На Тернопільщині медики виявляють онкозахворювання з запізненням

Серед причин смертності та інвалідизації населення онкологічні захворювання посідають друге місце, поступаючись лише серцево-судинним. Попри це медики заявляють, що рак – не вирок. Хворобу можна подолати. Головне – вчасно її виявити.

Саме з цим в області неабиякі проблеми. Про них під час колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації розповів головний позаштатний спеціаліст – онколог області Леонід Шкробот.

Область потребує скринінгових програм

Показники виявлення злоякісних новоутворень як в Україні, так і в Тернопільській області не відповідають сучасним можливостям медицини, стверджує Леонід Шкробот. Так у 2009 році частка хворих, виявлених при профілактичних оглядах в закладах Тернопільської області, становила 27% (27,8% - Україна), в 2013 році -відповідно 30,9% (30,6% - Україна) від числа всіх хворих із вперше встановленим діагнозом злоякісного захворювання. При цьому частка хворих, виявлених на І-ІІ стадії, склала в 2009 році в Тернопільській області 46,9% (51,0% - Україна), в 2013 році - відповідно 50,7% (53,1% - Україна).

- Важливим показником охоплення та якості проведення онкопрофоглядів є показник запущеності злоякісних новоутворів. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається значною кількість хворих, які помирають протягом року після встановлення діагнозу. Так у 2009 році в Тернопільській області цей показник склав 32,9% (34,5% - Україна), в 2013 році - відповідно 51,0% (49,5% - Україна), - зазначає Леонід Шкробот. - У розвинених країнах такий показник не перевищує 30 відсотків. Своєчасне виявлення і лікування хворих на ранніх стадіях захворювання залишається актуальним завданням онкологічної служби і дозволяє в більшості випадків не тільки досягнути одужання пацієнта, покращення якості життя і його тривалості, а також і зменшує затрати на паліативне лікування та інвалідність. Недостатність або ж відсутність заходів з раннього виявлення онкологічних захворювань серед населення, низька профілактична орієнтація спеціалістів первинної ланки і їх онкологічна грамотність, слабка матеріально-технічна база є причинами великої кількості запущених випадків серед всіх уперше виявлених онкологічних хворих.

Вирішити ці проблеми можна шляхом оптимізації систематичної роботи, направленої на раннє виявлення онкозахворювань на основі впровадження скринінгових програм масового обстеження населення, програм періодичних медичних оглядів (онкопрофоглядів). Медики просять не сприймати цю процедуру, як щось загрозливе. Онкопрофогляд - це огляд і обстеження здорової особи, яка не має ніяких скарг і відхилень у стані свого здоров’я, і проводиться він за планом загальної диспансеризації населення. Цим оглядам підлягають жінки з 16 років, чоловіки - з 18 років.

- Ключовим моментом при онкопрофогляді є мотивація та відповідальність лікарів первинної ланки за раннє виявлення у пацієнтів злоякісного захворювання. Сімейні лікарі, терапевти, хірурги, гінекологи, дерматологи, стоматологи та інші спеціалісти повинні нести відповідальність за формування за результатами медичних оглядів груп підвищеного онкологічного ризику, що підлягають адекватному лікуванню та динамічному контролю спеціалістами первинної ланки, а при необхідності - лікаря-онколога. Наразі за проведення онкопрофоглядів та диспансеризацію населення несуть відповідальність головні лікарі загальнолікувальної мережі, районні та міські спеціалісти профільних служб, - каже Леонід Шкробот.

Важливу роль у профілактиці онкозахворювань відіграє організація роботи оглядових кабінетів у лікарняних закладах області, в амбулаторіях загальної практики — сімейної медицини, в стаціонарах усіх лікарень і на ФАПах. В області функціонує 25 жіночих оглядових кабінетів (створені в кожній центральній та районній лікарнях) та лише 8 чоловічих. Останніх немає в Борщівській, Бучацькій, Заліщицькій, Козівській, Кременецькій, Лановецькій, Монастириській, Шумській ЦРЛ, Тернопільському ТРО, міських поліклініках та обласних закладах загальнолікувальної мережі.

