На Тернопільщині медики виявляють онкозахворювання з запізненням

Серед причин смертності та інвалідизації населення онкологічні захворювання посідають друге місце, поступаючись лише серцево-судинним. Попри це медики заявляють, що рак – не вирок. Хворобу можна подолати. Головне – вчасно її виявити.

Саме з цим в області неабиякі проблеми. Про них під час колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації розповів головний позаштатний спеціаліст – онколог області Леонід Шкробот.

Область потребує скринінгових програм

Показники виявлення злоякісних новоутворень як в Україні, так і в Тернопільській області не відповідають сучасним можливостям медицини, стверджує Леонід Шкробот. Так у 2009 році частка хворих, виявлених при профілактичних оглядах в закладах Тернопільської області, становила 27% (27,8% - Україна), в 2013 році -відповідно 30,9% (30,6% - Україна) від числа всіх хворих із вперше встановленим діагнозом злоякісного захворювання. При цьому частка хворих, виявлених на І-ІІ стадії, склала в 2009 році в Тернопільській області 46,9% (51,0% - Україна), в 2013 році - відповідно 50,7% (53,1% - Україна).

- Важливим показником охоплення та якості проведення онкопрофоглядів є показник запущеності злоякісних новоутворів. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається значною кількість хворих, які помирають протягом року після встановлення діагнозу. Так у 2009 році в Тернопільській області цей показник склав 32,9% (34,5% - Україна), в 2013 році - відповідно 51,0% (49,5% - Україна), - зазначає Леонід Шкробот. - У розвинених країнах такий показник не перевищує 30 відсотків. Своєчасне виявлення і лікування хворих на ранніх стадіях захворювання залишається актуальним завданням онкологічної служби і дозволяє в більшості випадків не тільки досягнути одужання пацієнта, покращення якості життя і його тривалості, а також і зменшує затрати на паліативне лікування та інвалідність. Недостатність або ж відсутність заходів з раннього виявлення онкологічних захворювань серед населення, низька профілактична орієнтація спеціалістів первинної ланки і їх онкологічна грамотність, слабка матеріально-технічна база є причинами великої кількості запущених випадків серед всіх уперше виявлених онкологічних хворих.

Вирішити ці проблеми можна шляхом оптимізації систематичної роботи, направленої на раннє виявлення онкозахворювань на основі впровадження скринінгових програм масового обстеження населення, програм періодичних медичних оглядів (онкопрофоглядів). Медики просять не сприймати цю процедуру, як щось загрозливе. Онкопрофогляд - це огляд і обстеження здорової особи, яка не має ніяких скарг і відхилень у стані свого здоров’я, і проводиться він за планом загальної диспансеризації населення. Цим оглядам підлягають жінки з 16 років, чоловіки - з 18 років.

- Ключовим моментом при онкопрофогляді є мотивація та відповідальність лікарів первинної ланки за раннє виявлення у пацієнтів злоякісного захворювання. Сімейні лікарі, терапевти, хірурги, гінекологи, дерматологи, стоматологи та інші спеціалісти повинні нести відповідальність за формування за результатами медичних оглядів груп підвищеного онкологічного ризику, що підлягають адекватному лікуванню та динамічному контролю спеціалістами первинної ланки, а при необхідності - лікаря-онколога. Наразі за проведення онкопрофоглядів та диспансеризацію населення несуть відповідальність головні лікарі загальнолікувальної мережі, районні та міські спеціалісти профільних служб, - каже Леонід Шкробот.

Важливу роль у профілактиці онкозахворювань відіграє організація роботи оглядових кабінетів у лікарняних закладах області, в амбулаторіях загальної практики — сімейної медицини, в стаціонарах усіх лікарень і на ФАПах. В області функціонує 25 жіночих оглядових кабінетів (створені в кожній центральній та районній лікарнях) та лише 8 чоловічих. Останніх немає в Борщівській, Бучацькій, Заліщицькій, Козівській, Кременецькій, Лановецькій, Монастириській, Шумській ЦРЛ, Тернопільському ТРО, міських поліклініках та обласних закладах загальнолікувальної мережі.

Кожен другий випадок - запущений

За 8 місяців цього року на онкопрфоглядах в області оглянуто понад 126 тисяч осіб, що становить 17,4% дорослого населення області. По районах цей показник значно різниться. Так у Теребовлянському районі профоглядами охоплено 64,75%, в Гусятинському – 25,7%, а в Монастириському районі – 1,9%, Бережанському – 2,87%. За словами головного онколога області, на Тернопільщині не встановлено системного підходу та проведення онкопрофоглядів. За 6 місяців 2014 року оглянуто по області лише 37% жіночого населення, цей показник нижчий у Гусятинському (20% жінок) та Підволочиському (29%) районах.

За 8 місяців 2014 року виявлено злоякісних пухлин в I-II стадії всього 899 випадків, що складає 45,38% від загальної кількості зареєстрованих злоякісних новоутворень. У 2013 році цей показник слав 46,9%. У структурі захворюваності чоловіків переважають злоякісні пухлини легень, шлунка, шкіри, передміхурової залози, прямої кишки, у жінок - рак молочної залози, шкіри, тіла матки, шлунка, шийки матки.

Щодо скринінгу патології молочної залози, то в області є лише 3 функціонуючі цифрові мамографи (КУТОР «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер», Тернопільське РТМО, жіноча консультація № 1). Скринінг проводять у жіночій консультації №1 та Тернопільському РТМО. Але лікарі загальної лікувальної мережі рідко направляють пацієнток після 40 років для проведення мамографії. Так у 2013 році скринінг склав лише 0,73%.

У міських та районних поліклініках відсутні мамологічні кабінети. Цю категорію пацієнтів оглядають хірурги та акушери-гінекологи. Хворі з патологією молочних залоз направляються в онкодиспансер, пине Номеродин. Диспансеризацію жінок з мастопатією ведуть акушери-гінекологи, які проходили курси на робочому місці в КУТОР «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер».

За 6 місяців в обласному кабінеті патології молочної залози було прийнято понад, 3,7 тис. жінок, з них з доброякісною патологією – 3348 жінок, із злоякісною – 410.

Крім того, в області не запроваджено скринінгу на виявлення передракових захворювань та раннього раку прямої кишки, а саме - використання швидких імунохроматографічних тестів для дослідження калу на приховану кров для пацієнтів, що перебувають на стаціонарному лікуванні і належать до груп з підвищеним фактором ризику.

Видатний вчений О. Богомолець вважав, що рак не може виникнути у здоровому організмі. Тому боротьба проти раку – це боротьба за здоровий організм, а для цього необхідно відмовитись від шкідливих звичок куріння, вживання алкоголю тощо. Більше споживати овочів та фруктів. Підвищувати фізичну активність. Обмежити споживання тваринних жирів. Уникати негативного впливу виробничих канцерогенів.

Негайно звернутися до лікаря при виявленні виразки у ротовій порожнині, змін у стані родимки, появі на шкірі вузла, який зростає, ущільнення у грудних залозах, змін у формі соска чи виділень з нього. Звертатися до лікаря при появі постійного кашлю, захриплості голосу, мінівипорожнень чи сечовипускання. Регулярно робити мазки з шийки матки для цитологічного аналізу, обстежувати молочні залози у лікаря, проводити їхнє самообстеження. А після 50 років регулярно робити мамографію.

Уникати підвищеного сонячного опромінення. Дотримання цих порад дозволить на 80 % зменшити ризик онкозахворювання.

Тернопільщина медики онкозахворювання
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі