• Головна
  • Тернопільщина може втратити майже мільйон, якщо не запрацює центр реабілітації для дітей-інвалідів
09:00, 2 липня 2014 р.

Тернопільщина може втратити майже мільйон, якщо не запрацює центр реабілітації для дітей-інвалідів

800 тисяч гривень може втратити Тернопільщина,  якщо найближчим часом на її території  не  запрацює обласний Центр реабілітації для дітей-інвалідів.

Щороку кожна область країни отримує державні субвенції на утримання цих реабілітаційних установ. Але Тернопілля залишається єдиним регіоном, де такий заклад досі не створений. Реальна можливість відкрити його з’явилася в контексті раціонального використання приміщень дитячого будинку «Малятко», частину яких обіцяли віддати центру. Втім з того часу пройшов місяць, а жодного кроку в цьому напрямку  досі не зроблено. До кінця року залишилось менше шести місяців. Саме стільки часу має влада області, щоб освоїти кошти, інакше їх доведеться повернути у державну казну, пише “Номер один».

Нагадаємо, будинок дитини «Малятко» підпорядкований Тернопільській обласній раді. Він знаходиться в Тернополі на вул. Сахарова у будівлі загальною площею майже 5000 кв. м. Утім заклад використовує лише п’яту частину приміщень. Решту понад 20 років пустують. Використати ці приміщення з користю запропонувала облдержадміністрація, а саме: створити тут обласний Центр реабілітації для дітей-інвалідів. Потреба у цьому є, переконують спеціалісти, адже на Тернопільщині проживає понад  4,5 тис. дітей з таким статусом. Сьогодні більшість сімей, які виховують дітей-інвалідів, залишені наодинці зі своїми проблемами, адже в області немає спеціалізованого закладу, який міг би надати їм допомогу. У Тернополі працює міський центр реабілітації. Тут щороку допомогу отримують 130 дітей. Однак заяв сюди надходить удвічі-тричі більше, ніж може прийняти заклад.

– З 2011 року державною програмою реабілітації інвалідів передбачено створення в кожній області України Центру реабілітації для дітей-інвалідів. На ці потреби передбачено кошти з державного бюджету. До цього часу освоїти їх не було можливості, тому що такого центру в нас не було. Відкрити його не могли через відсутність приміщення. Потребу в цьому закладі ми можемо розглянути на прикладі міського центру, який за 2013 рік реабілітував 130 дітей. На сьогодні черга на реабілітацію тут становить півроку. Це говорить про те, що в області є потреба у створенні такого закладу, – розповідає начальник департаменту соціального захисту населення ТОДА Вадим Боярський.

Як з’ясувалося, 20 батьків дітей-інвалідів уже підписали колективне звернення на адресу голови облдержадміністрації Олега Сиротюка щодо можливості створення обласного центру реабілітації.  Тоді діти-інваліди могли б перебувати в установі стаціонарно. Це стосується маленьких громадян, які проживають у віддалених селах і не мають можливості щодня приїжджати в обласний центр на процедури чи соціальну реабілітацію.

За словами представника влади, у новоствореному центрі зможуть проходити реабілітацію особи віком від 2 до 18 років. Тут вони отримають психологічну, педагогічну, соціально-культурну та інші види реабілітації.

Вадим Боярський переконаний, що приміщення будинку дитини «Малятко» оптимальне для створення такого закладу. По-перше, поруч знаходиться обласна дитяча лікарня. По-друге, тут зручне сполучення з залізничним та автовокзалом. Неподалік - спеціалізована школа, тому батькам не потрібно витрачати багато часу на переміщення з одного закладу в інший. Крім того, у центрі планується створення спеціальних груп денного перебування, де батьки могли б залишати своїх дітей-інвалідів, поки вони працюють. У перспективі центр зможе реабілітувати майже три сотні дітей щодня. У контексті загальної кількості дітей-інвалідів це, погодьтесь, серйозна цифра. Керівництво області з ентузіазмом ставиться до питання відкриття центру. Розглядає можливості облаштування приміщень, зокрема, створення у підвалах соляних кімнат, у гаражах – майстерень.  У розпорядженні «Малятка» є басейн (який чомусь так і не працює за своїм функціональним призначенням). Тому фантазії немає меж…

– Усі центри реабілітації дітей-інвалідів починали з малого – субвенції, виділеної з державного бюджету. Згодом в установ з’являлося багато спонсорів та меценатів, готових допомагати цій категорії дітей, – каже Вадим Боярський.

За словами експертів, відкрити реабілітаційний заклад можна вже за кілька місяців. Підготувати та подати документи на розгляд обласної ради департамент соціального захисту може вже на найближчій сесії. Таким чином з’явиться реальна можливість освоїти виділені з держбюджету 800 тис. грн. цільових коштів. Але якщо чиновники та депутати зволікатимуть, гроші для дітей-інвалідів доведеться повернути в казну країни.

До слова, станом на червень 2014 року в будинку дитини перебувають 23 малят, якими опікуються більше сотні працівників закладу. Десять вихованців «Малятка» мають усі шанси бути усиновленими упродовж наступного року. Попри це влада запевняє, що будинок дитини залишиться у тих приміщеннях, які він займає, а це понад 900 кв. м.

Остання робоча зустріч, участь в якій узяли представники департаменту соцзахисту, охорони здоров’я, управління у справах дітей, депутати та інші, завершилась оглядом приміщення будинку дитини. Запропоновано зробити детальний опис на предмет їх функціонування. Тоді стане відомо, які квадратні метри простоюють без діла, і можуть в майбутньому бути використані з користю.

Варто зазначити, що на Тернопільщині обласна рада та адміністрація представляють одну політичну силу – ВО «Свобода». Відтак є велике сподівання, що принципові для регіону питання будуть вирішуватись швидко та злагоджено. Політикам, які мають спільну ідеологію, гріх не згуртуватися у питанні дітей-інвалідів, тому залишається сподіватися, що свої добрі наміри «свободівці» підкріплять голосуванням під час сесії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #мільйон гривень #центр реабілітації для дітей-інвалідів
Останні новини
Оголошення
live comments feed...