Кожен другий випадок - запущений

За 8 місяців цього року на онкопрфоглядах в області оглянуто понад 126 тисяч осіб, що становить 17,4% дорослого населення області. По районах цей показник значно різниться. Так у Теребовлянському районі профоглядами охоплено 64,75%, в Гусятинському – 25,7%, а в Монастириському районі – 1,9%, Бережанському – 2,87%. За словами головного онколога області, на Тернопільщині не встановлено системного підходу та проведення онкопрофоглядів. За 6 місяців 2014 року оглянуто по області лише 37% жіночого населення, цей показник нижчий у Гусятинському (20% жінок) та Підволочиському (29%) районах.

За 8 місяців 2014 року виявлено злоякісних пухлин в I-II стадії всього 899 випадків, що складає 45,38% від загальної кількості зареєстрованих злоякісних новоутворень. У 2013 році цей показник слав 46,9%. У структурі захворюваності чоловіків переважають злоякісні пухлини легень, шлунка, шкіри, передміхурової залози, прямої кишки, у жінок - рак молочної залози, шкіри, тіла матки, шлунка, шийки матки.

Щодо скринінгу патології молочної залози, то в області є лише 3 функціонуючі цифрові мамографи (КУТОР «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер», Тернопільське РТМО, жіноча консультація № 1). Скринінг проводять у жіночій консультації №1 та Тернопільському РТМО. Але лікарі загальної лікувальної мережі рідко направляють пацієнток після 40 років для проведення мамографії. Так у 2013 році скринінг склав лише 0,73%.

У міських та районних поліклініках відсутні мамологічні кабінети. Цю категорію пацієнтів оглядають хірурги та акушери-гінекологи. Хворі з патологією молочних залоз направляються в онкодиспансер, пине Номеродин. Диспансеризацію жінок з мастопатією ведуть акушери-гінекологи, які проходили курси на робочому місці в КУТОР «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер».

За 6 місяців в обласному кабінеті патології молочної залози було прийнято понад, 3,7 тис. жінок, з них з доброякісною патологією – 3348 жінок, із злоякісною – 410.

Крім того, в області не запроваджено скринінгу на виявлення передракових захворювань та раннього раку прямої кишки, а саме - використання швидких імунохроматографічних тестів для дослідження калу на приховану кров для пацієнтів, що перебувають на стаціонарному лікуванні і належать до груп з підвищеним фактором ризику.

Видатний вчений О. Богомолець вважав, що рак не може виникнути у здоровому організмі. Тому боротьба проти раку – це боротьба за здоровий організм, а для цього необхідно відмовитись від шкідливих звичок куріння, вживання алкоголю тощо. Більше споживати овочів та фруктів. Підвищувати фізичну активність. Обмежити споживання тваринних жирів. Уникати негативного впливу виробничих канцерогенів.

Негайно звернутися до лікаря при виявленні виразки у ротовій порожнині, змін у стані родимки, появі на шкірі вузла, який зростає, ущільнення у грудних залозах, змін у формі соска чи виділень з нього. Звертатися до лікаря при появі постійного кашлю, захриплості голосу, мінівипорожнень чи сечовипускання. Регулярно робити мазки з шийки матки для цитологічного аналізу, обстежувати молочні залози у лікаря, проводити їхнє самообстеження. А після 50 років регулярно робити мамографію.

Уникати підвищеного сонячного опромінення. Дотримання цих порад дозволить на 80 % зменшити ризик онкозахворювання.

