс області, який дозволить наповнювати бюджети, створювати робочі місця, допомагати в розвитку населених пунктів».

Нова влада в Тернопільській ОДА різко взялася за питання діяльності надрокористувачів. Уже встигли провести потужну нараду, розробили вперше за 23 роки реєстр усіх родовищ. За два місяці влада обіцяє розробити і нову програму розвитку мінерально-сировинної бази Тернопільської області. Ми усвідомлюємо, що розпочате є лише основою для реальної оцінки ресурсного потенціалу області і наведення порядку у використанні надр. Проте в ситуації, коли обласна державна адміністрація не наділена повноваженнями, відсутня спеціалізована служба (маркшейдерська), сподіватися на кардинальні зрушення, на жаль, не доводиться…

ЦИФРА: 5,5 млн.грн. плати за землю (105,8% показника, затвердженого розписом рад) надійшло до місцевих бюджетів за 5 місяців ц.р.

За даними в.о. заступника начальника Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Сергія Господарика

ДОВІДКА

Територіальним геологічним відділом Геоінформ України в Тернопільській області взято на облік  375 родовищ і проявів корисних копалин. Із них, за даними Геоінформ України, 261 родовище розвідано та занесено до Державного балансу запасів. Діючих спецдозволів на користування надрами станом на 1 червня 2014 року отримано 100, на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою – 7, на експлуатацію – 93 спецдозволи. Надрокористувачами отримано 85 гірничих відводів, із них 83 зареєстровано в територіальному управлінні Держгірпромнагляду по Тернопільській області. Надрокористувачами отримано 48 земельних відводів.

Машин із піском природні ресурси Тернопільщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
У Кривооозерскому районі Миколаївської області сімейна пара повісилася на горищі власного будинку. Як повідомляє "Наступ", подія, що шокувала всю Україну,  трапилася в селі Багачівка. Семикласник з молодшим братом 12 вересня виявили, що батьків немає, але вирішив, що вони пішли в магазин. Увечері діти лягли спати, а вранці вирушили в школу. Просте наступного дня батьки так і не з’явилися. Підліток виявив їх повішеними на горищі – вони висіли в одній мотузц...
Кримінал
Бучацьким відділом Теребовлянської місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території природно-заповідного фонду. Встановлено, що жителі одного із сіл  Бучацького району у ніч на 14.09.2019 р. на березі річки Дністер за допомогою спецтехніки незаконно видобули піщано-гальковий матеріал об’ємом 19 м куб. Вилучений піщано-гальковий...
Суспільство
Нині на Тернопільщині субсидіями користується 45 тисяч осіб. Це пенсіонери, малозабезпечені працюючі особи, люди з інвалідністю. На опалювальний період субсидії перерахують автоматично. Втім, якщо в доходах субсидіанта чи у кількості зареєстрованих членів домогосподарства є певні зміни, про це варто повідомити місцевому управлінню соцзахисту. Загалом умови призначення субсидій залишаються незмінними, – каже зз директор департаменту соціального захисту насе...
Кримінал
34-річному чоловіку, який вбив 18-річну дівчину в селі Воля Теребовлянського району, обрали запобіжний захід. Це – тримання під вартою без права внесення застави. За словами старшої слідчої-криміналістки Ольги Романів, чоловік у вбивстві зізнався. Йому загрожує ув’язнення від семи до п’ятнадцяти років за вмисне вбивство. Одна з версій вбивства, яку розглядають слідчі, - ревнощі. Нагадаємо, вбивство сталося 14 вересня близько 1 ночі. Детальніше – в сюжеті U...
Кримінал
У вчиненні крадіжки співробітники Тернопільського відділу поліції підозрюють 24-річного жителя Чернігова. Молодик у Тернополі поцупив банківську картку в знайомого студента-іноземця.   Як встановили правоохоронці, потерпілий та підозрюваний проводили час в одній компанії. Зловмисник скористався тим, що хлопець заснув та непомітно витягнув у нього  картку. Пін-код «електронного» гаманця йому був відомий, адже напередодні знайомий давав йому свою картку для...
Суспільство
У Тернополі попрощались із загиблим на Донбасі офіцером Збройних Сил України майором Михайлом Цимбалістим. Чин похорону відбувся 16 вересня у Церкві святого апостола Петра, недалеко від якої проживав 34-річний військовий. Михайло Цимбалістий загинув 13 вересня під час виконання бойового завдання в районі проведення Операції об’єднаних сил від кулі снайпера. 15 вересня бійця на колінах зустрічали в рідному селі Увислів Гусятинського району, а сьогодні сотні...
Суспільство
Останнім часом на території різних областей працівники поліції виявляють все більше фальшивих грошей, найчастіше - це купюри номіналом саме 500 гривень. Їх реалізовують на дрібних торгових точок та автозаправках. Як повідомляють працівники Національного банку України, підробки виготовляють за допомогою струменевого друку з імітацією ультрафіолетової захисту.  Поліцейські розповідають, аби перевірити справжність купюри потрібно оглянути рельєфність окремих...
Суспільство
18 вересня у сесійній залі Тернопільської міської ради відбудеться консультація з подання та реалізації проектів «Громадського бюджету 2020». Початок заходу о 17.00 год. До участі запрошується активна громадськість міста, студенти та усі охочі подати проекти на «Громадський бюджет 2020». Навчання для авторів буде відбуватися щотижня. Про час та місце зустрічі буде повідомлено на сайті міської ради. Слідкуйте за анонсами.
Суспільство
Нацбанк вкотре зміцнив курс гривні й встановив його на рівні 24,71 за долар. Востаннє таке було три роки тому - у серпні 2016-го. Чому зміцнюється гривня, як довго це триватиме і чи стають товари дешевшими? Пояснюємо максимально коротко. Ще на початку року офіційний курс становив понад 28 гривень за долар, зараз - менш як 25. Такі тенденції - наслідок одразу кількох чинників, які й визначають сприятливу для гривні ситуацію. Найчастіше експерти виділяють на...
Новини по темі
Хто з тернополян отримає субсидії на опалювальний період?
У Тернополі попрощалися із загиблим на Донбасі 34-річним Михайлом Цимбалістим (ФОТО+ВІДЕО)
У Тернополі виявляють все більше фальшивих грошей
Ще одна консультація з приводу "Громадського бюджету" відбудеться у Тернополі
"Чому курс долара падає, а ціни - ні?": експерти надали коротке пояснення
Хто з тернополян отримуватиме пільги готівкою?
В Україні різко зросте мінімальна зарплата: названо суму
Тернополянам радять не відвідувати ліси
"Я й з неба буду вам помагати": на Тернопільщині прощаються із загиблим військовим Михайлом Цимбалістим (ФОТО+ВІДЕО)
Уже вимальовуються перші обриси: як у Тернополі проводять реконструкцію альтанки (ФОТОФАКТ)