• Головна
  • На Тернопіллі шукають біологічну зброю
16:59, 18 липня 2011 р.

На Тернопіллі шукають біологічну зброю

В країнах пострадянського простору набуло неабичкого нелегального поширення насіння генномодифікованих рослин. На Тернопільщині проведуть дослідження посівів сої на вміст ГМО за дорученням голови ОДА. Поки що в області не зафіксовано випадків збору генномодифікованої пшениці, а ось посіви сої, на думку очільника області В.Хоптяна, дослідити варто. Екологічна інспекція перевірятиме усі поля, де росте соя, щоб визначити, генномодифікований це продукт чи ні.

Генетично модифіковані організми (ГМО) - організми, у яких генетичний матеріал (ДНК) змінений неприроднім чином. Ця технологія дозволяє переносити відібрані індивідуальні гени з одного організму в інший, навіть між не пов'язаними між собою різновидами. Такі методи використовуються для створення генетично модифікованих рослин, які потім використовуються для вирощування генетично модифікованих харчових культур.  У результаті такі трансгенні організми здобувають нові "корисні " властивості - наприклад, стають токсичними для комах, однак найчастіше метою генетичної модифікації є одержання суперстійкості сільськогосподарських рослин до величезних кількостей пестицидів виробництва тих самих корпорацій. Які ще властивості здобувають новостворені ГМО - невідомо.
Тому генетично модифікована їжа може становити серйозну небезпеку для здоров'я людини й для навколишнього середовища.   Британська Медична Асоціація призвала до міжнародної заборони на використання методів генної інженерії в харчовій промисловості й сільському господарстві. Вчені вважають, що ефект впливу компонентів, які містяться в генетично модифікованих продуктах, неможливо передбачити й перевірити.

Історія появи і розвитку ГМО така. Під час "холодної війни" військові кола - США і СРСР покладали неабиякі надії на біологічну зброю нового типу. Ця зброя мала бути набагато ефективнішою, ніж термоядерна, бо впливала би тільки на населення. До цієї зброї відносились і штучні, генетично модифіковані організми - такі організми, що містили гени штучно створені, або запозичені в інших організмів. Це відкривало грандіозні перспективи, а саме створення вірусів і рослин, котрі би знижували імунітет людей, несли нові хвороби, від яких не було би ні природного захисту, ні ліків.

Після закінчення "холодної війни" незалежно один від одного групи радянських і американських спеціалістів у цій галузі звернулися до урядів із пропозиціями використати ці технології у мирних цілях. У Сполучених Штатах цю ідею підхопили корпорації, котрі спеціалізувались на агро-технологіях. І незабаром на світовому ринку з'явилися генетично модифіковані сільськогосподарські культури, а фактично - нові, штучні види рослин, що не пройшли природну або звичайну сільськогосподарську селекцію, а були синтезовані шляхом біотехнологічних операцій.

Не виключено, що генетично змінені рослини викликають мутацію живих організмів. Знайдено докази впливу генетично змінених рослин на живі організми.
Небезпека для навколишнього середовища, що містить у собі генетично модифіковані організми, обговорюється біологами багатьох країн. Аргументами проти є збільшення використання в сільському господарстві токсичних пестицидів, загроза родючості ґрунту, генетичне забруднення поряд лежачих земель, зменшення чисельності не тільки комах-шкідників, але й корисних комах, створення "суперпестицидів ", виникнення нових штамів вірусів рослин, проти яких уже ніякі генні інженери не допоможуть.

Запобігти поширенню насіння сільськогосподарських культур з ГМО може створення у регіоні єдиного підприємства, яке б займалося реалізацією зерна за достойними та конкурентними на європейському ринку цінами. Можливість створення такого підприємства на Тернопіллі вивчається.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...