Тернопільщина медики онкозахворювання
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Інтернет – це повноцінна частина життя сучасних дітей. Там вони шукають нові знання та інформацію для виконання домашніх завдань, спілкуються з друзями по всьому світу, стежать за життям улюблених блогерів в Instagram та в YouTube. Інтернет дозволяє дітям бути в курсі подій, ділитися фото та відеоконтентом, розважатися та просто переключaтися від сперечань з батьками чи негараздів у школі. Але  крім очевидних бонусів, інтернет несе і загрози. Зі збільшенн...
Суспільство
Завтра (24 жовтня), о 12:00 годині, в Тернополі відбудеться довгоочікуване офіційне відкриття McDonald’s. На своїй сторінці в мережі Фейсбук помічниця міського голови Катя Калуш опублікувала допис: "Добрі справи люблять тишу. Сьогодні першими відвідувачами McDonald’s у Тернополі стали діти з соціальних категорій (такі акції будуть традиційними), а вже завтра о 12.00 заклад повноцінно запрацює для усіх. Welcome". Дату відкриття вже неодноразово переносили,...
Суспільство
З понеділка, 22 жовтня, стартувало голосування за проекти, що будуть реалізовані за кошти міста у 2019 році в рамках “Громадського бюджету Тернополя”. Поточного року містяни мають можливість віддати свій голос за цікаві ідеї не лише шляхом реєстрації через Bank ID на офіційній сторінці “Громадського бюджету”, але й в терміналах самообслуговування та за посиланням у Приват24. “На сьогодні тернополяни вже отримали близько 250 тис. повідомлень у Приват24 з за...
Суспільство
Утеплять, а тоді перемалюють знову - обіцяють в управлінні ЖКГ. Малюнок із зображенням Кузьми вже два роки  прикрашає фасад будинку на вул. Хмельницького, 43. Днями стіну, на якій намальований портрет, почали утеплювати. Про це у Facebook написав тернополянин Володимир Шевченко. Нагадаємо, мурал намалювали ще у 2016 році. А зараз малюнок закладають будматеріалами.  Як розповіли в управлінні житлово-комунального господарства міськради, раніше обслуговуюче п...
Суспільство
Етап голосування за ініціативи тернополян, які стосуються покращення життя міста, розпочався 22 жовтня. Упродовж двох тижнів городяни можуть зробити свій вибір, підтримавши один малий та один великий проекти. Цього року на громадський бюджет було подано понад сотню ідей та до голосування Номінаційний комітет допустив 56 із них. Наприклад, відхилили усі проекти, що стосувалися підтримки, організації і проведення фестивалів «ДжазБез», «Ї», «Гамселить», «Файн...
Суспільство
Сьогодні, 23 жовтня 2018 року, в Тернопільському національному економічному університеті активісти організували День студентського самоврядування. Подія, яка відіграє важливу роль в житті університету, адже лідерські навики повинні розвиватися саме у студентському середовищі.                                   Вранці ректор університету Андрій Ігорович Крисоватий і голова Університетської ради студентів Станіслав Олександрович Новосад підписали Меморандум,...
Кримінал
Протягом доби патрульні поліцейські Тернополя виявили у двох містян речовини, що зовні схожі на наркотичні. Вчора близько 17 год, в одному з парків міста, інспектори помітили хлопця, який, побачивши патрульних, різко змінив напрямок руху та хотів втекти. Коли поліцейські підійшли до нього, виявилося, що втікати він хотів недарма. Під час поверхневої перевірки у нього виявили згорток із подрібненою речовиною зеленого кольору рослинного походження. Уже вночі...
Пригоди
На об’їздній Львова у ДТП загинув 42-річний водій автомобіля "Mitsubishi". Дорожньо-транспортна пригода сталася у вівторок, 23 жовтня, поблизу с. Пасіки Зубрицькі, що в Пустомитівському районі. Як повідомляє "Zaхid.net", на трасі Київ – Чоп зіткнулися автомобіль "Mitsubishi Pajero" та вантажівка "Renault". Унаслідок ДТП загинув 42-річний мешканець Тернополя. "У вівторок, 23 жовтня, о 10:33 в поліцію надійшло повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду н...
Суспільство
23 жовтня постійно діючою робочою групою з організації проведення демонтажів тимчасових споруд, які влаштовані на земельних ділянках комунальної власності без документів, що посвідчують право користування землею, демонтовано рекламний засіб, а саме банер, який розміщений на стіні будинку № 1 по вулиці Р. Купчинського в м. Тернополі. Демонтаж проведено на виконання рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 23.05.2018 року №393 «Про скасув...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!