«Ми прагнемо змін!»: аналіз результатів виборів на Тернопільщині

Позачергові парламентські вибори засвідчили бажання жителів області до кардинальних змін. А сам Тернопіль гідно пройшов випробування на політичну зрілість, не купившись на байки про «єдиного узгодженого кандидата».

Провал ставленика «Свободи» Олексія Кайди, який на попередніх виборах отримав беззаперечну перемогу в Тернополі, став одкровенням, а водночас наслідком діяльності партії на теренах області та обласного центру. За час своєї каденції Кайда фактично не виконав жодної з обіцянок. Попри це він вирішив, що має моральне право знову балотуватися на окрузі, на якому є чужаком. До честі тернополян, вдруге вони не  купилися на партійні емблеми і улесливу риторику.

Натомість мажоритарку в Тернополі виграв самовисуванець Тарас Пастух, якого підтримала «Самопоміч». Виборча кампанія Пастуха була унікальною: за весь її період він ні разу не зустрівся з виборцями, перебуваючи в складі української армії в зоні АТО. Агітацією за кандидата займалися його друзі. Результат – перемога. Причому позаду Пастух залишив й Івана Ковалика – кандидата від партії «Народний фронт», яка стала лідером електоральних симпатій в області.

Імідж простого хлопця з Майдану та авторитет, який Ковалик здобув в лавах місцевої «Самооборони», були підмочені надто дороговартісною і не завжди чесною кампанією. Засилля політреклами спрацювало проти нього, оскільки тямучі виборці розуміли, що вкладені спонсором кошти хлопцеві в парламенті доведеться відробляти.

Для «невдах» мажоритарки новою ціллю може стати крісло мера

Решта кандидатів навряд чи розраховували на перемогу і радше провели розминку перед місцевими виборами.

Не виключено, що якщо органи місцевого самоврядування переобиратимуть вже в березні 2015 року, то частина з кандидатів у нардепи спробують ще поборотися за посаду міського голови.

Зокрема, Віталій Максимов та Анатолій Вихрущ, які вже вкотре лапають облизня на виборах в Тернополі, а також Ігор Романків, який нагадав про себе і зробив крок для того, щоб повернутися у велику політику.

Дуже хороші шанси стати мером в разі поразки на парламентських виборах при грамотній стратегії мав Тарас Пастух. Адже антирейтинг чинного міського голови Сергія Надала є надто високий. Натомість Ковалик навряд чи зможе боротися за таку посаду через брак досвіду.

Зрештою, судячи з результатів виборів на інших мажоритарних округах області, в крісло мера Тернополя без надзусиль може потрапити  будь-хто без значного негативного шлейфу у разі підтримки його кандидатури партіями Порошенка та Яценюка (а в ідеалі – ще й "Самопоміччю" Садового), а також належної кількості фінансів для розкрутки. Звісно, якщо до цього часу перелічені політсили не розгублять отриманий вотум довіри.

«Старпери» парламенту жителям області вже остогидли

За винятком північного округу, в усіх одномандатних округах області перемогу здобули нові обличчя. А перемога «свободівця» Михайла Головка на окрузі №164 є не стільки його заслугою, як заслугою пропрезидентських сил, які не виставили там своєї кандидатури. Фактично жителі північних районів області "розвели", подавши їм безальтернативного кандидата. За лідера «Правого сектору» Василя Лабайчука  тамтешній електорат масово голосувати ще не готовий. Та й компанія у Лабайчука не була надто яскравою, що породило чутки про свідомий злив округу на користь Головка.  

На решті округах перемогу святкують представники «Блоку Петра Порошенка» Олег Барна, Тарас Юрик та Микола Люшняк. Що цікаво, на двох округах попри більші симпатії до політсили Арсенія Яценюка, мажоритарну таки виграли люди Порошенка.

Пояснити це можна прагненням людей бачити в парламенті нові обличчя. Відповідно жителі області показали своїми голосами на двері чинним нардепам Івану Стойку та Михайлові Апостолу, які балотувалися від «Народного фронту», але програли відповідно Барні та Люшняку. При цьому безталанного Стойка, який відверто засидівся в парламенті, випередив навіть представник УРП Тарас Козак.

«Батьківщину» відправляють в минуле?

Серед партій перемогу в області здобув «Народний фронт». За цю партію віддали голоси 36,5% виборців (209,569 тис. осіб).

У партії «Блок Петра Порошенка» – 19,72% (113,237 тис.), в «Об’єднання «Самопоміч» – 11,3% (64,898 тис.).
На четвертому місці в області ВО «Свобода», яке набрало 8,18% голосів виборців (46,979 тис.). «Радикальна Партія Олега Ляшка», яка здобула 6,59% голосів виборців (37,887 тис.) – на п`ятому, ВО «Батьківщина» - на шостому місці, за неї віддали голоси 6,31% виборців (36,251 тис.). Решта партій, внесених у списки для голосування, набрали менше 5% голосів виборців.

Дані результати демонструють тенденції щодо втрати віри людей у партію Юлії Тимошенко та про початок занепаду ВО «Свобода», за яке, судячи з отриманих голосів, голосували переважно самі члени партії та їхні родичі. Також стало очевидним, що харизми Анатолія Гриценка забракло для підтримки його «Громадянської позиції» саме в районах, для людей з сіл він так і не зумів знайти підходу.

У самому Тернополі настрої дещо інші.  «Самопоміч» тут випередила навіть блок Порошенка, а сила Гриценка здобула 5-те місце. Також у Тернополі зафіксована найвища підтримка в області «Правого сектору».

Власне останнім, щоб потрапити до місцевих рад і впливати на процеси на місцях, необхідно продовжувати діяти, а не переходити до пустої риторики. Адже популізм – це вже площина професійних політиків, на якій з ними нема сенсу тягатися. Тоді як наразі очікування від «Правого сектору» на теренах області – досить значні.

Не обійшлося без «анекдотів». Ще можна зрозуміти дотепників, які голосують за Інтернет-партію України. Але як після того, що відбувається в країні, можна голосувати в Тернополі(!!!) за «Опозиційний блок», «Блок лівих сил»  чи комуністів? Останні отримали в місті 797 голосів. До речі, це в рази більше, ніж вдавалося зібрати місцевим лідерам Компартії для традиційної провокаційної ходи в Парку слави на 9 травня.

Поза тим лишається очевидним, що навіть революція Гідності та воєнна агресія Росії не змінила свідомості частини жителів Тернополя.  Що вже говорити про жителів сходу, де антиукраїнська пропаганда домінувала роками…

вибори результати Пастух Головко Барна Люшняк Юрик
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі